10 populárne domáce kvitnúce kaktusy s popisom a fotografiou

Kaktusy sú rastliny, ktoré majú exotický vzhľad a nenáročnú starostlivosť, a preto sú dnes jednou z najobľúbenejších izbových rastlín. Typy domácej kvitnúce kaktusy kombinované absencia listov a prítomnosť hrubého veľkého stopky. Napriek tomu má mnoho rôznych druhov týchto rastlín svoje vlastné vlastnosti, ktoré ich odlišujú od ostatných.

Astrophytum

Názov tohto druhu kaktusov je prevzatý z gréčtiny a znamená v preklade „rastlinná hviezda“, pretože ak sa na ňu pozriete zhora, tento kaktus vyzerá ako hviezda s lúčmi. Tento druh sa vyznačuje rôznymi poddruhmi: niektoré z nich sú bez ihiel a niektoré sa môžu pochváliť skôr dlhými kučeravými ihlami; niektorí rastú veľmi rýchlo, zatiaľ čo iní potrebujú veľa času na rast aspoň pár centimetrov.

stem: silné, guľaté, podlhovasté.

kvety: široko otvorené, biele alebo žltkasté. Kvitnú v mladom veku.

Doba kvitnutia: 2-3 dni na jar av lete.

Údržba a starostlivosť: vyžadujú dobré osvetlenie, normálne nosenie a priame slnečné svetlo, ale dávajú prednosť rozptýlenému svetlu. Ťažké v horúcom počasí, cítiť sa pohodlne v miestnostiach, kde teplota nepresahuje +28 ° C.

Počas zvyšku je lepšie tieto kaktusy udržiavať pri teplote + 10 ... + 12 ° C. Na zvlhčovanie vzduchu nepotrebujete ďalšie manipulácie. Počas vegetačného obdobia sa astrophitumas má zriedkavo polievať (po úplnom vyschnutí pôdy) a tak, aby sa pôda úplne nasiakla vodou. Je lepšie vykonať nižšie zavlažovanie, aby voda nespadla na samotnú rastlinu. Na jeseň av zime, ak si nechávate takéto kaktusy pri nízkych teplotách, nemusíte ich zalievať.

Kaktusy tiež zahŕňajú hatioru, epiphyllum, ripsalis, echinocactus Gruzoni, hymnocalicium, Decembrist flower, Opuntia.

Aporokaktus

Tieto neobvyklé kaktusy nám priniesli z Mexika a z mohutných húštin na horských svahoch sa úspešne premenili na populárne domáce rastliny.

stem: rozvetvené do mnohých tenkých stoniek, ktorých dĺžka môže dosiahnuť jeden meter. Rebrá na týchto stopkách nie sú veľmi výrazné, chrbtice sú štetinové. Najprv stonky vyrastú a potom zostupujú.

kvety: rúrkovité, ich dĺžka - asi 10 cm, farba - ružová, karmínová, oranžová, červená (v závislosti od konkrétneho typu).

Doba kvitnutia: môže kvitnúť počas jari. Údržba a starostlivosť: Pre aporocactus je najlepšou voľbou jasné svetlo bez priamych lúčov (môže byť spálené). Dobré osvetlenie je obzvlášť dôležité v spiacom období, pretože to je zo svetla, ktoré závisí od pučania púčikov a bohatého kvitnutia v budúcnosti.

Na jar av lete, táto rastlina môže byť umiestnený na terase, kde je pod holým nebom, ale nie je tam žiadne priame slnečné svetlo. V tomto čase je optimálna teplota pre aporokakt + 20… + 25 ° C. V zime bude vhodné miesto pre rastlinu jasné, chladné miesto.

Aporocactus normálne toleruje sucho, ale v lete je lepšie sprejovať ich teplou vodou. V teplej sezóne by sa mal pravidelne zavlažovať taký hrniec, ktorý neumožňuje úplne vyschnúť pôdu. Zalievanie by malo byť dno, nemôžete dať vodu v panvici stagnovať.

V zime je nutné vodu menej často, čakať, kým pôda nebude úplne suchá.

Mammillaria

Tento typ kaktusov sa môže pochváliť veľkým množstvom odrôd a variácií. Rastliny rodu mammillaria sú malé, môžu mať rôzne tvary a farby. Tento rod je najpočetnejší v rodine kaktusov.

stem: guľovité alebo valcové. Na stonkách sú kužeľové mäkké vsuvky umiestnené v párnych radoch. Hroty - štetiny, mäkké, tenké.

Viete? Najväčšia domáca zbierka kaktusov v krajinách SNŠ na streche kaštieľa zhromaždila ukrajinčinu. Má viac ako 20 tisíc rastlín. Celkové náklady na zber presahujú niekoľko desiatok tisíc dolárov.
kvety: malé (priemer - do 2 cm), denné. Farba - ružová, žltá, biela, krémová, ružovo-biela. Keď taký kaktus kvitne, na vrchole stonky sa vytvára „koruna“ kvetov. Doba kvitnutia: mammillaria sa považuje za zriedkavo kvitnúce. Pravidlom je, že kvety sa objavujú skoro na jar.

Údržba a starostlivosť: tieto kaktusy sú veľmi milujú svetlo, ale to, čo závisí na tom, ako orezané závod je. Na rozdiel od neubushnyh, ktoré netolerujú priame slnečné svetlo, dospievajúce kaktusy potrebujú dostať veľké množstvo priameho svetla.

Dobre osvetlené oblasti tiež ako begonia, syngonium, denivka, stonecrop, alstroemeria, pedilanthus, streptocarpus, leukantemum nivyanik, cordilina, caladium, fuchsia.
V lete je vhodná teplota okolo +25 ° С, v zime - + 10 ... +12 ° С pre zelené druhy a +15 ° С pre dospievajúce. Vo veľmi horúcom čase možno zariadenie postriekať. Podobne ako iné kaktusy, aj cicavce nemajú radi, keď je pôda nadmerne zvlhčená, takže zalievanie takéhoto hrnca by malo byť zriedkavé.

V zime, keď je rastlina udržiavaná v chladnej miestnosti, nie je potrebné vodu vôbec.

Rebutia

Tento kaktus je jednou z najbežnejších rastlín na svete a veľmi obľúbenou vnútornou rastlinou, ktorá každý rok priťahuje stále viac a viac pestovateľov.

stem: Tieto kvitnúce vnútorné kaktusy majú zaoblený mäsitý kmeň s dutinou na vrchole, pokryté špirálovými rebrami a krátkymi tvrdými ostňami striebornej alebo žltkastej farby.

kvety: deň, majú predĺžené trubice lesklých okvetných lístkov, ktoré rástli spolu, a priemer je asi 2,5 cm, kvety môžu byť krémové, ružové, fialové alebo šarlátové.

Doba kvitnutia: asi dva dni v apríli a júni.

Údržba a starostlivosť: nemajú strach z priameho slnečného žiarenia, keď je miestnosť, v ktorej sa nachádza kaktus, dobre vetraná, cítia sa pohodlne pri teplotách od +5 ° C do +25 ° C a sú dobre prispôsobené náhlym zmenám teploty. Zalievanie je zriedka potrebné, čaká, až pôda dobre vyschne.

Saguaro

Názov tejto odrody kaktusov v latinčine znie ako "Cereus" av preklade znamená "vosková sviečka". Takéto kaktusy sú vo svete rastlín dlhotrvajúce. Za prirodzených podmienok je cereus obrovská rastlina, ktorá môže rásť až do výšky 20 metrov. Pre domácu kultiváciu si však vyberte kompaktnejšie poddruhy Cereus.

stem: hrubé s výraznými rebrami. V závislosti od poddruhu môže byť hladký alebo pokrytý ostrými dlhými ihlami.

kvety: veľký biely, umiestnený bočne. Niektoré poddruhy sa môžu pochváliť príjemnou vôňou vanilky.

Je to dôležité! "Rozmaznávanie" kaktus (príliš priestranný hrniec, príliš časté zavlažovanie a hnojivo) môže spôsobiť nedostatok kvitnutia.
Doba kvitnutia: na konci jari - začiatok letného obdobia, v noci. Bloom 24 hodín po otvorení. Údržba a starostlivosť: aby sa taká nádoba cítila pohodlne doma a rozkvitla, potrebuje dobré svetlo a dlhý svetelný deň. Tieto rastliny milujú priame slnečné svetlo, ale v lete by mali byť chránené pred popáleninami.

Aby priame svetlo nepoškodilo rastlinu na jar alebo v lete, je potrebné, aby si cereus zvykol okamžite po skončení zimy. Pokiaľ ide o teplotu, v zime, keď kaktus má odpočinok, optimálna teplota pre to je + 8 ... + 12 ° С.

V každom inom čase je cereus nenáročný, ticho prenáša teplo a náhle zmeny teploty.

Je potrebné, aby voda s teplou vodou, v lete - častejšie, ďalej znížiť frekvenciu zavlažovania. Nemôžete overmoisten rastliny: to môže dostať chorý a hniloba.

Rhipsalis

"Rhips" je slovo, z ktorého názov tohto druhu pripomína, prekladané z gréčtiny znamená "väzba", ktorý veľmi presne opisuje vzhľad tejto rastliny.

stem: môžu byť rôzne: rebrované, zaoblené, sploštené. Pravidlom je, že stonka nie je jedna, ale z jedného hrnca rastie veľa stúpajúcich stoniek bez tŕňov, čo je hlavný rozdiel tohto druhu od ostatných.

kvety: malé, jemné, ako zvončeky ružovej, bielej, žltej alebo jasne červenej.

Doba kvitnutia: niekoľko dní na jar av lete. Údržba a starostlivosť: Zástupcovia tohto typu kaktusov dávajú prednosť jasnému rozptýlenému svetlu a môžu rásť v tieni. V lete môžete umiestniť hrniec s rastlinou na verandu alebo na nádvorie, ale tak, aby na ňu nespadali priame lúče.

Pre tento typ kaktusov je pohodlná teplota na jar av lete +18 ... +20 ° С, v zime - + 12 ... + 16 ° С. Takéto kaktusy nie sú citlivé na vlhkosť vzduchu, ale v lete ich treba striekať teplou vodou.

Počas vegetatívneho obdobia by mala byť rastlina pravidelne zavlažovaná, keď ornica zasychá, na jeseň stojí za to zredukovať zavlažovanie av zime je veľmi zriedkavé ju zalievať.

Echinopsis

Echinopsis sa nelíši od väčšiny druhov kvitnúcich kaktusov, ktoré dostali svoje mená kvôli vonkajším znakom. "Echinos" v gréčtine znamená "ježko", a tento názov je dokonale vhodný pre všetkých členov tohto druhu. stem: najprv má guľovitý tvar, potom je vytiahnutý a má formu valca. Farba môže byť svetlá aj tmavá. Rebrá sú hladké, jasne vyjadrené. Veľkosť a hustota tŕňov sa líši v závislosti od konkrétneho poddruhu.

kvety: veľká (priemer - asi 14 cm), lievikovito ružová, biela, žltá alebo oranžová, rastie na dospievajúcej trubici, ktorej dĺžka môže dosiahnuť 20 cm.

Doba kvitnutia: 1-3 dni na jar.

Údržba a starostlivosť: ako jasné svetlo, normálne toleruje priame slnečné svetlo. Pohodlná teplota v lete je od +22 ° С do +27 ° С, v zime od +6 ° С do +12 ° С. Jar a leto by mali byť napojené niekoľko dní potom, čo pôda pod rastlinou úplne vyschne. Počas obdobia odpočinku (v zime) nie je možné vodu úplne alebo veľmi zriedka. Nepotrebujte postrek ani v lete.

Epiphyllum

Epiphyllums sú kaktusy s rastom ker a drevnatým základom.

Krovovitá forma rastu sa môže pochváliť aj vistáriou, spirea, airchrizone, cercis, borovicami, dieffenbachiou, močovým mechúrom, asterom a striebristou.
Názov druhu sa skladá z dvoch gréckych slov: "epi" - "vyššie" a "phyllum" - "list". Táto rastlina pre svoju výnimočnú krásu neoficiálne nazýva "orchidea kaktus".

stem: listovitý, mäsitý, so zárezmi.

kvety: objavujú sa na upravených stonkách - kaktusových listoch. Voronkovidnye, pomerne veľká veľkosť, majú dlhú trubicu a príjemnú arómu. Farba: biela, krémová, žltá, ružová, červená.

Doba kvitnutia: jar, kvet zmizne po 5 dňoch po kvitnutí.

Je to dôležité! Nie je možné zmeniť polohu rastliny, keď sa začnú objavovať púčiky, pretože môžu odpadnúť a nádoba nebude kvitnúť.
Údržba a starostlivosť: Epiphyllum je užitočné na získanie veľkého množstva rozptýleného svetla. V lete si môžete vziať kvetinu na ulicu, ale miesto, kde na ňu nespadajú priame slnečné lúče. Optimálna teplota na jar av lete sa môže pohybovať od +20 ° C do +26 ° C. Keď má rastlina spiace obdobie, komfortná teplota je od +10 ° C do +15 ° C. V horúcich letných dňoch sa odporúča striekať teplou vodou.

Vzhľadom k tomu, epiphyllum je typ kaktusov mokrých lesov, je potrebné zalievanie oveľa častejšie ako tie kaktusov, ktoré pochádzajú z vyprahnutých oblastí.

Na jeho zalievanie nie je potrebné čakať, kým pôda v hrnci nie je úplne suchá, je nutné, aby bola vždy vlhká a iba vrchná vrstva vyschne. V čase, keď kaktus kvitne, môže byť oplodnený.

Notocactus

Názov tohto druhu kaktusov v gréčtine znamená "južný kaktus", pretože sa nachádzal v tejto časti zemegule. stem: guľovité alebo klinovité, s výraznými rebrami a veľkým počtom hrotov.

kvety: v závislosti od typu. Farba je zvyčajne žltá alebo žlto-fialová.

Doba kvitnutia: Jar alebo leto, v závislosti od poddruhu, kvet môže zostať otvorený viac ako 5 dní.

Údržba a starostlivosť: potrebuje jasné okolité osvetlenie. Teplota počas vegetačného obdobia je do +26 ° С, v zime - nie menej ako +10 ° С. Voda rastliny musia byť bohaté od marca do septembra a mierne od októbra do marca. Zabráňte úplnému vysušeniu pôdy. Zároveň to nie je dobré, ak je príliš vlhké.

Echinocactus

To je tiež nazývané ježko kaktus.

Na výšku môže táto rastlina rásť až do priemeru 3 metrov - až 1,5 metra. Echinocactus sú veľmi populárne medzi záhradkármi, aj keď zriedka kvitnú (začínajú kvitať len vo veku 20 rokov). Dužina rastlín tohto druhu je 80% vody.

Viete? Tam sú echinocactus, ktorého hmotnosť presahuje 1 tonu. Takéto rastliny v pohodlných klimatických podmienkach môžu žiť viac ako 500 rokov.
stem: guľovité s výraznými rebrami a ostrými ihlami.

kvety: ružová, žltá alebo červená. Majú slamu, tenké okvetné lístky a pomerne veľkú veľkosť. Doba kvitnutia: jar-leto, pár dní.

Údržba a starostlivosť: bez dostatočného množstva rozptýleného slnečného žiarenia nie je možné dosiahnuť kvitnutie echinocactus. Je tiež dôležité udržiavať správnu teplotu: v lete - asi +24 ° С, v chladnom čase - +12 ° С.

Zalievanie takejto rastliny sa môže vykonávať s rovnakou dynamikou ako ostatné kaktusy z južných krajín, v lete sa môže postriekať echinocactus.

Kaktusy rôznych druhov získavajú čoraz väčšiu popularitu medzi skúsenými aj začínajúcimi záhradkármi. Sú nenároční v starostlivosti a prichádzajú v rôznych tvaroch a farbách, takže si každý môže vybrať svoj vlastný "dokonalý" kaktus.

Loading...