Druhy a obľúbené odrody Labaznika (lúky)

Lúka je okrasná rastlina s liečivými vlastnosťami. Zistilo sa, že je rozšírené najmä v tradičnej medicíne.

Pre mnohých je to tiež známe ako tavolga. V prírode existuje veľké množstvo druhov a odrôd lúčnych lesov.

V tomto článku sa zaoberáme najbežnejšími typmi.

Časté (Filipendula vulgaris)

Tento druh sa nachádza v horských, stepných a lesostepných zónach. Často sa nachádza v hornatej časti Španielska, severného Turecka, Iránu, severozápadnej Afriky. Výška tohto druhu je 40-60 cm, vo vzácnych prípadoch dosahuje 1 m. Kvety majú priemer asi 1 cm a majú bielu alebo krémovú farbu, kvetenstvo má dĺžku približne 15 cm. Kvitnutie sa vyskytuje v máji - júni s trvaním 25 až 30 dní. Po odkvitnutí je zachovaná dekoratívnosť. Zvláštnosťou Labaznika obyčajný je nenáročný na vlhkosť, môže ľahko rásť v slnečných oblastiach. Kvety lúčky obsahujú esenciálny olej, ktorý sa často používa na chuť vína a piva. Jeho korene sú jedlé a bohaté na škrob. V medicíne sa používajú na výrobu medicínskych surovín a používajú sa na liečbu gastrointestinálneho traktu, močových ciest a obličiek.

Je to nízko toxická rastlina, ale nie každý ju môže používať.

Je to dôležité! V lúke sú najvýraznejšie adstringentné, diuretické a hemostatické vlastnosti, takže tento typ rastliny sa najčastejšie používa vo vedeckej medicíne.

Táto rastlina je obľúbená u včiel kvôli svojmu obsahu medu.

Viscoid (filipendula ulmaria)

Tento druh sa najčastejšie vyskytuje v Malej a Strednej Ázii, v západnej Európe, na Kaukaze. Kaspické Labaznik - rastlina je pomerne vysoká a môže dosiahnuť až 160 cm na výšku. Dekoratívne od 20 do 25 dní, má kvety smotanovej alebo bielej farby. Kvitne od polovice júna do polovice júla, 7 až 8 kvetenstvo sa nachádza na jednom závode.

Po odkvitnutí úplne stráca svoj dekoratívny efekt. Neboj sa chladu a cíti sa dobre v chlade až -35 stupňov. Nároky na vlhkosť, ale dobre rastú v slnečných oblastiach.

Má 5 foriem: „Aurea“, „Variegata“, „Aureovariegata“, „Rosea“, „Plena“.

 • 'Aurea'. Má žltozelené a zlaté listy, vďaka ktorým je obľúbený u záhradkárov. Ak chcete predĺžiť život rozety bazálnych listov, odporúča sa odstrániť kvitnúce výhonky, pretože tvoria.
 • 'Variegata'. Často sa používa ako svetlý dekoratívne listnatých rastlín. Má husté kvetenstvo, ktoré sa skladá z malých kvetov krémovej farby. Preferuje semi-tienisté miesta, netoleruje suché a chudobné pôdy, rastie pomerne rýchlo.
 • 'Aureovariegata'. Má celkom jasné zlatožlté pruhy, ktoré sa dosahujú prítomnosťou jasného slnečného svetla, takže najkrajšie kvety tohto typu sú v slnečných oblastiach.
  • „Rosea“ alebo lúčna ružová. Najvzácnejšie druhy lúčnych lesov. Patrí do záhradnej formy a má ružové kvety.
  • 'Plena'. Má veľmi vysoký rast, ktorý môže dosiahnuť 1,5 m. Pri kvitnutí je pokrytá mnohými dvojitými bielymi kvetmi.

  Step (Filipendula stepposa)

  Poddruh meadowsweet. Rastie na lúkach a lúkach. Najčastejšie sa vyskytujú v Maďarsku, Rakúsku a severnom Kazachstane. Má husté kvetenstvo a krémovo biele kvety. Charakteristickým znakom je, že počas kvitnutia je úplne uložené listy ružice, Jeho výška je približne rovnaká ako výška prekrásnej podzemnej vody, ktorá len zriedka dosahuje 1 m.

  Palma (Filipendula palmata)

  Tento druh sa najčastejšie vyskytuje na Ďalekom východe Ruska a na východe Sibíri. Výška je asi jeden meter. To má mnoho malých bielych kvetov, ktoré tvoria kvetenstvo asi 25 cm na dĺžku. Na rozdiel od iných druhov Labaznika má dlhé odnože, ktoré sa každoročne zvyšujú o 10-20 centimetrov, čo prispieva k jeho rýchlemu rastu. Má dlhé, dlaňovité listy, ktoré sa podobajú dlani, a preto dostala svoje meno.

  Stabber niekedy nazývaný spirea, čo je z biologického hľadiska nesprávne.

  Červená (Filipendula rubra)

  Meadows red sa tiež nazýva "Queen of the Prairie". Rastie na východe Severnej Ameriky. Veľmi vysoká rastlina, výška môže dosiahnuť 2,5 metra. Má veľké listy a husté kvetenstvo ružových malých kvetov. Miluje vlhkosť a svetlo, nemá rád silné tieňovanie, ktoré môže prestať kvitnúť. Má dekoratívne plody karmínovej farby a tmavo ružové ('Magnifica') alebo červené kvety ('Venusta'). Má vynikajúcu odolnosť proti mrazu.

  Viete? Naši predkovia, na mieste, kde rástla lúka, kopali studňu - určite tam mala byť voda.

  Kamčatka (Filipendula camtschatica)

  Shelomaynik rastie na Kurilských ostrovoch, v Kamčatke, v severnom Japonsku. Miluje jemnú a neutrálnu pôdu. Má bazálne listy asi 30 cm dlhé, pričom šírka môže dosiahnuť 40 cm, samotná rastlina je dosť vysoká a môže dosiahnuť výšku 3 metre. Má vynikajúcu odolnosť proti mrazu a dokáže tolerovať mrazy až do -40 stupňov. Kvety od júla do augusta.

  Ak chcete ozdobiť stránky s odtieňmi ružovej pomôže Spuraya Bomalda a japonský, skalník, psie ruže, karafiát, stevia, delphinium, plamienok, vres, prvosienky, hortenzie.

  Fialová (Filipendula purpurea)

  Fialová lúka má hybridný pôvod. Najčastejšie v Japonsku. Tento druh lúčnatky je pomerne nízky a má výšku 0,5 m až 1 m. Kvety sú fialové a tmavo ružové. Kvitnutie sa vyskytuje od konca júna do augusta. Slávnou odrodou tejto lúky je „Elegance“.

  Úzke prsty (filipendula angustiloba)

  Najčastejšie sa vyskytuje na severe Číny, v Primorye, regióne Amur a na Ďalekom východe. Má krásne listy s tenkou pitvou, ktoré majú bielo-biele vynechanie.

  Je to dôležité! Koreň lúčnej trávy obsahuje deriváty kyseliny salicylovej, ktoré tvoria základ aspirínu. Preto sa ako analgetikum a protizápalové liečivá používajú prípravky na báze lúčovitých rastlín.

  Nahý (Filipendula glaberrima)

  Tento druh Labaznika sa tiež nazýva kórejčina. Rastie na nivných lúkach a brehoch lesných potokov. Často sa nachádzajú na Kurilských ostrovoch, na Kórejskom polostrove a na ostrove Hokkaido v Japonsku. Tento druh je relatívne nízky a dosahuje maximálnu výšku 1,5 metra. Púčiky ružových kvetov, keď kvitnú, sú biele.

  Viacnásobné (Filipendula multijuga)

  Rastie v centrálnom a južnom Japonsku. Existujú dve formy tohto plemena: alpské a lesné. Alpská forma je pomerne krátka, jej výška nepresahuje 30 cm, nachádza sa na vrchovine. Forma lesa sa nachádza na brehoch potokov. Výška tejto formy sa pohybuje od 50 do 80 cm. Má veľmi krásne listy a kvety s jasne ružovými kvetmi.

  Západný (Filipendula occidentalis)

  To je tiež nazývané "kráľovná lesa." Tento druh sa nachádza v Severnej Amerike pod lesným baldachýnom a pozdĺž skalnatých brehov. Výška tejto rastliny zriedka presahuje 1 m. Má najväčšie snehovo biele kvety s priemerom 1 až 1,5 cm.

  Biele akcenty v záhrade pomôžu vytvoriť kalina, biela spirea, mory, hortenzie, deicia, ruže, chryzantémy.

  Cyrus (Filipendula kiraishiensis)

  Jeden z najvzácnejších druhov Labaznik. Rastie len v severnej časti ostrova Tchaj-wan v horách. Jedná sa o veľmi malú rastlinu s výškou 20-30 centimetrov. Má malé biele alebo ružové kvety. Líši sa od iných druhov lúčnych lesov svojou polygamiou. V rovnakom čase sa môžete stretnúť s rastlinami s mužskými a ženskými kvetmi.

  Viete? V Turkic-hovoriacich národoch, tavolga bola kultová rastlina: tí, ktorí zaspali na svojej poslednej ceste dostali návrh tavolga.

  Tsuguvo (Filipendula tsuguwoi)

  Tento druh možno nájsť len na juhu japonských ostrovov na Vysočine. Navonok je veľmi podobný Cyrus a líši sa od neho len bielymi kvetmi.

  Meadowsaw Tsuguvo je dvojdomý druh. Na rozdiel od kiraisyskogo, on je monogamný a má len mužské alebo iba ženské kvety.

  Jemný (Filipendula formosa)

  Tento pohľad má tiež malú výšku, ktorá je menšia ako 1 m.

  Kvety sú tmavo ružové alebo fialové.

  Môžete sa s ním stretnúť len v Južnej Kórei.

  Tento druh je botanicky blízko Zugova a mnohonárodných lesov a je jedným z ich najčastejších druhov.

  Veľkoplodý (Filipendula megalocarpa)

  Pomerne vysoký výhľad, ktorého výška sa pohybuje od 1,5 m do 1,8 m. Nachádza sa v severnom Turecku, severnom Iráne a v Zakaukazsku. Rastie pozdĺž brehov horských riek a vyzerá veľmi podobne ako lúka, z ktorej sa vyznačuje malou kvetinovou štruktúrou.

  Oblečený (Filipendula vestita)

  Meadowsweet oblečený tiež vyzerá veľmi podobne ako jeden čelia, má nižšiu výšku, ktorá nepresahuje 1,5 m. Môžete sa s ním stretnúť pozdĺž brehov riek v Himalájach a subalpských lúkach.

  Je potrebné poznamenať, že táto rastlina môže nielen ozdobiť vašu záhradu, ale aj prínos pre zdravie vďaka svojim liečivým vlastnostiam, a veľký počet jej druhov poskytne možnosť vybrať si lúku na váš vkus.

  Loading...