Ako ušetriť hrušku od hrdze?

Poškodenie hubovitou hrdzou je známe všetkým záhradkárom, v ktorých záhradách rastie hruška akéhokoľvek druhu. Táto choroba nielen kazí vzhľad stromu, ale aj poškodzuje rastlinu. Dnes budeme hovoriť o tom, ako odlíšiť hrdzu od hrušky od iných chorôb, ako je nebezpečná a ako ju liečiť.

prejavom hrdze

Je potrebné okamžite povedať, že jalovec je "materská" rastlina, na ktorej sa plesne tvoria a produkujú spóry. Spóry sa šíria do veľkej vzdialenosti a infikujú hrušky (medziprodukty). Juniper peddler môže rásť v 40-50 km od vašej záhrady a spory budú stále padať na hrušku.

Je to dôležité! Okrem zelene, výhonky a plody môžu byť ovplyvnené hrdzou, ale to sa deje len v prípade epidémie ochorenia.
Teraz pre samotnú chorobu. Listy postihnutého stromu sú pokryté červené škvrny so žltým okrajom, Vyskytuje sa bezprostredne po odkvitnutí, koncom apríla. V priebehu času sa oranžové škvrny na listoch hrušky začnú zväčšovať a deformovať, čo sa mení na druh rastu alebo opuchu. Po tom, postihnuté dosky odpadnú.

Čo je nebezpečné ochorenie

Rôzne ochorenia hrušky, tak či onak, ovplyvňujú výnos a odolnosť stromu, ale „neškodné“ pomarančové škvrny na listoch nemôžu opustiť strom bez listov už dlho pred pádom hmoty, ale tiež viesť k smrti.

Z nebezpečných chorôb hrušky, je tiež zaznamenané popálenie baktérií, škodcov, roztoč.

Začnime so skutočnosťou, že zelená časť rastliny je zodpovedná za fotosyntézu, resp. Bez opustenia stromu nemôže prijímať energiu svetla a premieňať ju na energiu chemických väzieb. Jednoducho povedané, strom nebude schopný premeniť komplexné látky odvodené z pôdy na tie, ktoré budú absorbované.

Preto sa množstvo rezerv pred zimou výrazne znižuje, čo ovplyvňuje zimnú odolnosť a budúci výnos.

Takýto výsledok však nemožno nazvať najhorším, pretože v prípade úplnej porážky celej vzdušnej časti huby, strom zomrie, ktorí nežili a 3 roky.

Je to dôležité! Postihnuté výhonky sa zafarbia, zahustia a odumrú. Kôra na konáre môže prasknúť slabou léziou.
Preto, ak sa na listoch susednej hrušky objavia žlté škvrny, znamená to, že by ste mali okamžite začať liečbu alebo prevenciu ochorenia.

Ako sa vysporiadať s koróziou hrušky

Ak zistíte hrdzu na listoch hrušky, a neviete, čo robiť v tomto prípade, potom budeme diskutovať o možnostiach liečby a prevencii nepríjemných plesňových ochorení.

Mechanický boj

Prerezávanie postihnutých listov a výhonkov je relevantné vo všetkých štádiách vývoja huby, pretože každá infikovaná oblasť sa časom stane zdrojom nových kontroverzií.

Viete? Vývoj huby nastáva v širokom teplotnom rozsahu od 3 do 30 ° C a relatívnej vlhkosti 85%.

Kontrola a prerezávanie sa začnú vykonávať pred rozkvitnutím obličiek. Neobmedzujte sa na odstraňovanie druhotných výhonkov, keďže sa huba rýchlo šíri. Kostrové vetvy sú preto tiež predmetom prerezávania. Je potrebné odstrániť 7-12 cm pod postihnutým drevom, aby sa zabezpečilo zdravé tkanivo.

Nezabudnite spracovať rezy so záhradnou smolou, ílu, síranu meďnatého alebo heteroauxínu.

Je to dôležité! Všetky rezané časti sú spálené mimo miesta, a pôda okolo stromu je kopanie lopaty na bajonet.

Spracovanie chemikáliami

Hruška by mala byť ošetrená chemikáliami, bez ktorých nebude možné úplne zničiť huby.

Najčastejšie sa používa postrek. fungicídy na báze medi, Bordeaux liquid 1% je populárna možnosť, ale môžete použiť aj iné podobné lieky (Kuproksat, Kuproksil, Champion).

Ďalšou možnosťou je koloidná síra 77% alebo jej analógy ("Kumulus DF", "Tiovit Jet"). Vhodné sú aj bežné fungicídy, ako je Fundazol, Bayleton a Topsin.

Prečítajte si aj o ochoreniach jabĺk, broskýň, marhúľ, sliviek, hrozna, čerešní, višní, malín, egrešov, ríbezlí.

Prvé striekanie je predpísané pre skorú jar. Nosiť to na opuchy obličiek. Ďalej držte druhú - pred kvitnutím. Tretie ošetrenie sa uskutočňuje 1,5 týždňa po druhej. Posledné postrekovanie sa vykonáva v okamihu, keď sa začínajú tvoriť malé plody. Treba povedať, že každý liek musí byť aplikovaný aspoň 4 krát, aby sa dosiahla úplná absencia huby na strome.

Ľudové prostriedky

Ľudové prostriedky nerobte dobre s choroboumôžu sa však použiť s porážkou zelene alebo so slabým porážkou výhonkov. V prípade, keď huba parazituje na väčšine stromu, použiť ľudové prostriedky nepraktické.

Viete? Existujú odrody hrušiek, ktoré sú odolné voči hrdzi: "Cukor", "Gulabi", "Sailo", "Nanaziri". Existujú aj odrody, ktoré sú najčastejšie postihnuté hrdzou: "Dikanka zima", "Kure", "Klapp je obľúbený", "Bere Ardanpon".

Infúzia na drevený popol. Na 10 l vody vezmeme 0,5 kg popola a trváme na 48 hodinách. Potom vykonáme bazálne zalievanie hrušky. Trávime 10 litrov pre zrelé stromy, nie viac ako 6 pre mladšie.

Striekanie roztokom močoviny. Pri 10 litroch vody vezmeme 0,7 litra močoviny, dôkladne premiešame a celý nadzemný diel postriekame. Ošetrenie sa vykonáva na jeseň po úplnom páde lístia. Treba si uvedomiť, že ak nie je možné spracovať celý strom, čiastočné spracovanie nevedie k výsledku.

Tiež aplikovateľné infúzie na nechtíka a prasličky, ktorá je striekaná nadzemnými časťami.

Je to dôležité! Hruška infikovaná hubou nemôže byť kŕmená dusíkatými hnojivami.
V tomto bode dokončíme úpravu hrušky z hrdze. Po vymenovaní všetkých metód boja proti hubám je potrebné poznamenať, že opísané možnosti sa môžu kombinovať, aby sa dosiahla najväčšia účinnosť. Nezanedbávajte túto chorobu, pretože sa môže šíriť na jabloň alebo kdoule, po ktorých vám bude chýbať veľa stromov.

Pozrite si video: Kandráčovci - Nečakaj ma, milá Official Video (Apríl 2020).