Ako pestovať paradajky "Červená Karkulka"

Mnohí záhradníci pri hľadaní skorých zrelých paradajok "Červená Karkulka" nevenujú pozornosť nádhernému názvu "Rotkapphen", ktorý sa nachádza na vreciach semien. V skutočnosti je to nemecký prototyp našej obľúbenej odrody. Čo je tajomstvom jeho popularity, ako sa líši od jej domácich náprotivkov a ako pestovať takéto paradajky na Vašom pozemku - to bude ďalej diskutované.

Paradajka "Červená čiapočka" ("Rotkeppchen"): odrody

Autori paradajok "Červená čiapočka" sú nemeckí vedci zo Substitucie Mauser Quedlinburg, ktorí vytvorili hybrid opelením niekoľkých štandardných, plodných, plodných odrôd skorých období dozrievania.

Miestni pestovatelia ocenili inováciu pre svoju veľkorysú plodnosť a vysokokvalitnú úrodu.

Viete? Pred 135 rokmi v Amerike vypukol masívny škandál nad paradajkami. A všetko preto, že bratia Nixa-podnikatelia odmietli zaplatiť daň za dovoz paradajok, citujúc ich odmietnutie presvedčením, že to nie je ovocie podliehajúce dani, ale zelenina, že toto pravidlo neplatí. Spor skončil rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý napriek rozhorčeniu nerdov súhlasil s argumentmi Nixova.

Postupom času sa popularita paradajok rozprestierala ďaleko za hranicami krajiny, takže v roku 1995 boli chovatelia nútení vykonávať svoju zonáciu na pestovanie v otvorenej pôde a čerstvú spotrebu.

Po tom, čo bola kultúra prispôsobená klimatickým podmienkam miernych zemepisných šírok, získala uznanie od ukrajinských vlastníkov pôdy. Niektorým obyvateľom mesta sa podarí zberať aj z kríkov vysadených v kvetináčoch.

Možno vás bude zaujímať, aby ste sa zoznámili s rannými dozrievajúcimi odrodami paradajok.

Paradajky "Červená Karkulka": charakteristika

Tajomstvo popularity týchto paradajok spočíva v skorom dozrievaní veľkých a chutných plodov, vysokom stabilnom výťažku, kompaktnosti kríkov a ich odolnosti voči ustajneniu. V podrobnom popise odrody pochopíme vlastnosti paradajok "Červená čiapočka".

Viete?V pohári paradajkovej šťavy obsahuje polovicu dennej potreby vitamínov C a A.

Opis puzdra

Odroda je zakrsené shtambovye kríky s elegantnou korunou, nie rozvetvené, so silnými elastickými kmeňmi. Maximálna výška kultúry dosahuje v priemere 40 cm, takže nie je potrebné viazať jej stonky na podpery. Jedinečnosť tohto plemena je veľmi jednoduchá starostlivosť.

Ak chcete získať dobrú úrodu záhradník nemusí štípať rastliny. Okrem toho, paradajky netrpia úzkou výsadbou. Stačí vytvoriť priaznivé podmienky pre ich rast v otvorenom poli alebo v skleníku. Miniatúrne formy a sila stoniek prispievajú k odolnosti voči ubytovaniu.

Popis ovocia

Od chvíle, keď sú semená zasadené až do dozrievania ovocia, trvá asi 95-100 dní. Paradajky "Červená Karkulka" zaoblený mierne sploštený tvar, mierne rebrovaný, s kvalitnými chuťovými vlastnosťami. Majú tenkú hladkú pokožku, šťavnaté mäsité mäso bohaté fialovej farby.

V priemere sa hmotnosť jedného ovocia pohybuje medzi 65-70 g. V rukách sa zvyčajne zbiera 5 paradajok. Zvláštnosťou tejto odrody je, že plody neprasknú ani pri nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Je to dôležité!S pestovaním odrôd paradajok "Červená čiapočka" v otvorenom poli sa výnos zníži o 10%.

produktivita

Bez ohľadu na vonkajšie faktory sa odroda vyznačuje trvalo vysokou plodnosťou. S jedným Bush môžete zbierať viac ako 2 kg ovocia, čo je veľmi dobré, ak budete brať do úvahy miniatúrne rastliny. Agronómovia veľkých poľnohospodárskych podnikov neskrývajú skutočnosť, že až 30 ton plodín sa zberá z jedného hektára.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Okrem iných výhod odrody paradajok "Červená čiapočka", chovatelia v ňom vštepili vytrvalostné gény pre množstvo chorôb, z ktorých trpia všetky nočné košele. Bez ohľadu na oblasť, na ktorej sa pestujú rajčiaky, so správnymi poľnohospodárskymi postupmi, pestovatelia nebudú musieť neustále striekať kríky, aby sa vyhli neskorej plesni, Alternaria a iným patogénom.

prihláška

Kvôli ich skorému vzhľadu sa plody tejto odrody považujú za šalátovú zeleninu, takže sa zvyčajne používajú na krájanie zeleniny, prípravu čerstvých šalátov, ako aj dusených mäsa, zeleninových dresingov a polievok. Z nich mnohé ženy v domácnosti robia šťavu a domáci kečup, adjika, omáčky.

Tiež "Červená Karkulka" paradajky sú vhodné pre konzervovanie zelenej, o čom svedčia recenzie na domáce točí. Bohužiaľ, o zrelých plodoch sa to nedá povedať. Počas tepelného ošetrenia prasknú a v banke vyzerajú veľmi nechutne.

Je to dôležité!Baklažán, sladká paprika a zemiaky nemôžu byť predchodcami paradajok.

Pestovanie sadeníc paradajok "Červená Karkulka"

"Rotkeppchen", rovnako ako všetky odrody paradajok, pestované zo sadeníc, ktoré sa potom zakorenili v skleníku alebo otvorenom teréne. Tam sú niektoré jemnosti prípravy pôdy a semien na výsadbu. Zvážte ich podrobne.

Optimálne načasovanie

Vzhľadom na skoré dozrievanie paradajok "Červená Karkulka" by sa pestovanie ich sadeníc malo riešiť v posledných marcových týždňoch. A ak plánujete pestovať zeleninu v skleníku, potom zasiať zrná najlepšie koncom februára. Potom stonky rýchlo silnejú a v apríli ich možno presadiť do pripravenej pôdy. Skúseným ženám v domácnosti sa odporúča, aby si vybrali priaznivé dni podľa odporúčaní lunárneho kalendára.

Príprava semien

Minulý rok nie sú zrná vhodné na siatie, pretože majú zlú klíčivosť. Je lepšie vziať materiál, ktorý je 2-3 roky starý. Pred výsadbou by mal byť niekoľko hodín namočený v rastovom stimulátore. Na tento účel sú vhodné lieky: "Ecosil", "Acrobat MC", "Emistim".

Niektorí záhradníci zdieľajú svoje skúsenosti so spracovaním obilia slabým roztokom manganistanu draselného alebo s čerstvou aloe bradavkou. To sa vykonáva na posilnenie ochranných funkcií zariadenia. Môžete použiť metódu našich babičiek, ktoré zranili semeno v širokej bandáži alebo gázu a jeden deň ho ponorili do teplej vody.

Je to dôležité! Po dezinfekcii semien paradajok roztokom manganistanu draselného je potrebné opláchnuť ich čistou vodou a vysušiť.

Pôda na pestovanie sadeníc

Pre výsadbu sadeníc paradajok potrebujú ľahkú zmes rovnakých častí humusu, záhrady a substrátov. Môžete tiež pridať riečny piesok a rašelinu. Všetky zložky sa dôkladne premiešajú, nalejú do pripravenej nádoby a odložia na teplé miesto, aby sa zahriali. Nezabudnite na jeseň pripraviť pôdu, inak budete musieť použiť zakúpený materiál.

Výsev semien pre sadenice

Pripravené semená je potrebné prehĺbiť o 1,5 cm, aby ste to urobili, zalejte mini-posteľ, aby bola vlhká. Potom dlaň mierne dotiahnite. Rozotrite zrná vo vzdialenosti 3 cm od seba a posypte ich pôdou. Ak chcete odstrániť všetky dutiny, povrch jemne utrite rukou. Vodu a kryt zakryte sklom alebo iným priehľadným viečkom.

Ak nie je nič vhodné, môžete viazať krabičku s plastovým vreckom. Po vykonanej manipulácii sa „skleník“ umiestni na zle osvetlené, ale teplé miesto. Prvé výhonky sa zobrazia za 4-5 dní. Potom ich premiestnite do parapetu. Ak je okno na severnej strane, budete potrebovať aj žiarivku.

Viete? Najväčšie paradajky na svete vyrástol farmár Winxston, vážil asi 3 kilogramy. A najmenšie ovocie s priemerom asi 2 cm dostali Britov.

Mnohí milovníci rastlinnej výroby dávajú prednosť modernejšej metóde, sadeniu obilnín v rašelinových tabletách, ktoré sa nachádzajú v každom špecializovanom obchode. Sú vopred namočené v plastovom poháriku, napojené, až kým nenapučia, a až potom prst prehlbuje semeno na požadovanú úroveň.

Z vyššie uvedeného by mal byť obal zakrytý podobnou nádobkou alebo viazaný plastovým vreckom. Táto metóda je jednoduchšia, pretože pestované stonky majú dostatok priestoru na vybudovanie zdravého koreňového systému.

Podmienky starostlivosti a klíčenia

Bez ohľadu na to, čo semeno klíčite, je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky pre klíčenie. Tí v prvých fázach sú svetlo a teplo. Teplota v miestnosti, kde sadenice klíčia, by mala byť na úrovni 23-25 ​​stupňov Celzia.

A od okamihu, keď sa objavia prvé výhonky, môže byť teplota znížená na 16 stupňov a človek sa musí postarať o dobré osvetlenie. Po týždni sa lôžka udržiavajú pri teplote miestnosti. Takéto zmeny prispievajú k posilneniu rastlín a nedovoľujú im predčasne rásť.

Prečítajte si aj článok o tom, ako sa správne starať o sadenice paradajok, metódy prevencie a ochrany pred škodcami.

Je žiaduce zdvihnúť krabicu so zemou z okenného parapetu na malý stojan. Toto sa robí preto, aby sa zabránilo vplyvu studeného okenného parapetu na teplú zem.

Je to dôležité! Nadmerné zalievanie sadeníc paradajok je plné nedostatku kyslíka, smrti koreňov, okysľovania pôdy a vzhľadu ovocných mušiek, ktoré sa živia hnilobným rozkladom.

Keď sa semená vyvíjajú, môžete kŕmiť sadenice. Za týmto účelom pripravte slabo koncentrovaný roztok s hnojivami "Uniflor-bud", "Kemeroy-lux" a nalejte.

Starostlivosť o sadenice paradajok

Kompetentná starostlivosť o pestované sadenice paradajok zahŕňa niekoľko etáp. Zvážte ich podrobnejšie.

šerm

Takže naše výhonky úspešne začali vyvíjať prvé 2-4 listy. Ak rastú vo vašej krabici, musia byť rozdelené do samostatných nádob. Pred vyskladnením hlinenej gule, vodu dobre, aby sa výhonky ľahko vytiahli. Oneskorenie s týmto postupom nestojí za to, pretože 20-dňové výhonky môžu byť už vysadené na trvalé miesto. Okrem toho silne zarastený koreňový systém bude počas opätovnej výsadby veľmi trpieť.

Ak dávate prednosť rašelinových tabliet na výsadbu, potom nie je potrebné pre pick-up. Odborníci považujú túto metódu za pohodlnejšiu, pretože nie je taká nepríjemná a sadenice, bez toho, aby boli zranené, sa veľmi jednoducho odstránia z pohárov stlačením na spodnú časť alebo rezaním jednej zo strán.

Je to dôležité! V polykarbonátových skleníkoch je potrebné zasadiť 45-dňové sadenice paradajok.

umiestnenia

V budúcnosti by sa pestovanie sadeníc malo nachádzať v dobre osvetlenom mieste, kde je suché a teplé. S deficitom ultrafialového svetla budú výhonky vyčerpané a veľmi krehké.

Ideálne pre hrnce sadeníc vhodné južné okno, kde sa slnko zahreje na 12-14 hodín. Ak to nie je možné, budete musieť kompenzovať nedostatok svetla dodatočným osvetlením. V takýchto prípadoch sú pred oknami inštalované reflexné mriežky, ktoré zvyšujú účinok svietidiel.

Je tiež dôležité pozorovať teplotu, pretože v chlade sa výhonky prestanú vyvíjať alebo zomierajú úplne a v horúčave začnú chradnúť. Najoptimálnejšia značka teplomeru - na úrovni 19-20 stupňov.

zalievanie

Hlinená guľa v kvetináčoch by nemala vyschnúť a premeniť sa na bažinaté bahno. Zalejte semenáčiky, aby ste čo najviac vysušili vrchnú vrstvu substrátu, pri použití izbovej teploty len destilovanú vodu.

Top dressing

2 týždne po zbere potrebujú stonky paradajok ďalšie živiny. Ako vrchný obväz sa použije roztok 1 polievkovej lyžice nitrophoky a 1 l vody. Tekutina dosť pre asi 40 kríkov.

Ako hnojivo pre paradajky môžete použiť jaseň, droždie, hnoj, močovinu, rašelinu.

Následné oplodnenie sa tiež uskutočňuje po 14 týždňoch. Predĺžené a zle vyvinuté výhonky budú potrebovať superfosfátové látky, stonky so zažltnutými listami - dusíkaté a príliš bledé - železo, dostanú na žilách fialový ebb - fosfor.

Je to dôležité! Za podmienok nízkej teploty pestovania v rajčiakoch sa pozorujú rovnaké príznaky ako v prípade nedostatku dusíka: listy sú plytké a žlté.

Zdravé stonky sú dostatočné na vodu "Effect", aj keď môžete použiť hnojivo listovým spôsobom.

kalenie

Pre uľahčenie budúceho presadenia do ťažších podmienok je pre pestované sadenice usporiadané vetranie. Počas slnečného teplého počasia otvorte okno na niekoľko hodín počas dňa. Čerstvý vzduch prispieva k aktivácii ochranných funkcií a posilneniu paradajok. Je dôležité vyhnúť sa náhlym poklesom, minimálny normálny teplotný limit je +8 stupňov Celzia.

Výsadba sadeníc paradajok "Červená Karkulka" na stálom mieste

Paradajky "Červená Karkulka" pre dobré výnosy vyžadujú teplo a vlhkosť. Dôležitá je aj kompetentná úprava a výber miesta na výsadbu. Ale o tom všetkom v poriadku.

Optimálne načasovanie

Transplantácia semenáčikov v otvorenom teréne by sa mala vykonať, keď je stabilná denná teplota vzduchu na úrovni 22 stupňov a viac fixovaná vonku a v noci teplomer klesne pod 17 stupňov Celzia. Okrem toho budú vylúčené jarné mrazy.

To bude užitočné pre vás vedieť, kedy je najlepšie zasadiť sadenice paradajok v otvorenom teréne.

Výber miesta pristátia: osvetlenie a pôda

Otázka, kde je lepšie zasadiť sadenice paradajok, je dôležitá pre tých, ktorí plánujú zorganizovať zeleninovú záhradu na otvorenom priestranstve. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, keď sa rozhodnete venovať pozornosť predchodcom, ktoré popisujeme nižšie.

Potom zo zvyšných oblastí vyberte najslnečnejšie a najteplejšie miesta, kde sa vlhkosť a studený vzduch nezhromažďuje. V takýchto podmienkach sú riziká neskorej plesne a iných chorôb veľmi vysoké. Dbajte na to, aby na tie paradajky nezalomil nič. Milujú veľa tepla a slnka.

Viete? Napriek obavám starovekých národov o toxicite paradajok, dnes vedú celý svet, pokiaľ ide o výrobu. Za tento rok na všetkých kontinentoch ľudia zbierajú približne 60 miliónov ton tohto produktu.

Pôda pre paradajky musí byť úrodná, mäkká a čistá. Počas zrenia sadeníc sa môže vo vymedzenom priestore objaviť burina, preto sa odporúča pred vysadením uvoľniť a vyčistiť záhradné lôžko.

Bez ohľadu na miesto pestovania substrátu rastlinnej kultúry je dôležité hnojiť. Na tento účel sa zmiešajú rovnaké časti humusu, rašeliny, sódy, hnilobných pilín a tretiny popola. Na chudobných pôdach nebude superfosfát, síran draselný a močovina zbytočná. Na nádobe pripravenej skôr sa tieto zložky pridávajú v pomere 3: 1: 1.

Úloha predchodcov

Ak sa paradajková posteľ rozpadne na pozemku, kde sa minulý rok pestovali solanaceus, budú semenáčiky trpieť chorobami a škodcami svojich predchodcov. V takýchto prípadoch existuje vysoké riziko nižších výnosov v dôsledku útočiacich chrobákov Colorado, nesprávnosti fytoftorov, koreňovej a ovocnej hniloby a podobne.

Aby nedošlo k vystaveniu mladej kultúry nebezpečenstvu, musíte vopred naplánovať výsadbu všetkých rastlín v záhrade. Je lepšie pestovať paradajky po každom druhu kapusty, fazule, tekvice, cibule a cesnaku.

Je to dôležité! Nedostatok zmien osiva pri pestovaní paradajok každoročne podporuje oxidáciu pôdy. Na neutralizáciu je potrebné pridať vápno (asi 100 g na meter štvorcový).

Optimálna schéma

Slnečná „Červená čiapočka“ je zasadená podľa klasickej schémy so vzdialenosťou medzi radmi 50 cm a 40 cm medzi kríkmi. Môžete však použiť inú technológiu, ktorá poskytuje dvojité rady a široké cesty medzi nimi.

Na tento účel sa paradajky vysádzajú na polmetrovom páse striedavým spôsobom s opakovaním po 80 cm, pričom mnohí záhradníci na túto metódu dobre reagujú, pričom si všimnú, že rastliny navzájom nevytvárajú tieň a dostávajú dostatok svetla. Okrem toho šírka dráhy umožňuje napnutie hadice na zavlažovanie bez poškodenia

Odporúčania pre starostlivosť o paradajky "Červená Karkulka"

V starostlivosti o túto odrodu nie je moc odlišná od ostatných skorých dospievajúcich bratov. Skúsení záhradníci sa podelili o svoje tajomstvá o tom, ako urýchliť dozrievanie ovocia a chrániť kríky pred dlhodobou resuscitáciou po chorobách a útokoch škodcov.

Polievanie a odplevelenie pôdy

Pre tvorbu vaječníkov a šťavnatosť ovocia je dôležité, aby v pôde bola vždy dostatočná vlhkosť. Ale s zálievkou by mala byť opatrná, pretože prebytočná vlhkosť nebude mať prospech rastliny. Preto musí byť prísne kontrolované množstvo vody. Na hydratáciu agronómov odporúčame, aby sa okolo každého kmeňa vytvorila plytká diera a do nej sa naliali 3 litre vody. V prípade výkopového spôsobu výsadby sadeníc sa priekopa vykonáva medzi radmi.

Je to dôležité! Zalievanie paradajok by sa malo vykonávať výlučne večer. Počas noci pijú veľa vody a je ľahšie prežiť horúci deň.

Počet úprav vody závisí od poveternostných podmienok. Samozrejme, že vo vlhkom daždivom počasí nie sú potrebné, a v teplom každý večer musíte zalievať kríky najmenej prvých 14 dní po presadení.

Každé zmáčanie by malo byť sprevádzané uvoľnením pôdy. Nesmieme dovoliť, aby sa pri odparovaní vlhkosti v blízkosti kmeňa vytvorila pevná zemská kôra.Je tiež dôležité včas odstrániť burinu, pretože sú priaznivým prostredím pre vývoj škodcov, patogénov a spór húb.

Top dressing kríkov z paradajok

Stanovisko poľnohospodárov o množstve hnojív rozdelených paradajok. Niektorí ľudia si myslia, že postup by sa mal opakovať každých 20 dní, iní si sú istí, že na celú sezónu stačí 3-4 obväzy. Agronómovia sa domnievajú, že všetko je v poriadku svojím vlastným spôsobom, pretože v skutočnosti je postup veľmi individuálny a vo väčšine prípadov závisí od stavu rastlín a pôdy, v ktorej sa pestujú.

Na začiatku vegetačného obdobia je dôležité, aby výhonky dosiahli pre úspešný rast biomasy rýchlosť dusíka. K tomu, v vedre s vodou rozpustiť pol litra infúzie tekutého mullein alebo kuracie hnoj a pridajte 1 polievkovú lyžicu nitrophoska.

Viete? 100 g paradajok len 22 kilokalórií.

Aby sa ovocie nestávalo dusičnanovou bombou, musia kríky prijímať látky obsahujúce fosfor a draslík. Okrem toho je lepšie pridávať do zmesi drevný popol, nie chlorid draselný, pretože chlór má škodlivý účinok na nočnú lampu. Hnojivo sa pripravuje z 0,5 litra infúzie kuracieho hnoja, 1 polievkovej lyžice superfosfátu a 1 čajovej lyžičky síranu draselného. Alternatívne môžete použiť zmes 1 polievkovej lyžice humátu draselného a 1 polievkovú lyžicu nitrophoskej.

Osobitný význam pre všetky paradajky sú potrebné pre obdobie bóru a horčíka. Kvetenstvo sa nerozpadne, ak sa dvakrát strieka roztokom kyseliny boritej (1 g: 1 l).

Úloha mulča

Naliate a uvoľnené lôžko s "Rotkapphenom" musí byť mulched, aby sa udržala vlhkosť v zemi. Na tento účel odporúčame pohánkové trupy, piliny, slamu a suchú trávu. Ale zo všetkých uvedených možností, skúsení záhradníci volajú seno najlepšie mulčovanie.

Faktom je, že tento materiál má priaznivý vplyv na fyzikálne vlastnosti substrátu, prispieva k jeho zmäkčeniu, uvoľneniu a vyživuje počas rozkladu. Pri experimente sa niektorí záhradníci pokúsili uzavrieť jednu paradajkovú záhradnú posteľ s trávnym kompostom, druhý s pilinami a tretí so slamou.

A po zbere ovocia bola meraná voľnosť pôdy kovovým kolíkom. To bolo po sene, že tyč klesla o 40 cm bez námahy, keď vo zvyšných oblastiach sotva dosiahol 15-25 cm.

Je to dôležité!Keď mulčujete paradajky s kosenou trávou, zem dostane ďalšiu dávku dusíka a ďalších živín.

Maskovanie a podväzok

Vzhľadom k povahe odrody, "Červená Karkulka" nepotrebuje štípať vrcholy stoniek a viazanie na podporu. Kompaktná forma kríkov s priaznivým pestovaním sprevádza rýchle dozrievanie plodov bez ľudského zásahu.

V preskúmaní tejto nemeckej odrody totiž neexistujú žiadne negatívne vlastnosti. V skutočnosti je to najhodnotnejší výber všetkých skorých zrelých paradajok.

Loading...