Ako pestovať stĺpcovité jablko v jeho záhrade

Stĺpcové jablko je prírodný klon jablone, ktorý pochádza z Kanady. Prvýkrát sa v roku 1964 chovalo stĺpcové jablko a od tej doby sa objavili mnohé odrody, ktoré rastú v Severnej Amerike aj v Európe alebo krajinách SNŠ. Povieme vám o výhodách stĺpcovitých jabloní, ktoré vám pomôžu pochopiť ich charakteristické črty a povie vám o zložitosti výsadby a starostlivosti o ovocný strom.

Vlastnosti jablkovej kôry

Ak chcete zdôrazniť charakteristické rysy stĺpcového jablka, musíte si prečítať ich opis a zdôrazniť hlavné body.

Väčšina odrôd stĺpcovitých jabloní začína prinášať ovocie v druhom roku. Po objavení prvých plodov strom zvýši počet jabĺk každých 5-6 rokov. Po skončení prvého obdobia prichádza druhý, ktorý trvá 7-8 rokov. Druhé obdobie sa vyznačuje tým, že množstvo plodiny je stabilné, nezvyšuje sa a neznižuje sa. Kvalita a množstvo plodín, bez ohľadu na počiatočné podmienky výsadby, však môže byť ovplyvnené kvalitou starostlivosti, poveternostnými podmienkami a zimovaním. Jablone v tvare hrubého čreva sa vyznačujú silným drevom, ktoré vydrží až 12 kg. Maximálna výška stromu je 2,5 metra a šírka je od 30 do 50 cm.

Je to dôležité! Množstvo úrody sa môže znížiť v dôsledku smrti koňov, ktoré sa na rozdiel od obyčajných jabloní nezotavujú ani po omladzujúcom prerezávaní.

Negatívnym znakom týchto jabĺk je zlá odolnosť v zime. Dokonca aj v relatívne teplých zime zamrzne vrch stromu. V takýchto prípadoch strom dáva veľa krátkych postranných výhonkov.

Kolonovidnye jablko žiť asi 15 rokov, po ktorom golier začne vysychať a strom prestáva niesť ovocie. Tento problém sa rieši buď recykláciou stromu, alebo použitím protišmykového prerezávania (nevhodné pre všetky odrody).

Hlavnou črtou stĺpcovitého jablka je malé vetvenie, vďaka ktorému strom vyzerá ako vysoký "stĺpec".

Výhody a nevýhody stĺpcových jabloní

Teraz je potrebné zdôrazniť hlavné výhody a nevýhody všetkých odrôd stĺpcovitých jabloní. Začnime s výhodami:

 • dekoratívne;
 • nie je potrebné zložité prerezávanie;
 • skorý vzhľad ovocia;
 • miniatúrne, zaberajú málo miesta.
Takéto jablká majú značné množstvo nevýhod, a to: t
 • silná závislosť od obväzu;
 • zlá odolnosť v zime;
 • závislosť od zavlažovania a pôdnej vlhkosti;
 • krátky život.
Stĺpcové jablone majú teda rad nevýhod a mnoho pozitívnych aspektov. Preto je potrebné brať do úvahy všetky výhody a nevýhody pri výsadbe tohto ovocného stromu v jeho záhrade.

Viete? V semenách jedného jablka obsahuje dennú dávku jódu, tak potrebnú pre štítnu žľazu.

Ako si vybrať sadenice pri nákupe

Pokračujeme do jednej z najdôležitejších fáz - výber sadenice stĺpcovitého jablka. Problémom voľby je, že predajcovia veľmi často hovoria krásne, ale v praxi môžu predať chorý alebo napoly mŕtvy strom. Preto musíte poznať kritériá hodnotenia dobrého stromčeka.

Ideálnym miestom na nákup sadenice je škôlka alebo záhradné centrum. Tu si môžete vybrať z niekoľkých odrôd, porozprávať sa so špecialistom a vidieť podmienky zadržania. Hlavnou výhodou je, že požadované sadenice sú vykopané a zabalené s vami. Počas tohto procesu môžete vidieť kvalitu dreva, farbu listov, vetvenie a integritu koreňov.

Nevýhodou takéhoto miesta je vysoká cena sadeníc. Treba však chápať, že nakupujete materiál na výsadbu na bezpečnom mieste.

Ak nie je v blízkosti škôlka, skúste si kúpiť sadenicu s uzavretým koreňovým systémom. To znamená, že korene by nemali byť zabalené do handry / celofánu alebo vo vode. Takéto sadenice bude trvať dlhšie, než sa usadí a môže vyschnúť v prvom roku po výsadbe. Ak nie sú k dispozícii žiadne varianty s uzavretými koreňmi, postupujte podľa nasledujúcich pokynov:

 1. Nekupujte sadenice s listami.
 2. Nemôžete si kúpiť stromček, ak sú jeho korene poškodené alebo znečistené.
 3. Kôra na sadenici by sa nemala sušiť, inak si môžete kúpiť suchý strom.
 4. Nákup je jednoročný výsadbový materiál.
Ak chcete skontrolovať kvalitu koreňov, musíte jemne zoškrabať vrchnú vrstvu v každom procese. Ak vidíte biele drevo - pred vami dobré sadenice.

Načasovanie a výber miesta pristátia

Jablone, podobne ako mnohé ovocné stromy, by sa mali vysádzať buď na jar alebo na jeseň. Je potrebné si uvedomiť, že ak ste si kúpili stromček na konci jesene, potom nemôžete zasadiť - pred chladom.

Skúsení záhradníci odporúčajú výsadbu stromov na jar. Tak oveľa pravdepodobnejšie, že jabloň sa zapustí a okamžite sa dostane do rastu. Výsadba sa vykonáva skoro na jar, pred bud prestávka. Tu stojí za to zdôrazniť skutočnosť, že v mraze, silnom vetre alebo daždivom počasí nie je možné zasadiť, pretože stromček je slabý a nemôže tolerovať takéto "kúzla" počasia.

Ak nie je možné pristátie preniesť na jar, potom by sa malo uskutočniť na konci septembra za teplého počasia.

Tam je malý trik pre tých, ktorí si kúpili stromček na jeseň. Strom by mal byť prikopat v tichom, viac či menej teplom mieste, kde voda nebude stagnovať a pôda nebude zamrznúť. Okrem toho, strom môže byť zasadený na zimu vo veľkom hrnci a odišiel do pivnice. Z času na čas sa semenáčik kontroluje a kontroluje na prítomnosť pôdnej vlhkosti v hrnci.

Miesto na sadenie musí byť zvolené dobre. Mal by byť slnečný, nie fúkaný studený vietor. Nemali by ste si vyberať nížiny, inak bude pod stromom vždy voda (to povedie k hnilobe koreňov). Najlepšie miesto pre dom alebo akúkoľvek budovu.

Viete? Koloniálne hybridy sú zoskupené do piatich skupín: superdwarfi, trpaslíci, polovičatá trpaslíci, stredne veľkí a silne rastúci.

Prípravné práce pred pristátím

Pred zasadením sadenice musíte vykonať niekoľko činností, ktoré ovplyvnia budúci výnos stromu a jeho rýchlosť rastu. Preto dávajte pozor na prípravnú fázu, aby sa vaše sadenice zachytili.

Po prvé, postarajte sa o jamu, v ktorej bude sadenice umiestnená. Ak sa pristátie bude konať na jar, potom ho kopať na jeseň. Otvor by mal byť priestranný tak, aby korene rastliny neboli ohnuté. V jamách musíte na jeseň zavrieť hnojivá fosfát-potaš a prikryť fóliou.

Ďalšie, tesne pred výsadbou, skontrolovať kôry a korene rastliny. Ak vyschli, umiestnite celú sadenicu do vody na 8-10 hodín (voda by nemala byť studená ľadom!).

Pred výsadbou je potrebné orezať korene. Táto akcia pomôže jabloni usadiť rýchlejšie a rásť. Počas výsadby sa uistite, že miesto očkovania nie je pochované v zemi, ale nad ním.

Je to dôležité! Ak sa výsadba vykonáva vo veľmi zlej pôde, potom, okrem fosforu-draselné hnojivá, humus alebo rašeliny sú uvedené v diere.

Ako zasadiť mladé sadenice

Teraz sa pohovorme o tom, ako zasadiť stĺpcovité jablko.

Výsadba odrôd tohto jablka sa líši od výsadby obyčajné, nie kolonovidnoy Apple. Začínajúc tým, že tieto jablone sú veľmi malé, čo znamená, že na malej ploche môžete umiestniť niekoľko stromov.

Jablone v tvare hrubého čreva nie sú zasadené jeden po druhom. Výsadba sa vykonáva zahustená, pričom medzi stromami nie je viac ako 40 cm v rade a 2,5 m medzi radmi. Tak, v malej oblasti bude niekoľko sadeníc naraz, čo vedie k tomu, že veľké množstvo hnojiva musí byť zapustené do pôdy, aby sa zachovala úrodnosť pôdy. Pred výsadbou v hlbokom kopaní (na 1 m2), 15 kg kompostu alebo humusu, 70 g dusíkatých hnojív a ak pôda má vysokú kyslosť, je pochovaných až 200 g dolomitovej múky.

Pred výsadbou, musíte odstrániť strechu z jamy, odstrániť zmes pôdy a hnojív. Sadenice sa umiestni do diery a narovná korene. Priemer otvoru musí zodpovedať priemeru koreňov. Ak je menšia, urobíme ju širšou ako je jama, a neorezávame korene!

Po umiestnení sadenice do jamy vyplňte dieru zmesou pôdy a hnojiva. Zahryzte ho tak, aby koreňový obojok bol o 5 cm vyšší ako úroveň zeme, po výsadbe by mal byť každý strom napojený dvojicou nádob s vodou a v ideálnom prípade by mulčoval pôdu.

Je to dôležité! V severných oblastiach sú zakrpatené odrody zasadené pod uhlom 30 mm°, V blízkosti sadenice je vhadzovaný kôň a k nemu je pripevnený strom.

Ak sezónne vetry zúria vo vašom regióne, sadenice môžu byť viazané na podporu, ktorá sa hodí v prvých dvoch rokoch, keď koreňový systém ešte nie je pevne zavedený v krajine.

Sezónne Colonid Apple starostlivosti funkcie

Kolonovidnye jablone vyžadujú nielen správne výsadbu, ale aj dobrú starostlivosť, takže táto časť je nemenej dôležité. Keďže klony jabĺk sa líšia v starostlivosti o „obyčajné“ jablone, ani majitelia, ktorí veľa poznajú o záhradníctve, nemôžu uplatniť svoje skúsenosti. Pozorne si prečítajte časť, aby ste dosiahli dobré výnosy plodín.

Prevencia a liečba jabĺk pred škodcami a chorobami

Je lepšie začať s ochranou proti škodcom s prevenciou, ako to povedie väčšina záhradníkov, a budú mať pravdu. Preto teraz zvažujeme hlavné škodcov a najčastejšie ochorenia stĺpcového jablka, povieme, ako sa s nimi vysporiadať a ako účinne vykonávať prevenciu.

Hlavné škodcovia stĺpcovitého jablka sa nelíšia od obvyklých, sú to vošky, mory a roztoče. Hlavnými chorobami kultúry sú strupy, múčnatka a hrdza listová.

Ako preventívne opatrenie by sa stromy mali na jar postriekať insekticídmi a fungicídmi, pretože väčšina škodcov je hmyz a takmer všetky choroby sú spôsobené hubami.

Medzi najpopulárnejšie fungicídy patria: "Horus", "Planriz", "Fitolavin". V tomto prípade sa každý fungicíd používa na usmrtenie určitého typu huby, ktorá spôsobuje ochorenia. Najefektívnejší nástroj, ktorý vám umožní zničiť niekoľko húb naraz - zmes Bordeaux. Insekticídy: "admirál", "aktara", "aktellik", "karbofos" a "fosfamid". Prečítajte si návod, ako ich používať na preventívnu liečbu jabĺk.

Vošky. Hmyz, ktorý je známy každému záhradníkovi a záhradníkovi. Veľká kolónia môže zničiť aj najsilnejší strom. Na jar, pred puknutím, sa jabloň ošetrí 3% roztokom Karbofosu. Ak ste pomalí a púčiky sa rozpustili - použite 2% roztok rovnakého lieku. Okrem špecifikovaného insekticídu môžete použiť analógy: "Fitoverm", "Phosphamide", "Aktara".

Malý motýľ. Motýľ, ktorého húsenice sú veľmi rýchle a "kvalitatívne" ničia plody a kazia výhonky, jedia pasáže v nich. Mora je ako krtko, má rovnakú farbu a veľkosť. Ak chcete získať úplné ovocie, po odkvitnutí jablko je striekaný s "Chlorophos" alebo "Metaphos". Po 15 dňoch sa liečba musí opakovať.

Červené kliešte. Parazit, ktorý sa živí mladými listami jablone a zanecháva za sebou stopu sotva viditeľných pavučín. Ak sa liečba parazitmi vykonáva pred odhalením obličiek, potom je potrebné použiť prípravky "Nitrafen" alebo "Olikupurit". Na spracovanie počas pučania sa používajú Karbofos a fosfamid. V extrémnych prípadoch je možné vykonať tretiu liečbu analógovým činidlom.

Je to dôležité! Na ošetrenie jabĺk z kliešťov používajte rôzne prostriedky, aby sa parazit nevyskytoval.
Stojí za to pripomenúť, že je zakázané spracúvať stromy v silnom vetre - jabloň sa spáli.

Teraz si spomeňme na hlavné choroby stĺpcovitého jablka a povedzme, ako s nimi zaobchádzať.

Chrasta. Plesňové ochorenie, ktoré postihuje listy, kvety, plody a výhonky stromov. Priaznivé podmienky pre rozvoj húb - vysoká vlhkosť. Známka výskytu šupinatých šupiek mastných škvŕn na listoch, ktoré sú potom pokryté nahnedlým kvetom. Potom, čo listy sú pokryté ovocím. Aby nedošlo k zničeniu plesne alebo jej prevencii, je potrebné strom a priľahlú pôdu ošetriť 4% kvapalinou Bordeaux (200 g na 5 l vody) pred rozpadom. Ak nemáte čas na spracovanie v správny čas, musíte postriekať strom v období pučania 1% tekutinou Bordeaux. Opakované postrekovanie sa vykonáva bezprostredne po odkvitnutí akýmkoľvek fungicídom smerového pôsobenia. Tretie ošetrenie sa vykonáva tri týždne po druhej. Na dosiahnutie najlepšieho efektu odporúčame vždy používať rôzne fungicídy.

Je to dôležité! Pri vážnom poškodení chrastavca je povolených až 6 ošetrení fungicídmi za rok.

Mierne rosa. Choroba postihuje listy, kôru, výhonky a púčiky jablone. Mycelium môže rásť a infikovať celý strom, čo vedie k inhibícii rastu a zlej plodivosti. Boj proti chorobe začína, keď listy kvitnú na jabloni. Strom sa postrieka 1% tekutinou Bordeaux alebo Topazom (2 ml na vedro). druhé ošetrenie sa vykonáva po odkvitnutí - strom sa postrieka oxychloridom meďnatým (40 g na 5 l vody).

Leaf Rust Listy tvoria hrdzavé škvrny, ktoré sa postupne rozširujú a pokrývajú celú platňu. Listy padajú skoro, čím sa znižuje odolnosť jablone. Môžete sa zbaviť choroby pomocou všetkých dostupných fungicídov, v opise ktorých je ošetrenie hrdze.

Zalievanie Apple Apple

Starostlivosť o stĺpcové jablone nie je len o prevencii škodcov a chorôb. Dôležité je správne zavlažovanie, ktoré určuje rýchlosť rastu stromu a kvalitu ovocia.

Najlepšou možnosťou je neustále zavlažovanie jabloní. Okrem zavlažovania sú jablone 2-3 krát mesačne spokojné so sprchou, umývajúc celú nadzemnú časť. Ak nie je možné zabezpečiť závlahové zavlažovanie (alebo príliš drahé), potom každý strom by mal byť napojený 2-3 krát týždenne, s použitím mulčovania na zachovanie vlhkosti v pôde.

Tak budete musieť vybrať: buď môžete použiť zavlažovanie bez mulčovania, alebo mulčovanie pôdy a vodu s vedierkami alebo hadicou.

Je to dôležité! Mulč zo slamy na zimu by mal byť odstránený tak, aby nepriťahoval hlodavce.

hnojenie

Bez kŕmenia stĺpcovitých jabloní je nemožné. Okrem predkultúrnych hnojív treba stromy hnojiť takmer štvrťročne, najmä v čase prudkého rastu, kvitnutia a tvorby ovocia.

Hnojivá sa začnú vyrábať skoro na jar, hneď ako pôda zhltne. V pôde je zapustený vodný roztok, močovina alebo suspenzia. Po prvom kŕmení počkajte 10 dní a znovu aplikujte dusíkaté hnojivá. Potom až do polovice júla sa podávajú ďalšie 3 - 4 doplnky s organickou hmotou spárovanou s fosforečnanom draselným.

V druhej polovici vegetačného obdobia sa jablone kŕmia len fosforom a draslíkom. Dusíkaté hnojivá sa v tomto období nemôžu používať, pretože nepriaznivo ovplyvnia rast a vývoj ovocia.

Viete? Najproduktívnejšie odrody stĺpcovitého jablka sú "jantárový náhrdelník" a "legenda". Z každého stromu sa môže zbierať viac ako 10 kg jabĺk.

Prečo potrebujem plechovku

V tomto okamihu dokonca aj skúsení záhradníci začínajú škriabať hlavu. Faktom je, že cínovanie sa nepoužíva pri pestovaní obyčajných jabloní, ktoré nemajú silný trpaslík, pretože majú silné korene koreňa a rozsiahly koreňový systém. S stĺpcovými jabloňami je to iné.

Depozícia - siatie okolo kruhu trávnych tráv, ktoré pomôžu zachovať vlhkosť v pôde a chránia korene jabloní pred mechanickým poškodením.

Vyššie sme napísali, že aby sa zachovala vlhkosť v pôde (alebo v neprítomnosti zavlažovania kvapkaním), pôda okolo jabloní by mala byť mulčovaná. Tak, pocínovanie vykonáva takmer rovnakú úlohu ako mulčovanie. Preto, ak si brúsiť pôdy okolo plodín s pilinami, slamou alebo inými materiálmi, potom potreba zaluzheniye zmizne.

Je to dôležité! Obilniny môžu byť nahradené našimi obvyklými záhradnými bylinkami, ako je napríklad kôpor, petržlen, medovka.

Ako a kedy prerezávať stĺpcovité jablone

Prerezávanie jabloní ovplyvňuje nielen tvorbu koruny a vzhľad stromu, ale aj výnos, takže je potrebné správne orezať trpasličí stromy, aby sa na nich pestovalo maximálne množstvo ovocia.

Ihneď je potrebné rozptýliť mýtus, že stĺpcové jablone nedávajú postranné výhonky. Sú a môžu byť veľmi. Ak bočné výhonky nie sú odrezané, strom sa v priebehu niekoľkých rokov bude podobať na topoľ.

Faktom je, že bočné vetvy nielen kazia "obraz", ale tiež absorbujú niektoré živiny. Rezanie alebo nie je však otázkou princípu.

Je to dôležité! Pri prerezávaní dreva nesmiete odstrániť stredný vodič stĺpika.

V prvých rokoch po výsadbe musia byť apikálne výhonky zviazané na podporu. Z iných odvetví tvoria ovocné väzby.

Ročný stromček musí byť správne narezaný, aby sa dosiahol požadovaný tvar. Pred tým, než strom začne miazgu, vetvy sú skrátené o 2 púčiky. V druhom roku zostane len jeden mladý horizontálny výstrel. Druhá je skrátená o 2 púčiky, ako v prvom roku. V treťom roku sa rodí plodnica, ostatné výhonky sa skrátia o 2 púčiky. V skutočnosti, štipka a prerezávanie nemá veľký vplyv na výnos stromov, ale vyžaduje veľa času a úsilia. Preto, ak máte veľkú záhradu, a získať maximálny výnos nie je tak dôležité - môžete odmietnuť trim.

Viete? Средняя урожайность колоновидных яблонь равна 140 т с гектара, при стандартной схеме посадки 20 тыс. sadenice na 1 ha. Priemerný výnos 1 stromu je teda 7 kg.

Zimovanie Apple-obojky

Kolonovidnye jablko nemôže tolerovať mráz, takže veľa závisí na dobrom zimovaní. Stromy na zimu musia byť chránené pred hlodavcami a podchladením. Vezmite si to čo najzávažnejšie, pretože stromy nebudú trpieť silným omrznutím.

Je to dôležité! Najčastejšie je omrzlina vystavená apikálnej časti stromu. Ak sa tak stane, ďalšia tvorba jablone je možná len v dvoch alebo troch kmeňoch.

Na ochranu pred hlodavcami by mala byť spodná časť stromu pokrytá pilinami alebo smrekovými vetvami. Môžete použiť akékoľvek prírodné materiály, ktoré nevhromažďujú vlhkosť (okrem slamy). Každý strom by mal byť posypaný zdola, aby sa škodca ťažko dostal do kmeňa.

Po vyriešení problému s hlodavcami je potrebné zahriať hornú časť stromu. Na to sa hodí pytlovina alebo hrubý papier. Ak používate papier, mal by byť položený v niekoľkých vrstvách tak, aby sa nezvlhčil. Zhora sú všetky vrstvy obalené lanom.

Po páde snehu sa odporúča podgresti pod stromom, čo tvorí ďalšiu ochrannú vrstvu.

Dodržiavaním našich pokynov budete môcť vytvoriť krásnu záhradu, ktorá vytvorí dobrú úrodu a poteší oko. Aj keď stĺpcové jablone vyžadujú od záhradníka viac pozornosti, výnos výrobkov zodpovedá vynaloženým silám.

Loading...