Biele malinové odrody

Biela malina (žltá malina) - pomerne vzácny jav v prímestských oblastiach. Hoci má mnoho výhod oproti červenej maline, niektorí záhradníci o tom ani nepočuli. Jednou z hlavných výhod tejto bobule je vysoká chuť a nízke percento alergických reakcií na pozadí jej použitia. V tomto článku popisujeme niektoré odrody žltej maliny a opisujeme ich prospešné vlastnosti a prínosy.

Čo je to za zázrak?

Biela malina je kríženec červenej odrody bobuľovín a ostružín. Berry dostane takú farbu kvôli malému množstvu antokyanínov (vysoké množstvo antokyanínov spôsobuje sčervenanie ovocia).

Biela malina prináša veľké výhody organizmom detí a tehotných žien. Minimálne množstvo antokyanínov robí ovocie bezpečné pre ľudí trpiacich pretrvávajúcimi alergickými reakciami.

Plody žltých plodov obsahujú veľké množstvo cukru, vďaka čomu sú omnoho sladšie ako iné odrody malín a ostružín.

Okrem toho, biely zázrak je bohatý na vitamín B9 a kyselinu listovú, a ako viete, tieto chemické zlúčeniny majú pozitívny trend v tráviacom a obehovom systéme.

Najlepšie je jesť žlté bobule čerstvé, pretože ak sú tepelne spracované, potom väčšina živín zmizne. Nie je toľko odrôd bielych malín. Líšia sa v období dozrievania a farby bobúľ (od žlto-bielej po citrónovo-oranžovú). Ale všetci znášajú silné zimné mrazy, takže pestovanie žltého zázraku v našej krajine nespôsobuje amatérskym záhradkárom žiadne osobitné ťažkosti.

Viete? Vysoká chuť maliny známe ľudstvu od IV storočia pred naším letopočtom. e.

Ker má silný rozvetvený koreňový systém, vďaka ktorému dostáva z pôdy dostatočné množstvo minerálov. Dosahuje výšku 2-2,5 metra. Strelí malinové kríky vzpriamené.

Ročné výhonky sú trávnaté, úplne pokryté malými tŕňmi. Dvojročné výhonky lignifikované, vymaľované v olivovo hnedej farbe, vymiznú ihneď po plodení.

Listy bielej maliny sú podlhovasté oválne. Ich horná časť je vymaľovaná tmavozelenou farbou, chrbát - belavý. Kvetiny kvitnú, tvorené rasami, sú tvorené v pazuchách listov, majú slabú, ale veľmi príjemnú arómu. Obdobie plodenia pripadá na jún - august a počas tejto doby ker naďalej aktívne prináša ovocie, pretože bobule dozrievajú. Chcel by som tiež poznamenať, že žltá odroda malín má o niečo väčšiu veľkosť bobúľ v porovnaní s červenou.

To je spôsobené tým, že gény ostružiny sa nachádzajú v bielych malinách, a tie boli vždy známe svojou veľkou veľkosťou bobúľ.

Top Triedy

Identifikovali sme 8 najobľúbenejších odrôd bielej maliny, o ktorých budeme podrobnejšie diskutovať, striedavo ilustrujúce fotografie rôznych typov tohto zázraku.

"Marhule"

Malina "Marhuľa" podľa botanického opisu sa vzťahuje na žlté ovocie štandardy, je vysoko výnosný, má vysoké chuťové vlastnosti.

Táto odroda je remontantná (výhonky prinášajú ovocie dlhú dobu počas vegetačného obdobia a ročné aj dvojročné výhonky prinášajú ovocie). Túto rozmanitosť nezvyčajne zaujímavých žltých plodov vyšľachtil profesor V.V. Kichinoy špeciálne pre pestovanie v priemernom regióne Ruska.

Tvar krovia sa slabo rozrastá, výhonky rastú vertikálne, maľované v béžovej alebo olivovo hnedej farbe. V spodnej časti výhonkov tvorili malé hroty, ktoré sú nasmerované pod uhlom nadol.

Hroty na základni sú zelené, majú priemernú veľkosť, mali by ste byť opatrní pri zbere, pretože majú ostré konce.

Marhuľové bobule majú tupý kužeľovitý tvar, slnko-marhuľovú farbu. Každá bobuľa je pokrytá miernou pubescenciou, priemerná hmotnosť plodov je 3-4 gramy. Malinová dužina je príjemná, stredne hustá, sladká a kyslá.

Ochutnávka ovocia maliny "Abrikosova" - 4,5 bodu. Tento druh ker je chránený pred mnohými odrodovými chorobami, preto sa pri správnej starostlivosti prakticky neovplyvňujú škodcovia.

Je to dôležité! Na dosiahnutie vysokých výnosov malinových kríkov je potrebné vykonať každoročné prerezávanie.
Odroda nie je náladová vzhľadom na podmienky pestovania a typu pôdy, uprednostňuje pôdu s priemerným indexom kyslosti. Rastie dobre a nesie ovocie v slnečných oblastiach, kde je pozorovaná normálna pôdna vlhkosť a silný vietor nevyfúkne.

Priemerný výnos 1 ha malín je 120 c. Plodenie začína koncom júla, ale zber môže pokračovať až do začiatku septembra.

Pozrite sa na najlepšie odrody čiernej maliny.

"Ananás"

Malina "Ananás" je popredným predstaviteľom štandardov pre žlté ovocie. Svoje meno dostala vďaka nezvyčajne chutnému sladkokyslému ovocím, ktorého chuť sa podobá zrelému tropickému ananásu.

Odroda je semi-opravy, jeho kríky nie sú náchylné k tvorbe početných výhonkov. "Ananás" žltý bol vyšľachtený profesorom L.I. Vigorov na Sibíri. Je však málo využívaný na výsadbu v severných oblastiach Ruska, pretože má nízku odolnosť voči mrazu.

Cez to všetko, malina "Ananás" je pomerne produktívna odroda. Jeho plody môžu dosiahnuť hmotnosť 4,5-5 g (ak je rastlina správne a rýchlo kŕmená). Výnos odrody je vysoký a nie je horší ako malina "Marhuľa". Podmienky pre jeho pestovanie zostávajú štandardné. Pre veľké a vysokokvalitné úrodné kríky je potrebné zabezpečiť adekvátne slnečné osvetlenie.

Malinové bobule odrody Ananás sú vhodné na univerzálne použitie, je však vhodnejšie ich používať čerstvé (pretože všetky užitočné vitamíny a organické kyseliny ovocia sa nestratia).

"Altajský dezert"

Tento druh malín je vysoko mrazuvzdorný (odborníci ho považujú za najznámejšiu odrodu malinového kríka). Kríky sú husté, dobre rastú.

Výstrely vzpriamené, odolné. Bobule majú formu tupého kužeľa, sladkého, voňavého. Dužina dobre voní, dezert, používa sa na konzervovanie a čerstvú spotrebu.

Ovocie "Altajský dezert" začína koncom júla. Bobule tejto odrody sú pomerne veľké, priemerná hmotnosť je 3,5-4,5 g. "Altajský dezert" uprednostňuje hlinitú alebo piesočnatú pôdu s miernou kyslosťou.

Najvhodnejšie miesto na pristátie: slnečné miesta, chránené pred nárazovými vetrami. "Altajský dezert" potrebuje pravidelné kŕmenie, pretože kvalita a množstvo plodín na ňom závisí.

Viete? Včely, ktoré zbierajú nektár z karmínových kvetov, môžu zvýšiť výnos kríkov o 60-90%.

Táto biela odroda malín je neopraviteľná, zle odolná voči rôznym typom infekcií a škodcov. Vyžaduje nepretržité a včasné preventívne a ochranné opatrenia.

Toto je však vyvážené mimoriadnou chuťou bobúľ, ktoré sa podľa svojich chuťových vlastností podobajú zmesi černíc, medu a sladkých červených malín.

Golden Everest

Populárna paleta malinového kríka medzi letnými obyvateľmi. "Golden Everest" má dobrú mrazuvzdornosť (odoláva mrazom až do -30 ° C), preto je vhodný na pestovanie v centrálnom regióne našej krajiny.

Odroda je pozoruhodná, takže výnos z výsadby kríkov je vysoký. Chuťové vlastnosti bobúľ pri ochutnávke získali hodnotenie 4,5 bodu.

Krík je stredný, mierne rozľahlý. Výstrely vzpriamene, neprekračujte výšku 1,5 metra. Malina "Golden Everest" má zaoblené slnečné žlté plody, ktorých priemerná hmotnosť je 3,5-4 g. Dužina má príjemnú aromatickú chuť, pripomínajúcu zrelé tomel, veľmi sladké, voňavé, ale mierne koláče. Bobule tejto odrody sa používajú na univerzálne účely. Ako hovoria niektorí amatérski záhradníci, Golden Everest je veľký džem.

"Cornish Victoria"

Rozšírená paleta malinového kríka v stredných a východných regiónoch Európy. Pravdepodobne jedna z najobľúbenejších odrôd bielej maliny. Líši sa vysokou produktivitou a nízkymi škodami spôsobenými silnými mrazmi.

V oblastiach s mrazivými zimami sa odporúča vybudovať prístrešok, keď nastane prvý mráz. Odroda je odolná voči mnohým chorobám, ale môže byť poškodená malinovou bugom a weevil.

"Cornish Victoria" prináša bohatú a vysoko kvalitnú úrodu na úrodných pôdach, na miestach s konštantným slnečným svetlom. V prvých rokoch po výsadbe je pomerne aktívne propagovaný koreňovými výhonkami.

Bobule tejto odrody sú veľké, zaoblené, krémovo žltej farby. Dužina sa vyznačuje mimoriadnou medovou arómou. Najlepšie je použiť čerstvé ovocie, takže môžete cítiť všetky jemné chute, ktoré striedajú sladké a mierne kyslé. Ako hovoria záhradníci, plody odrody Cornish Victoria malina Bush sú vynikajúce v chuti pre väčšinu odrôd žltej a bielej maliny.

"Zlatý obr"

"Golden Giant" - malinový ker, ktorý v roku 2001 vyšľachtili chovatelia malín "Supermalina". V krátkom čase získala táto odrodová odroda uznanie od mnohých záhradkárov u nás.

"Zlatý obr" sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou v zime a veľmi dobrým výnosom. Z jedného malinového kríka počas obdobia plodenia možno zbierať 4 až 8 kg plodov.

Je to dôležité! Zalievanie malín by sa malo vykonávať každých 4-7 dní. Ak sa tak nestalo, plody budú menej šťavnaté a stratia svoje vysoké chuťové vlastnosti.

Krík pri "Zlatom obri" je silný a vzpriamený, dosahuje značnú výšku. Bobule tejto odrody sú veľké a majú vysokú chuť.

Priemerná hmotnosť bobúľ je 8-10 g, čo je výrazne vyššia ako priemerná hmotnosť bobúľ všetkých predtým opísaných odrodových odrôd malinových kríkov. Bobule "Golden Giant" majú dobré obchodné vlastnosti a majú krásnu farbu, ktorá robí kríky dekoratívne. Slnečne zlaté bobule majú predĺžený kužeľovitý tvar a sú mierne pokryté chlpmi.

Dužina ovocia je veľmi šťavnatá a chutná, topí sa v ústach. Plody "Zlatého obra" sú dezertné, ich chuť pripomína lesné maliny, vhodné ako na čerstvé použitie, tak na výrobu džemov, konzerv atď.

Avšak, dužina ovocia nie je veľmi hustá, takže Zlatý obr sa nelíši v dobrej prenosnosti.

"Honey"

Tento malinový Bush dostal svoje meno z nejakého dôvodu. Ako si niektorí záhradníci všimli, medová aróma má nielen chutné a šťavnaté ovocie, ale aj kvety, ktoré sú masívne napadnuté včelami a osami.

Bobule sa nelíšia vo veľkých veľkostiach (priemerná hmotnosť je 3-3,5 g), avšak radosť z ich používania, nepochybne, dostane každý milovník lahodných malín.

Naučte sa, ako správne pripraviť maliny na zimu.
Malinový ker „Honey“ netoleruje silné zimné mrazy, preto potrebuje zimnú ochranu. Výnos odrody je priemerný, kríky sú stredne vysoké. Dezertné plody, vhodné na konzervovanie a čerstvú spotrebu, ale prvá možnosť je vhodnejšia.

"Biely spirín"

Táto odroda žltých malín bola vyšľachtená profesorom V.V. Spirin pred viac ako sto rokmi. Od tej doby, "Spirin white" nezískal širokú popularitu medzi záhradkármi, ale existujú špeciálne znalci, ktorí poznajú odrody na dlhú dobu.

Táto odroda bielych malín sa líši v stredne rozložených kríkoch, vysokom výnose a dobrej zimnej odolnosti.

Viete? Rusko - líder v pestovaní malín na svetovom trhu.

Ovocie "Biele špirály" veľké, tupé, keď sú úplne zrelé, maľované v zlatožltej farbe.

Dužina je mäkká, aromatická, veľmi šťavnatá, chuť je sladká a kyslá. Napriek tomu, že "Spirin white" sa vyznačuje priemerným výnosom, má veľké a chutné dezertné ovocie.

Okrem toho, ker tvorí niekoľko koreňových výhonkov, čo značne uľahčuje proces starostlivosti o ne. Ako vidíte, každá z odrôd bielej maliny má svoje vlastné výhody, ktorými charakterizujú jeden alebo iný druh ker. Skutočnosť, že žlté plody sú oveľa chutnejšie a zdravšie ako červené, však zostáva konštantná, preto si biela malina zaslúži osobitnú pozornosť fajnšmekrov s vysokými chuťovými vlastnosťami bobúľ.

Loading...