Dominantné plemeno kurčiat: prečo chovatelia hydiny tak veľmi radi?

Dnes v dedinách a v krajine mnohí chovajú kurčatá. Veľmi populárne kurčatá dominantné. V našom článku vám povieme o dominantných kurčatách, o ich vlastnostiach, o typoch a vlastnostiach chovu.

História pôvodu a opis

Vlastníkom tohto plemena je Česká republika. Vyplynulo to z práce chovateľov na vytvorení vtáka, ktorý by mal veľké vajce, vedel, ako prežiť v drsných podmienkach. V dôsledku kombinácie niekoľkých druhov s vynikajúcimi vlastnosťami boli dominantné chovy - odroda, v ktorej je pomerne ťažké nájsť akékoľvek nedostatky.

Je to dôležité! Ak plánujete rezervovať inkubátor, je lepšie kúpiť vajcia v špecializovaných predajniach alebo na farmách. Keďže ide o kríž, produktivita sa môže znížiť.
Kurčatá plemena Dominant majú masívne telo a veľké perie, čo je vidieť na fotografii. Charakteristické pre opis plemena je aj malá hlava, lastúra, červené náušnice, krátke nohy.

Toto plemeno sa vyznačuje pevným uchytením krídel k telu, čo im dáva ešte väčší objem. Dnes sú vtáky rôznych farieb: zlato, čierna, sivá a dokonca modrá. Kurčatá sú tmavé a samce sú svetlé.

Charakteristika plemena

Kurčatá majú nasledujúce vlastnosti:

  • Priemerná miera produkcie vajec je približne 320 vajec ročne. Jedno vajce váži v priemere 70 g.
  • Kurčatá majú vysoké percento životaschopnosti - 95-98%.
  • Hmotnosť jednej vrstvy je asi 2,5 kg, kohút váži 3 kg.
  • V priemere jeden vták konzumuje až 150 g jedla denne.
  • Plemeno je vysoko odolné voči chorobám.
Doma, môžete tiež pestovať zaujímavé plemená kurčiat, medzi nimi: Chickens Sussex, Wyandot, Black Bearded, Fireol, Adler Silver, Rhode Island, Poltava, Menorca, Andalúzska modrá, Orpington, Kuchinsky Jubilee, Chickara, a lososom Zagorsky.
Dominanti sú preslávení veľkým množstvom výhod - sú pomerne ľahko pestovateľné, zatiaľ čo dávajú dobré znášanie vajec.

Hlavné typy

V plemene Czech Dominant sú kurčatá rôznych druhov. Zvážte ich.

  • Čierna D109. Druh bol pomenovaný kvôli farbe vtáka - je čierny. Takéto kurčatá majú 100% životaschopnosť. Pre ich údržbu nie je potrebné vytvárať špeciálne podmienky, neboja sa teplotných spádov. Ročná spojka je asi 310 vajec. Samica váži 2 kg a samec - 3 kg.
Viete? V Štokholme vytvorili jedinečnú komickú pamiatku - kuracie beží po ceste. Postavil sa na počesť žien, ktoré sú neustále v zhone, zaneprázdnení obchodom v zhone mesta.
  • Sussex D104. Vtáky majú ľahké perie, odolné voči teplotným zmenám. Životaschopnosť je 98%. Rast vtákov je pomerne rýchly, rýchlo rastie. V tomto roku je kurča schopné znášať 320 vajec.
  • Dominantná modrá 107. Tento druh je veľmi podobný s andalúzskym plemenom. Má vysoké adaptívne vlastnosti pre životné prostredie. Má vysoký výkon a mieru prežitia.
  • Brown 102, Kladenie vajec je asi 315 kusov ročne. Škrupina je hnedá. Táto farba je spôsobená krížením bielej a hnedej Rhodilandu. Najčastejšie sú kohúty bielej farby a sliepky hnedé.
Všetky druhy vtákov majú podobné vlastnosti, takže si ich môžete vybrať výlučne vo vzhľade.

Kde uchovávať kurčatá?

Účelom chovateľov bolo priniesť univerzálne plemeno, takže pre jeho obsah nie sú žiadne osobitné požiadavky. Mali by sa však dodržiavať niektoré odporúčania.

Naučte sa, ako urobiť kurník na letnej chate.
Ak máte na dvore veľký počet vtákov, je lepšie si vybrať Hnedá D102 a Biela D159, A ak máte malú stodolu, potom môžete chovať akýkoľvek druh sliepky.

Miesto na prechádzky

Dominantné alebo krížené kurčatá potrebujú voľný výbeh. Vďaka hustému opečeniu a jeho priliehavému uchyteniu môžu vtáky chodiť, kým príde zima, až do prvého snehu.

Je to dôležité! Pestovanie kurčiat, začatie chôdze na prechádzkach by nemalo byť skôr ako vo veku 3-4 týždňov. Ak ich prepustíte skôr, môžu si ochorenie vyzdvihnúť a zomrieť, pretože majú stále slabú imunitu.
Okrem chladu, kurčatá tohto plemena normálne vnímajú vysoké teploty a vysokú vlhkosť.

Požiadavky na dom

Ak chcete žiť vtáky, musíte si vybrať teplú a suchú miestnosť, vlhkosť môže nepriaznivo ovplyvniť ich zdravie.

Ak chcete vytvoriť pohodlie pre vtáky, môžete pre nich vybudovať špeciálne bidlá - milujú na nich spať. Odporúča sa aj dobré osvetlenie. Čím viac svetla bude v dome, tým viac vajíčok dostanete.

Čo kŕmiť Dominantné?

Kurčatá tohto plemena nie sú vyberavé, budú jesť všetko, čo im dáte. Aby sme však získali viac vajíčok, je potrebné kŕmiť vtáky kŕmiť. Môže sa tiež striedať s obilím. Ak kurčatá žijú vo vnútri, potrebujú viac vitamínov, na rozdiel od tých, ktorí ich môžu dostať sami.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali, ako variť krmivo pre hydinu vlastnými rukami.
Na tento účel sa ako doplnkové potraviny používajú rôzne doplnky obsahujúce bielkoviny a vápnik, ktoré možno zakúpiť v špecializovaných predajniach.

Odolnosť voči chorobám

Dominanti, na rozdiel od iných plemien, majú vysokú odolnosť voči chorobám, majú silnú imunitu. To však neznamená, že sa nemusíte starať o svoj stav. Odporúča sa vykonávať preventívnu liečbu kurčiat - to pomôže zabrániť chorobám v budúcnosti.

Dospelí sa liečia len v situácii, keď sa vo dvore objaví vírus. Aj keď nie sú infikované, musí sa vykonať liečba.

Existujú nejaké nevýhody?

Prekvapivo, plemeno nemá žiadne chyby, ak neberiete do úvahy skutočnosť, že sliepky sa nestanú starostlivými mamičkami pre svoje kurčatá. Chovatelia priniesli perfektného vtáka, ktorý má len výhody.

Viete? Zrelé kurčatá nesú veľké vajcia a mladé - malé.
Ak sa rozhodnete pestovať plemeno Dominant, buďte si istí, že kurčatá vás potešia množstvom vajíčok a ich chov nie je zložitý. Hlavnou vecou je postarať sa o vtáka, vytvoriť pre neho najpohodlnejšie podmienky.

Loading...