Scilla (scilla): výsadba a starostlivosť v záhrade

Scilla vo voľnej prírode je celkom bežná. Distribuované v Ázii, Európe a Afrike. Zahŕňa tento druh kvetov až do 90 druhov. Je známe, že na území bývalého ZSSR žije 20 druhov týchto rastlín.

Popis scily

Scylla je trvalka, ktorá patrí do čeľade Hyacint. Scilla kvitne skoro na jar, akonáhle sa sneh roztopí a teplota stúpne na 7-10 stupňov.

Viete? Táto rastlina je efemeroid. Obsahuje zásobu živín v banke a trávi väčšinu svojho života v podzemí, zatiaľ čo vegetačné obdobie trvá do 1 mesiaca.
Scilla prudko rastie, listy sa objavia ako prvé, po ktorom nasledujú púčiky, ktoré kvitnú po vrchole Scylly. Hlavná časť tohto druhu kvitne skôr, než sa púčiky začnú rozkvitať na stromoch. Existujú však druhy, ktoré kvitnú v lete alebo začiatkom jesene. Častejšie sa na dekoratívne účely pestujú jarné drevené sutiny, jeseň nie je v tomto ohľade populárna.

Scylla rastie na rôznych miestach:

 • v širokých a zmiešaných lesoch;
 • v stepi;
 • horské oblasti;
 • step;
 • v oblastiach vysočiny až do 3600 metrov.
Poďme hovoriť o tom, ako vyzerajú lesy. Napriek tomu, že Scylla má mnoho druhov, sú si navzájom podobné. Scilla má dlhé listy s paralelnými žilami. Žiarovka - hlavný prvok výživy a reprodukcie tejto rastliny. Kvety so symetriou lúčov majú modrú, modrú alebo bielu farbu s rôznymi odtieňmi. Ovocie box, ktorý sa objaví po odkvitnutí má veľký počet malých semien.

Viete? Scylla je vedecký názov pre Prolesku. Pochádza zo starovekého gréckeho slova skilla, takzvanej rastliny, ktorá predtým patrila tomuto rodu.
Na dekoratívne účely sa najčastejšie používajú tieto typy Scilla:

 • Scilla sibirica - prekladaná ako scylla sibírska. Obsadené v XVIII storočia. Odrody, ktoré boli vytvorené na základe tohto druhu majú farbu bielej, ružovej, fialovej. Kvety niekedy vstupujú do kvetenstva na 3 púčiky alebo jeden, kvet na konci apríla.
 • Scilla bifolia v preklade - Scylla double. Krátka, hojne kvitnúca rastlina má príjemnú, výraznú arómu. Púčiky sa zbierajú v kvetenstvách, ktoré môžu obsahovať až 15 kvetov. Pestovala sa v 16. storočí. Odrody kvitnú biela, ružová, bledo modrá, tmavo modrá.
 • Scilla hyacinthoides v preklade je proleska v tvare hyacintu, obsahuje mnoho pukov v kvetenstve, ktoré majú zvláštnosť počas obdobia kvitnutia - najprv kvitnú spodné púčiky, postupne kvitne hore. Stopka dosahuje výšku rekordných veľkostí - 80 cm.
 • Scilla litardierei - nazývajú sa ametystové alebo lúčne potoky. Balkán sa považuje za miesto výskytu týchto rastlín. Tento typ sa pestuje pred viac ako 200 rokmi. Kvitnutie sa vyskytuje, na rozdiel od iných druhov, neskôr začiatkom júna. Kvet je často modrý s fialovým nádychom. Kvety sa zbierajú vo veľkých kvetenstvách, ktoré tvoria až 70 pukov.
 • Scilla bucharica - známa ako Pushkinia alebo Bukhara Scylla. V prírode rastie v horských regiónoch. Rastlina má tenké stonky až do výšky 15 cm. Kvitnúce jednotlivé puky má bledo modrú farbu.
 • Scilla peruviana v preklade je hroznový list. Prírodné prostredie - Portugalsko. Aktívne sa používa na dekoratívne účely a zaujme svojím bohatým a krásnym kvitnutím. Kvetenstvo obsahuje až 100 kvetov strednej veľkosti (do 2 cm), ktoré sa nachádzajú na stopke, dosahujú výšku 40 cm a farby kvetov pestovaných rastlín môžu mať biele, tmavo modré, modré, fialové farby.
 • Scilla campanulata alebo stvol zvonovitého tvaru. Docela neposlušné kvety, ktoré je ťažké pestovať doma. Scylla dostala meno pre kvety, pripomínajúce zvonček. Farba pestovanej rastliny je modrá s rôznymi tónmi: biela, ružová, fialová. Kvitnutie sa vyskytuje na konci mája. Zvonovitý zvonovitý tvar je silne pestovaný, jeho výsadba a starostlivosť je náročný proces, ktorého výsledok nie je možné predvídať.

Výsadba v záhrade

Pestovať tento nádherný kvet doma nie je ťažké. Hlavnou vecou je vedieť, kedy, kde a ako zasadiť scilu, aby sa mu poskytli všetky podmienky pre normálny vývoj a kvitnutie. Vzhľadom k tomu, že existuje mnoho druhov Scylla, ktoré môžu byť zasadené v záhrade, niektoré podmienky budú pravdepodobne odlišné. Ale zvážime optimálny súbor podmienok, ktoré budú vyhovovať všetkým typom scily.

Väčšina cibuľovitých kvetov je odolná a nenáročná. Do zimy-mrazuvzdorné patrí narcisy, tulipány, krokusy, ľalie. Gladioly, kala ľalia a juřiny sú náchylnejšie na chlad V chladnom podnebí musia byť každý rok vykopané a uskladnené v zime v miestnosti, zasadia ich do jarnej záhrady.

Výber osvetlenia

Scylla sa cíti dobre na pomerne osvetlenom mieste. Druhy jari môžu rásť na priamom slnečnom svetle, vyžadujú viac slnečného žiarenia ako letné a jesenné druhy. Vhodné aj na pestovanie penumbry. V tieni porastie aj les, ale proces sa potiahne a kvitnutie nebude tak hojné ako v slnečnej oblasti. Preto je možné zasadiť Scylla do záhrad, kde stromy s ich vetvami vytvárajú pergamu, alebo v dobre osvetlenom záhonu.

Pôda na výsadbu zvonov

Scilla nie je príliš pôvabná na pohľad na pôdu, ale stále najlepšia pôda na výsadbu Scylla je bohatá na organickú hmotu, ktorá obsahuje humus z listov s minerálnymi zložkami. Na výsadbu vo vašej záhrade sa odporúča pridať trochu lesnej pôdy, ktorá obsahuje stopy kôry stromov a humusu z listov. Scylla nemá rád vysoko vlhkú pôdu, najlepšia možnosť je mierne vlhká. Príbalový leták tiež netoleruje kyslé pôdne prostredie.

Technológia pristátia

Scillae, ktoré kvitnú na jar, je lepšie vysadené po vyblednutí, o období v druhej polovici júna. Scylla, ktorá kvitne v lete a na jeseň, je najlepšie zasadená mesiac pred kvitnutím. Toto je koniec júla - začiatok augusta.

semená

Ak plánujete množenie semenáčok semenami, musia byť roztrhané semená zasiate ihneď po zbere. S touto výsadbou Scylla kvitnú v 4. roku. Je potrebné zasiať do hĺbky 8 cm, vzdialenosť medzi semenami by mala byť až 2 cm.

Je to dôležité! Väčšina druhov Scylla sa môže množiť osivom. Preto, ak nechcete, aby vaše stránky boli úplne obývané lesmi, potom, čo vybledli, je potrebné vybrať semená.
Môžete čakať na tvorbu cibúľ v samo-výsevných kvetoch a neskôr ich použiť na presadenie.

Vegetatívna reprodukcia

Vegetatívna reprodukcia v tomto prípade je reprodukcia proleski s cibuľkami. Pre tento výsadbový materiál kúpil v špecializovaných predajniach. Je tiež možné oddeliť deti od dospelej žiarovky, ktorá môže tvoriť až 4 z nich počas vegetačného obdobia. Deti sa pestujú v oddelených oblastiach, kým nedosiahnu obdobie kvitnutia, potom môžu byť vysadené kvitnúcimi Scyllae. Na vysadenie žiarovky do zeme je potrebné vytvoriť plytké otvory do vzdialenosti 7 cm, vzdialenosť medzi nimi by mala byť až 10 cm.

Zvláštnosti starostlivosti o zvonovité lesy

Scilla - celkom nenáročné rastliny, ale musíte sa stále riadiť niektorými pravidlami počas ich kultivácie. Aj keď je Scylla považovaná za mrazuvzdornú, v prvom roku po vylodení je potrebné na zimu smrekovej alebo rašelinovej vrstvy.

zalievanie

Po prezimovaní je potrebné odstrániť to, čo rastliny vzali do úkrytu a do vody. Zalievanie Scylla počas vegetačného obdobia by malo byť starostlivo, nie padajúce na kvety. Navlhčite pôdu, ak je vrchná vrstva pôdy už dobre vysušená.

Z dusíkatých hnojív sa môže použiť nitroammofosku, dusičnan amónny a močovina (močovina) z potaše - síranu draselného, ​​draselnej soli a dusičnanu draselného.

Schopnosť reagovať na krmivo

Aby vás Scylla potešila bohatstvom kvetov, odporúča sa kŕmiť minerálnymi hnojivami.

Na tieto účely dobre zapadajú:

 • Potašové hnojivá;
 • dusíkatých hnojív.
Je lepšie hnojiť pôdu skoro na jar, pred rozkvitnutím scily. To platí pre tie druhy rastlín, ktoré kvitnú na jar. Rastliny, kvitnúce na jeseň, krmivo je tiež potrebné na jeseň pred kvitnúcimi rastlinami. Môžete tiež použiť komplexné hnojivo na kŕmenie, napríklad "Nitrophoska".

Ako urobiť Scylla kvitne do 8. marca a ďalšie sviatky (nútiť)

Scylla je unikátna rastlina, ktorá vás môže potešiť bohatým kvitnutím v zime. Aby kvetina mohla kvitnúť 8. marca, musí byť na jeseň v novembri uskutočnená výsadba žiaroviek. K tomu potrebujete hrniec s priemerom 15 cm, výsadba sa vykonáva na 3 žiarovkách v každom hrnci.

Pre tento typ pristátia pôda, ktorá obsahuje:

 • biely riečny piesok - 1 diel;
 • listový humus - 1 diel;
 • sod pôdy - 2 diely.
Po výsadbe musí byť hrniec poslaný na pomerne chladné a tmavé miesto, kde zostane obloha v kľudovej fáze. V závislosti na tom, kedy plánujete dopriať si Scylla kvitnutia, musíte umiestniť hrniec na dobre osvetlené, teplé (až 15 stupňov) miesto, pravidelne zalievanie. Za týždeň alebo ešte skôr, scilla uvoľní listy a čoskoro kvitne.

Tak, aby sa rast Scylla na vašich stránkach, musíte dodržiavať určité pravidlá pre starostlivosť a výsadbu týchto rastlín.

Loading...