Populárne odrody broskyne: popisy, tipy na starostlivosť

Teraz môžete vidieť rastúcu broskyňu v každej záhrade. Ale nie vždy ich zber môže potešiť majiteľa. Prečo?

Starostlivosť o strom bola určite nevhodná.

Predtým, ako si vyberiete akúkoľvek možnosť, musíte sa zoznámiť s vlastnosťami populárnych odrôd. V skutočnosti je pre broskyňu veľmi dôležitá klíma regiónu, v ktorom sa bude vyvíjať, zloženie pôdy a miesto zvolené pre rast.

Len s dodržiavaním všetkých jeho túžob budete môcť vychutnať bohatú a kvalitnú úrodu.

Delicious "Redhaven"

Tieto veľké oválne broskyne s tvrdými šupkami sú vynikajúce pre domáce aj komerčné. závažia niekedy dosiahne 150 g, Farba ovocia je tmavo žltá, dokonca oranžová, s červenými sudmi alebo bodkami.

Dužina je veľmi šťavnatá, jasne žltá, s malými malinovými záplatami, jemná, má úžasnú chuť a bohatú dezertnú príchuť.

Tieto broskyne oprávnene dostávajú jeden z najvyšších stupňov ochutnávky. V hornej časti ovocia, môžete vidieť malý otvor alebo rana. Šev na bruchu je skôr povrchný. Zúženie je priemerné v šírke a hĺbke. kameň veľké, s ostrým hrotom a tupým základom, celkom ľahko oddeliť od buničiny.

Podľa času dozrievania sa broskyňové ovocie delí do troch kategórií - jedná sa o skoré, neskoré a stredne zrelé odrody. Broskyne "Redhaven" sú ovocie splatnosť, Úroda sa môže zbierať začiatkom augusta.

Stromy tejto odrody sú stredne vysoké., Majú plochý, okrúhly list. Listy sú lesklé, zelené, veľké, s malými zubatými okrajmi. Kvety sú malé, zvonovito tvarované. Výťažok tejto odrody je pomerne vysoký, čo je jedna z jej mnohých výhod.

Zostávajúce výhody odrody "Reyhaven" zahŕňajú vynikajúcu chuť, veľkú veľkosť ovocia a dobrú prenosnosť. Tieto broskyne sú pekné univerzálny pre použitie.

Nevýhodou je nízka odolnosť voči mrazu a choroby, ako je napríklad Mealy Dew a blast, ako aj malá tolerancia sucha a absolútna nestabilita na zvlnenie.

Hlavnými črtami starostlivosti o broskyňové stromy sú pravidelné prerezávanie, plné zavlažovanie, včasné kvalitné kŕmenie koreňového systému a ochrana pred zimnými mrazmi, chorobami a škodcami.

Prerezávanie broskyne sa vykonáva za účelom zlepšenia tvaru korunky, zníženia zaťaženia stromu, predĺženia plodného obdobia atď.

Pred začatím tohto postupu je potrebné určiť kostrové vetvy. Označte odhadovanú výšku kmeňa (zvyčajne asi 50 cm nad pupkom) a vyberte jednu z najsilnejších kostrových vetiev. Druhá kostrová vetva je vybraná z 4 pukov z prvej, na opačnej strane kmeňa.

Dbajte na to, aby uhol vetiev nebol ostrý. Nasledujúca vetva sa vyberie tak, že pri pohľade zhora sa nachádza medzi prvými dvoma. Potom sa zostávajúci vodič a zvyšok výhonkov odreže a dostanete korunu stromu, ktorá sa skladá z troch jednotlivých vetiev.

Top dressing broskýň je každoročné obohatenie pôdy minerálmi po celej ploche koreňového systému. Koncom jari, pred tvorbou broskýň, každých 14 dní je potrebné vodu zaliať hnojivami z potaše.

Po skončení kvitnutia sa na strome objavil prvý vaječník postrek kufra a konárov s týmto minerálnym roztokom: 20 g síranu meďnatého 10 g kyseliny boritej 60 g sódy 1 g mangánu 10 kvapiek jódu 10 l vody.

Zalievanie je veľmi dôležité pre ovocné stromy. S nedostatkom vlhkosti budú broskyne plytké a predčasne sa rozpadajú. Pri plánovaní zavlažovania treba brať do úvahy klímu a blízkosť podzemnej vody, kde strom rastie. Je potrebné zabezpečiť, aby po zalievaní pôda bola navlhčená do hĺbky 70 cm a voda nestagovala.

Príprava na zimu by mala začať tým, že vedľa sadenice padajú dve podperydať na tašku pokrývajúcu všetky broskyne. Na južnej strane, v prístrešku, urobte niekoľko okien na prístup kyslíka. V základni je taška upevnená nákladom alebo posypaná zeminou, aby ju chránila pred pádom silným vetrom.

Na ochranu koreňového systému pred zamrznutím sa sadenice zasadia do veľkého plastového vrecka s čiernou zeminou. Hrany obalu sú ponechané na vrchu tak dlho, ako sú dostatočné na uzavretie obvodového kruhu na jar po zalievaní.

To prispeje k zadržaniu vlhkosti a neumožní vyschnutie pôdy, ako aj ochranu mladých koreňov pred takýmito škodcami, ako je rozdrvenie a Medvedka. S rastom koreňov sami budú schopní preraziť polyetylénom.

Po hibernácii, na jar, je potrebné vykonať prvé ošetrenie stromu na ochranu pred škodcami a rôznymi chorobami.

Ošetrenie pomocou 3% roztoku Bordeaux kvapaliny pomáha chrániť broskyňu pred asteriázou, kučeravé lístie, kokomikoza, atď Ďalšie spracovanie sa vykonáva v apríli, keď strom už začína kvitnúť.

očistiť pridajte jarný roztok vápna s prídavkom síranu meďnatého chrániť strom nielen zo škodcov, skryté v kôre, ale aj pozastavenie kvitnutia, ktoré môže byť mimochodom kvôli jarnej noci mrazy.

Sunny Jaminat

Tvar týchto broskýň je pretiahnutý, mierne stláčaný po stranách, oválny. Z hľadiska hmotnosti a veľkosti patria k veľkým plodom: hmotnosť 160g, výška asi 65mm, priemer asi 60 mm. V hornej časti broskyne je malá jamka.

Lievik je dostatočne hlboký, jednoduchý brušný steh, stopka je krátka a pevne na základni. Šupka je jasne žltá s mramorovým sčervenaním, je ťažké odlupovať broskyne, stredne hustú. Dužina je jasne oranžová, veľmi šťavnatá, sladká, s miernou príjemnou kyslosťou. Šťava je bezfarebná. Kosť je priemerná, dobre sa oddeľuje od plodu.

Čas dozrievania pripadá na začiatok septembraTo sa týka tejto odrody stredne broskyne.

Stromy majú nízku výšku, skôr stredne rastú. Korunka z tvrdého dreva sa podobá tvaru gule, mierne plochá na vrchole, rozľahlá a riedka. Mladé vetvičky sú farbené v dvoch farbách. Strana, ktorá je osvetlená slnkom, má červenú kôru a na spodnej strane výhonkov je koža zelená.

Chechevichki biela, v malých množstvách, stredná veľkosť. Listy sú veľké, lesklé, jasne zelené, s malými, otáčajúc sa na veľké, vroubkované pozdĺž okraja k základni. Kvety zvonovitého tvaru, veľké, s načervenalým nádychom. Vysoký výťažokpohybuje od 110 c / ha do 302 c / ha. Ovocie každý rok, počnúc tretím rokom po výsadbe.

Ovocie triedy "Dzhaminat" majú vysoká prenosnosť, Na strome dozrie súčasne. Výborne si zachovávajú svoju chuť a vzhľad až dva týždne. Púčiky sú celkom odolné voči jarným mrazom. Pri ochutnávke ich chuti tieto broskyne správne získajú 4,7 bodu.

Broskyne tejto odrody majú len relatívnu odolnosť voči takým chorobám, ako je klyasterosporioz a kučeravé, a tiež veľmi dobre netolerujú zimné mrazy.

Funkcia starostlivosti o odrody "Jaminat", ktoré ju odlišujú od ostatných broskyňových stromov, č. Jeho plodnosť a dobrý vývoj závisí od dostatočného zalievania a hnojenia, zvyšovania odolnosti voči mrazu a prerezávaniu a samozrejme ochrany pred škodcami a chorobami.

Pri prerezávaní broskyne sa vytvára jej tvar koruny., Ak sú dolné vetvy stromu proti sebe, potom je koruna vytvorená z počtu 4 kostrových vetiev. Dve horné vetvy sú položené kolmo k dolným vetvám. Vzdialenosť medzi vetvami 5 - 6 púčikov. Tretia a štvrtá vetva sú umiestnené oproti sebe. Sprievodca je odstránený, rovnako ako všetky ostatné výhonky. V dôsledku toho dostaneme strom so štyrmi silnými vetvami, ktoré budú ďalej tvoriť korunu.

Pri výsadbe sadeníc jama je oplodnená dvoma vedrami hnijúceho humusuzmiešané s čiernou zeminou. Takéto zloženie sa môže použiť na vrchné obliekanie: 10 kg hnijúceho hnoja 65 g potašových hnojív asi 80 g dusičnanu amónneho 150 g superfosfátovej ornice, odobratej z jamy.

Broskyňové stromy milujú dostatok zavlažovania. Teplota vody by mala byť do 25 stupňov. Počas tvorby ovocia by mali byť zavlažované stromy aspoň 1 krát za 10 dní, nalievané pod každú 2 nádoby s vodou. Nadmerné zavlažovanie je tiež nežiaduce, pretože spôsobí praskanie plodov.

Chrániť zimu stromček je to žiaduce, zabaliť so starými handrami, Pokrýva kmeň stromu smrekovými alebo borovicovými vetvami. To ušetrí nielen kmeň stromu, ale aj jeho korene od hlodavcov.

S cieľom chrániť strom pred škodcami a chorobami postrekovanie je nevyhnutné, Pred dozrievaním broskyňových pukov sa zavlažuje 9% chloridom medi alebo 3% kyselinou Bordeaux.

Vhodné je tiež dvojité postrekovanie 1% roztokom síranu meďnatého s intervalom 5 dní alebo ošetrenie DNOC (univerzálny liek proti škodcom a chorobám, 100 g na 10 l vody).

Približne 5 dní po skončení kvitnutia, rovnako ako v lete, je strom postriekaný prípravkami ako Decis, Dursban alebo Karate Zeon.

Je tiež zaujímavé čítať tipy na pestovanie čerešní.

Univerzálny "Irganai Late"

Plody tejto odrody sú stredne veľké, zaoblené. ich závažia je o 140gVýška je 65 mm a priemer 62 mm. Lievik je malý, úzky. Základ so strednou depresiou. Brušná sutúra je mierne načrtnutá. Peach stonka je trochu krátka, ľahko oddeliteľná od vetvy, hrubá.

Samotná broskyňa je jasne žltá, slnečná, s krásnymi červenými škvrnami. Ovocie je ľahko odstránené šupkou, ktorá má priemernú hrúbku a malý dotyk. Dužina je svetlá, pomarančová, šťavnatá, jemná chuť s málo viditeľnými vláknami.

Šťava číra, veľmi sladká s trochou kyslosti. Kameň je malý, dobre oddelený od plodu. Termín úplného dozrievania plodov pripadá na 5. až 8. septembra, ktorý sa vzťahuje na uvažovanú odrodu na neskoré broskyne.

stromy Táto odroda má rozľahlú, guľovitú listovú korunu s mierne plochým vrchom. Výška a hustota - priemerný, Majú rovné a zalomené výhonky s malým okrajom. Púčiky sa skladajú z troch častí, z ktorých dve sú generatívne a stred je nevyhnutne vegetatívny.

Listy sú široké, eliptického tvaru, nasmerované na základňu a okraj. Kvety stredne veľké s načervenalým odtieňom. Kvitnutie sa vyskytuje v polovici apríla. Stonky do 10 mm dlhé, pigmentované. Plodenie sa vo väčšej miere vyskytuje na zmiešaných výhonkoch.

Produktivita sa pohybuje od 87 c / ha do 208 c / ha. Broskyne dozrievajú súčasnektorý je vhodnejší pre malé záhrady, pretože je možné okamžite vziať celú plodinu.

Prednosti tejto odrody sú dobrá prenosnosť ovocia, Skladovateľnosť je do 10 dní od okamihu zberu. Vysoká chuťová chuť - 4,6 bodu. Tieto stromy prinášajú ovocie každý rok. Generatívne púčiky sú pomerne odolné voči jarným mrazom. Táto odroda je vhodná na komerčné účely. Je to pomerne všestranné.

Jednou z hlavných nevýhod je neskorý vstup do plodenia, iba v piatom roku po pristátí. Výťažok je nižší ako výťažok Jaminatu. Nie je veľmi odolný voči mrazu, rovnako ako také závažné ochorenia broskyne ako kvitnúce a kučeravé.

Ak pred prerezávaním vidíme malý počet výhonkov, nie je možné izolovať 3-4 kostrové vetvy na tvorbu koruny. V tomto prípade musíte spojiť jeden pár vetiev.

V strome s tromi hlavnými vetvami sa prvé dve vetvy ťahajú k sebe a v stromčeku so štyrmi, druhými a tretími vetvami. Ak na strome nie sú silné vetvy, potom korunová forma výhonkovv priebehu roka po pristátí. V tomto prípade musíte čakať na stuhnutie kostrových vetiev a až potom vystrihnúť všetky nežiaduce výhonky. Inak sa uhol sklonu vetiev môže meniť a stať sa ostrejším.

Po vytvorení koruny, a broskyňa začala niesť ovocie, sanitárne prerezávanie sa vykonáva raz ročne, To bude chrániť strom pred pohybom plodov na okraj koruny, vypustiť nadmernú hustotu konárov a chrániť zdravé časti stromu pred infekciou chorobami.

Na jeseň nie je možné kŕmiť broskyne hnojivami obsahujúcimi dusík. Prispievajú k toku miazgy, a preto strom nebude schopný „zaspať“ v čase a riskovať, že dôjde k silným mrazom.

Načasovanie a frekvencia zalievania závisí od klimatického pásma, v ktorom je broskyňa zasadená. Na stanovenie úrovne pôdnej vlhkosti je potrebné odobrať vzorku zeme.

Kocka sa odoberá z hĺbky najmenej 40 cm a stlačuje sa do dlane. Ak sa zem rozpadne, znamená to, že pôda nie je dostatočne vlhká. V ideálnom prípade by kocka mala dobre priliehať a neotierať si ruky. Aby sa spomalil tok miazgy a pripravil sa strom na zimu, posledné zavlažovanie sa vykonáva počas jesenného výkopu kruhového kmeňa v blízkosti kmeňa a hnojiva pôdy.

V zime nie je len mráz hrozné, ale aj úpal kôry. Aby sa im zabránilo, odporúča sa obaľovať kmeň a konáre stromu roztokom vápnaktoré budú odrážať lúče. Rovnaké ochranné opatrenie bude chrániť strom pred škodcami, ktorí položili svoje larvy do kôry až do jari.

Vlastnosti pristátia pre všetky stupne broskyne sú identické. Jam musí byť hlboký, vykopali a oplodnili 2-4 týždne pred očakávaným dátumom. Je veľmi dobré vybrať si miesto pre strom pri stene domu smerom na juh. Potom bude broskyňa chránená pred vetrom a dostane ďalšie teplo zo steny vyhrievanej slnkom.

Strom je zasadený vo vzdialenosti 20 cm od prístrešia s miernym sklonom k ​​stene. Čas výsadby je lepšie vybrať si na začiatku jari alebo začiatkom jesene, Pre južné regióny je lepšie naplánovať pád. V tomto prípade strom z detskej izby okamžite spadne do prístaviska. Počas zimy zakorení a na jar nasmeruje všetku svoju silu na rast.

Loading...