Medinilla: opis a vlastnosti domácej starostlivosti

Medinilla je jednou z najneobvyklejších a drahších rastlín, ktoré sa môžu pestovať doma.

Prípad nie je jednoduchý, pretože tropická kultúra je veľmi rozmarná. Prečítajte si o všetkých nuansách pestovania medinilla nižšie.

Botanický opis rastliny

Medinilla je zaradená ako rodina Melastom. Pochádza z tropov Afriky, Ázie a tichomorských ostrovov. Je to nízky ker, strom alebo popínavé rastliny s výškou 0,3-2 m. Za prirodzených podmienok môže rastlina rásť z pôdy aj z iných rastlín.

Má tmavo zelené listy, ktoré sú umiestnené naproti alebo postupne. Môžu byť pripevnené jednoducho na stonku alebo rastú na stopkách. V závislosti od typu hrany môže byť pevná alebo zúbkovaná. Medinignálne kvety na jar s apikálnymi alebo axilárnymi púčikmi vo forme kefiek, ktoré rastú vertikálne alebo klesajú. Siahajú od 4 do 6 kvetov s oválnymi alebo podlhovastými lístkami ružovej, bielej, fialovej, lososových kvetov. V prirodzených podmienkach môžu kvetenstvo dosahovať výšky 0,5-1 m. Na jednom kríči sa viaže 8-10 kvetenstvo. Kvitnutie trvá 1,5-2 mesiace.

Po opelení sa ovocné bobule vytvárajú vo forme guľôčok, oválov, džbánov, v ktorých sú semená umiestnené hladkým povrchom.

Viete? Medinilla je pomenovaná po José de Medinilla y Pineda, ktorá v roku 1820 slúžila ako guvernér na ostrovoch Mariana, ktoré sa nachádzajú v Tichom oceáne a patria do španielskych kolónií.

Hlavné druhy rastlín

Rod medinilla má asi 200 druhov. Najznámejšie sú:

 1. Žilová. Tento ker v prírode je polovičný epifyt. Má tenké výhonky vo forme tubulov, tmavo zelené oválne listy s ostrými koncami a výraznými žilami. Na dĺžku dosahujú 9 - 20 cm, šírky 5-9 cm, na jar sa v sinusoch objavujú kvetenstvo vo forme tubulov s bielymi alebo svetlými kvety. Táto odroda sa pestuje v skleníkoch.
 2. Cuming. Tento druh tiež vedie k semi-epifytickému životnému štýlu. Jej listy sú lesklé, oválne, mierne konkávne. Rastie v dĺžke do 30 cm, na šírku - do 20 cm Kvetenstvo vo forme štetcov. Sú to ružové kvety.
 3. Yavanika. Je to malý ker s oválnymi listami. Má kvetenstvo visiace s kvetmi fialovej bez listov.
Doma, najčastejšie pestované medinus nádherné alebo magnifica a Zhador Vita. Prvá rastie na výšku 1-1,5 m. Má vzpriamené silné výhonky pokryté štetinami. Listy rastliny sú tmavo zelené, 35 cm dlhé a 15 cm široké, sú umiestnené na stonke. Kvetenstvo má dĺžku 30 cm, sú strapce, visiace. Kvet - biela a ružová.

J'adore Dolce Vita je hybridom nádhernej medíny. Vytvára krásne ružové kvety s mnohými zúženými listami.

Viete? V roku 2012 odborníci Medzinárodnej únie pre ochranu prírody počas štúdia biodiverzity na Fidžijských ostrovoch objavili nový druh kvetu z rodu Mininilla a v jednej kópii. Bol pomenovaný po dedine, v ktorej bol nájdený - Matasavaleva.

Podmienky pre pestovanie doma

Medinilla, rovnako ako mnohé tropické kultúry, je náročná na rastové podmienky a kvalitnú pravidelnú starostlivosť. Nazýva sa vrtošivá krása. Ak kvet nevytvára obľúbené podmienky v podobe dobrého osvetlenia, tepla, vysokej vlhkosti a nedostatku prievanu, potom bude buď škaredý, alebo odmietne vôbec rásť.

Umiestnenie a osvetlenie

Pre túto miestnosť sú dôležité svetlé, ale rozptýlené svetlo a dlhý svetelný deň. Na jar av lete by mal byť chránený pred priamym slnečným svetlom, rastúci okolo juhovýchodných alebo juhozápadných okien. V zime je pre ňu vhodná južná strana. Medinilla miluje čerstvý vzduch, takže keď sa pestuje v miestnosti, dôležité je časté vetranie. Je však potrebné zabezpečiť, aby zariadenie neklesalo pod prúdom studeného vzduchu. Koncepty pre kvet sú deštruktívne.

Je to dôležité! Keď rastlina kvitla kvetmi, zmeňte umiestnenie hrnca a ani by to nemalo byť. To nepriaznivo ovplyvní kvitnutie - skráti čas a povedie k rýchlej kvapke kvetov.

Teplota a vlhkosť vzduchu

Ideálna teplota pre rast rastlín je od + 20 ° C do + 25 ° C. Pri vyšších teplotách je kvet nepohodlný. V teplom musí byť udržiavaný pri vysokej vlhkosti.

V zime, v spiacom období, bude závod pohodlný pri nižších teplotách, ale nie nižší ako + 16 ° С. Zníženie teploty v zime nie je potrebné, ale má priaznivý vplyv na pučanie pukov. Vlhkosť vzduchu v miestnosti, kde médium rastie, by sa mala udržiavať na hodnote 75% a vyššej. Takéto indikátory môžu byť dosiahnuté denným rozprašovaním priestoru okolo kvetu teplou, nepevnou vodou, umiestnením kvetináča na tácku s mokrým ílom, kamienkami a utieraním listov vlhkou handričkou. Počas vykurovacej sezóny, keď je vzduch v byte príliš suchý, budete musieť nainštalovať zvlhčovač.

Domáca starostlivosť

Na dosiahnutie maximálnej dekorácie a kvitnutia z medinily je potrebné zabezpečiť pravidelnú a kvalitnú starostlivosť, ktorá je špeciálnym spôsobom zavlažovania, aplikácie hnojív, prerezávania a transplantácie.

Pravidlá zavlažovania

Bohaté a časté zalievanie je potrebné pre kvet, keď príde zo stavu pokoja a až do začiatku kvitnutia. Pôda by mala byť neustále vlhká, ale nie zamokrená. Keď kvety kvitnú, zalievanie by malo byť znížené. V lete sa musia opäť vykonávať hojne a často, keď horná vrstva pôdy vyschne. Od polovice jesene do konca zimy by sa malo zalievanie výrazne znížiť. Voda na zvlhčovanie by sa mala používať z vodovodnej vody, ale prechádza cez filter, ktorý odstraňuje chlór a nečistoty, alebo sa usadzuje 1-2 dni. Mala by byť pri izbovej teplote. Zalievanie studenou vodou spôsobuje vážne poškodenie zariadenia.

Medinuillu môžete zalievať tradičným spôsobom alebo na panvici. Pri top zalievanie, je nevyhnutné zabezpečiť, aby kvapky nespadajú na stonky, listy a kvety. To vedie k tvorbe škaredých tmavých škvŕn.

Top dressing

Aby rastlina rástla a správne sa vyvíjala, musí byť kŕmená. Krmivá vyrobené od marca do septembra. Odporúčaná frekvencia aplikácie hnojiva je každé 2 týždne. Pre medinilla by mali kupovať hotové minerálne zmesi určené pre kvitnúce izbové rastliny. Vhodné "Kemira Universal", "Darina".

V lete môže byť rastlina tiež kŕmená organicky. Avšak nie príliš často av malých množstvách. Korovyak lepšie vylúčiť.

Je to dôležité! Počas odpočinku (od októbra do februára) je hnojivo zakázané. To spôsobuje veľké škody na rastline, ktorá od jari výrazne znižuje jej dekoratívny efekt a dobre kvitne.

prerezávanie

Počas kvitnutia, musíte včas odstrániť ottsvetye kvetenstvo. To bude stimulom pre tvorbu nových kvetov, prispeje k hojnejšiemu a dlhšiemu kvitnutiu.

Pestovanie miestnosti kultúry produkujú, keď suché posledný kvet stonky. Odstráňte silne pestované výhonky. Prerezané konáre možno použiť ako odrezky na chov.

transplantácia

Pred presadením, ktoré sa vykonáva na jar, je potrebné pripraviť pôdu a nádobu na výsadbu. Medinilla má povrchové korene, takže pre ňu je vhodný plytký, ale široký hrniec. Priemer by mal byť 4-5 cm väčší ako predchádzajúci tank. Pôda sa zachytáva svetlom s dobrou vodivosťou vzduchu a vlhkosti. Obchod predáva prípravky pre epifyt, orchidey (s pridaním rašeliny), ktoré sú ideálne pre medintil.

Ak nie je možné kúpiť pôdu, možno ju zmiešať s vlastnými rukami z polovice zničenej pôdy, machu a rašeliny v rovnakých množstvách. Pred výsadbou bude potrebné tento substrát dezinfikovať parou, variť, zalievať manganistanom draselným, uchovávať v rúre alebo v mikrovlnnej rúre.

Transplantačný proces je nasledovný:

 1. Deň pred presadením rastliny je dobré na vodu.
 2. Odstráňte puzdro zo starého hrnca.
 3. Vyčistite koreňový systém a pozorne preskúmajte jeho stav. V prípade potreby odstráňte poškodené korene.
 4. Na dne nádoby nalejte vrstvu drenáže.
 5. Posypeme ju vrstvou pôdy.
 6. Nastavte stred hrnca kvet.
 7. Rovnomerne rozdeľte koreňový systém.
 8. Zakryte prázdnotu pôdou, ponechajte 1,5-2 cm od hornej časti hrnca.
 9. Na výrobu zavlažovania.
Proces transplantácie by sa mal vykonávať aspoň raz za 2 roky.

Doba odpočinku

Pre lepšie kvitnutie na jar, rastlina potrebuje vytvoriť podmienky, aby prešla do spiaceho obdobia: postupne, od októbra, znížiť počet a objem zavlažovania na minimum a znížiť teplotu v miestnosti. Od septembra prestaňte kŕmiť. Odporúča sa presunúť hrniec s kvetinou na miesto, kde bude mať dostatok svetla. Ak je osvetlenie nedostatočné, je potrebné usporiadať dodatočné osvetlenie.

rozmnožovanie

Je možné množiť mediangilu dvoma spôsobmi: rezaním a pomocou semien. Stojí však za to vedieť, že reprodukcia ktorejkoľvek z týchto metód je zložitá. Dokonca aj skúsení pestovatelia často zlyhávajú, keď sa snažia propagovať takú rozmarnú rastlinu.

výstrižok

Rezy sa znižujú v januári až máji. Vyberte si najsilnejšie, najzdravšie, polodrevené výhonky. Odrezali pozemok s výškou 8-12 cm s 2-3 internódami. Spodná hrana je rezaná pod ostrým uhlom, dobre vysušená a potom ponorená do "Kornevinu". Na zakorenenie koreňov sa vysadia ostrým koncom do zmesi piesku a rašeliny a potom sa umiestnia do podmienok s vysokou vlhkosťou a teplotou + 25 ... + 30 ° C. Po stonke strieľa, to štipka s cieľom zvýšiť rast postranných výhonkov. O niečo neskôr, keď je dobre zakorenený, je presídlený na trvalé miesto.

semená

Majestátne mediunilla semená je možné zakúpiť v špecializovanom obchode alebo online. Zvyčajne sa predávajú balené v 5 ks.

Výsev sa vykonáva od februára do marca. Kapacita pre pristátie je dlhá a plytká. Je naplnený zmesou trávnika a piesku. Semená sú umiestnené na povrchu pôdy a prehlbujú sa o 5 mm. Potom sa navlhčí rozprašovačom a prekryje sa sklom alebo filmom. Kapacita umiestnená na teplom mieste, najlepšie s podhriatím.

Zistite, ktoré kvety sú dobré pre pestovanie doma.

Plodiny sa odvádzajú každý deň, takže sa pôdna infekcia nevyvíja v pôde. Zvlhčovanie sa vyrába podľa potreby. Klíčky by sa mali objaviť do mesiaca. Potom sa kryt odstráni. Keď sa objavia 2 pravé listy, výhonky sa prepadnú do samostatných nádob s priemerom 7 cm, naplnených zmesou listovej zeminy (1 diel) a piesku (0,5 dielu), ktoré vložia do podmienok vysokej vlhkosti. Ihneď po vyschnutí vrchnej pôdy hydratujú. Po vytvorení 5-6 listov a silnom koreňovom systéme sa mladé rastliny vysádzajú do trvalých nádob pomocou prenosu.

Ťažkosti s rastom

Izbové rastliny ochorejú len vtedy, ak sú o ne zle postarané, vysadené v nesprávnej pôde a kapacite, alebo sú udržiavané v nepohodlných podmienkach. Skutočnosť, že kvet je chorý alebo ovplyvnený parazitmi hmyzu, môže byť rozpoznaný zmenami jeho vzhľadu. Každý problém má charakteristické príznaky.

choroba

Ak je rastlina často vystavená zálivom, potom sú jej korene ovplyvnené hnilobou. Rastlina sa stala pomalá, vrhá listy, a nepríjemný zápach vyžaruje z pôdy - korene pravdepodobne hnijú. Existuje naliehavá potreba transplantácie. Kvetina sa vyberie z hrnca, vyšetrí sa koreňový stav, odrezajú sa choré korene, zdravé sa upravia akýmkoľvek systémovým fungicídom, rezy sa rozdrvia na drvené uhlie a sušia sa. Po týchto postupoch sa rastlina zasadí do nového hrnca a pôdy. Prvé zavlažovanie nie je skôr ako za 1,5-2 týždne.

Je to dôležité! Ak je rastlina má koreň hniloby, potom hrniec potom, čo nemôže byť znovu použité. Musí byť zlikvidovaný.

Okrem hniloby môžu nastať aj iné problémy:

 1. Listy sú malé a kučeravé na koncoch. Dôvodom je nízka vlhkosť. Mala by sa zvýšiť metódami opísanými vyššie v bode "Teplota a vlhkosť vzduchu".
 2. Existujú resetovacie hárky. K pádu listov dochádza, keď je rastlina vystavená prievanom. Ak sú listy pred tým suché, môže byť v miestnosti príliš horúci. Sušenie lístia v zime znamená, že kvet je studený.
 3. Na jar nie je kvitnutie. Môže existovať niekoľko dôvodov: nedostatočné osvetlenie v zime, keď sú položené puky; dlhej neprítomnosti transplantátov a vyčerpania pôdy. Ak rastlina nekvitne, musí byť transplantovaná alebo oplodnená a tiež umiestnená pod jasným rozptýleným osvetlením.
 4. Na listoch boli svetlé škvrny. Tento problém je pozorovaný pri príliš intenzívnom svetle. Kvetina potrebuje priteni zo slnka.
 5. Rastlina kvapky púčiky. S najväčšou pravdepodobnosťou je pod vplyvom konceptov alebo bol presunutý na iné miesto. Klesajúce kvety sa vyskytujú aj pri slabom osvetlení. Je dôležité chrániť vnútornú kultúru pred prievanom a dať ju na miesto s dobrým svetlom.

háveď

Z hmyzu najčastejšie medinyla útočiť mealybug a spider mite. Ak malý hmyz s veľkosťou 0,2-0,5 cm, ktorého telo je pokryté bielym kvetom a chlpy, je všimol na kvete, je to mealybug. V priebehu svojej škodlivej životnej činnosti odchádza na pôdu a vylučuje rastliny bielej farby, ktoré vyzerajú ako kúsky vaty. Keď sa usadí na kvete, spomalí alebo zastaví rast. Na vyliečenie vnútornej kultúry sa môže použiť cesnaková infúzia, insekticídny prostriedok "Intavir", "Fufanon", "Decis".

Prečítajte si viac o tom, ako sa vysporiadať s roztočmi.

Spider mite je malý hmyz s veľkosťou 0,1-0,2 cm, ktorý sa usadí na tých rastlinách, ktoré rastú v teple suchým vzduchom. Môže byť čierna alebo červená. V procese života zanecháva listy na webe. Rastlina reaguje na jej prítomnosť zožltnutím a vypadnutím lístia, výskytom hnedých škvŕn na listoch. Ak chcete vyliečiť kvet, je potrebné ho postriekať cesnakovým extraktom, ošetrený Apollo, Flumaite, Sunmite akaricídmi.

Medinilla je teda rastlina, ktorá ohromuje svojou nezvyčajnou krásou. Avšak, aby bolo dekoratívne, musíte stráviť veľa úsilia a času. Začiatočníci v kvetinárskom podniku pestovania tejto kvetiny budú pravdepodobne mimo moci. Medinilla môže pestovať iba pacientov a zodpovedných pestovateľov.

Loading...