Ako zasadiť a starostlivosť o čemeřice

Naši predkovia verili, že helleboria rastúca v blízkosti domu bude chrániť pred mágiou a útokom temných síl. Neskôr sa začalo prirovnávať k zázračnej rastline, ktorá pomáha prekonávať mnohé choroby, dokáže očistiť telo a dokonca pomáha riešiť problémy s nadváhou.

Čemeřice, ktorej starostlivosť je možná aj pre amatérskeho záhradníka, kvitne skoro a je veľmi krásna. Na to sa tiež nazýva "Vianočná ruža" alebo "Kristova ruža". Z článku sa dozviete, aký druh čemelok, jeho opis a všetko o ňom.

Viete? S pomocou hellebore môžu chudí ľudia normalizovať svoju telesnú hmotnosť získaním potrebnej váhy.

Čemeřice: opis rastliny

Na výšku rastie kvet až 50 cm, oddenok je hrubý a krátky, stonka je slabo rozvetvená. Bazálne listy môžu byť kožovité, dlhé, stopkaté alebo prstovité. Pohárikovité kvety čemeřice sa tvoria na stonke na dlhom kmeni od januára do konca. To, čo sa mýli pre okvetné lístky kvetov, sú sepals a prvé sa počas evolúcie premenili na nektáre. „Kristova ruža“ je plná farieb - odtieňov bielej, žltej, ružovej, fialovej, fialovej a dokonca aj atramentovej farby, takže hellebore vyzerajú v zasneženej záhrade veľmi pôsobivo. Existujú aj dvojfarebné odrody. Kvety sa nachádzajú ako s hladkým povrchom, tak s froté. Vďaka jeho skorému kvitnutiu, záhrada bola veľmi miloval veľa záhradkárov, pretože po dlhom chladnom a bezfarebnom zimnom období, to je tak príjemné kontemplovať naše stránky, zdobené svetlými kvetmi. Čemeřice, okrem svojej špeciálnej vlastnosti kvitnúť skôr ako väčšina iných kvetov, má niektoré ďalšie výhody, takže je nemožné nehovoriť o vysokej zimnej odolnosti a odolnosti voči suchu.

Je to dôležité! Tí, ktorí chcú pestovať čemeřice vo svojej záhrade, by mali byť veľmi opatrní, pretože sú veľmi jedovaté, ako všetky rastliny čeľade blatouchy!

Kde je najlepšie miesto na pestovanie čemeřice?

Vzhľadom k tomu, čemeřice rastie najlepšie v tienistých oblastiach, mala by byť zasadená pod kríky, stromy, skalnaté záhrady a skalky. Kvetina rastie na slnečných plochách, napr. Pozdĺž ciest, je potrebné byť pozorní len na zalievanie, aby netrpeli silným suchom. Pod korunami záhradných stromov, čemeřice rastie do hustého ker, ktorý tvorí veľké zhluky 70 stoniek každý. A po odkvitnutí, taká rastlina zostáva pôvodnou výzdobou záhrady od jari do neskorej jesene. Ak vaše plány zahŕňajú záhradné cesty a obrubníky, pamätajte, že čemeřice rastie pomaly a rastie dlhšiei. Na dosiahnutie očakávaného efektu budete musieť kúpiť viac ako desať závodov. Pri výsadbe vrtuľníka, zvážte vzdialenosť medzi otvormi - 40 centimetrov.

Viete? Čemeřice sa nazýva „Kristova ruža“, pretože podľa jednej z legiend ju objavili Magi vedľa haly, kde sa narodil Ježiš Kristus. To bolo od tej doby, že mrazy-stromy kvitnú na juhu uprostred zimy.

Pestovanie čemeřice

V skutočnosti, pestovanie čemeřice nie je vôbec ťažké, ale jeho jemnosti sú prítomné, ako u iných blatouchov.

Ako a kedy zasadiť čemericu?

Na jednom mieste kríky z čemeľovitých porastov ticho rastú až na desať rokov a je veľmi dôležité pre presádzanie. Preto by malo byť miesto vyberané s veľkou zodpovednosťou. Najvhodnejšia pôda pre ňu je mokrá, voľná, odvodnená hlina s neutrálnou reakciou. Najimpozantnejší pohľad na hellebore, keď je zasadený v malých skupinách. Keď kvitne, tvorí malý ostrov uprostred zasneženej alebo matnej spacej záhrady. Čemeřice, ktorá je zasadená v apríli a septembri, vás nezaväzuje poskytovať mu starostlivú starostlivosť, ako iné dekoratívne alebo jemné kvety vysadené v otvorenom poli.

Viete? V stredoveku sa predpokladalo, že hellebore chráni pred čarodejnicami a čarodejníctvom.

Otvory na výsadbu čemeřice sa pripravujú vo veľkosti 30 cm³ a ​​nachádzajú sa vo vzdialenosti 30-40 cm od seba. Je to potrebné na zohľadnenie vzdialenosti s ďalším rastom kríkov. Polovica jamy musí byť naplnená kompostom. Znížte podzemok do jamy, jednou rukou držte krík a posypte ho na zem, zalepte a nalejte. Tri týždne často a veľa vody čemeřice.

Reprodukcia čemeřice

Omrzliny sa množia vegetatívne a generatívne, ale najčastejšie používanou metódou je semenná. Semená sa vysievajú ihneď po zbere. Platí spravidla na konci júna. Čemeřice je zasiata do hĺbky 15 mm vo voľnej, vlhkej a humusovej pôde. Prvé výhonky sa objavia v marci budúceho roka. Potom, čo sadenice rastú, objaví sa jeden alebo dva páry listov. Potom sa musia ponoriť do záhonu, ktorý sa nachádza v polostrove. Tam porastie vrtuľník ďalšie dva alebo tri roky. Kvety sa začínajú objavovať, keď čemeřice dosiahla vek troch rokov, zatiaľ čo výsadba a starostlivosť o ňu sa robili na trvalom mieste. Rastlina bola znovu zasadená v apríli alebo septembri.

Je to dôležité! Reprodukcia čemeľnice páchnuca sa vyskytuje samo-výsev.
Podobne ako iné záhradné kvety, aj hellebore môžu byť množené a divízie Bush. Po rozkvitnutí kvetu na jar by sa mali vykopať päťročné keře a rozdeliť ich do niekoľkých častí. Nakrájajte na plátky drveným uhlím a rozprestierajte sa na dierkach, ktoré je potrebné pripraviť vopred. Na jar sa týmto spôsobom šíri čierne čemeřice a na jeseň je lepšie to robiť s východným výbežkom.

Viete? Potvrdzujú sa dôkazy o tom, že v Rusku sa už v 17. storočí zberala čemeľica na vývoz.

Ako sa starať o čemeřice?

Na to, aby čemeľa rástla krásne, husté a huňaté, starostlivosť o ňu by nemala byť superkomplexná, stačí odstrániť všetky staré a mŕtve listy. Týmto spôsobom zabránite infekcii mladých listov a púčikov plesňou. Nové listy sa objavujú v mrazničke až po odkvitnutí. Po uschnutí kvetov je potrebné, aby sa pôda okolo čemeľnice zmorila rašelinou a kompostom. V horúčave musí byť rastlina pravidelne zavlažovaná, často uvoľňujúca a pleť okolo nej. Krmivo čemeřice by malo byť dvakrát ročné a minerálne hnojivo.

Viete? Korzická odroda je považovaná za najkrajšiu čemericu. Dosahuje výšku jedného metra.

Chorobám a chorobám čemeřice

Nebezpečnými škodcami pre čemeřice sú ulitníky rôzneho druhu - sú to slimáci a slimáky, ktoré odierajú svoje listy, ako aj vošky, húsenice chmeľových jemných chvostov a myši. Otravené návnady sa používajú proti nim, ktoré sú umiestnené na miestach ich údajného vzhľadu. Slimáky a slimáky sa zbierajú rukami a hmyz sa ničí insekticídmi. Proti voškám pomáha Antitlin a Biotlin a Aktellik proti húseniciam.

Viete? Prvá zmienka o hellebore v knihách pochádza z XVI storočia v súvislosti s jeho používaním ako "chemická zbraň". Dnes sa čemerica nepoužíva v tradičnej medicíne.

Nebezpečnými ochoreniami hellebore sú falošné múčnatky, krúžky a antraknóza. Škvrny sa šíria vošky, to je hlavný dôvod, prečo by sme nemali dovoliť jej prítomnosť vo vašej záhrade. Časti rastlín, ktoré sú poškodené škvrnami, musia byť rozrezané a spálené a po kríkoch z čemeřice a celej oblasti by mali byť ošetrené fungicídmi.

Aby sme pochopili, že rastlina je ovplyvnená antracnózou, môžeme vidieť čierno-hnedé škvrny s sotva viditeľným prstencovým vzorom, ktorý sa objavuje na listoch. Postihnuté listy musia byť odstránené a celá rastlina je ošetrená prípravkami s meďou.

Čemeřice, poškodená plesňou, prestáva dávať nové listy, ale tie, ktoré sa už objavili, sú zdeformované a pokryté tmavými škvrnami na hornej strane listov a na spodnej strane - sivým kvetom. Postihnuté časti čemeřice sa musia narezať a spracovať liekom Previkur alebo oxychloridom meďnatým. V skutočnosti, čemeřice je pomerne odolná voči väčšine škodcov, čo znamená, že by ste sa nemali veľa starať o rastliny.

Je to dôležité! Táto rastlina je najviac náchylná k škodcom a chorobám pri nesprávnej transplantácii, neopatrnej údržbe a systematickom porušovaní podmienok pestovania, napríklad čemeřice bola zasadená na pozemku, kde je pôda príliš kyslá. Aby sa zabránilo zachyteniu, odoberte vzorku pôdy a nalejte ju na tmavé sklo. Zalejte pôdu octom. Ak je pena príliš veľká, znamená to, že pôda vo vašej oblasti je zásaditá, ak nie veľmi, potom pôda je neutrálna, ale ak chýba, oblasť musí byť kŕmená chmeľovým vápnom, dolomitovou múkou alebo dreveným popolom.

Pozrite si video: Ako pestovať BONSAI? (Február 2020).

Loading...