Agrotechnika pestovanie astrantia v krajine

Astrantia, alebo zvezdovka - populárna rastlina medzi záhradkármi. Tento nenáročný Bush môže tolerovať suché letné počasie bez dlhého zavlažovania. V rovnakom čase, hviezda reťazec rastie na mieste mnoho rokov. Uvažujme preto o populárnych odrodách kvetov s fotografiami, ako aj analyzujeme základné pravidlá výsadby a starostlivosti o astrantu v otvorenom poli.

Botanický opis

Astrantia je vytrvalá bylina rodiny dáždnikov. Kvetenstvo je umbellate, 3-5 cm v priemere, v ňom je 25-30 semien. Kvety môžu byť biele, ružové, červené, vínové, ružovo-zelené.

Astrantia listy sú častejšie kopijovité, menej často obovoidné, svetlo zelené, vrúbkované pozdĺž okrajov, rozdelené do 4-7 častí v blízkosti základne a nachádza okamžite na stonkách. Kvetina rastie až do dĺžky 80 cm.

Krík rastie do priemeru 40 cm. Astrantia je najčastejšia v Karpatoch a na Kaukaze, aj v Európe. Vedci majú 11 typov hviezd. Kvitnutie sa vyskytuje v júli a trvá 35-40 dní.

Vaša záhrada bude tiež zdobená takými bylinnými rastlinami, ako sú: armeria, chocholatý hmyz, tiarell, yasenets, cyanóza, verbascum, gelenium.

Populárne druhy

Najpopulárnejšie druhy sú považované za astrantia veľké a astrantia najväčší. Chovatelia z nich odvodili veľké množstvo odrôd. Populárne hviezdne odrody sú:

 • "Ruby svadba", Z angličtiny sa názov prekladá ako "ruby svadba". Táto rôznorodosť hviezd má rubínovú farbu a môže rásť v desiatkach rokov na jednom mieste bez potreby transplantácie;
 • "Saningdale Variegata", Táto odroda má mäkké ružové kvetenstvo a dosahuje výšku 80 cm. Vzťahuje sa na typ astrantia veľký. Listy sú svetlozelené s bielym lemovaním. Zvyčajne kvitne v auguste;
 • "Snehová hviezda", Táto "snehová hviezda" rozpúšťa biele okvetné lístky a reaguje na rast v tieni. Dosahuje výšku 60 cm a dobre znáša zimu;
 • "Superstar" - má okvetné lístky ruží s bielou farbou okolo okrajov. Tento druh kvitne celé leto a dobre znáša sucho. Výška puzdra je do 50 cm a priemer do 40 cm, na puzdre môže byť 25-30 kvetov;
 • "Hviezda krásy" slávny pre tmavo červené okvetné lístky. Kvetenstvo je veľké a kvitne v polovici júna. Bush môže kvitnúť až do septembra. Stonky rastú rýchlo na výšku (80 cm), ale priemer kríka nie je príliš veľký;
 • Moulin Rouge - veľmi krásna odroda s tmavohnedo-fialovými kvetmi. Rastlina dosahuje výšku 50 cm, kvitne od júla do augusta a vyznačuje sa odolnosťou proti mrazu. Listy sú tmavo zelené.

Viete? Zvezdovka veľmi populárny v Spojených štátoch. To je spôsobené tým, že kvet kvitne na Deň nezávislosti krajiny.

Vlastnosti pestovania

Kvety Astrantia sú známe svojou nenáročnou výsadbou a starostlivosťou. Poľnohospodárska technológia je jednoduchá a nevyžaduje veľa úsilia. Letné a zimné uspokojivo toleruje, zle reaguje na nadmernú vlhkosť. Astrantia je výlučne okrasná rastlina.

Optimálne osvetlenie

Rastlina sa cíti dobre v slnečných oblastiach vedľa iných kvetov. Čiastočný odtieň je tiež vhodný astrantia. Kvetina nepotrebuje konštantné slnečné svetlo, takže sa dostane aj v tieni pod hustými korunami stromov.

pôda

Pôda môže byť akákoľvek. Zvezdovka kvitne nádherne v piesčitých, hlinitých, úrodných krajinách. Hlavnou podmienkou pre pôdu - prevzdušňovanie. Ale kvet nemá rád kyslú pôdu - index kyslosti by mal byť pod 6-7 pH.

Viete? Astrantia bola známa pred niekoľkými storočiami. V tej dobe v Anglicku sa kvet nazýval "ihlová miestnosť Hattie".

Pristátie Astrantia

Pristátie zvezovki nebude trvať veľa času. Či už sa jedná o sadenice zo sadeníc alebo pripravených sadeníc, je potrebné mať každý kvet 40 cm od druhého. Hĺbka pristátia závisí od predchádzajúceho umiestnenia materiálu.

Ak je stromček, potom sa hĺbka môže líšiť v závislosti od odnože. Ak sú sadenice, hĺbka výsadby je pomerne malá. Výsadba, zalejeme vodou.

Pestovanie pôdy zvyčajne pozostáva z:

 • 2 kusy kompostu;
 • 2 kúsky záhradnej pôdy;
 • 1 diel piesku.
Astrantia je úspešne kombinovaná s veľkými kvetmi (pivonky, chamomiles, atď) a bude vyzerať dobre v mixborders.

Pestovanie semien

Môžete pestovať astrantia zo semien dvoma spôsobmi: okamžite siatie semien do pôdy alebo pomocou sadeníc.

 1. Semená sú zasiate okamžite v krajine v polovici jesene, keď mrzne zem. Brázdy sú zhotovené s hĺbkou 2 cm, vzdialenosť medzi nimi je 40-45 cm, v zime môžu byť sadenice pokryté smrekovými listami alebo suchými listami. Po dokončení stratifikácie semená klíčia za 2-3 týždne. Riedenie výsadby sa vykonáva po objavení sa niekoľkých listov na každej sadenici.
 2. Užívanie malých nádob, zalejeme zem a semená rastlín na sadenice. Hĺbka drážok je 2 cm, vzdialenosť medzi nimi je 7 cm. Pred tým často stratifikáciu materiálu. Na jeseň sa semená zbierajú alebo kupujú, potom sa niekoľko mesiacov ukladajú do chladničky. Na jar priamo zasiate ako sadenice.

  Týmto spôsobom budete schopní určiť kvalitné budúce rastliny, ktoré prežijú v zime. Starostlivosť o sadenice zvezdovki jednoduché. Pre prvé výhonky je potrebné udržiavať teplotu miestnosti (+ 20-24 ° C). Keď sa z pôdy začnú prelínať prvé stonky, môžete odstrániť úkryt a umiestniť sadenice na viac osvetlené miesto. Je dôležité, aby sa zavlažovacie koleso zaviedlo, keď ornica vyschne, a tiež ju uvoľnite. Pick je štandard: každý výhonok je zasadený v samostatných nádobách s rovnakou pôdou. Pristátie na záhonoch sa vykonáva na konci mája za slnečného počasia.

Je to dôležité! Počas týždňa pred výsadbou na záhon musí byť sadenice vytvrdené. Vezmite ich von na čerstvý vzduch, aby si rastliny zvykli na kyslík a malé teplotné rozdiely.

Deliace puzdro

Tento spôsob rozmnožovania astrancie sa vykonáva buď skoro na jar, keď sa prvé listy ešte neobjavili, alebo na jeseň, keď už hviezda rozkvitla. Musíte kopať Bush v polovici, tzn. Odstrániť zem na jednej strane.

Potom oddeľte podzemok na požadovaný počet častí (najlepšie nie viac ako tri). Potom by mala byť jedna časť ponechaná v polopracovanom otvore a ostatné časti by mali byť opatrne oddelené zemitou hrudkou a presadené do vopred pripravených otvorov. Nezabudnite pridať humus alebo iné hnojivo do jamy na presadenie, a tiež do vody po instilácii.

Ako sa starať o kvetinu

Akýkoľvek typ astrantu vydrží vysoké teploty a prakticky nepotrebuje zalievanie. Preto je táto rastlina vhodná pre zaneprázdnených ľudí, ktorí nie sú často na svojich stránkach. Je však nemožné úplne zabudnúť na kvetinu.

Polievanie, hnojivo, prerezávanie - to všetko predlžuje životnosť hviezdy. Na zimu môžete zakryť mladé rastliny smrekovými listami. Dospelé hviezdy na jeseň sú odrezané a neskrývajú sa.

Polievanie a starostlivosť o pôdu

Ak je však leto príliš suché, potom sa zavlažovanie vykonáva 1-2 krát týždenne. Venujte pozornosť vrchnej vrstve pôdy: ak je príliš suchá, potom je potrebné zavlažovanie častejšie.

Zvláštnosťou astrantia je, že pri udržiavaní pôdy vlhkej po všetky vegetačné dni, môže znovu kvitnúť. Po zalievaní, môžete uvoľniť pôdu alebo brúsiť. Vo forme kompostu vhodný humus.

umelé hnojivo

Väčšina z nich na trhu s semenami a sadenicami je veľká astronómia, ktorej výsadba a údržba si nevyžadujú veľa času a úsilia. So všetkými jeho výhodami, zvezdovka reaguje na hnojivá, ako každá rastlina.

Pridanie organických nákladov na hnojivo na jar alebo na jeseň. A pri výsadbe môžete urobiť malé množstvo zelených hnojív (napr. Strukovín) alebo síranu amónneho na zvýšenie obsahu dusíka v pôde.

Tiež sa odporúča, aby sa minerálne doplnky s nástupom prvých teplých dní na jar.

Je to dôležité! Prvé tri roky, kvetina nemusí kvitnúť. Potom musíte častejšie meniť hnojivo a krmivo.

prerezávanie

Prerezávanie astrantia sa vykonáva na konci kvitnutia. Samotná rastlina nie je agresívna, ale môže sa ľahko šíriť samosiatím. Preto je lepšie znížiť kvetenstvo tak, aby ozubené koleso nevytlačilo iné rastliny. Kozmetické prerezávanie možno vykonať skoro na jar. U dospelých astrantov sa strihajú spodné listy. Vzhľadom k tomu, môžete zabrániť výskytu hubových ochorení.

Choroby a škodcovia kvetu

Zvezdovka je pozoruhodná aj tým, že je odolná voči chorobám a škodcom. Príliš časté zalievanie a stagnácia vody môže viesť k hubovým chorobám, napríklad múčnatke. V tomto prípade môžete po odrezaní postihnutých oblastí použiť fungicídy.

Astrantia je vhodná pre akúkoľvek klímu a akúkoľvek pôdu. Nenáročná starostlivosť a odolnosť voči chorobám robia z ozubeného kolesa takmer dokonalú trvalku. Transplantácia rastlín je potrebná len každých 6-8 rokov a na zalievanie môžete zabudnúť už dlho. Takže neváhajte zasadiť astrantia na vašich stránkach.

Loading...