Agrotechnika pestovanie jabloní "Vianoce"

Dnes existuje veľké množstvo odrôd jabloní. Jedným z najčastejších je vianočný stromček "vianočný stromček", popis, fotografie a recenzie, ktoré nájdete v našom článku. V poslednej dobe sa strom nachádza na takmer každej letnej chate.

História inferencie

Odroda bola vyšľachtená v roku 1985 ako výsledok kríženia "Welsey" a hybrid "VM-41497". Výberová práca bola vykonaná skupinou vedcov, medzi nimi E.N. Sedov. "Rozhdestvenskoe" sa vzťahuje na triploidné odrody jabĺk so skorým dozrievaním v zime a gén "Vf", ktorý chráni strom pred piatimi chrastami.

Viete? Pravidelná konzumácia jablkovej šťavy zlepšuje fungovanie pečene, obličiek a močového mechúra.
V roku 2001 bola odroda zapísaná do štátneho registra a odvtedy sa aktívne používa v záhradníctve.

Biologické vlastnosti odrody

Ponúkame, aby sme sa zoznámili s vlastnosťami "Rozhdestvensky", študovali jeho individuálne kvality a vzhľad.

Popis stromu

Rovnako ako väčšina odrôd, jabloň "Rozhdestvenskoe" odkazuje na stredný rast: výška stromu dosahuje 4 metre. Rast je dosť rýchly. V mladom veku môže byť rast sadeníc až 70 cm, Crohnov má široký pyramídový tvar a priemernú hrúbku.

Hlavné vetvy s kmeňom tvoria takmer pravý uhol. Kôra má sivú farbu a ľahký peeling. Rastlina má hnedé zahusťované mierne výhonky, zaoblené v priereze. Obličky lisované, spúšťané, vo forme kužeľa.

Tvar listu je oválny, mierne špicatý. Ich sfarbenie je nepriehľadné, štruktúra je pokrčená. Vrcholy lístia majú špirálový zákrut.

Pozrite sa na také odrody jabloní ako "Orlinka", "Orlovim", "Medunitsa", "Bogatyr", "Spartan", "Mantet", "Lobo", "Melba", "Uralets", "Pepin saffron", "Mena "," Orlik ".
Jabloňové kvety veľmi hojne, majú kvetenstvo veľkých veľkostí, dáždnikovitý tvar. Jedno kvetenstvo sa skladá z 5-6 jemných ružových kvetov so zaoblenými lístkami.

Popis ovocia

Plody majú priemernú veľkosť približne 150 g, ale niekedy môžu byť aj väčšie, dosahujúce 200 g.

Viete? Najväčšie jablko vianočnej odrody sa pestovalo v roku 2011 a vážilo 450 gramov.
Plody majú zaoblený tvar, mierne sploštené, veľké laloky sú slabo vyjadrené. Líši sa v pomerne hustej šupke, ktorá má príjemný lesklý lesk. Farba jabĺk je zelenožltá a tvorí červené červenanie po celom ovocí. Ovocný stonok je rovný, podlhovastý, dlhý. Semená sú oválne a hnedej farby.

Ovocie sa vyznačuje bielou a krémovou dužinou, s výraznou vôňou a sladkokyslou príjemnou chuťou.

opelenie

Aby ste získali zdravé, chutné a vysoko kvalitné ovocie, je potrebné, aby sa vedľa „Vianoc“ pestovali zimné odrody jabĺk. K tomu, vhodné "Antonovka", "Melba", "Papirovka".

Obdobie gestácie

Úroda jabĺk môže byť v polovici septembra. Môžu visieť na stromoch až do začiatku decembra. Zrenie nastáva nehomogénne, takže si môžete vychutnať príjemnú chuť niekoľko mesiacov.

produktivita

Každý rok jabloň poteší bohatú úrodu. Prvý zber možno vykonať 4 roky po pristátí. Približne 180 centov ovocia sa zberá na hektár.

Prenosnosť a skladovanie

Odroda sa môže skladovať dlhú dobu. Pre lepšiu ochranu je potrebné zvoliť chladné miesto - napríklad pivnicu.

Je to dôležité! Keďže ovocie obsahuje kyseliny, potom ľudia trpiaci chorobami žalúdka by nemali jesť veľké množstvá jabĺk.
Odporúča sa dať jablká do krabíc s nízkymi stranami. Každé ovocie je zabalené v papieri. Pravidelne musíte odstrániť pokazené jablká. Jablká majú dobrú prenosnosť, môžu byť prepravované na dlhé vzdialenosti.

Odolnosť voči mrazu

Táto trieda má vysokú odolnosť voči mrazu. Pri vytváraní umelej klímy až po poklese teploty na -40 ° C sa začali objavovať malé defekty obličiek.

Odolnosť voči škodcom a chorobám

Odroda "Rozhdestvenskoe" má vysokú odolnosť voči niekoľkým typom strupov. Je dôležité chrániť stromy pred kôrovcami, roztočmi a štítmi, ktoré môžu poškodiť hlboké vrstvy kôry. Tiež hmyz môže spôsobiť škody, ktorých účelom je poškodenie listov, pukov a pukov: listový červ, hloh, mol, výhonok, voška.

prihláška

Vzhľadom k príjemnej chuti a veľkému množstvu vitamínov je lepšie používať jablká čerstvé. Môžete ich tiež rozomlieť, upiecť, uchovať a vytvoriť džem.

Vzhľadom na dlhé obdobie uchovávania odrody sa čerstvé jablká môžu konzumovať niekoľko mesiacov.

Pravidlá pre výsadbu sadeníc jabĺk

Aby strom rástol zdravo a dával bohatú úrodu, je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá výsadby.

Optimálne načasovanie

Najvhodnejším obdobím na výsadbu stromu je neskorá jar, kedy nedochádza k žiadnym výkyvom teploty a zem je dostatočne teplá. Vo výnimočných prípadoch je jabloň zasadená na jeseň, ale pod podmienkou, že prvé mrazy ešte neprišli.

Výber umiestnenia

Lepšie sa hodí na pristátie na otvorenom a slnečnom mieste. Tieň bude mať zlý vplyv na množstvo a kvalitu plodiny.

Viete? Jablko obsahuje mnoho prospešných vitamínov, medzi ktorými je 14% pektínu, často používaného na výrobu marmelády.
Odporúča sa vybrať voľnú pôdu, ktorá prechádza kyslík a vlhkosť do koreňov dobre. Ak je zem hliny, pridajte piesok, rašelinu alebo kompost.

Príprava staveniska

Aby bolo možné pripraviť pôdu, je potrebné vykopať dieru mesiac pred plánovaním výsadby stromu. Veľkosť jamy by mala byť v priemere 0,6x0,6 m.

Po prvé, je potrebné naliať hnojivo (rašelina, popol) do neho, a potom sa zem mound v centre. Hĺbka jamy by mala byť viac ako 1 meter.

Príprava sadeníc

Pred zasadením stromu je potrebné venovať pozornosť jeho koreňovému systému. Je dôležité jemne narovnať korene, pričom ich nepoškodzujete. Ihneď pred výsadbou, v prípade potreby, prerezané vetvy.

Je to dôležité! Rezanie koreňov jabloní je prísne zakázané!

Proces a schéma

Výsadba stromu zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Zosadené korene sú rozdelené do jamy.
 2. Strom je mierne zatlačený do zeme.
 3. Koreňový systém je posypaný zeminou.
 4. Pôda sa ľahko naplní.
 5. Zalievanie sa vykonáva.
Ak plánujete zasadiť niekoľko jabloní na jednom mieste, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 • počas chaotickej výsadby stromov by vzdialenosť medzi nimi nemala byť menšia ako 3 m. To umožní, aby koreňový systém voľne rástol, ako aj prístup k slnečnému žiareniu, a tieň z jablone nespadne do diery iného stromu;
 • Najlepšia možnosť pristátia je v rade. Pomocou tejto schémy sa vzdialenosť medzi stromami môže znížiť na 1,5-2 metre. To vytvorí ideálne podmienky pre koreňový systém aj korunu stromu.
Je to dôležité! Neskladajte jabloň v oblastiach, kde je podzemná voda blízko povrchu, čo spôsobí predčasné hnilobenie ovocia.
Dodržiavaním navrhovaných schém môžete pestovať zdravý strom a získať dobrú úrodu.

Funkcie sezónnej starostlivosti

Na to, aby Rozhdestvenskoe jabloň produkovať vysoko kvalitné ovocie, musí byť výsadba a následná starostlivosť o sadenice vykonané správne.

Starostlivosť o pôdu

Osobitná pozornosť by sa mala venovať pôde a vykonávať tieto činnosti: t

 1. zalievanie. Prebytočná vlhkosť spôsobuje veľa poškodenia stromu. Preto je potrebné vodu pravidelne, ale mierne. Aby nedochádzalo k stagnácii vody v diere, je potrebné vytvoriť drážky.
 2. odburinenie. Ak si všimnete, že tráva alebo burina začali rásť v diere, mali by ste ich okamžite odstrániť. Ak sa tak nestane, vezmú všetky živiny a vlhkosť, čo zhorší stav koreňového systému a celého stromu.
 3. uvoľnenie. Po daždi alebo hojnom zalievaní je potrebné pôdu dôkladne uvoľniť, aby sa do nej dostal kyslík.
 4. mulčovanie. Odroda sa vzťahuje na zimnú odolnosť, ale stále sa odporúča vykonať tento postup. S jeho pomocou bude lepšie v zime udržiavať teplo v pôde, ako aj poskytovať dodatočnú výživu na jar. Mulch môže byť reprezentovaný humusom, voľnou pôdou, pilinami, slamou alebo popolom. Odporúča sa tiež zabaliť trup.
Je to dôležité! Na dosiahnutie efektu mulčovania zvlhčite pôdu a pred zákrokom ju zakryte 10 cm vrstvou mulča.
Kvalita pôdy závisí od ďalšieho vývoja a rastu jablone, preto je dôležité monitorovať jeho stav.

hnojenie

Zvyčajne sa prvýkrát aplikujú hnojivá rok po výsadbe. Odporúča sa dávať prednosť minerálnym hnojivám, ktoré obsahujú dusík, fosfor a draslík. V závislosti od stupňa úrodnosti pôdy prispievajú rôzne sumy. Je potrebné dodržiavať pokyny, pretože príliš veľa hnojiva môže viesť k smrti stromu.

Preventívna liečba

Napriek tomu, že jabloň má vysokú odolnosť voči chorobám a hmyzu, niekedy je napadnutá.

Na kontrolu škodcov môžete použiť štandardnú metódu - postriekajte strom roztokom Malbofos. Môžete tiež striekať jabloň pred tým, než začne kvitnúť s roztokom chlorofosu.

Ak chcete získať bohatú dobrú úrodu jabĺk, prečítajte si, čo posypať jabloň z škodcov.

prerezávanie

Je dôležité venovať pozornosť korune stromu, pretože môže ovplyvniť rast jablone a jeho výnos. Prerezávanie by sa malo vykonávať každý rok skoro na jar. V prvých rokoch života potrebuje strom najmä starostlivosť a správne prerezávanie, pretože v tomto čase vznikajú jablone.

Príprava na zimu

Na ochranu stromu v zime, často zabaliť kufra so špeciálnym materiálom alebo nylonové pančucháče. Môžete použiť akýkoľvek materiál, ktorý ľahko prejde vodou a vzduchom.

Tiež vynikajúca ochrana pred chladom poskytuje mulčovanie, ktoré sme už opísali vyššie.

Rozmanitosť jabloní "Vianoce" je ideálna pre výsadbu na dachách, nevyžaduje osobitnú starostlivosť a vždy vás poteší bohatou a chutnou úrodou.

Loading...