Ako sa starať o záhradu na jar

Každý záhradník je každoročne konfrontovaný s problémom prípravy jarnej záhrady po zime. Stromy a kríky vyžadujú inšpekciu, ako aj potrebné postupy, takže na konci leta alebo začiatkom jesene môžete získať očakávanú úrodu, preto budeme diskutovať o hlavných štádiách prípravy záhrady, ako aj o problémoch a ich riešení.

Kde začať

Na začiatku jari, keď sa teplota rýchlo blíži nule alebo pozitívnym znamienkam, musíme urobiť veľa práce na prípravu ovocných stromov a kríkov. Počnúc od odstraňovanie snehu, Mnohé kultúry majú krehké výhonky, takže lepenie topiaceho sa snehu, ktorého hmotnosť nie je tak malá, môže poškodiť výhonky a mladé vetvy. Aby ste tomu predišli, musíte prejsť záhradou a jemne potriasť snehom na zem.

Potom, čo ste odstránili sneh z nadzemnej časti závodu, mali by ste pohľad na kostrové vetvy stromov a vysoké kríky, Ak sú niektoré z nich v jaskyni, treba sa starať o vybudovanie podpory. Ako to môže byť použité zvárané vo forme písmen "Y" železné tyče alebo nájsť pobočku ako prak dostatočnej dĺžky. Ak sú dolné vetvy ohnuté, môžu byť viazané na horné vetvy. Treba si uvedomiť, že by ste mali naviazať na hrubé kostrové vetvy, ktoré presne vydržia hmotnosť ohnutého úniku. Ak podobný problém vznikol s malým ker, potom na chvíľu všetky výhonky môžu byť zviazané v jednom zväzku. Keď sa sneh roztopí, môžete zastrihnúť, alebo ak všetko pôjde tak, ako by malo, únik zostane v polohe, v ktorej ste ho upevnili.

Ďalej sa musíme postarať vykresliť vlhkosť, Ak je vaša záhrada sa nachádza na svahu, musíte vytvoriť prírodné prekážky, inak roztavenej vody príde dole v nížinách, a stromy a kríky stratí potrebnú vlhkosť.

Je to dôležité! Voda rozpustená v nádrži vám pomôže ušetriť na zavlažovaní. Aj táto voda je mäkká a prítomnosť stopových prvkov, takže je lepšie ju udržať.

Aby ste tomu predišli, vytvorte malé miesta na roztápanie snehu na mieste. Tak, že tečúca voda stála pred prekážkou a nepokračovala v pohybe pozdĺž svahu.

Potom by ste sa mali uistiť, že v prípade výskytu škodcov alebo chorôb máte všetko na dosah ruky. Ak to chcete urobiť, skontrolujte zásoby jedov a iných chemikálií, ktoré ste použili v minulom roku na riešenie nezvaných hostí. Mnohé z nich majú krátku trvanlivosť, takže môžete automaticky aplikovať už vypršanú chemikáliu. Účinnosť tohto nástroja, ako viete, bude takmer nulová. Po zmiznutí snehu je potrebné miesto očistiť od zvyškov rastlín. Odstráňte všetky listy, konáre, suchú trávu a postarajte sa o to najprv burinu.

Ďalšie informácie o kontrole burín: biologické skupiny a najčastejšie buriny; metódy regulácie burín - ľudové prostriedky, nástroje, herbicídy.

Kontrola ovocných plodín

Po prvej inšpekcii pristúpime k identifikácii možných problémov s rastlinami vysadenými v záhrade. Nie je možné oddialiť, pretože nedostatok včasných zásahov povedie k zníženiu výnosu alebo strate kultúry.

Začneme s kôrou. Skontrolujte prítomnosť výhonkov a stonky rastlín škrabance, praskliny, popáleniny, nedostatok kôry, Ak dôjde k poškodeniu, musíte zistiť dôvod ich výskytu. Ak sú spôsobené činnosťou hlodavcov, mali by byť vopred pripravené rôzne jedy. Ak bol problém vyprovokovaný spálením slnkom, opláchnite ho. Trhliny sa môžu objaviť na vetvách a trupe. Nie je možné zanechať všetko tak, ako je, pretože porušenie integrity výhonku alebo kmeňa vedie k ďalšiemu poškodeniu škodcami. Aby ste sa tomu vyhli, musíte správne prasknúť trhlinu. Na tento účel by ste mali najprv odrezať mŕtvu kôru, potom odstrániť mŕtve drevo. Ak to neurobíte, ale jednoducho zasuniete dieru, odumreté tkanivá sa začnú rozkladať, čo spôsobuje hnilobu. Odlupovanie odumretého tkaniva je nevyhnutné, kým sa neobjaví živé drevo a kôra.

Po odstránení nechajte čas uschnúť. To bude trvať 1-2 dni, po ktorých musí byť "rana" spracovaná a uzavretá. Spracujte akúkoľvek látku obsahujúcu meď, najlepšie je odoberať síran meďnatý alebo kvapalinu Bordeaux. Nakoniec je problémová oblasť pokrytá tekutým roztokom ílu alebo špeciálnymi tmelmi.

Záhradníctvo sa často používa na liečbu rán záhradných rastlín.

Video: čistenie a liečba poranení ovocných stromov

Obraciame sa na problémy s rozbitými alebo suchými výhonkami. Ak si všimnete, že niektoré výhonky na strome sú príliš suché a na nich nie sú žiadne živé púčiky, potom sa musíte postarať o ich odstránenie. Rezané suché vetvy by mali byť píla alebo nožnice. Odrezali sme, kým nevideli živé tkanivo. Rez by mal byť hladký. Po prerezaní musia byť všetky rezy omietnuté tak, aby strom nenarazil na chorobu.

Pozri tipy na záhradnícke záhradnícke nožnice.

Mali by sme tiež povedať, čo robiť s dutinami vytvorenými v kufri. Problém vyriešime rovnako ako v prípade trhlín. Najprv vyčistíme dutinu odumretého tkaniva, potom spracujeme prípravky s obsahom medi a úplne ich zaliate cementovou maltou.

V poslednej fáze musíme vykonať preventívne opatrenia proti škodcom. Mnohí paraziti prezimujú buď na samotnom strome alebo v kruhovom útvare v blízkosti kmeňa. Bojia sa mrazu, takže sa pohltia do dostatočnej hĺbky, aby nezchladli. Na začiatku jari nemá zmysel rozprašovať chemikálie, takže sme jednoducho vykopali barel kruh na bajonet rýľa. Ak tam boli larvy alebo vajcia, potom pri kopaní, budú na povrchu, a potom rýchlo zomrieť kvôli nízkej teplote.

Viete? Najstaršia záhrada na svete je považovaná za Levens Hall, ktorá sa nachádza na severozápade Anglicka. Záhrada bola vytvorená v XVII storočí, zatiaľ čo v nej stále rastú tie stromy, ktoré boli vysadené v čase založenia.

Ochrana pred jarnými mrazmi

Jarné mrazy sú najväčším problémom, pretože sú schopné zničiť úrodu v ranom štádiu. Nielen malé záhrady trpia, ale aj obrovské výsadby, z ktorých sú výrobky dodávané do mnohých obchodov. Ďalej prídeme na to, ako prekonať mráz a či je to možné.

Umelá hmla, Táto technológia ochrany pred mrazom k nám prišla zo Spojených štátov. Poľnohospodári tam získavajú špeciálne zariadenia, ktoré produkujú hmlu. Neznižuje len viditeľnosť, ale výrazne zvyšuje teplotu vzduchu, čo šetrí stromy pred prudkým poklesom teploty. Samozrejme, že takéto rastliny nie sú lacné, ale ak budete pestovať obzvlášť cenné plodiny, ktoré budú dávať veľa drahých výrobkov, potom má zmysel kupovať podobný závod s cieľom riešiť problémy s neočakávanými mrazmi po dobu desiatich rokov. Záhradná fumigácia, Ihneď by sa malo povedať, že táto metóda šetrí len malé mrazy. Ak teplota klesne pod -5 ° C, potom fajčenie nepomôže vašim rastlinám v záhrade.

To sa robí nasledovne: vo vzdialenosti 4 metre od každého kríka alebo stromu sa vytvorí malý „shalashik“, ktorý sa skladá z hrubých guľatín a tenkých vetiev na zapálenie, vlhké lístie alebo slama sa prekrýva nad „shalashik“. Potom, čo ste zapálili takúto "štruktúru", začne silne fajčiť, v dôsledku čoho bude záhrada naplnená dymom. Dym zvyšuje teplotu vzduchu, takže stromy netrpia mrazom.

Video: fumigácia z mrazu na príklade hrozna

Samozrejme, bude to trvať asi 12 hodín fumigovať oblasti, pretože mrazy najčastejšie vyskytujú v noci a zostať až do rána-poludnie. Zároveň, fumigácia nebude mať radosť so svojimi susedmi, a tí, ktorí sú obzvlášť plachí môžu zavolať hasičov. Z tohto dôvodu by sa mali požiare používať opatrne, najmä po poslednom snehu.

Je to dôležité! Dymové požiare môžu byť nahradené dymovými bombami, ktoré môžu tiež mierne zvýšiť teplotu vzduchu.

ohňa, Otvorený zdroj ohňa môže zvýšiť teplotu, ale, ako viete, ten istý zdroj môže spôsobiť veľa problémov, pretože požiare samotné môžu trpieť požiarmi, ak sa k nim dostanú jazyky plameňa. Pri vysokých teplotách, konáre a listy rýchlo schnú, a potom začať horieť - v dôsledku toho môžete jednoducho spáliť celú záhradu. Má zmysel zapáliť požiare len vtedy, ak ste zhromaždili veľa rastlinných zvyškov, ktoré nemajú kam ísť. Potom môžete zlikvidovať odpad a zároveň trochu zahriať vzduch. Nemalo by sa predpokladať, že takýto nástroj môže ušetriť pred silnými mrazmi, najmä v prítomnosti vetra.

Prerezávanie ovocných stromov a kríkov

Prerezávanie sa vykonáva len pred začiatkom prúdenia miazgy, to znamená až do okamihu, keď sa puky zväčšia. Ak sa prerezávanie vykonáva neskôr, strom bude veľmi trpieť a drevené miazgy začnú vystupovať na miestach rezu. Zdá sa, že je všetko jasné, nie sú žiadne problémy, ale prúdenie miazgou začína v rôznych časoch dokonca aj v jednom regióne, takže musíte presne vedieť, kedy sa má rezať, aby sa rastliny nebrúsili, keď sa na nich objavia prvé neformované listy.

Prečítajte si všeobecné pravidlá pre prerezávanie stromov na jar av iných obdobiach roka.

Za zmienku stojí aj to, že prúdenie miazgy v niektorých kultúrach môže začať skôr a v iných môže začať neskôr, čo spôsobuje vážne ťažkosti pri práci s veľkou záhradou.

Prečo prerezávanie:

  1. Ak chcete vytvoriť korunu mladej rastliny.
  2. Ak chcete odstrániť staré výhonky, ktoré nedávajú dobrú úrodu.
  3. Na odstránenie chorých konárov, ktoré neboli pri prvom vyšetrení vyrezané.

Pokiaľ ide o rozdiely v prerezávaní mladých a starých stromov.

Mladé stromy potrebujú vytvorenie koruny, pretože musia mať každý rok požadovaný vzhľad, aby skončili s dospelým stromom s krásnou a pohodlnou korunkou na zber výrobkov.

Dospelí a staré stromy potrebujú omladzovacie prerezávanie, pretože ich koruna už vznikla. Ročne sa odstraňujú staré 2 - 3-ročné výhonky, ktoré prinášajú zlé ovocie a spôsobujú zhrubnutie korunky. Výsledkom je, že rastlina urýchľuje rast a tvorbu nových výhonkov, na ktorých je viazaných viac pukov, čím vzniká viac plodov.

Samostatne by sa malo povedať, že najproduktívnejšie sú tie vetvy, ktoré idú do strán. Vertikálne výhonky sa nerozlišujú dobrými výnosmi a tie visiace nie sú v skutočnosti plodné. Všetko súvisí s tým, že horizontálne vetvy získajú viac slnečného svetla, a preto na nich dozrieva viac ovocia, ktoré majú lepšiu chuť.

Druhy prerezávania

  • riedenie, Podľa názvu je hlavným cieľom prerezávania zníženie hustoty koruny. Zbytočné výhonky sa rozrežú v mieste, kde susedia s kmeňom, alebo v mieste vetvy z iného veľkého úniku.
  • Neselektívne prerezávanie, Vykonáva sa za účelom zvýšenia hustoty koruny. Na tento účel sa vetva rozreže na ľubovoľnom mieste po celej dĺžke, po ktorej sa na nej prebudia tie, ktoré predtým spali pod miestami na orezávanie obličiek. Z nových púčikov rastú výhonky výhonkov.
  • Selektívne orezanie, Ťažká možnosť, ktorá predpokladá skrátenie vetvy na obličky alebo bočnú vetvu. V tomto prípade by mala byť bočná vetva 2 krát menšia ako priemer, ktorý rezáte. Ak má vetva extrémne malý priemer, potom sa skráti na púčik. Toto prerezávanie znižuje veľkosť korunky pri zachovaní tvaru.

Prerezávanie stromov

Poďme sa porozprávať o tom, ako pestovať najbežnejšie plodiny.

Viete? Najdlhšie rastúce záhradné stromy sa môžu pochváliť najdlhšou dĺžkou života. Domáce jablko môže žiť až 120 rokov, a mnoho odrôd hrušiek bude rásť v priebehu 2-3 storočí. V tomto prípade je dĺžka života tej istej broskyne iba 20 rokov.

Jablko a hruška. Tieto stromy by mali byť tvorené výlučne v jednom kmeni. Ak sa vytvorí niekoľko kmeňov, budú si navzájom konkurovať o živiny, v dôsledku čoho bude vývoj nerovný a to bude mať negatívny vplyv na produktivitu. Vytvárame jablká a hrušky, aby sa vetvy odklonili od trupu v pravých uhloch a dostali veľa svetla. Ak sa v priebehu rokov hlavný vodič (trup) začne ohýbať kvôli hmotnosti zelenej hmoty a plodov, jeho horná časť by mala byť odrezaná tak, aby spodné vetvy neboli v tieni.

Výzvou je získať najslabšiu korunu, v ktorej každý výstrel dostane dostatok svetla a tepla. Ak je to možné, môžete vytvoriť druh úrovní. S touto formáciou je únik spodnej vrstvy v intervale medzi dvoma výhonkami zvršku, čo mu dáva možnosť prijímať slnečné svetlo. Systém strihania s centrálnym trupom Kanalizácie. Nie je možné nechať slivku v jednom vodiči, takže sa snažte dať stromu pohárový tvar. Je dôležité, aby bola horná časť korunky otvorená, inak centrálne a dolné výhonky nedostanú svetlo. Tiež ročne by mali byť rezané vetvy, ktoré zahusťujú korunu, inak nebudete môcť žať a množstvo produktov bude bezvýznamné. Tvar koruny Cherry. Tvar Cherry v jednom kufri. Vytvárajú dlhé, nezakorenené koruny, aby získali maximálne osvetlenie každého výstrelu zo slnka. Keď strom začne starnúť, horná časť by mala byť úplne odrezaná, aby nakoniec mala korunu, ktorá dá dostatok bobúľ.

Je to dôležité! Nadmerné prerezávanie ohrozuje vážne poškodenie vetvy mrazom.

Broskyne a marhule. Tieto kultúry sa líšia v tom, že rastú veľmi rýchlo. Pre veľké množstvo ovocia, musíte vykonať silné prerezávanie. Najlepšie je vytvoriť malú korunku koruny, ktorá každoročne upravuje výšku stromu. V tomto prípade sa po prerezávaní neodporúča aplikovať veľa hnojiva, inak strom rýchlo obnoví odstránené výhonky. Niekedy prerezávanie kamene sa vykonávajú počas kvitnutia, pretože skoro na jar existuje možnosť rakoviny, ktorá sa nelieči.

Video: základy jarného prerezávania ovocných stromov

Prerezávanie kríkov

Hrozno. Začnime tým, že krík je tvorený 4 riasami, ktoré sa odchyľujú od krátkeho kmeňa. Výstrely sa rozchádzajú horizontálne, dva - v jednom smere, dva - v opačnom.

Ďalej si musíme vybrať 4 mladé výhonky, ktoré vychádzajú z kmeňa. Použijeme ich na omladenie. Tieto výhonky označujeme stuhami, po ktorých sme odrezali všetky staré biče. Mladé výhonky by sa mali skrátiť na dĺžku 150 cm.

Je to dôležité! Je potrebné ponechať len jednoročné výhonky, ktoré prinášajú najviac ovocia. Sú hrubé ceruzkou a puky sú vo vzdialenosti 15 cm od seba.

Maliny a ostružiny. Ihneď by sa malo povedať, že to nebude o opravách.

Začneme tým, že všetky staré výhonky odstránime skoro na jar. Každopádne zomrú, takže ich nepotrebujeme. Odstránenie by sa malo uskutočniť pred objavením sa mladých vetvičiek. Počas celého vegetačného obdobia je potrebné skrátiť hornú časť výhonkov, pretože bobule sa tvoria na bočných vetvách a rast hlavných vetiev sa znižuje. Strihanie sa vykonáva po dosiahnutí dĺžky 90 cm. Tiež prerezávanie sa vykonáva v prípade, že výhonky padajú na zem pod hmotnosťou listov a bobúľ. V tomto prípade by sa hlavný výhonok mal skrátiť, inak sa výrobky začnú hniť po kontakte s pôdou.

Top dressing záhradných kultúr

Obraciame sa na dôležitú tému, ktorá sa týka výživy rastlín v záhrade. Bude to o všetkých plodinách, preto zvážte hnojivá, ktoré potrebujú stromy aj kríky rôznych druhov a odrôd.

pôda

Minerálne a organické hnojivá sa aplikujú na pôdu na zlepšenie nutričnej hodnoty substrátu. Organické hnojivá zahŕňajú rašelinu, hnoj, humus, kompost. Organické sa zvyčajne používa raz za 2-3 roky. To robí dostatočne veľký objem, aby výživa pre rastliny na viac ako jeden rok. Ročná aplikácia nebude fungovať, pretože organická hmota vyžaduje čas na rozklad do prístupnejších prvkov pre vegetáciu.

Je to dôležité! Jednoleté stromy a kríky sa nekrmia, pretože počas výsadby sa aplikuje dostatok minerálnych a organických hnojív.

Hlavnými minerálmi sú dusík, fosfor a draslík. Dusík je potrebný na to, aby rastliny tvorili vzdušnú časť, ako aj na urýchlenie rastu zelenej hmoty. Draslík a fosfor sú potrebné na tvorbu ovocia, ako aj na prípravu rastliny na zimovanie. Na jar sa zavádza dusík a po odkvitnutí sa predpokladá, že sa vstrekne draslík a fosfor. Suché hnojivá sa vyrábajú pri kopaní. Tak, aby korene boli schopné získať živiny, po kopaní sa vykonáva hojné zalievanie. V opačnom prípade bude takéto ukončenie neúčinné. Жидкие удобрения вносят исключительно после полива, иначе вы обожжёте корни деревьев и кустарников.

Советуем прочитать про разновидности и использование удобрений: азотных, фосфорных, калийно-фосфорных, калийных.

ako list

Zahŕňa kŕmenie listov kropenie minerálmi veľkým množstvom vody, zatiaľ čo tekutá zmes sa usadí na listoch a výhonkoch a potom nimi absorbuje.

Možnosť listov sa používa na saturáciu rastlín makro a mikroelementmi. Patria sem tie zlúčeniny, ktorých počet by mal byť minimálny, ale ich neprítomnosť môže spôsobiť ochorenia u rastlín. Napríklad síra, bór, vápnik, železo a ďalšie.

Je to dôležité! Pri listovom kŕmení sa organické hnojivá nepoužívajú, pretože nie sú absorbované zvýšenými orgánmi stromov a kríkov.

Je tiež potrebné objasniť, že v niektorých prípadoch sa dusík nastrieka tak, že nie je absorbovaný koreňovým systémom, ale nadzemnou časťou. Toto sa vykonáva tak, aby sa zabezpečilo, že zariadenie rýchlo začne spracovávať zariadenie.

Video: rastliny na hnojenie listov

Ochrana pred škodcami

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je obaľovať všetky stromy bez ohľadu na vek. To sa robí s cieľom zničiť všetky škodcov, ktorí sa nachádzajú v kôre av priestore medzi kôrou a drevom, a tiež zabiť huby, ktoré sa často objavujú na a pod kôrou.

Prečítajte si aj o bielenie jabloní na jar.

Po bielení by sa malo vykonávať preventívne striekanie. Musíte premýšľať o tom, čo škodcovia sú spoločné vo vašej oblasti, aby sa nákup smerových chemikálií. Tiež nezabudnite na choroby, najmä tie, ktoré nie sú liečené. Bez zlyhania je potrebné spracovať pristátie z rakoviny čiernej, chrasty a moniliózy.

Je to dôležité! Postrek sa vykonáva len pred kvitnutím.

K mnohým chorobám a škodcom dochádza v dôsledku kontaminácie miesta, nadmerného zmáčania pôdy, ako aj prítomnosti burín. Zabezpečiť absenciu týchto faktorov - a vaše plodiny budú menej pravdepodobne ovplyvnené škodcami a chorobami. To uzatvára jarnú prípravu záhrady. Ak máte veľkú plochu pôdy pod záhradou, potom by bolo užitočné požiadať o pomoc svojich susedov, alebo objednať služby od tých, ktorí sa špecializujú na takéto práce. Pamätajte tiež, že všetko prichádza so skúsenosťami.

Loading...