Čistenie tekvica pred jesenným mrazom: kedy zbierať a ako organizovať skladovanie na zimu?

Tekvica, uložená v zimnom období, nám môže dať, keď príde zima, pocity leta a dokonca zmierniť depresiu. Jasné farby poteší oko, chuť nenechá nikoho ľahostajného, ​​a množstvo jedál, ktoré môžu byť varené niekedy aj prekvapenia.

Organizovanie skladovanie tejto zeleniny v zime nie je ťažké, pretože aj v byte tekvica ukazuje vysokú kvalitu.

V tomto článku budeme hovoriť o tom, či sa tekvica bojí jesenných mrazov, kedy začať zber a aké pravidlá pre skladovanie plodín by sa mali dodržiavať.

Bojí sa tekvica z mrazu?

Určite nestojí za to čakať, kým začnú mrazy - omrznuté tekvice sa začnú hniť v mieste poškodenia. Ak nie je pripravený skladovací priestor, a malé mrazy sa očakáva, môžete skryť zeleninu priamo na záhrade, Na tento účel použite obvyklú plastovú fóliu.

Mal by sa zbierať v celej oblasti rastu tekvice. Ťažkosti však spočívajú v tom, že táto zelenina zvyčajne šíri svoje riasy veľmi široko a vzorky sú vo veľkej vzdialenosti od seba.

Základné pravidlá čistenia

Kedy vyčistiť tekvicu a ako ju skladovať? Na čistenie tekvice vyberte suché slnečné dni, keď je vlhkosť nízka, Zbieraná v takejto počasí bude zelenina skladovaná dlhšie bez straty spotrebiteľských kvalít.

Ak je počasie daždivé, ale mrazy sa očakávajú čoskoro, potom je ešte potrebné začať čistenie tekvice. Ale pred položením skladovania zeleniny bude potrebné dôkladne vysušiť. Na tento účel sa tekvice vložia do malých sklíčok a potom sa odstránia na trvalé uskladnenie.

Sušené tekvice po dobu 10-15 dní vonku v suchom počasí a vnútri vo vetranej miestnosti v daždi.

Odrody tekvica muškátového orecha sa skladujú maximálne 2 mesiace, na rozdiel od tekvíc s veľkými plodmi a durstvor, ktoré sa môžu zachovať až do novej úrody.

Veľmi často môžete počuť otázku: kedy, v akom čase potrebujete zbierať tekvice na skladovanie? Na určenie pripravenosti tekvice na čistenie môže byť vizuálna metóda:

 • Ak kôra stvrdne a pri poklepaní vytvorí matný zvuk;
 • Kameňovanie a sušenie stonky sa vyskytlo;
 • Pri stlačení klinca na kôre nezostanú žiadne stopy prasknutia.

Niektorí nováčik záhradníci nevedia, ako znížiť tekvicu zo záhrady správne. Pri zbere tekvíc musíte použiť špeciálne vybavenie. Môže ísť o ostrý nôž alebo orezávač, ktorý zabezpečí dobrý rovnomerný strih kmeňa bez jeho zlomenia. Ľavá stopka by nemala byť kratšia ako 5-6 cm.

Niektorí záhradníci robia chybu, že niesli tekvicu na stonke a spôsobili jej zlomenie. Tieto tekvice budú uložené trochu - pretože lámanie stonky otvára cestu pre mikroorganizmy, ktoré spôsobia, že zelenina hnije.

Zozbierané tekvice sa musia triediť - mrazené a poškodené ovocie, ako aj plody bez stonky, sa musia okamžite recyklovať. Takéto tekvice môžu:

 • zmraziť;
 • suché;
 • stanovené;
 • pre zachovanie;
 • recyklovať do šťavy.

Pri spracovaní tekvica, nezabudnite vybrať svoje zdravé a chutné semená, ktoré môžu byť sušené na liečbu.

Ak dôjde k miernemu mechanickému poškodeniu, mali by ste tieto miesta namazať na kôre tekvice s brilantnou zelenou farbou.

Môžete tiež použiť metódu, ako je lepenie malé škrabance s baktericídne omietky, Je žiaduce, aby tekvica vydržala čo najdlhšie na mieste svojho rastu, aby mohla získať plnú zrelosť.

Organizácia skladovania

Ak máte v pláne usporiadať skladovanie tekvica v pivnici, potom by ste mali riadne pripraviť miesto a miesto zeleniny. Základné pravidlá sú:

 • miestnosť by mala byť dostatočne teplá - od +5 do +10 stupňov;
 • miestnosť musí byť suchá - tekvica sa skladuje pri vlhkosti 75-80%;
 • umiestnenie tekvice je usporiadané na drevených policiach;
 • regály musia byť pokryté slamou s hrúbkou 10 až 15 cm, na ktorej je umiestnená zelenina;
 • vyhnúť sa vzájomnému kontaktu zeleniny;
 • tekvice sú umiestnené stonky hore;
 • skladovanie by malo byť tmavé;
 • v suteréne tekvica je navyše pokrytá senom alebo slamou - na izoláciu.

Ak sa chlad zvýši a teplota v suteréne, kde sa skladujú tekvice, sa zníži, najlepším riešením by bolo zakryť tekvicu slamkou, senom a inými vhodnými materiálmi.

Vzhľadom k tomu, že tekvice vydrží, vďaka svojej tvrdej kôre, čo je druh škrupiny, dostatočne vysoké teploty, môžete ľahko organizovať skladovanie tekvica na zimu doma.

K tomu si vyberte pohodlie, z pohľadu osoby, miesta - to sú presklené balkóny, balkóny, sklady.

Mimochodom, dlhodobé skladovanie zlepšuje chuť tekvice. Škrob v ňom sa premieňa na cukor a zelenina sa stáva sladšou.

Umiestnenie zeleniny v obytných priestoroch sa nelíši od umiestnenia v suteréne - malo by byť dostatočne teplé, suché, tmavé. Je potrebné orientovať tekvicu so zachovaným stonkom hore.

Dýně by mali byť neustále kontrolované - akonáhle sa horná časť stonky zdala byť hnilobou alebo na strane tekvice kvôli mechanickému poškodeniu, objavili sa známky znehodnotenia, takáto zelenina by sa nemala okamžite recyklovať.

Ak ste museli zbierať tekvica pred plnou zrelosťou s hrozbou mrazu, potom sa tieto exempláre nebudú skladovať dlho - to je najviac náchylné na hnilobu. Organizácia skladovania tekvice nie je zložitá. Hlavná vec je nasledovať technológiu zberu zeleniny a ich skladovacích podmienok.

Kedy odstrániť tekvicu na skladovanie? Môžete sa dozvedieť o zbere a skladovaní tekvíc z videa:

Loading...