Ako sa starať o olivovník doma

Lekári hovoria, že olivy sú schopné odolať rakovinovým bunkám, očistiť telo cholesterolu a zvýšiť úroveň inteligencie. V konzervách, solených a plnených formách sú prítomné pri každom slávnostnom stole. Bohužiaľ, aby sa uspokojili s liečivou a výživnou pochúťkou, mnohí ľudia sa môžu zúčastniť iba osláv. Skúsení záhradníci nám povedali, ako pestovať olivovník doma a zavádzať do každodennej stravy delikátnosť. O tomto sa dozvieme neskôr v článku.

Zoznámte sa s južanmi

Dokonca aj primitívni ľudia vedeli o jedinečných vlastnostiach olív. Domáca kultúra Olea europaea juhovýchodné oblasti Stredozemného mora. Dnes sú tieto ihličnaté stromy s razragoyou zaoblenou korunou nájdené v Mexiku, Peru, Taliansku, Grécku, Španielsku, Iráne, Iraku, Turkménsku, Pakistane, Gruzínsku, Kryme av severnej časti Indie. Vzhľadom k tomu, že subtropický strom nie je prispôsobený drsnému chladu mierneho klimatického pásma, nikto ho zatiaľ nedokázal pestovať na ulici v našej krajine. Ale v podmienkach miestnosti, veľa úrody dobré úrody. Ako sa ukázalo olivovník v hrnci vyvíja nie horšie ako v záhrade.

Viete? Najväčšími producentmi európskych olív sú v celosvetovom meradle Španielsko (4,556 tisíc ton ročne), Taliansko (3 150 tisíc ton) a Grécko (2 300 tisíc ton). Zároveň sa 90% celkovej plodiny vynakladá na spracovanie na olivový olej. Aj bez konzervačných látok môže byť tento produkt dlhodobo skladovaný.

Na svete nie je žiadny roh, kde by ste mohli nájsť divoké húsenice olív. Od staroveku sa táto rastlina zaviedla do kultúry a stále sa pestuje na výrobu ropy. Botanici pripisujú olivy rodom Olives a opisujú ich ako vždyzelené stromy alebo kríky, od 1 do 12 m na výšku s modrastým hustým a dutým kmeňom, sivou kôrou, dlhými a nodulárnymi vetvami, kožovitými listami úzkeho kopijovitého tvaru, voňavými krémovými alebo mliečnymi kvetenstvami oválne ovocie s kosťou.

Rodina Olive tiež zahŕňa forsythia, jaseň, jazmín, vták, šeřík.

Charakteristickou črtou olivovníkov je šedozelená farba zadnej strany lístia a vo vnútri je strieborná. A listy na pobočkách sa postupne obnovovali po dobu 2-3 rokov. V subtropoch kvitnú olivy od druhej dekády apríla do začiatku leta. V každej paniculate kefa až 40 púčiky otvorené. Oni nakoniec vyrastú pevné zelené, čierne alebo tmavo fialové kĺby s špicatý výtok a mäsité mäso. Dozrievajú 5 mesiacov.

Je to dôležité! Záhradníci zaznamenali prudký pokles výnosov pre tie rastliny, ktoré zažili sucho mesiac a pol pred kvitnutím a nedostávali živiny v substráte. Krížové opeľovanie pomôže do určitej miery napraviť situáciu.

Vo svojom prirodzenom prostredí vstupujú olivy do plodovej fázy raz za 2 rokypreto pri pestovaní v interiéri by ste sa nemali báť, ak raz nekvitne. Odborníci hovoria, že zrelé stromy boli produktívne viac ako 20 rokov. Po tomto období sa musia zmeniť na mladé sadenice.

Kde kúpiť a koľko stojí

Vďaka dnešnému technologickému pokroku je veľmi jednoduché, dokonca aj bez toho, aby ste opustili svoj domov, získať čo najviac exotických a jedinečných rastlín zo všetkých kútov planéty. Ale v prípade olivových kríkov, stačí sa pozrieť na akékoľvek záhradné centrum alebo internetový obchod. Samozrejme, prvá možnosť je oveľa lepšia, pretože nákupom môžete okamžite vizuálne posúdiť stav a potenciál elektrárne. A v druhom prípade môžete dostať mačku do tašky.

Bez ohľadu na vaše preferencie na miesto nákupu si vyberte tie organizácie, ktoré si cenia svoju povesť a užívajú si prestíž medzi kupujúcimi. Preto, že chytil oheň s myšlienkou získať olivovník, v prvom rade študovať na trhu. Záhradníci, ktorí sa už zaoberali touto južnou kultúrou, by mali kupovať vzorky staršie ako 2 roky. Buďte pripravení, že ich cena je oveľa drahšia ako ročné sadenice. Je to však odôvodnené rozľahlou korunou a silným koreňovým systémom. Takýto strom je ľahšie prenášať zmenu biotopov.

Viete? V Chorvátsku boli počas druhej svetovej vojny nemeckí vojaci spálení všetky olivovníky, ktoré tvorili približne milión stromov.

V závislosti na odrode a veku, na Ukrajine možno kúpiť európske olivy 440-14000 hrivien, Veľké rastliny na vrchole vegetačného obdobia a rodiace náklady asi 22.000 hrivien. V Rusku je možné kúpiť malý a stredný južan za 5700-20000 rubľov. Ale nech vás tieto čísla nevystrašia - náklady sa rýchlo vyplatia s neoceniteľnými výhodami pre vaše telo.

Starostlivosť a podmienky pestovania v dome

Keď sa rastlina už objavila vo vašej domácnosti, je čas postarať sa o jej umiestnenie. Poďme na to, ako upokojiť subtropický južan, aké podmienky uprednostňuje a čo potrebuje na plný rozvoj.

Umiestnenie a osvetlenie

Nie je potrebné myslieť - rastlina miluje veľa slnka a tepla, Preto je najvhodnejšie umiestniť ho do najľahšej zóny vášho domova. Malé sadenice budú pohodlne rásť na južných parapetoch, ale pre veľké rastliny budú musieť nájsť roh najviac osvetlený slnečnými lúčmi. Okrem toho je žiaduce, aby osvetľovali rastlinu od rána do večera. Ako možnosť môžete zvážiť balkóny a lodžie. Ak hovoríme o súkromných domoch, na terase alebo v záhrade je možné vybrať hrniec s olivami.

Viete? Olivové stromy môžu žiť pol tisícročia. Dnes sa vo svete našli niektoré exempláre, ktoré majú viac ako 600 rokov. A stále dávajú malú úrodu.

Teplota: leto-zima

Zahradníci hovoria o rýchlej adaptácii rastlín na pestovanie vo vnútorných priestoroch. Treba poznamenať, že výťažok takýchto exemplárov nie je horší ako stromy z prírodného prostredia. Na podporu týchto ukazovateľov je však dôležité, aby olivy zabezpečili potrebný teplotný režim. Je charakteristické, že na jar, v lete a na jeseň je pre nich pohodlné rásť teplota miestnostiav zime by sa mal znížiť na 10-12 ° C. To sa robí s cieľom maximalizovať exotum pučanie. V dôsledku toho by sa v novembri mala poslať na vykurovaný balkón alebo verandu. Ak nie sú vhodné priestory, môžete nechať hrniec na rovnakom mieste, ale pripravte sa, že tento faktor bude zobrazený na počte ovocia.

Podobne ako olivový, jahodový strom, vavrín, rozmarín, myrta sa bojí mrazu, takže sa často pestujú len doma, v skleníkoch alebo v zimných záhradách.

zalievanie

Prirodzene, termofilné olivy vyžadujú dostatok vlhkosti. Preto musia byť napojené, keď vrchná vrstva pôdy v hrnci schne. Nedovoľte, aby vyschol, a uistite sa, že pri zalievaní vody dosiahne deň výsadby.

Odborníci odporúčajú navlhčiť korene rastliny 2-3 krát týždenne, A v horúcom období bude potrebné zavlažovať a korunovať. Venujte pozornosť stavu olív. Vyblednuté listy bez života hovoria o nedostatočnej vlhkosti. Ale nepreháňajte to, pretože nadmerná vlhkosť má zlý vplyv na vývoj olív.

V zime, zalievanie je zriedkavé, vzhľadom na stav zeme v hrnci.

Je to dôležité! Ak sa olivy zimy v miestnosti v blízkosti ústredného kúrenia batérie, uistite sa, že sprej jeho korunu s vodou.

Vlhkosť vzduchu

Pri analýze klimatických podmienok rastúcej škály európskych olív je zrejmé, že je potrebné pravidelné zavlažovanie. Odborníci radia, aby to urobili večer alebo ráno tak, aby ultrafialové lúče nespálili lístie. V lete sa môže postup opakovať denne. Môžete tiež striedať s polievanie pôdy v hrnci, alebo to urobiť naraz. Vo zvyšku obdobia na zvlhčovanie vzduchu nie je potrebné.

kŕmenie

Počas vrcholu vývoja rastliny bude potrebovať dva obväzy na mesiac. Na jar, keď sa biomasa aktívne rozvíja, sa odporúča zavádzať látky obsahujúce dusík. Tieto zložky prispievajú k skorému rastu. O týždeň neskôr už môžete vyrábať komplexné minerálne hnojivá. Niektorým pestovateľom sa odporúča kŕmiť olivovník počas jarného a letného obdobia.

Doma si môžete vytvoriť celú záhradu miniatúrnych stromov a kríkov. Na tento účel sú vhodné arbutus, vavrín, tuja, skalník, smrekovec, euonymus, dráč Thunberg, japonský spirea, perzský lila, Benjamin ficus.

prerezávanie

Rastlina toleruje prerezávanie, takže mnohí majitelia majú tendenciu premeniť svoju exotiku na krásnu zelenú guľu. V tomto prípade je potrebné pracovať na záhrade so záhradníkom, keď sa kultúra prebudí po zimnom spánku. Počas tvorby koruny dávajte pozor na konkurenčné pobočky a ak je to možné, odstráňte ten, ktorý je slabší. Pre dobrú úrodu je dôležité, aby všetky výhonky dostali svetlo rovnako.

Je to dôležité! Ak nie je zvýšenie výhonkov na olivy, potom strom chýba vlhkosť. A vystavenie vetiev indikuje slabé osvetlenie.

Výška izbových rastlín je obmedzená na 80 cm, v procese strihania sa snaží odstrániť staré neproduktívne vetvy, pretože maximálny počet ovocia sa objaví na rast v minulom roku.

Potrebujem transplantáciu

Ak sa zamyslíte nad tým, koľko olivovník žije a nesie ovocie, vzniká otázka vhodnosti jeho transplantácie. Ako sa vyvíja koreňový systém, skladový kontajner sa stáva stiesnený. Preto, keď si všimnete, že veľkosť závodu a hrnca sa nezhodujú, budete potrebovať nový hrniec. Skúsení záhradníci radia olivy každé 2 roky. V opačnom prípade budú ich korene stiesnené, čo sa prejaví počas vegetačného obdobia kultúry.

Proces transplantácie je najlepšie vykonávať perevalivaniya zemité kóma. Kvetináč by mal byť veľký niekoľko centimetrov v priemere a vždy vyrobený z hliny. Tento materiál umožňuje dýchať korene.

Pôda pre olivovník je vhodná pre každého. Hlavná vec, že ​​nebol kyslý. Zlepšuje produktivitu vápnenia. Najčastejšie sa odporúča tradičná zmes pôdy pre mnohé vnútorné a záhradné rastliny:

  • rašelina;
  • listová a trávnatá pôda;
  • riečny piesok;
  • humusu alebo kompostu.

Viete? Plody olivovníkov sú 70% vody a 30% - z tuku.

Všetky prísady sa zmiešajú v rovnakých dieloch a pridajú sa trochu minerálneho hnojiva. V spodnej časti nádoby na kvetiny sa musí položiť hlinka alebo štiepané tehly. Prípadne môžete použiť univerzálny nákup pôdy pre kvety. Pre použité olivy ako reanimačné činidlo sú tiež potrebné transplantáty. Týka sa to presýtených vzoriek, ktoré začali hniť korene. Pochopenie problému nie je ťažké vo vonkajšom stave rastliny - vrhá listy a vyzerá bez života. V tomto prípade, okrem odstránenia poškodených koreňových procesov, ich dezinfekcia a transplantácia bude musieť znížiť vrcholy stoniek.

Reprodukcia rezaním

Ak chcete získať nové olivové sadenice možno vykonať rôznymi spôsobmi, ale rezanie je najobľúbenejší u záhradkárov. Úroda výsadby materiálu v lete, kedy je závod v jeho hlavnom. Za týmto účelom stačí odrezať hornú časť 2-4-ročných klíčkov na úrovni 20 cm, hrúbka rezu musí byť do 3 - 4 cm.

Odporúča sa ponechať niekoľko hodín v rastovom stimulátore (Ecosil, Kornevin). Potom môže byť vložený do vody pred objavením sa koreňov, alebo okamžite napoly prehĺbiť do vlhkého piesočnatého substrátu. Hlavnými podmienkami pre úspešné zakorenenie obrobku sú tradičných faktorov pre mnohé rastliny:

  • dobré osvetlenie bez priameho ultrafialového žiarenia;
  • teplota - nie nižšia ako 20 ° С;
  • vysoká vlhkosť.

Je to dôležité! Olivy, pestované zo semien, vstupujú do plodnice v 12. roku života, a tie, ktoré boli získané z odrezkov dať prvý plodina po dobu 3-4 rokov. Táto nuancia musí byť špecifikovaná pri nákupe sadenice v kvetinárstve.

O mesiac neskôr stonka poteší mladé výhonky. "Posteľ" musí byť nevyhnutne pokrytá plastovou fóliou alebo sklom. Je tiež dôležité, aby ste striekali zo striekacej fľaše denne. Po 4 mesiacoch môže byť transplantovaný do novej nádoby.

Choroby a škodcovia: prevencia a liečba

Olivové stromy dobre odolávať chorôb a škodcov. Ale v podmienkach nadmernej vlhkosti, nedostatku svetla a iných nepriaznivých faktorov vyplývajúcich z nesprávnej starostlivosti, sú vystavené útokom patogénnych húb, baktérií a škodlivého hmyzu. Medzi najhoršími nepriateľmi olív by sa mala rozlišovať tuberkulóza. Ochorenie sa prejavuje veľkými pľuzgiermi na kôre konárov a trupu. Vyliečiť pohromu rastliny takmer zlyhá. V prípade malých ohnísk infekcie je však žiaduce rezať tuberkulózne útvary a liečiť ich pomocou síranu meďnatého.

Aj z podmáčanie na strome sa môže objaviť špinenie, hrdza, všetky druhy hniloby. Zachráňte rastlinu z mycélia húb môže byť milovaný fungicíd. Dobre dokázané: "Maxim", "Fundazol", "Skor".

Je to dôležité! Choré rastliny by mali byť obmedzené na zalievanie a umiestnené na slnečných plochách, čo im zabezpečí dobré vetranie.

Medzi parazitickými hmyzmi sú pre olivy nebezpečné olivové mory, molice a hmyz škvrnitý. Insekticídy sú veľmi účinné v boji proti týmto škodcom: Aktara, Aktellik, Detsis a tiež odporúča používať Karbofos a Pyrethrum. Je potrebné používať lieky, presne podľa odporúčaní výrobcov. A nezabudnite na opatrenia vlastnej bezpečnosti.

A aby sa neuzdravil juhozápadný liečiteľ, včas ho oplodnil, monitoroval množstvo vlhkosti v miestnosti a v miestnosti, nezabudnite na požiadavky kvetu týkajúce sa osvetlenia a udržiavania tepla.

Ako vidíte, starostlivosť o olivovník je minimálna a výhody z nich sú obrovské. Okrem toho, domáce ovocie, ktoré ste poskytli po celé desaťročia.

Loading...