Ako pestovať ageratum zo semien, výsadbu kvetov v sadení spôsobom

Ageratum (Ageratum) je malá rastlina z čeľade Astrov, ktorá pochádzala z Ameriky. V našom geografickom pásme sa ageratum pestuje letničkami kvôli svojej termofilite.

Ageratum Opis

Výška rastliny - od 10 do 60 cm, od koreňa rastie mnoho vzpriamených, mierne dospievajúcich výhonkov. Jasne zelené listy s zubatými hranami majú tvar diamantu, oválu alebo trojuholníka.

Spodné listy na stopkách sú umiestnené oproti, horné (sessile) sú usporiadané striedavo. Malé vetvy oboch pohlaví bielych, ružových, fialových a modrých kvetov tvoria kvetenstvo vo forme voňavých košov s priemerom 10-15 mm, ktoré predstavujú komplexné kvetenstvo. Po období kvitnutia sa vytvárajú plody - pentahedrálne klinovité boky, v ktorých dozrievajú malé semená. Výsadba ageratum je vyrobená zo semien a nevyžaduje veľa úsilia. Uvažujme podrobnejšie, ako pestovať ageratum zo semien.

K rodine Astrovye patria také rastliny ako buzulnik, coreopsis, goldenrod, nivyanik, cineraria, liatris, osteospermum, rudbeka, kosmeya, pyrethrum, gatsania.

Ageratum: kde a kedy zasiať semená

Plánovanie zasadiť ageratum vo vašom dvore môže byť pestované zo semien. Čas, kedy potrebujete zasadiť semená - koniec marca.

Jedným z vrcholov je výber vhodného substrátu. Optimálnym riešením pre pestovanie je použitie živnej zmesi rašeliny, humusu a piesku v pomere 1: 1: 1.

Pestovanie ageratum zo semien: sejba

Keď sme zasadili sadenice na ageratum, zistili sme, že je to koniec marca. Ďalším dôležitým bodom je schéma výsevu. Pri pristávacej kapacite by mala byť vzdialenosť medzi najbližšími radmi 7-10 cm.

Malé semená by mali byť zasiate opatrne, aby sa zabránilo zhrubnutiu. V prípade ťažkostí môžu byť zmiešané s pieskom pre rovnomernejšie siatie. Po klíčení sa riedia, pričom medzi každým najsilnejším výhonkom je vzdialenosť asi 2 cm.

Sadenice vysokých stupňov ageratum, pestované zo semien, sa presúvajú do otvoreného terénu podľa schémy 15-25 cm, kompaktnejšie odrody - podľa 10 cm schémy pre voľný rozvoj hustého kríka.

Viete? "Ageratum" znamená doslova "nestarnúci"

Ako sa starať o ageratum sadenice

Prvá etapa

Nádoba na opätovnú výsadbu sa naplní substrátom, do nej sa zasejú semená, zľahka sa posypú zeminou, navlhčia sa rozprašovacou fľašou a pokryjú sa filmom alebo sklom, aby sa dosiahla lepšia klíčivosť.

Krabica je umiestnená v teplej miestnosti. V prvej fáze starostlivosti o zasiate semená, sa odporúča zabezpečiť vlhkosť na úrovni 95%, a teplota pôdy - 22-26 stupňov.

Kým sa nevyskytnú prvé výhonky, pôda s ageratum, semenáčiky sa pestujú semenami, musí sa navlhčiť sprejom, keď schne, a prístrešok sa na chvíľu odstráni na vetranie.

Druhá etapa

Po 12-17 dňoch po výsadbe semien ageratum sa objavia výhonky. Druhá fáza starostlivosti o sadenice trvá asi týždeň alebo dva.

V tomto okamihu je potrebné zalievať semenáčiky Agratuma zo semien a striedavo každé tri dni vyrobiť hnojivá na báze draslíka a dusíka a tiež na vzduch, pričom sa film niekoľko hodín odstraňuje.

Je to dôležité! Na oplodnenie tejto tropickej rastliny kravský hnoj sa neodporúča.

Tretia etapa

Tretia fáza starostlivosti o sadenice ageratum doma trvá 6-12 dní. Počas tohto obdobia potrebujú sadenice ešte zvýšenú vlhkosť vytvorenú filmovým krytom musia byť pravidelne odvádzané na vetranie.

Teplota pôdy by mala byť na úrovni 20 stupňov počas dňa a 14 ° C v noci. Táto fáza vyžaduje dostatočné osvetlenie sadeníc, má zmysel dať nádobu s dobre osvetleným parapetom.

Štvrtá etapa

Po vytvorení prvých letákov prichádza posledná štvrtá etapa starostlivosti o sadenice. V tomto čase by mala byť teplota substrátu na úrovni 19 až 21 ° C, filmový poťah sa nakoniec odstráni.

Sadenice ageratum počas tohto obdobia kultivácie vyžadujú zriedkavejšie kŕmenie s intervalom piatich dní. Zalievanie by malo byť včasné a dostatočné a pôda okolo sadenice musí byť plytko uvoľňovaná.

Viete? Jedno ovocie ageratum môže obsahovať až 8 tisíc semien

Ako transplantovať ageratum v otvorenom teréne, pravidlá zberu kvetov

Ageratum, ktorý bude neskôr presadený do otvoreného terénu, musíte sa potápať dvakrát. Prvý odber sa vykonáva po tom, čo sa objaví piaty list na semenáčkoch, ktoré sú presadené do priestrannejšieho kontajnera alebo podobných veľkostí, ale s veľkou vzdialenosťou medzi rastlinami.

15 až 20 dní po prvom sa vykoná druhý odber každého sadiva do samostatného pohára alebo inej jednotlivej nádoby. V tejto dobe potrebujú sadenice pravidelné zavlažovanie a dostatočné osvetlenie.

Je to dôležité! Pretože pestované sadenice koreňového systému Ageratum sú pomerne slabé, odporúča sa uskutočniť druhý zber do oddelených rašelinových kvetináčov a tiež ich zasadiť do otvoreného terénu. To ušetrí jemné korene počas transplantácie.
Koncom mája a začiatkom júna je optimálny čas, kedy by ste mali zasadiť ageratum v otvorenom teréne. Miesto, kde bude ageratum rásť, by sa malo držať ďalej od prievanu a sadenice sa vysádzajú v jasnom slnku. Pôda by nemala mať vysokú kyslosť, prednostne pred odvodnenie pôdy.

Pôda pred výsadbou je dobre uvoľnená, v nej sú vytvorené otvory pre svieže kríky ageratum s intervalom 25 cm od najbližšej rastliny, pre menšie a menšie rastliny - 10 cm.

Otvor je hojne zalievaný, do neho je umiestnená sadenice Ageratum, spadne, pôda je zhutnená a znovu zavlažovaná. Ďalšou starostlivosťou o kvety je zalievanie, uvoľňovanie pôdy, odstraňovanie burín a hnojenie každé 2-3 týždne.

Loading...