Ako pestovať červenú kapustu

Zvonka sa červená kapusta líši od bielej kapusty vo farbe, hustote, usporiadaní listov v hlave kapusty a obsah živín v nej je oveľa vyšší.

Vlasť tohto druhu je považovaná za Stredozemie.

Popis kultúry

Červená kapusta nie je veľmi populárna rastlina, ktorá nie je často pestovaná na priemyselné účely. Zvážte, ako sa nazývajú a ako sa líšia Najobľúbenejšie odrody a hybridy tohto typu kapusty:

 • Antracitová odroda je v polovici sezóny, má veľké fialové listy, charakteristickým znakom je voskový náter. Hustá hlava má hmotnosť až 2,5 kg.
 • Odroda avantgarda - stredná sezóna, má vertikálnu ružicu listov. Pre veľké modrozelené listy charakteristický silný voskový náter.

  Hlavy sú oválne a husté. Hmotnosť hlavy tejto odrody nepresahuje 2,5 kg.

 • Autoro hybrid je v polovici sezóny, ktorej vegetačné obdobie nie je dlhšie ako 140 dní. Vyznačuje sa malými, pomerne hustými hlavami s hmotnosťou do 1,5 kg. Farba listov je svetlo purpurová. Charakteristickým znakom hybridu je, že je odolný voči trhlinám.
 • Odroda boxer - precocious, má fialovo-červenú farbu a je určený na konzumáciu čerstvý. Zaoblená a hustá kapusta s hmotnosťou do 1,6 kg pozostáva zo sady listov pokrytých striebornou patinou.
 • Gako odroda - stredne neskoro, ktorého vegetačné obdobie nie je dlhšie ako 150 dní. Má husté, zaoblené, mierne sploštené hlavy s hmotnosťou do 3 kg, ktoré sú odolné voči praskaniu a majú dlhú životnosť. Je vyjadrená horká chuť, ktorá s časom zmizne. Majú modro-fialovú farbu listov s nádychom.
 • Hybridný Vorox - stredne skorý, ktorého vegetačné obdobie nie je dlhšie ako 120 dní. Má malú listovú ružicu a vyvýšené listy. Prsia s hustou štruktúrou s hmotnosťou do 3 kg. Vhodné pre čerstvé aj spracované. Listy sú vo farbe antokyanín.
 • Odroda Drumond - skorá, má hustý a kompaktný vývod, hlava kruhového tvaru s hmotnosťou do 2 kg.
 • Odroda Kalos - stredná sezóna, má dobrú chuť - kapusta je šťavnatá a nie tvrdá. Hlavy kužeľovité, červeno-fialové, s hmotnosťou do 2,5 kg. Charakteristickým znakom odrody je, že toleruje obdobia vysokej vlhkosti a zníženie teploty.
 • Úvodná odroda - skorá zrelá, má vyvýšenú ružicu listov. Hlavy kapusty pozostávajú z listov, ktoré nie sú veľmi pevne spojené. Listy samotné majú fialovú farbu, pokrytú kvetom. Hmotnosť hlavy nie je väčšia ako 2 kg.
 • Odroda Mars - stredne neskoro, ktorého vegetačné obdobie nie je dlhšie ako 160 dní. Má zaoblené, mierne ploché hlavy kapusty, strednej hustoty, tmavo fialovej farby. Hlavy vážia maximálne 1,5 kg. Odroda je odolná proti praskaniu.
Budete mať tiež záujem dozvedieť sa o najlepších odrôd karfiolu, bielej kapusty, savoy, brokolice, kapusta Kale.

Podmienky pestovania

Napriek tomu, že červená kapusta má širokú škálu odrôd a hybridov, podmienky ich pestovania sú veľmi podobné.

Viete? V starom Ríme, obyvatelia používali šťavu z červenej kapusty ako liek na choroby pľúc a prechladnutí.

Výber umiestnenia

Ak chcete, aby kapusta dobre rástla a rástla, musíte si vybrať dostatočne osvetlené miesto. Pri pestovaní sadeníc v skleníkoch hrá osvetlenie dôležitú úlohu, pretože s nedostatkom svetla sú semenáčiky silne vyťažené, čo negatívne ovplyvňuje ďalší rozvoj rastliny. Pri výsadbe sadeníc v otvorenom teréne, kde bude pociťovať nedostatok svetla, začne spomaľovať vývoj a rast, tvorbu viac voľnej hlavy a listy sa môžu stať nazelenalým odtieňom.

Je to dôležité! Nie je možné pestovať kapustu na rovnakom pozemku niekoľko rokov v rade, pretože bude zasiahnutý kýlom, je lepšie striedať výsadbu s vyššie uvedenými rastlinami a rastlinami na rovnakom pozemku nie častejšie ako po 4 rokoch.

Výber pôdy

Červená kapusta by sa mala pestovať na voľnej a ľahkej, mierne kyslej alebo neutrálnej pôde. Pôda musí obsahovať potrebné množstvo živín pre rastlinu.

Je lepšie pestovať červenú kapustu v oblasti, kde predtým rástli uhorky, cibuľu, strukoviny, zelené hnojivá, zemiaky alebo mrkvu.

Výsadba červenej kapusty

Červená kapusta môžete pestovať niekoľkými spôsobmi:

 • osivo;
 • sadenice.

Priamy výsev

Na sadenie kapusty pomocou semien je potrebné zvážiť niektoré drobnosti výsevu:

 1. Na spevnenie semien. Na tento účel musia byť semená uchovávané v horúcej vode do 50 ° C počas 20 minút. Potom sa 2 minúty okamžite prenesú do studenej vody.
 2. Na stimuláciu sadeníc sadeníc sa vytvrdené semená umiestnia do živného roztoku na 12 hodín. Na prípravu živného roztoku vezmite 1 liter prevarenej vody a lyžičku nitrophoky. Po stimulácii opláchnite semená v tečúcej vode a vložte ich do chladničky na jeden deň.
Keď sú pripravené semená, môžete zasiať v otvorenom teréne. V každom zo 4 semien je potrebné urobiť jamky a zasiať. Posypte rašelinou zmiešanou s humusom na vrchole. Vzdialenosť od jedného otvoru k druhému by mala byť aspoň 60 cm a semená by mali byť pokryté zeminou nie väčšou ako 5 cm.

Prostredníctvom sadeníc

Na výsadbu červenej kapusty na semenáčiky sa pripravujú semená, ako aj na priamy výsev.

Je to dôležité! Ak chcete pestovať červené kapusta semenáčiky doma týmto spôsobom je dôležité sledovať teplotu - to by nemalo byť pod 16 stupňov pred sadenice rastú.
Pre priamu výsev v pripravenej pôde, ktorá by mala pozostávať z rašeliny a zeminy 1: 1, musíte pripraviť krabice alebo iné nádoby, v ktorých budú sadenice pestované. V pripravených škatuliach s pôdou je potrebné zasiať semená vo vzdialenosti do 7 cm medzi radmi a do hĺbky 3 cm.

Keď sa objavia sadenice, teplota v miestnosti by mala byť znížená na 8 ° C a semenáčiky by mali byť udržiavané v takých podmienkach po dobu jedného týždňa. Potom sa získa 15 ° C pre ďalší rast sadeníc. Voda semená by mali byť pravidelne, predtým, než sa objavia prvé výhonky. Po tomto, zalievanie by malo byť mierne znížené, a napojená, keď pôda mierne vyschne.

V závislosti od toho, akú odrodu plánujete pestovať - ​​čoskoro alebo neskoro, výsadba by sa mala uskutočniť v máji až júni.

Keď rastlina vytvorí 5 listov, potom môžete začať výsadbu v otvorenom teréne. Ak to chcete urobiť, je potrebné, aby sa v každej jamke hnojivo potaš, premiešalo s pôdou a nalejte do vody, potom sa sadenice sadia. Znečistite pôdu okolo rastliny a zalievajte teplou vodou.

Pravidlá starostlivosti

V prípade červenej kapusty je dôležité nielen správne sa prispôsobiť, ale aj zabezpečiť náležitú starostlivosť v otvorenom priestore pre normálny vývoj závodu.

zalievanie

Červená kapusta preferuje pravidelnú a bohatú zálievku. Ak sa cíti nedostatok zalievanie, bude to mať vplyv na kvalitu plodín. Pri vytváraní výtoku a vaječníkov hlavy by sa malo vykonávať hojné zalievanie. Počas tejto doby sa odporúča, aby sa voda z hadice dostala tak, aby sa voda dostala do celej prevádzky. Ale kapusta toleruje nadbytok vlhkosti a stagnácia vody je zlá, takže ju nemusíte preháňať.

Je to dôležité! Potreba po zavlažovaní alebo daždi. Pri opätovnom zalievaní sa odporúča odstrániť spodné listy.

Hilling a uvoľnenie

Prvé prasknutie pôdy by malo byť do 7 dní po presadení a po každom zalievaní pokračovať v uvoľňovaní pôdy, aby sa zabezpečila dobrá priepustnosť vzduchu pre koreňový systém. Hilling kapusta prispieva k zlepšeniu odolnosti hlavy k vzniku a vzniku silného koreňového systému. Spud rastlín je potrebné, keď kapusta ide do rastu a tvorba hláv začína, v tomto okamihu je potrebné naliať zem na úroveň prvých listov.

Po prvom uzemnení je potrebné opätovne manipulovať za dva týždne.

Top dressing

Aby sa sadenice zmenili na bohatú úrodu, je potrebné vykonávať pravidelné kŕmenie rastlín. Dobre sa hodí na obaľovanie kvapalného organického hnojiva alebo roztoku komplexných (minerálnych) hnojív.

Ďalšie informácie o kapusta kŕmenie v ľudovej spôsoby.
Môžete oplodniť kapusta mullein s vodou: 1: 5. Keď kapusta začne tvoriť hlavu kapusty, odporúča sa kŕmiť 15 g nitrophoky pre každú rastlinu. Pred výsadbou sadeníc môžete vytvoriť drevný popol 60 g na jamku. Pre lepšie dlhodobé skladovanie, pred zberom, musí byť kapusta kŕmená dusíkom. Po každom kŕmení je potrebné vodu zaliť čistou vodou.

Veľké choroby a škodcovia

Hlavné škodcovia a choroby červenej kapusty:

 • Kapusta moth je húsenica žltej farby, ktorá obnažuje kapustné listy a necháva nedotknutú hornú látku. Na boj proti tomuto škodcovi sa odporúča postriekať roztokom Karbofos, pričom sa použije 60 g výrobku na 10 litrov vody. To je považované za jedovaté, takže pred zberom na 1 mesiac, musíte zastaviť spracovanie rastlín.
 • Kapusta - sa objavuje vo forme bielych lariev, ktoré poškodzujú korene a koreňový obojok. S porážkou rastliny škodcov. Aby sa zabránilo vzniku kapustových múch, odporúča sa pridať do pôdy 20 g "Bazudin" na 10 m2. m.
 • Voška zelná - objavuje sa vo forme zelených kolónií na zadnej strane listu. Listy, ak sú poškodené týmito škodcami, sú sfarbené a stočené. Pre boj proti kapustovým voškám sa používa odvar z listov paradajok: nalejte 10 kg listov a stonky s vodou na pokrytie rastlín a varte na nízkom ohni 20 minút. Potom zrieďte 3 litre vývaru 10 litrami vody a pridajte 20 g mydla. Večer postriekajte kapustu týmto prípravkom.
 • Suchá hniloba je plesňové ochorenie, ktoré často ovplyvňuje kapustu. Stonka kapusty sa sivá, zhnitá a čoskoro vyschne. Ak je sadenice ovplyvnená hubou, potom je takmer nemožné ju zachrániť. Suchá hniloba sa vyvíja dobre v teplých a vlhkých podmienkach, ako aj v miestach, kde je kapusta poškodená. Je potrebné bojovať proti šedej plesni 0,5% roztokom Tigamu, spracovaním semien pred zasiatím a včasným odstránením vegetácie burín.
 • Čierna škvrna je plesňové ochorenie, ktoré sa vyznačuje výskytom čiernych škvŕn a pruhov na listoch rastliny. Huba sa vyvíja v dôsledku hustoty kapusty, silnej vlhkosti a teplých teplôt. Aby sa zabránilo rozvoju plesní, je potrebné monitorovať vetranie rastlín a nie rastlín je veľmi blízko.

  Je tiež dôležité, aby sa rastliny neprevyšovali. Ak sa objaví huba, potom sa uskutoční spracovanie roztokom manganistanu draselného: na 10 litrov vody, 5 g produktu.

 • Kila - choroba, ktorú spúšťa huba. Toto ochorenie postihuje koreňový systém rastliny. To sa prejavuje vo forme nádorov na koreňoch, čo vedie k smrti rastliny. Na to, aby sa kýl neobjavil na kapuste, je nutné z pozemku odstrániť burinu a zasadiť ju na postihnutú časť plodiny, ktorá prispieva k zničeniu huby: zemiaky, baklažány, paradajky, repa, cesnak, cibuľa.
Ďalšie informácie o tom, ako liečiť a predchádzať chorobám kapusty.

úrodu

Zamerať sa na veľkosť vytvorenej hlavy kapusty, môžete začať selektívne zbierať vhodné hlavy kapusta už v auguste na okamžitú spotrebu. Pre dlhodobé skladovanie sa zber vykonáva v polovici októbra.

Plodiny zberané v suchom a chladnom počasí, takže teplota vzduchu bola počas dňa 5 ° C a v noci nižšia ako 0 ° C. Po rozrezaní by sa mali hlavy vyčistiť, pričom by sa mal ponechať pár krycích listov. Dĺžka stonky musí byť najmenej 2 cm Pred odoslaním plodiny na miesto uskladnenia je potrebné ju vyschnúť pod baldachýnom a roztriediť hlavy kapusty napadnuté škodcami a chorobami.

Uchovávajte plodiny v chlade, od 0 ° C do + 1 ° C, v interiéri a pri vlhkosti do 95%. Kapusta sa odporúča umiestniť na drevené palety s rezom a v šachovnicovom vzore.

Viete? Červená kapusta obsahuje také vzácne vitamíny ako U a K. Majú dobrý účinok na žalúdok a pomáhajú pri hojení vredov.
To znamená, že nie je ťažké pestovať červenú kapustu, hlavná vec je dodržiavať odporúčania pre starostlivosť a vykonávať liečbu škodcov a chorôb včas.

Loading...