Ako pestovať cibuľu zo semien pri siatí na sadenice

Cibuľa je schopná liečiť nielen ľudské telo, ale aj postele, na ktorých je zasadená. Z tohto dôvodu si záhradníci radi pestujú toľko a z rovnakého dôvodu dnes budeme hovoriť o tom, ako pestovať cibuľu zo semien.

Aké sú výhody výsadby cibule z osiva?

Väčšina letných obyvateľov a dedinčanov je zvyknutých používať cibuľové sady na sadenie, pretože úroda z nich je veľmi dobrá a nemusíte sa starať o sadenice. Avšak výsadba semien cibuľou má mnoho výhod:

 1. Použitie cibule sety veľmi často vedie k tomu, že záhradníci osobne škodcovia rôznych plodín sú prinesení na postele, t ako aj patogény. Z tohto dôvodu sa odporúča sadiť semenáčiky v roztoku manganistanu draselného pred výsadbou, avšak ani to nie je schopné zabiť všetkých škodcov, ktorí môžu byť vo vnútri súpravy. Pokiaľ ide o semená, ich dezinfekcia dáva sto percent likvidáciu škodcov.
 2. Rovnako ako sevke, semená mnohých druhov cibule vám umožní získať komoditné korene len v jednej sezóne. Získaná cibuľa sa zároveň vyznačuje nižšou kvalitou a špeciálnou chuťou.
 3. Ak máte vlastné sadenice, môžete si byť istí, že sa vám darí dobrá úroda. Faktom je, že Tuňák má veľmi často vo vnútri prázdnoty preto sa nemôže znovuzrodiť na plnohodnotnú cibuľu.
 4. Existujú sladká cibuľa, ktorý nie je možné pestovať zo sevky. Faktom je, že sladká cibuľa má menej hustú štruktúru, skôr ako zvyčajná a veľmi krátka trvanlivosť - len 3-4 mesiace. Z tohto dôvodu nemôže byť zachránený až do ďalšej výsadby a musia byť použité iba semená.

Ako si vybrať cibuľu na pestovanie: akú odrodu si vybrať

Výsadba cibule a spôsob, ako to urobiť správnym spôsobom závisí od vybranej odrody, pretože je to odroda, ktorá ovplyvňuje spôsob pestovania, ako aj čas potrebný na pridanie semien do pôdy. Všetkých 60 druhov cibule je rozdelených do dvoch hlavných typov:

 1. South. Tieto odrody sú viac milujúce teplo, vyžadujú asi 17 hodín denného svetla, inak kvalita plodín bude klesať. Tento druh cibule obsahuje takzvané sladké odrody, ktoré majú krátku trvanlivosť. Je ich najviac racionálne rásť prostredníctvom semien.
 2. North. Jedná sa o akútnejšie odrody cibule, ktoré sa pestujú hlavne zo sadeníc, a ktoré vyžadujú menej hodín denného svetla. Tieto odrody sú dokonale zachované, čo je dôvod, prečo nie je ťažké dostať a udržať sadenice z nich.
Ak chcete získať cibuľu zo semien v jednej sezóne, môžete použiť hybridné holandské odrody, ktoré majú jasnú farbu - červenú, bielu alebo žltohnedú. Tieto žiarovky majú zaoblený tvar a dobrú hustotu, sú tiež skladované dlhú dobu - takmer až do jari. Spomedzi hybridných odrôd by sa malo uprednostniť Spiritu F1, Stardust F1 (tento luk sa vyznačuje veľkým počtom pier), Red Baron (veľmi produktívny, trvá dlho).

Medzi odrody domáceho chovu na pestovanie zo semien sú vhodné:

 • Danilovsky 301;
 • Myachkovsky 300;
 • Strigunovsky;
 • Chavsky jeden rok;
 • Sibírsky ročný;
 • Odintsovets;
 • Ružové čoskoro;
 • Zolotnichok.
Je to dôležité! Trvalé odrody by sa nemali používať na ročné pestovanie, pretože pri takejto kultivácii sa obyčajne získavajú ako deformované.

Kedy zasiať sadenice cibule

Odpoveď na otázku, kedy zasiať semená cibule závisí od spôsobu pestovania cibule so semenami, ktoré sú len tri:

 1. Siatie semien priamo do otvorenej pôdy skoro na jar. To sa robí okamžite po tom, čo pôda začne topiť zo snehu. Vďaka tomu majú semená dostatok času na to, aby do jesene bežného roka vyrastali do plných cibuľových hláv.
 2. Rastom sadeníc. Táto metóda je nepríjemnejšia, pretože semená sú namočené a vyklíčené pred sadenicami doma. Ak chcete začať túto úlohu by mala byť vo februári, ktorý umožní výsadbu jednoročnej cibule v otvorenom teréne už v apríli.
 3. Sub-zimný výsev. V tomto prípade sú semená cibule zasiate do pôdy na jeseň a je dôležité, aby bola pôda už mierne zamrznutá. Pri nestabilných poveternostných podmienkach je však veľmi ťažké získať úrodu zo semien zasiatych na jeseň. Faktom je, že aj mierne rozmrazenie môže stimulovať klíčenie semien, ktoré zomrie, keď nastane ďalšia námraza a nebude vám môcť poskytnúť úrodu na jar.
Ale bez ohľadu na to, kedy a ako budete pestovať cibuľu, postele pre neho by mali byť pripravené na jeseň. Aby ste to mohli urobiť, stačí dobre vykopať pôdu, odstrániť z nej burinu a oplodniť ju pomocou kompostu (môžete použiť rašelinu na lôžkach s cibuľou).

Viete? Hlavy žiaroviek môžu mať najrôznejšie veľkosti, ktoré v mnohých ohľadoch závisia od stupňa, spôsobu pestovania, pôdy a priaznivých podmienok. Rekordná hmotnosť žiarovky bola 8,49 kg a pestovala sa v Británii.

Ako pripraviť semená pred siatím

Výsadba cibule na hlave začína prípravou semien. V prvom rade by mali byť kontrolované na klíčivosť, čo je dôležité urobiť ešte mesiac pred siatím. Za týmto účelom sa z balenia odoberie iba 15 - 20 semien, ktoré sú zabalené vo vlhkej handričke a ponechané na teplom mieste po dobu 2 týždňov. Podľa výsledku bude možné predpovedať budúcu úrodu cibule.

Avšak, aj keď semená vykazovali dobrý výhonok, musia byť tiež liečené na plesňové ochorenia. Na tento účel sa všetky semená nalejú do látkového vrecka a ponoria 15 minút do vriacej vody a potom ešte jednu minútu do studenej vody. V rovnakom puzdre alebo kúsku látky musia byť semená uchovávané ďalší deň pri izbovej teplote, neustále zvlhčované vodou.

Kedy a ako transplantovať cibuľu: schéma pristátia

Počas výsevu sa cibuľové semená umiestňujú do brázdy, medzi ktorými stojí cena 5 cm. Súčasne je potrebné ustúpiť 10 cm od okraja lôžka, semená sú uložené do hĺbky 2 cm.

Je to dôležité! Podľa opísanej schémy sa odporúča zasiať iba tri brázdy, z ktorých je potrebné ustúpiť 15 cm, po ktorých je možné opakovať 3 ďalšie brázdy v podobnom vzore.

Semená v brázde by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 1-1,5 cm od seba. Po siatí sú pokryté pôdou, ktorá musí byť mierne podkopaná a dobre napojená. Horné lôžko je pokryté polyetylénom, ktorý prispieva k klíčeniu semien. Keď klíčia, mali by ste odstrániť cotyledons, ktoré sa objavujú vo forme koreňov, a nie slučky, pretože stále zomierajú.

Viete?Cibuľa je najbežnejšia zelenina na celej planéte.

Keď sadenice rastú, mali by byť zriedené. To by malo byť urobené tak, aby medzi rastlinami bol priestor 2 cm a rovnako sa odporúča sadiť semenáčky, ktoré sa pestovali doma.

Potrebujem starostlivosť o cibuľu a ako sa prejavuje

Ako pestovať cibuľu zo semien bez starostí? Samozrejme, je potrebné venovať určitú pozornosť luku, aj keď si to vyžaduje len veľmi málo. Hlavná starostlivosť o cibuľu sa prejavuje v troch hlavných smeroch.

zalievanie

Zalievanie cibule sadenice v období od mája do júna možno vykonať len raz týždenne, ak je počasie veľmi suché - môžete si vziať až dvakrát týždenne. V tom istom metre lôžok je potrebné vyliať až 10 litrov vody. Ale prebytočná vlhkosť v júli môže poškodiť žiarovky, ktoré v tomto období začínajú svoju formáciu, takže zalievanie by sa malo zastaviť. Jedinou výnimkou bude veľmi horúce leto, keď budete ešte musieť niesť malé časti vlhkosti na lôžkach s rastlinami, zatiaľ čo sa snaží nepoškodiť perie zelenej cibule.

Odstraňovanie burín z lôžok

Plevel s cibuľou by mal byť pravidelne, pretože keď vytiahnete veľkú burinu, môžete vytiahnuť alebo poškodiť samotné žiarovky. Že buriny boli ľahko vytiahnuté, postele možno predtým zavlažovať. Je potrebné pripomenúť, že pri odstraňovaní burín by malo byť uvoľňovanie pôdy čiastočné, pretože hlboké uvoľňovanie môže poškodiť žiarovky, najmä v počiatočných štádiách rastu.

Boj proti chorobám a škodcom

Najúčinnejšou kontrolou škodcov je posilnenie samotnej rastliny prostredníctvom dodatočných doplnkov. K tomu môžete použiť roztok močoviny, lyžicu, ktorá sa riedi v vedre s vodou. Toto riešenie sa môže použiť na vodu namiesto vody, pričom spotrebuje približne 4 litre krmiva na meter lôžka.

Kedy začať zber a ako pripraviť cibuľu na skladovanie

Úroda cibule bude prakticky na prvom mieste v záhrade, pokiaľ samozrejme nepočítate bobule a zelené. Skutočnosť, že ročná cibuľa je čas zbierať, poviete vyblednuté a zažltnuté perie. Zvyčajne toto obdobie pripadá na posledné týždne júla - začiatkom augusta.

Je to dôležité! Aj keď v prvých augustových týždňoch cibuľové perie zostane zelené, je stále potrebné ho zbierať zo záhrady a rozprestierať ho pod baldachýnom, aby vyschlo. Ak necháte cibuľu v pôde dlhšie, môže sa znovu zakoreniť.

Všetky sušené perá by mali byť úplne odstránené zo sušenej cibule a žiarovky by sa mali sušiť dodatočne v blízkosti vykurovacích zariadení. Táto jednoduchá manipulácia vám pomôže udržať plodinu dlhšie v zime, ako aj chrániť ju pred rozvojom hniloby a múčnatky.

Dobre sušené cibule sú nevyhnutne triedené: malé žiarovky sú vybrané pre subwinter sejbu, zatiaľ čo veľké sú poslané do krabíc alebo plátna tašky pre skladovanie. Cibuľu odporúčame uchovávať na tmavom mieste s teplotou v oblasti + 18 ° C. Pravidelne by sa mala cibuľa posunúť, aby sa určili klíčiace a hnijúce hlavy, ktoré treba okamžite odstrániť. Ak sú dodržané všetky tieto pravidlá, cibuľu možno skladovať až do novej sezóny, ale stojí za to pochopiť, že tento faktor priamo závisí od použitej odrody.