Ako zničiť žlčový roztoč na hruške

Pomerne často sa záhradníci stretávajú s rôznymi chorobami stromov a škodcami.

Jeden z nich je hruškový žlčový roztoč a ako sa s ním vysporiadať, povieme v tomto článku.

Čo je "nepriateľ"

Škodca má veľmi malé rozmery - dĺžka dospelého jedinca je len 0,18 mm, Hmyz má bielu farbu, ktorá je s príchodom jesene nahradená ružovou alebo svetlohnedou. Hmyz sa pohybuje pomocou dvoch párov nôh. Medzi obličkovými šupinami trávi zimovanie. V jednej obličke môže byť asi 1500 hmyzu. Ešte predtým, než začnú kvety kvitnúť, každá samica položí 5-6 vajíčok a zanechá ich na vnútornej strane šupín.

Potom sa z nich objavia larvy, ktoré v čase, keď púčiky začnú kvitnúť, sa stanú dospelými jedincami. Oni kopať do ešte kvitnúce listy a postupne prispievajú k vzhľadu škrupín.

Je to dôležité! Mŕtve listy z infikovaných stromov musia byť spálené, pretože môžu obsahovať larvy škodcov.

Na listoch, ktoré boli infikované, sa začína objavovať žltohnedá a potom sčernanie menšie opuchy, Niekedy dochádza k zhlukovaniu hruškových hľúz, čo vytvára vzhľad "nádoru".

V priebehu času sa pozoruje sušenie epidermy a praskanie žliaz. V takejto situácii kliešte hľadajú nové mladé listy a presúvajú sa k nim.

Čo škodí kliešťu

Potom, čo sa usadil na hárku, škodca začne nasávať šťavu z nej. V takýchto listoch dochádza k porušeniu vodnej rovnováhy, poklesu množstva chlorofylu, zastaveniu procesu fotosyntézy. Rastlina je slabá.

Ak strom napadol veľké množstvo škodcov, plody rastú, ale majú malé rozmery. Kliešte sú nebezpečné pre rastliny v akomkoľvek období vývoja - negatívne ovplyvňujú strom počas jeho rastu a počas tvorby ovocia.

Žulové roztoče často ovplyvňujú lipu, popol, rakytník.

Žlčový roztoč na hruške môže spôsobiť veľmi veľké škody, takže by sa mali okamžite prijať kontrolné opatrenia.

často rozmnožovanie Žulové roztoče prispievajú k ineptickému výberu a častému používaniu organofosfátových činidiel, ktoré sú určené na smrť ich nepriateľov. Niekedy sa zvyšuje počet kliešťov v dôsledku zvýšenia ich plodnosti pod vplyvom stimulačných liekov.

Prostriedky boja

Ak vaša záhrada napadla roztoče hrušky, liečba by mala byť vykonaná čo najskôr. Existuje niekoľko spôsobov, ako bojovať proti škodcom. Zvážte ich podrobnejšie.

Agrotechnické recepcie

Je to najúčinnejšia ochrana rastlín pred škodcami. Vďaka obrábaniu pôdy sa znižuje počet roztočov a ich lariev.

Viete? Kliešte milujú teplo. Nesiahnu na povrch, kým sa vzduch nezohreje na najmenej 10 ° C.

Chráni pred škodcami a zavedením rôznych hnojív s použitím minerálnych hnojív. Umožňujú zvýšiť osmotický tlak v bunkovej miazge, čo sťažuje kŕmenie kliešťov.

Na boj s hálkami sa odporúča vykonať tieto agrotechnické opatrenia:

  • očistite pne a kostrové vetvy od starej kôry;
  • zbierať a odstraňovať zvyšky rastlín z miesta (uhynuté ovocie a listy);
  • pravidelne vykonáva prerezávanie korunky.

Ak vo vašej záhrade nie sú žiadne buriny, zníži sa pravdepodobnosť šľachtenia kliešťov.

chemikálie

V boji proti roztočom z hruškových žlčníkov sa bežne používajú špeciálne činidlá - akaricídy.

Na realizáciu ošetrenia stromov sa odporúča použitie prípravkov obsahujúcich organofosfor a chlór. Vďaka tejto metóde sa môžete rýchlo zbaviť škodcov. Ovplyvňujú tráviaci systém roztočov a vedú k jeho smrti. Hruška musí byť spracovaná dvakrát týždenne počas 2 mesiacov.

Je to dôležité! Pri nákupe nových sadeníc starostlivo skontrolovať listy a výhonky. Nakazený strom je nositeľom kliešťov, pretože jeho výsadba môže spôsobiť poškodenie iných rastlín na mieste.

Kontrola hmyzu sa môže uskutočniť injekciou. Vzhľadom k tomu, že látka rýchlo preniká do všetkých častí rastliny, to vám umožní zbaviť sa veľkého počtu škodcov.

Ak strom zasiahol roztoč hrušky, aký je spôsob spracovania rastliny? Môžete použiť lieky ako "Decis", "Inta-vir" a "Fufanon."

Ľudové metódy

Niektorí záhradníci nie sú v žiadnom zhone používať chemikálie na ničenie škodcov, pretože môžu nepriaznivo ovplyvniť kvalitu plodín. V tejto situácii sa uprednostňujú výrobky na báze rastlín.

Ak vaša záhrada napadla hruškový roztoč, môžete použiť prostriedky na boj proti ľudovým prostriedkom. Na striekanie použite infúziu nechtíka lekárskeho, zemiakov, púpav, harmančeka, cesnaku a popola.

Viete? Po prvýkrát boli v roku 1989 objavené roztoče z rakúskej školy Alfred Nalepa.

Ponúkame možnosť zoznámiť sa s niektorými spoločné recepty.

  • Infúzia zemiakov, Je potrebné odobrať 1 kg čerstvých vrchov (môže byť nahradených 500 g suchého), dôkladne rozsekajte. Nakrájané vrcholy nalejeme 1 vedro teplej vody. Po dobu 4 hodín sa táto zmes naplní, potom sa prefiltruje, pridá sa 1 polievková lyžica. lyžice mydla. Roztok použite do 24 hodín po príprave.
  • Infúzia nechtíka lekárskeho, Do 1 litra vody sa pridá 100 g kvetov a varí sa. Vývar trvá 5 dní a potom sa zriedi rovnakým množstvom vody.
  • Infúzia púpavy. 1 kg lístia zalejeme 3 litrami vody. Zmes trvá 3 dni. Potom sa roztok prefiltruje a pridá sa malý kúsok mydla.

Zistite, čo robiť, ak je vaša záhrada sužovaná roztočom.

Ľudové lieky majú dobrú účinnosť a pomáhajú sa zbaviť škodcov.

Galský hruškový roztoč je veľmi nebezpečný hmyz, ktorý môže spôsobiť veľké škody na úrode aj na strome. Po zistení škodcu je potrebné okamžite prijať opatrenia proti hmyzu.