Rozruch farieb subtropického begónie Mix. Ako pestovať a starať sa o kvetinu?

Begonia je v súčasnosti považovaná za najbežnejšiu vnútornú rastlinu. Táto subtropická kvetina priťahuje pestovateľov kvetov s neštandardnými listami a nepokojom farieb. Milovať ich, len raz. Ak ešte nie je vo vašej zbierke žiadna takáto rastlina, je potrebné ju opraviť.

Begonia je rod rastlín rodu Begonese, s počtom 1600 druhov. Každá odroda má jedinečné tvary, veľkosti, kvitnúce farby a preferencie. V rodine sú trvalky a letničky, zastúpené bylinnými rastlinami, nízkymi kríkmi a plnými semenami.

Vlasť je Afrika. To bolo odtiaľ, že distribúcia začala do Ameriky, Ázie a neskôr po celom svete. Kultúra má vďaka svojim dekoratívnym efektom dostatočnú slávu medzi našimi záhradkármi.

História vzhľadu

Krása bola prvýkrát objavená v 17. storočí kňazom Charlesom Plume. Bol členom expedície na Antily. Celkovo mních našiel asi 6 zástupcov úžasnej rastliny, volanie na počesť priateľa a guvernéra ostrova, Michel Begon, ktorý zorganizoval túto štúdiu.

Od objavenia prvých druhov begónie prešla kontinuálnou hybridizáciou a selekciou. Dnes existuje obrovské množstvo odrôd a hybridných foriem, z ktorých väčšina je chovaná v Belgicku. V špecializovaných predajniach môžete často nájsť Begonia Terry Mix.

Vlastnosti vzhľadu

Pestovanie ker (o odrodách Bush begonia možno nájsť tu). Dobre vyvinutý koreňový systém. Hľuzovitá begónia môže rásť v otvorenom poli.

Svieža zeleň je rovnomerne zelená, list samotný má asymetrický tvar s zubatými okrajmi. Kvetina je veľká, podobná malej ruže. Kvitnúce begonia mix má froté puky červenej, žltej, ružovej, bielej kvety alebo s okrajom rôznych odtieňov pozdĺž okrajov okvetných lístkov. Prehľad všetkých odrôd s jasne červenými listami sa nachádza v tomto článku a tu sme hovorili o rastlinných druhoch so žltými kvetmi.

Kvitnutie sa vyskytuje v lete s jeseň, miestnosť begonia je schopná kvitnúť až do začiatku zimy.

Dnes je begonia veľmi obľúbená a pestuje sa v interiéri aj na záhrade. Budeme hovoriť o ďalších rovnako očarujúce odrody tejto rastliny, ako je Diadem, Nude, Sisolist, Bauer alebo Tiger, Vorotnichkovaya, Coral, Fist a Mason.

fotografie

Na fotografii môžete vidieť, ako vyzerá kvet.
Kde a ako zasadiť?

Začať najlepšie výsadbu v marci, potom najkrajšie kvety padne na teplé letné obdobie. Je lepšie dávať prednosť hlineným a keramickým nádobám, ktoré umožňujú, aby boli korene nasýtené kyslíkom.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pestovať Begonia Mix:

 1. Ak sa chystáte zasadiť begonia s rizómom, neberajte objemnú kapacitu. V ideálnom prípade by mala byť o 4 cm väčšia ako priemer koreňov. Výber extrémne veľký hrniec, bude kvet trpieť nadbytok vlhkosti.

  Výsadba v hrnci sa vykonáva, rovnako ako presádzanie, na jar. Časť nádrže je naplnená drenážou. Potom nasleduje drevené uhlie, ktoré pomáha obísť proces rozpadu. Po tom je potrebné obohatenú pôdu premiešať s humusom, pieskom a rašelinou.

  Je potrebné pripomenúť, že mladá rastlina netoleruje zvýšenú kyslosť pôdy, mala by byť v rozmedzí 5,5 pH. Výsadba rastlín je pozitívna. V priebehu rokov, Begonia rastie hrubšie, rastie viac listov. Kvetinárstvo je často štepené alebo omladené delením odnoží.

 2. Pri spôsobe výsadby hľúz je najprv potrebné klíčenie. To sa vykonáva výsadbou v prostredí bohatom na vitamíny, ktorý obsahuje kvet vo svetle pri vysokej vlhkosti a teplote 18 ° C. Zalievanie je lepšie usporiadať v panvici, čím sa eliminuje prenikanie vody do drážky na hľuze. Po klíčení sú zasadené do rašelinového hrnca.

  Čakanie na vzhľad pukov, môžete bezpečne rozdeliť hľuzy do niekoľkých akcií. Sušené časti rozdeľte, posypte dreveným uhlím a vysajte do kvetináčov. Ak chcete zabezpečiť výsadbu hľúz na konci marca, tento čas je najlepší pre rozvoj silnej a odolnej rastliny.

Rozdelené hľuzy kvitnú o niekoľko týždňov neskôr.

Osvetlenie a umiestnenie

Begonia - svetlo milujúci kvet. Je milencom jasného osvetlenia, ale zároveň netoleruje priame slnečné svetlo. Je vhodnejšie dať hrniec na okno z juhozápadnej alebo juhovýchodnej strany a vyhnúť sa severným oknám.

Ťahanie zariadenia rozpráva o malej dostatočnosti denného svetla. S zastavením rastu a prejavom škvŕn na listoch - je potrebné usporiadať hrniec ďalej od okna.

Správne osvetlenie skutočne dodáva pomocou žiariviek a lámp. Stačí zapnúť iluminátory na 12-14 hodín denne. Svetelný zdroj musí byť nad polohou kvetu.

Čas na nákup froté mixu a dopravy výrazne ovplyvňuje prispôsobenie sa novému miestu bydliska. Odporúča sa nezačať begóniou v chladnom a mrazivom počasí, riskuje sa, že neprežije náhly pokles teploty medzi ulicou a domom.

Vhodná pôda

Pri obrábaní bytov je potrebné použiť bezdôvodnú zmes. Kompozícia zjednodušuje vstup živín zo substrátu do koreňov. Väčšina neopodstatnených zmesí je rašelina s pridaným perlitom alebo vermikulitom. Použitie rašeliny často spôsobuje určité nepohodlie. Pred použitím zložku rozrieďte vriacou vodou, zmäkčite materiál. Aplikujte po ochladení.

Je kontraindikované použitie niektorých štandardných formulácií, napríklad humusu alebo listovej zeminy. Úroda zle stráca vodu, čo vedie k kultúre ochorenia.

Príkladné zloženie pôdy na pestovanie begónie: piesok, rašelina a čierna pôda v rovnakom pomere, sú tiež dve časti listnatej zeminy.

Domáca starostlivosť

 • Zalievanie. Zalievanie begónie odporúča vylepšiť alebo stredné - v závislosti na ročnom období. V letných dňoch, kvetina potrebuje viac vlhkosti, v chladných mesiacoch je množstvo zalievania obmedzené na menej. Prebytok a nedostatok vlhkosti vedie k negatívnym dôsledkom.

  Odporúča sa začať nasledujúci postup, keď pôda schne o 2 cm.

  Voda by nemala stagnovať, je potrebné použiť čistenú alebo rozmrazenú vodu, ktorá sa približne rovná teplote vzduchu v miestnosti.

  Vaša prevádzka vám oznámi, kedy sa budú realizovať pohodlné podmienky a kedy sa má zmeniť režim zavlažovania. Pozornosť by sa mala venovať kvalite vody použitej na navlhčenie froté begónie. Voda z vodovodu nestojí za to, pretože je dostatočne nasýtená chlórom.

 • Top dressing. Top dressing sa aplikuje dvakrát mesačne, počnúc obdobím tvorby púčikov a počas celého obdobia kvitnutia. To ovplyvňuje dekoratívne-kvitnúce zástupcovia. Pre druhy listov sú potrebné zmesi neobsahujúce dusík, pretože táto mikroživina urýchľuje vývoj listov a spomaľuje proces kvitnutia.

  Ak nepridáte hnojenie, listy budú vyblednuté, rastlina zanikne. Púčiky budú malé, doba kvitnutia je krátka.

 • Orezanie. Odstránenie prerezávania, rastliny rýchlo strácajú svoju príťažlivosť: pretiahnuté, stonky vystavené, kvety a listy budú príliš malé. Pre luxusný kvet, musíte vytvoriť begónie čo najskôr. Postup sa vykonáva na jar podľa vyššie uvedeného plánu:

  1. Keď kvet dosiahne výšku 7-8 cm, špička, ktorá bude stimulovať rast postranných procesov.
  2. Dosiahnutie 10 cm, bočné procesy vetiev na vrchol. Po vývoji nových pobočiek sa prerušuje formovanie kríkov.
  3. Nasledujúca starostlivosť prichádza k rezaniu alebo odstraňovaniu zarastených, zbytočných výhonkov.
 • Rest. Rastlina hľuzovitých druhov po odkvitnutí sa jemne zmení na spiace obdobie. Aby ste to dosiahli, znížte množstvo zavlažovania na úplné vyschnutie vzdušnej časti kvetu. Všetky vysušené časti rastliny sa odstránia umiestnením samotnej kvetiny do chladnej miestnosti s teplotou 10 až 12 ° C po dobu 2,5 až 3 mesiacov.

 • Zmeniť miesto. Za teplého počasia si môžete urobiť balkón alebo lodžiu. Hlavnou vecou je nepreháňať to, pretože častá zmena umiestnenia, begonia môže kvitnúť s obyčajnými kvetmi namiesto froté.

Choroby a parazity

 • Spider Mite Pavúk mite robí veľké škody. Malý hmyz je veľmi ťažké všimnúť. Následky infekcie vedú k smrti begónie. Príznaky - vzhľad tmavých škvŕn, povlak na konáre a lístie vo forme šupky, vädnutie.

  Bezprostredne izolujte rastliny označené kliešťami z iných plodín. Pri ošetrení použite 10% mydlovú vodu, potom opláchnite teplou vodou. Pre účinný boj proti insekticídom, zvýšenie vlhkosti vzduchu.

 • Tuberous Rot. Šírenie hniloby sa začína pravidelne v nečinnom období. Asi 50% sadivového materiálu je vystavených riziku straty. Častá kontrola a odstraňovanie všetkých tmavých plôch hľuzy pomôže odolávať hnilobám.

 • Hlísty. Ovplyvnite hľuzy a listy. Útočná hľuza musí byť zničená. Podozrenie z infekcie lístia musíte dať hrniec na rozdiel od ostatných. Ako prevencia a liečba sa používa tepelná úprava begónie.

 • Mealy Dew. Rosa je spojená s hubovými ochoreniami. Spočiatku sa objavuje vo forme svetlých škvŕn na listoch. Nečinnosť vedie k rýchlemu šíreniu, špeciálnej láske k žltým kvetenstvám. Liečba begonia môže byť systémový fungicíd vo forme spreja. Ak chcete zabrániť infekcii, použite liek pred kvitnúce púčiky.

 • Weevil. Najškodlivejší útočník begónie. Chrobák zanecháva vajíčka v pôde. Novo sa objavujúce larvy klesajú do hľuzy, jedia a spôsobujú neomylné škody. Existuje celý zoznam látok na ničenie škodcov. Najlepšie vyhladenie hmyzom - Provado.

Chovateľské funkcie

Begonia sa môže šíriť niekoľkými spôsobmi:

 1. Rezne. Na odrezkovej rukoväti by mal zostať celý list. Rozotrite plátky práškovým aktívnym uhlím. Každá stonka je zasadená do osobnej nádoby. Rastlina sa odoberá asi mesiac pri teplote 20 ° C a dobrá vlhkosť pôdy a vzduchu. Vyhnite sa otvorenému slnku, miesto saplings priten.
 2. Rozdelenie kríkov. Krík je rozdelený v rovnakom čase s koreňovou časťou, zasadenou do osobných kvetináčov. V čase zakorenenia by mala byť kvetina v teplej miestnosti.

Begonia Mix bude skvelým darčekom pre každého znalca nádherného sveta rastlín. Je len potrebné, aby jej poskytovala stálu starostlivosť a spĺňala jednoduché požiadavky, a určite bude reagovať, poteší vás svojimi pestrými farbami.

Loading...