Aplikácia nevädza lúka

Chrpa je nevítaným hosťom v poliach a záhradách, kde sa s ňou stretávajú, ako s inými burinami. Táto skromná poľná kvetina zároveň slúži ako zdroj surovín pre tradičnú medicínu a používa sa aj v iných oblastiach.

Popis a fotografia

Druh nevädze (Centauréa jácea) je vytrvalá bylina patriaca do rodu Cornflowers, ktorá je súčasťou rodiny Astera (iný názov - Compositae). Stonka, niekedy dosahujúca výšku 1 m, vetvy v hornej časti, vrcholy konárov sú korunované kvetenstvom. Listy sú úzke, podlhovasté, strieborné vzhľadom na to, že sú pokryté najmenšími vlasmi. Kvety sa zbierajú v kvetenstvách vo forme koše lila-ružovej alebo fialovo-fialovej farby.

Osobitnú hodnotu majú tie domáce kvety, ktoré môžu byť užitočné pre ľudské zdravie, a to: Chlorophytum, Aloe, Geranium, Laurus, Kalanchoe, Cactus.
Kvetina je distribuovaná takmer po celej Európe a na Sibíri. Často sa nachádza v lesných potokoch, na strane cesty, na lúkach. Všetky letné kvety, a niektoré exempláre - až do októbra.

Viete? Latinský názov rodu Cornflowers (Centauréa) navrhuje švédsky prírodovedec XVIII storočia, Carl Linnaeus. Je odvodený z latinského slova "centaureus" - "odkazujúceho na kentaury". Podľa starovekých gréckych legiend, s pomocou tejto kvety, kentaur Chiron uzdravil svoju ranu spôsobenú otrávenou šípkou.

Chemické zloženie

Napodiv, napriek širokému rozšíreniu tohto divokého kvetu, jeho chemické zloženie ešte nebolo úplne preskúmané. Je známe, že rastlina obsahuje taniny, xantho-glykozid centaurín a kyselinu askorbovú a semená obsahujú esenciálny olej.

Čo je užitočné?

V ľudovom lekárstve našla táto divoká kvetina široké uplatnenie. Lieky z neho majú diuretický, choleretický, analgetický, protizápalový a spevňujúci účinok. Používa sa na ochorenia srdca, žalúdočné ochorenia, bolesti hlavy, žltačku, nevoľnosť, ochorenia obličiek.

Diuretikum, saflor, iglitsa, špargľa, zizifus, chmeľ, levanduľa, lastovica, plerantrantus a čierna chokeberry majú tiež diuretický účinok

Ako používať zariadenie

Na vytvorenie liečivých prípravkov sa používajú všetky časti rastlín - stonky, listy, kvetenstvo, korene. Robia infúzie, bylinné kúpele, sú varené a dusené, používané v sušenej forme. V kozmetike, kde sa našlo uplatnenie aj na lúke, sa používa v zložení kozmetických masiek a nálevov - ako krém. Nižšie je uvedený popis niektorých kozmetických a medicínskych prípravkov, ktoré sú na ňom založené.

V medicíne

Na výrony a bolesti v kostiach sa používajú obklady z odrezanej časti nevädze. Zberané rastliny, výhodne čerstvo zozbierané, sa spracujú s vriacou vodou, zabalia sa do gázy a výsledný horúci obklad sa aplikuje na zdroj nepohodlia. Na kardiovaskulárne, renálne a katarálne ochorenia sa používa infúzia. Je to jednoducho: 2 čajové lyžičky suchej rastliny sa nalejú pohárom prevarenej vody, stoja niekoľko hodín a odtok. Výsledný liek sa užíva v polievkovej lyžici trikrát denne niekoľko minút pred jedlom.

Je to dôležité! V súvislosti s nedostatočným štúdiom liečivých vlastností nevädze by ste sa mali pred použitím liekov na základe tejto konzultácie poradiť s odborníkmi. Neodporúča sa používať takéto lieky pre tehotné a dojčiace ženy, ako aj pre deti.

Keď hnačka pomáha infúzii suchých koreňov. Je vyrobená podobne ako predchádzajúca: 2 lyžičky na šálku vriacej vody, 2 hodiny infúzie a namáhania. Prijaté v presne rovnakom množstve pred jedlom.

V kozmetike

Masky na tvár majú pozitívny vplyv na pokožku. Na výrobu odobratých 3 polievkových lyžíc sušených kvetov a nalial 100 ml prevarenej vody, ochladil na + 80-90 ° C. Kapacita s infúziou zakryte a nechajte vychladnúť. Po ochladení sa táto infúzia zmieša s 50 g tekutého medu. Maska sa aplikuje na čistú pokožku a starne 20 minút. Infúzia nevädze sa používa ako mlieko. Na varenie potrebujú 2 polievkové lyžice sušených kvetov. Sú naliate pohárom mierne ochladenej vriacej vody, udržiavané pod vekom, kým nie je úplne ochladené a filtrované. Výsledná infúzia sa používa ako pravidelné telové mlieko. Aplikuje sa na pokožku 1 krát denne. Infúziu môžete tiež zmraziť v plechovkách. Výsledkom je tzv. Kozmetický ľad, ktorý sa používa aj na denné trenie pokožky.

Je to dôležité! Modrý lotion sa používa len pre mastnú pleť náchylnú k zvýšenej sekrécii lipidov.

Ako prostriedok na odstránenie opuchu a sčervenania očí sa používa aj infúzia lúčky nevädze. K tomu použite lyžicu sušených kvetov v pohári prevarenej vody, ochladenej na +90 ° C. Po ochladení sa infúzia na laboratórnu teplotu aplikuje na viečka vatovým tampónom. Procedúra trvá približne 20 minút.

V iných oblastiach

Popri terapeutických a kozmetických aplikáciách je lucerna lúčna známa ako dobrá rastlina medu. Podľa produktivity, samozrejme, vyzerá skôr bledo na pozadí takých šampiónov ako akácie alebo lipy, ale dáva úplatky na dlhé obdobie. Jeho produktivita sa odhaduje na 100-130 kg na hektár z hľadiska pevných polí z tejto kvetiny.

Viete? Akonáhle listy a stonky tejto rastliny dostal žltú farbu.

Rastlina tiež ide na kŕmenie hospodárskych zvierat. Okrem toho sa niekedy používa ako dekoratívny dizajn pre kvetinové záhony a záhony.

Zber a príprava zdravotníckych surovín

Tráva a kvety nevädze lúky sa zbierajú po celú dobu jej kvitnutia. Zber koreňov vyprodukovaných na jeseň. Čerstvo zozbierané a sušené rastliny sa používajú na terapeutické účely. Zber sa suší na tienistom mieste alebo vo vetranej miestnosti, ktorá nie je preniknutá priamym slnečným svetlom. V tomto prípade musí byť zber pravidelne opakovaný. Na urýchlenie procesu môžete použiť špeciálnu sušičku. V tomto prípade sa zber suší pri teplote +40 až 50 ° C. Získaná surovina sa skladuje v uzavretej sklenenej nádobe alebo v škatuli. Skladovateľnosť - do 2 rokov.

Lúčna nevädza je teda nielen zdrojom liečivých surovín, ale nachádza uplatnenie aj v kozmetike a včelárstve. Navyše, jeho skromné, ale roztomilé kvety môžu slúžiť ako dekorácie kvetinová záhrada.

Loading...