Vlastnosti rastúce Spirea Ivolist

Spiraea je krásna a nenáročná okrasná rastlina. Jeho veľké a zároveň elegantné kríky budú vynikajúcou výzdobou lokality nielen pre profesionálneho záhradníka, ale aj pre amatérskeho začiatočníka. A to všetko preto, že šedá spirea nevyžaduje príliš zložité aktivity počas výsadby a starostlivosti.

popis

Špirála je ivolist, alebo, ako sa to tiež nazýva, šedá špirála patrí do listnatých kríkov a dosahuje výšku až dva metre. Rastlina dostala svoje krstné meno kvôli tvaru listov. Listy majú špicatý tvar a dosahujú dĺžku až desať centimetrov. Zhora sú natreté tmavšie ako dno. Pobočky šedej špirály rastú rovno hore. Bush rastie veľmi rýchlo v dôsledku veľkého počtu koreňových porastov.

Tento druh je obzvlášť cenený pre krásu svojho kvetu. Jeho farba je opísaná v obrovskej odrode: fialová, ružová, vínová, granát a mnoho ďalších odtieňov červenej. K dispozícii sú aj kríky s bielou farbou.

Dozviete sa o takýchto zástupcoch spirea ako breza spiraea, spirea white, spiraeus Bumald, spirea Grefshaym, spirea Wangutta.
Kvetenstvo samo o sebe pozostáva z mnohých malých kvetov so žltými stopkami, zozbieraných vo forme tzv. Môžu dosahovať až dvadsaťpäť centimetrov a majú príjemný nadýchaný vzhľad. Šedá špirála začína kvitnúť vo štvrtom roku po výsadbe.

Vo voľnej prírode je táto rastlina distribuovaná po celej Eurázii, ako aj čiastočne v Severnej Amerike. Rastie v močiaroch, v blízkosti vodných plôch, ale možno ho nájsť aj na poliach alebo v húštinách iných kríkov. Bujóny a infúzie z rôznych častí rastliny sa používajú v tradičnej medicíne na liečenie hnačky, črevnej kandidózy, reumatizmu.

Viete? V gréčtine "spirea" znamená "ten, ktorý sa ohýba."

pristávacia

Dve sezóny, jar a jeseň, sú vhodné na pestovanie šedej špirály. V prvom prípade by mala byť rastlina zasadená pred výskytom pukov na sadeníc. V druhej - až po páde lístia. Miesto na výsadbu by malo byť otvorené a slnečné.

Najlepšie je použiť kríky na skupinové výsadby.

Šedá spiraea nie je príliš náladová k podmienkam výsadby a starostlivosti, ale existujú určité body, ktoré treba dodržiavať, aby sa zabezpečil dobrý rast a zdravie rastliny. Najprv je najlepšie zasadiť ho v daždivom počasí. Táto rastlina je veľmi vlhko-milujúca a okamžite po výsadbe musí byť sadenice napojená pomocou najmenej tridsať litrov vody. Ale to je len v prípade, že zasadia Bush na jar. Ak sa na jeseň, mladý spiraeus musí byť pokrytý zimou pred chladom.

Otvor na výsadbu by mal byť väčší ako priemer koreňov, potom rastlina lepšie porastie. Spiraea grey nemá žiadne špeciálne požiadavky na zloženie alebo kvalitu pôdy, hlavná vec je, že by mala byť čerstvá a vlhká.

Ak je však pôda na výsadbu príliš ílovitá, je potrebné vykonať odvodnenie vody z piesku a jemného štrku.

Viete? Leonardo da Vinci tvrdil, že štvorec priemeru kmeňa akéhokoľvek stromu je rovný súčtu štvorcov priemerov vetiev, ktoré boli urobené v celkovej pevnej výške. Moderné výpočty potvrdili správnosť veľkého mysliteľa s menšími objasneniami.

rozmnožovanie

Šírenie šedej špirály sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi: vysadením semien alebo štepením. Prvá metóda je jednoduchšia a nevyžaduje žiadne ťažké opatrenia. Najprv je potrebné zbierať semená boxy z kríka, zatiaľ čo nie sú ešte otvorené a nemajú hnedú farbu. Urob to lepšie na konci leta.

Doslova za dva týždne boxy dozrievajú a otvárajú sa. Výsledné semená nevyžadujú ďalšie spracovanie a sú pripravené na výsadbu. Pre-seed je lepšie tri mesiace, aby sa dal do špeciálnej pôdy, distribuované v krabiciach.

Vavrín, orchidea, thuja, fuchsia, plumeria, ríbezle, Campsis, jedľa, vres, zamiokulkas, pelargónie sú tiež množené rezne.
A po objavení sa výhonkov môže byť rastlina zasadená v otvorenom teréne.

Rozmnožovanie odrezkami dáva mierne vyššiu úspešnosť pre prežitie, ale tiež vyžaduje veľké úsilie. Mala by začať v polovici leta alebo začiatkom jesene. Najlepšie pre rezne sú vhodné mladé výhonky vo veku nie dlhšom ako jeden rok, ktoré rastú takmer vertikálne smerom nahor. Musia byť narezané, pričom na každý rez ostane asi päť listov. Výsledné odrezky na noc by mali byť namočené v špeciálnom roztoku "Epin" v pomere jeden mililiter na dva litre vody. Potom sa odrezky zasadia do mokrého piesku pod ostrým uhlom.

Potom by mali byť zakryté fóliou alebo skleneným uzáverom a pravidelne sprejovať. Mladé sadenice by mali byť na tienistom mieste. Na zimu je potrebné ju posypať padlým lístkom a potom na jar, keď sa objavia prvé výhonky.

starostlivosť

Šedá spirea je vo svojej starostlivosti dosť nenáročná. Pozostáva z pravidelného zalievania, kŕmenia a pravidelného rezania kríka.

zalievanie

Spiraea Ivistina vyžaduje mierne zalievanie. Je potrebné zvýšiť jeho objem len v období sucha. V tomto čase každý krík potrebuje asi pätnásť litrov vody týždenne.

Top dressing

Najlepší čas na oplodnenie rastliny je jar pred spirea začne kvitnúť. Za týmto účelom zmiešajte vedro hnoja v piatich vedrách vody. V každom vedre výslednej zmesi bude potrebné pridať päť až desať gramov superfosfátov.

Aby sa zabránilo burinám, pôda okolo krovia by sa mala mulčovať humusom, rašelinou alebo štiepkami.

prerezávanie

Pravidelné rezanie konárov sivej špirály je potrebné nielen na starostlivosť o vzhľad koruny, ale aj na lepšie kvitnutie kríka. Prerezávanie by malo byť skoro na jar, aby mal závod čas na zotavenie pred letným kvitnutím.

Je to dôležité! Počas leta je potrebné vyblednuté kvetenstvo znížiť, aby sa zlepšila tvorba semenných boxov.
Zároveň je potrebné odstrániť malé výhonky a skrátiť všetky ostatné na vyvinuté púčiky.

Choroby a škodcovia

Hlavnými škodcami pre vrbové spiraea sú vošky, ružový baník, ružová ružica, roztoč pavúk a slimáci. Na boj proti nim môžete použiť nielen chemické, ale aj biologické a agrotechnické metódy.

Dokonca aj pravidelné zavlažovanie a hnojenie kríkov pomáhajú chrániť pred chorobami a škodcami. To tiež pomáha udržiavať poriadok a čistotu v záhrade a na mieste v okolí.

Vošky, baník a listnatý červ možno úspešne zničiť zavedením pyrimorového roztoku do pôdy. A ošetrenie rastliny fosfamidom, metafosom, fosalonom atď.

Na druhej strane, najzákladnejším spôsobom, ako sa zbaviť slimákov z vašich rastlín je postriekať ich kávovým roztokom. Každá preventívna liečba by sa mala vykonať skôr, ako sa objavia prvé listy na kríku. Tieto postupy sa vykonávajú každý rok na jar a na jeseň. Všeobecne platí, že Bush málokedy dostane vážne škody z škodcov a zvyčajne nestráca svoj dekoratívny vzhľad.

Viete? Z celkovej rozmanitosti druhov rastlín pre ľudí je len menej ako tretina z nich jedlých.

Tak sme sa dozvedeli, že ivolist alebo šedá spirea je úžasná rastlina. Má nielen atraktívny vzhľad, ale nie je ani náladová voči podmienkam výsadby a starostlivosti, a dokonca má uznávané liečivé vlastnosti. Takže tento ker je plne hoden stať sa ozdobou vašej záhrady.

Loading...