Tajomstvo úspešného pestovania sumachu

Záhradníci - profesionáli a amatéri poznajú túto rastlinu pod menom "octový strom". Hoci existuje formálne, správne a slávnostné meno - sumach.

Výber lokality a pôda pre výsadbu sumach

Rastlina je milovaný záhradkárov pre nenáročné a nenáročné, Sumy môže ľahko usadiť aj na chudobných pôdach. Tam, kde iná rastlina vädne, sa korene zakorenia a narovnajú svoju obrovskú korunu dáždnika. Akákoľvek vhodná pôda pre sumac, rastlina dobre rastie na kyslých alebo slaných pôdach. Pri zriaďovaní nového domova vo svojej záhrade na trvalý pobyt je potrebné poznamenať, že ľudia v meste Sumy majú veľmi radi dobré osvetlenie a neakceptujú čiastočný tieň ani tieň. Ľahko vydrží krátke sucho a vysokú teplotu vzduchu. Teplo sumachu nespokojné, ale zároveň vyžaduje ochranu pred vetrom, a najlepšie, mulčovanie pôdy. Zvýšená vlhkosť sumachu nie je chuť. Rastlina má rada úrodnú piesočnatú pôdu. Ale bude to s radosťou rásť na chudobnom suchom, kamenitom povrchu. Rastlina je prakticky nič a nikdy ochorie.

Viete? Sumy bude vyzerať skvele, ak ju vysadíte vo forme živého plota pre vašu záhradu.

Výsadba sumac

Pozrime sa, ako dať duše do zeme. Je ľahké pestovať sumac z mladého rastu, ktorý rastie v hojnosti od koreňov rastliny. Ak to chcete urobiť, vyberte najvyspelejšie sadenice a vykopte ju lopatou s veľmi ostrým okrajom. Pretože mladý rast nielen rastie z koreňov starého stromu, ale aj živí sa z nich, nebude na sadenici sumachu žiadna dobrá jama. Preto, keď je kopanie je potrebné znížiť rastlinné vrstvy z materského koreňa čo najhlbšie.

Ak výsadba nie je zasadená okamžite, ale bude prepravovaná na dlhé vzdialenosti, musí byť starostlivo pripravená na cestu. Korene sadeníc starostlivo zabalené vo vlhkej vlnenej handričke alebo v mokrom (nie mokrom) pilinkách, a to všetko je zabalené v plastovom vrecku. Polyetylén ochráni korene pred vysychaním a mokrá handrička alebo piliny udrží jemné korene mokré. V takomto balení môžete uložiť sadenicu na jeden týždeň.

Ak chcete zasadiť sumach strom, musíte vykopať výsadbu dieru 50 x 50 cm. Do tejto jamy sa pridá pol lyže humusu a zmieša sa s pôdou. Potom nalejeme do pristávacej jamy vedro s vodou a keď sa vstrebá do zeme, pôjdeme priamo na pristátie sumachu. Je potrebné sa ubezpečiť, že pri výsadbe stromček nebol prehĺbený do zeme nižšie ako predtým. Zvyčajne je táto hranica jasne viditeľná na kôre osiva. Zasadené sumac opäť napojená, nalial polovicu vedra vody pod ďalšie blízko-kmeňový kruh. Sumy je nenáročný, bude rásť bez oplodnenej pôdy, ale s primeranou výživou sa zapustí rýchlejšie a bude ďakovať záhradníkovi za starostlivosť o krásnu korunu a svieži kvet. Ak sa rozhodnete pestovať polievky z kameňa, nič príliš ťažké. Ihneď pripravte výsadbovú jamu, položte do nej hnojivo, posypte ho hnojivom základným náterom. Sumach kameň kopy do zeme do hĺbky 15-20 cm. Voda. Sumy rastie dlhú dobu, takže výhonky sa zdajú zo zeme len 20-30 dní.

Je to dôležité! V sumac malých kostiach s veľmi tvrdým semenom. Aby sa z kosti objavil výhonok, je potrebné pred jeho výsadbou aplikovať mechanické poškodenie jeho tvrdej škrupiny. Napríklad, trieť kosť na oboch stranách brúsneho kameňa.

Acetica Care

Strom sumac dáva viac ako len čerešne. Je potrebné pravidelne poraziť mladé výhonky. Zahradníci vedia, že dostať sa do svojej záhrady je ľahké, ale zbaviť sa ich je náročnejšia úloha.

Je to dôležité! Vlastnosti rozsiahleho a silného koreňového systému sumach sa používajú na posilnenie pôdy na svahoch roklín.

Zalievanie a kŕmenie pôdy

Sumy sa cíti skvele bez zalievania, ale ak chceme obdivovať elegantné lístie a nádherné kvitnutie, je najlepšie vodu pravidelne oplachovať. Polievanie by nemalo byť hojné a nie časté. Nie viac ako raz za rok môže byť strom kŕmený minerálnymi doplnkami. Intenzívnejšie minerálne alebo dusíkaté doplnky môžu spomaliť rast rastliny, alebo dokonca zničiť sumu.

Prerezávanie sumach

Doručené do našej krajiny duše z východnej časti Severnej Ameriky. V prírodnom prostredí rastie na miestach otvorených slnku a často rastie na 7-10 metrov. Ale sumy sú zle odolné voči mrazu a v našich zime rastlina často zamrzne. Podriadené dobrovoľnému "prerezaniu" vetiev mrazom. Keď hlavné vetvy vymiznú na jar, bočné púčiky sa začnú prebúdzať. Zmrazené vetvy na jar sú odstránené a nové puky majú priestor na rast. Nové pobočky rastú vertikálne. Sumy starostlivosť a prerezávanie možno vytvoriť do vysokého ker a strom.

Príprava sumachu na zimu

Sumy zvyčajne prenáša naše zimy a nepotrebuje žiadnu špeciálnu izoláciu. S miernym omrzliny rastlina ľahko rozrastá. Výkonný koreňový systém neumožňuje strom zomrieť.

Použitie sumac v záhradnom dizajne

Sumy v krajinnom dizajne sú na špeciálnom, čestnom mieste. Dekoratívny sumac nielen v zaujímavej siluete, ale aj v širokých pernatých, mierne zamatových listoch. Na jeseň, svieža zeleň plynule mení farbu zo zelenej na vínovú alebo takmer ružovú. Farebnosť jesenného lístia je veľmi široká. Mladé výhonky sumaca pokryté červeným okrajom, tiež na dotyk mierne zamatové. Kvety strom pyramídové sviečky, kvetenstvo, ktoré sú zase zložené z malých kvetov. Dvadsať centimetrové bordó „sviečky“ vyzerá nádherne obklopené nádhernou korunou, na konci leta sú suveníry zavesené dlhými červenými latinkami s pubertálnymi strapcami. Chmýří na strapcoch je tiež svetlý karmín. Tieto plody zostanú na strome ako hlavná výzdoba až do jari.

Nízka rastlina dosahuje zriedka tri metre. Jeho koreňový systém prispieva skôr k tvorbe ker ako stromu. Neobvyklá a elegantná forma rastliny vyžaduje starostlivé zváženie výsadby susediacich rastlín. Neobvyklý sumac vynikne jasne proti smrekovi alebo iným ihličnanom. Často sa výsadba sumach vykonáva medzi zmiešanými skupinami stromov a rastlín. Sú riadení skutočnosťou, že sumah je najúčinnejší na jeseň. On len blázni všetkými odtieňmi karmínovej a zlatej.

Viete? Sumy je často zasadené v zariadení Japonské skalky.

Chovná sumach

Sumy je ľahké plemeno. Rastlina sa množia vďaka svojim malým plodom a koreňovým výhonkom, ktoré, keď sú zasadené ľahko zakorenené na novom mieste. Koreňový systém dospelého sumach sa nenachádza hlboko v pôde, ale paralelne s povrchom zeme. V každom intersticiálnom koreni je spánková oblička (rastový bod). Za priaznivých poveternostných podmienok sa spiace púčiky prebudia na koreňoch dospelej rastliny a strieľajú hore. Tieto výhonky pri kopaní a presádzaní sa dokonale zakorenia na nových miestach a vyžadujú minimálnu starostlivosť.

Sumach kosti nie sú klíčiť veľmi ľahko, pretože majú veľmi tvrdé škrupiny. Ale ak sú kosti rozptýlené v blízkosti stromu a škrupina v priebehu času, potom sa z neho objaví výhonok a zakorení sa v pestovanej rastline sumac.

Typy acetického stromu v záhradnej kultúre

Sumy hladké (nahé)

Dobrý zimovný krík, výška rastliny do troch metrov. Takmer nezmrzne. Plody tohto druhu sumach sú dospievajúce, malé. Kvitnúce kríky začínajú koncom júla - začiatkom augusta. Sumy nahý najmä oblečený na jeseň oblečenie.

Voňavé sumac

Tento typ sumach vyzerá ako trojmetrový krík. Pobočky sú takmer bezlisté, holé. Rastlina kvitne pozdĺž holých konárov, dokonca pred kvitnutím vzácnych listov. Tvar listu je trifoliate, listy sú malé. Rastie na Kaukaze a na Kryme. Krov dáva jedlé kyslé ovocie. Ovocie sa používa namiesto vína alebo octu v moriacom kebabe. Sladko-voňavé sumac dáva malé žlto-červené ovocie.

Sum Hornový roh (našuchorený)

Rastie dobre v našich záhradách chlpaté sumy. Jeho ďalšie meno je zamat sumah alebo jeleň roh sumah. Tento druh sumac niekedy rastie až do 10 m. Je krásny s beztiažovou čipkou listov a zamatovou, hustou, mäkkou hnedou streľbou. Vrchol listu je zamatovo-zelený a spodná doska zvýrazňuje tento svetlý zelený s bielym kvetom. Na starých stromoch, hnedá popraskaná kôra. Jesenná farba koruny sa leskne všetkými teplými farbami palety. Tu a bledoružová, žltá, zlatá a ohnivá karmínová. Krásne kvety zozbierané vo voľných latách. Keď sú kvety nadýchané kvetmi, basové včela nad ním a motýli flit.

Je to dôležité! Ak načechraný sumen rastú zo semien, bude to veľkolepejšie, pôvabnejšie ako tá istá rastlina, ale pestuje sa z koreňových výhonkov.

Vzhľadom k svojej výnimočnej dekorácii, nenáročnosti a jednoduchému prežitiu na nových miestach sú duše využívané odborníkmi pri tvorbe rôznych krajinných dispozícií.

Loading...