Ako správne vykrmovať dobytok

Keď si kúpite mladého hovädzieho dobytka alebo už dospelého zvieraťa, určite chcete získať výsledky vo forme mäsových a mliečnych výrobkov.

Na dosiahnutie dostatočnej produktivity musí byť dobytok dobre kŕmený.

Existuje však niekoľko druhov výkrmu, z ktorých každý má svoje vlastné charakteristiky.

Ktorá stratégia je na vás.

Často sa mladým zvieratám alebo kravám, ktoré boli z nejakého dôvodu odmietnuté, umožnilo kŕmiť.

Postup pri výkrme teliat trvá v priemere 4 až 6 mesiacov a dospelé zvieratá sa môžu normalizovať v priebehu 3 až 4 mesiacov. Všetky zvieratá by mali byť rozdelené do skupín a čím sú homogénnejšie tieto skupiny, tým lepšie výsledky výkrmu.

V problematike prírastku hmotnosti zvierat zohrávajú dôležitú úlohu podmienky zadržania, najmä v zime. Zvieratá žiaduce kravatu k tyči, dať im voľný prístup k krmítka a pitie misy.

Miestnosť, v ktorej sa chová krava alebo býk, musí byť dobrý ventilačný systémfungovať aj v zime.

Ak je kŕmenie plánuje urobiť v lete, potom na to musíte vybaviť špeciálny priestor na ulici, nad ktorým musíte urobiť halu, pod ktorým musíte umiestniť konzumentov a podávačov.

V súčasnosti existujú dva druhy výkrmu: intenzívna a stála.

Intenzívny výkrm

Tento spôsob výkrmu je zameraný na svalového rastu, nie tuk, hmotností mladých teliat.

Mladé zvieratá konzumujú menej krmiva ako dospelý dobytok, aby získali 1 kg hmotnosti. Ako súčasť intenzívneho výkrmu na prírastok hmotnosti 1 kg konzumujú teľatá vo veku do 15-18 mesiacov v priemere 7 - 7,5 jednotiek krmiva.

Mladé kravy a býky z mäsa sa často podrobujú intenzívnemu výkrmu alebo teľatám z prvej generácie, ktoré sa narodili pri preprave dojníc s býčkami.

Dobré výsledky vo forme vynikajúceho prírastku hmotnosti však vykazujú aj mladé mliekarenské, mäsové a mliečne výrobky. Ak vezmeme do úvahy konkrétny príklad, teľatá Simmentalu, Schwyz, Black-and-White a niekoľkých ďalších plemien vážia 350-400 kg už vo veku 17-18 mesiacov.

Pri porážke tejto mladej populácie sa mäso javí ako veľmi kvalitné, ale napriek tomu sa množstvo tuku presúva na hovädzí dobytok na mäsové účely.

Intenzívny výkrm možno rozdeliť do dvoch období:

  • prvá - dovtedy, kým teľa nedosiahne hmotnosť 400 kg
  • druhá - kým teľa nedosiahne hmotnosť 650 kg.

Je potrebné začať kŕmenie mláďat takým spôsobom, aby sa laktácia skončila, a je načase preniesť teľa na viac alebo menej „dospelého“ krmiva.

Základom stravy pre intenzívny výkrm hovädzieho dobytka je vysoko kvalitná kukuričná siláž, Je to kvalita, ktorá zohráva veľmi dôležitú úlohu, pretože čím je krmivo lepšie, tým väčšia je prírastok hmotnosti zvieraťa.

Ak neviete, aký druh siláže chcete kúpiť, potom si zapamätajte túto sériu požiadaviek, ktoré táto zložka informačného kanála musí spĺňať:

  • Percento sušiny v sile by malo byť na úrovni 32 - 35%.
  • Odroda musí byť správna, to znamená, že v žalúdku zvieraťa musí byť strávených viac ako 73% organickej hmoty.
  • Vláknina by nemala byť väčšia ako 0,2 kg na kilogram sušiny
  • Surový proteín by mal byť najmenej 70 - 90 g na kilogram sušiny

Ak je kukuričná siláž ťažká alebo nemožná, môže byť nahradená podobným výrobkom vyrobeným z celých rastlín obilnín. Musíme však pamätať na to, že zviera bude musieť dostať väčšie množstvo takejto siláže, pretože je to kukuričná siláž, ktorá je energeticky najnáročnejšia.

Neodporúča sa používať trávnu siláž, pretože teľa dostane veľmi málo energie, keď sa konzumuje, čo samozrejme povedie k potrebe obohatiť stravu vo všeobecnosti, ako aj oddialiť proces intenzívneho kŕmenia.

Kukuričná siláž musí byť doplnená takzvaným koncentrovaným krmivom. Hlavnou funkciou tohto typu krmiva je rovnováha. Keďže v sile je málo suchého proteínu, diéta by sa mala doplniť látkami, ktoré sú obohatené proteínom.

Mladé hospodárske zvieratá potrebujú viac bielkovín až do polovice procesu výkrmu a potom by sa dávka proteínu nemala zvyšovať.

Percentuálny podiel bielkovín s intenzívnym výkrmom by sa mal v krmive rovnať 22 - 24%. Ako taký materiál, repkový, sójový alebo pšeničný šrot, ako aj kŕmne fazuľa alebo hrach sú perfektné.

Koncentráty musia mať veľmi vysokú kvalitu. kŕmenie hospodárskych zvierat infikovaných plesňou alebo plesňou nie je povolené.

V prvom období by 40% celkovej stravy malo pripadnúť na krmivo obsahujúce bielkoviny av druhom období by sa množstvo malo znížiť na úroveň 28 - 30%. 2 - 3 kg koncentrátu za deň bude stačiť s priemernou hmotnosťou.

Je dôležité poskytnúť mladému dobytku vitamíny a prospešné mikroelementy. Na tento účel boli vytvorené špeciálne minerálne krmivá, ktoré kompenzujú možný nedostatok chemických zlúčenín dôležitých pre rast a vývoj zvierat.

Strava hospodárskych zvierat by mala byť obohatená fosforom a vápnikom (pomer 1: 2). Sodík je tiež dôležitý, ktorý môže poskytnúť zvieratám kŕmenie soľou.

Minerálne krmivo sa často pridáva do koncentrátu v množstve 2 až 3% množstva, ale niekedy sa mladým zvieratám podávajú čisté vitamínové premixy v množstve 60 až 80 g na osobu a deň.

Ak zhrnieme a vypracujeme charakteristiky každého výkrmového obdobia samostatne, môžeme vyvodiť niekoľko záverov.

Napríklad v prvom období zviera musí aktívne zvyšovať hmotnosťto znamená, že pozdravy budú čoraz viac každý deň.

Každý hovädzí dobytok by mal dostať približne 1 kg sena alebo siláže, 1 kg krmiva, ktoré obsahuje bielkoviny, ako aj 1 - 1,2 kg materiálu obsahujúceho energiu.

Počas druhého obdobia sa prírastok hmotnosti zníži a zvieratá musia byť vybavené vitamínmi. Preto by sa množstvo siláže malo znížiť na 0,5 - 0,6 kg, malo by sa podať 1 kg krmiva pre bielkoviny, ako aj 1,5 - 2 kg krmiva bohatého na energiu.

Výkrm

Ako súčasť tohto typu výkrmu sa môžu použiť rôzne druhy krmiva, napríklad repa, bard a melasa, zemiaková dužina, šupka a mnoho ďalších druhov krmiva.

Diétu mladej populácie je potrebné doplniť aj koncentrátmi a objemovým krmivom. Môžete vykrmovať akékoľvek zviera stabilným spôsobom: mladým aj dospelým.

Celý proces by mal byť rozdelený do dvoch období: počiatočná (trvá 30 dní), stredná (trvá 40 dní) a záverečná (trvá 20 dní). Každé obdobie sa musí nastaviť v súlade so samostatnou diétou.

Lacnejšie krmivá sa môžu podávať zvieratám počas prvých 70 dní a potom bude potrebné doplňujú diétu veľkým množstvom koncentrátov.

Je potrebné postupne premiestňovať zvieratá do nových potravín, približne 7 - 8 dní. Režim kŕmenia je rovnaký pri akomkoľvek type výkrmu - príjem potravy by mal byť 3 - 4. Je dôležité zabezpečiť dostatok dobytka dostatočným množstvom vody.

Zisk v prvom období bude maximálny, pretože v tomto čase sa proteín, tuk a voda akumulujú v tele zvieraťa.

V druhom období sa prírastok hmotnosti zníži, pretože začne proces rýchleho ukladania tukového tkaniva.

V treťom období sa prírastok hmotnosti opäť zvýši, ak použijete dobré krmivo.

Výkrm hovädzieho dobytka s buničinou sa považuje za veľmi dobrú možnosť, pretože tento materiál obsahuje veľké množstvo sacharidov, vápnika. Ale v tomto prípade bude musieť strava doplniť krmivo, ktoré obsahuje bielkoviny, fosfor a tuky. tiež diéta by mala byť doplnená krmivom obsahujúcim bielkovinykostnej múčky a soli.

Najprv sa musí zviera naučiť jesť veľké množstvo buničiny. Proces adaptácie by mal trvať najmenej 6 - 7 dní. Za deň by dospelá krava mala dostať 65 - 80 kg buničiny a teľa - 40 - 50 kg. Tieto údaje by sa mali znížiť do konca procesu výkrmu.

Hrubé krmivo podporí proces trávenia, takže je potrebné, aby sa podával s výpočtom 1 - 1,5 kg na 100 kg živej hmotnosti hovädzieho dobytka. Seno bude vhodné pre mladé zásoby, a je lepšie dať jarnú slamu dospelým zvieratám.

Pri výkrme na bard je lepšie použiť zemiak alebo bard. Toto krmivo obsahuje veľké množstvo vody (až 94%) a sušina obsahuje malé množstvo bielkovín. Dobytok musí často ochutnať tento druh krmiva.

Soľné zvieratá sa musia podávať v neobmedzenom množstve. Kvantitatívny podiel podávaného krmiva sa rovná 15 - 20 kg šrotov na 100 kg hmotnosti hovädzieho dobytka.

Musí byť prítomný v strave sena. Môže sa naliať horúcim bardom, najmä preto, že zvieratá konzumujú lepšie jedlo.

Každý deň by sa dospelým kravám a býkom malo podať 7-8 kg sena a na teľatá postačuje 4-6 kg. Ako koncentráty sú vhodné zmiešané krmivá a jačmeň alebo kukurica. Každému zvieraťu by sa malo podávať 1,5 - 2,5 kg koncentrovaného krmiva.

S cieľom uspokojiť potrebu dospelých pre vápnik, často K koncentrátom sa pridáva krieda (70 - 80 g kriedy na 100 g denne).

Aby sa zabránilo vzniku veľmi bežnej choroby - kanica kanica - zvieratá musia byť kŕmené krmivom (1 kg na 10 litrov bardov) a tiež udržiavané v podmienkach s nízkou vlhkosťou.

Silážou môže byť výkrm hovädzieho dobytka počas chladného obdobia. Za týmto účelom používať slnečnicové silá na kukuricu go.

Aj v potrave by mala byť prítomná slama, seno, koncentráty a iné druhy krmovín. Niekedy sa na vyplnenie nedostatku bielkovín podávajú zvieratá spolu so silážou a koncentrátmi močoviny. Najdôležitejšou vecou je pozorovanie dávky, takže na hlavu mladého hovädzieho dobytka by sa nemalo umiestniť viac ako 40-50 g močoviny, dospelému dobytku by sa malo podať presne 80 g zlúčeniny.

Pri výkrme siláže by sa mala koncentrovať 20 - 30% stravy.

Ak počítate v kilogramoch, potom na hlavu je spotreba koncentrátu na celé obdobie výkrmu 200 - 250 kg. Dospelým kravám a býkom by sa za deň malo poskytnúť 35 - 40 kg siláže a mladí budú mať dostatok až 30 kg krmiva.

Krieda a soľ musia byť prítomné v potrave (10 až 15 g prvej a 40 až 50 g druhej). Celé obdobie výkrmu siláže mladej populácie by nemalo trvať dlhšie ako 90 dní a dospelý hovädzí dobytok sa môže na takýchto potravinách držať približne 70 dní.

S nástupom leta sa všetok dobytok lepšie prekladá do zeleného krmiva, ale s pridaním koncentrátov.

40 - 80 kg zelených bude stačiť na jedno zviera (všetko závisí od veku) a koncentrát by sa mal podávať od 2 do 2,5 kg na deň. Ako zdroj sodíka je to nuda dávať soľ hovädzieho dobytka.

Ak si želáte, môžete svoje kravy a býky vykrmiť tak, aby vás výsledok veľmi prekvapil. Výsledkom bude nielen množstvo vyrobeného mäsa, ale aj jeho kvalita.

Takže neváhajte preniesť dobytok do špeciálneho krmiva.

Loading...