Čo je to Masonova begónia, akú starostlivosť to vyžaduje, ako sa množí a pozerá sa na fotografiu?

Existuje viac ako 1000 druhov begónie na svete, sú bežné v Južnej Amerike, Afrike, Ázii a môžu rásť v tropických a subtropických podnebiach av skalnatých Himalájach v nadmorskej výške niekoľkých tisíc metrov. V domácich kvetinových záhonoch, begonia má tiež dlho od svojho pýchu miesto a zriedka listy ľahostajní kvetinárstvo nadšencov. Jeden z najpozoruhodnejších a fascinujúcich druhov je považovaný za Masonovu begóniu (lat. Begonia masoniana). V tomto článku sa dozvieme o vlastnostiach Masonovej begónie, ako zasadiť rastlinu, ako sa o ňu starať, ako ju šíriť a čo ju škodcovia môžu ohroziť.

Botanický popis a fotografia

Mason je Begonia - trvalka Bylina s listami asymetrického tvaru a charakteristickými farbami.

Mason listy majú tvar v tvare srdca, výrazný hrubý povrch pokrytý chlpmi, ich farba sa môže líšiť od zlatistej po bohatú zelenú, so strieborným nádychom.

Dĺžka listov môže dosiahnuť 15 cm a šírku 17 cmvýška samotného puzdra zriedka presahuje 30 cm, koreňový systém pozostáva z hľúz.

A táto vnútorná rastlina vyzerá na fotografii:


Iné begónie nie sú o nič menej krásne, vrátane Diademu, Naked, Sizolistnaya, Mix, Bauer alebo Tiger, Vorotnichkovaya, Coral a Fist.

rysy

Mason je takmer nemožné zamieňať s inými odrodami begónie, a to vďaka unikátnemu vzoru na listoch, ktorý vo forme možno porovnať s päťprstým maltským krížom tmavozelenej alebo tmavohnedej farby. Masonove begóniové kvety s nenápadnými bledozelenými kvetmi, ktoré tvoria kvetenstvo kvetov, a z dekoratívneho hľadiska nemajú žiadnu hodnotu.

Je to dôležité! Begonia kvety netvoria semená, a to ako pre rastliny a pre pestovateľa, sú absolútne k ničomu. Ak je to potrebné, môžu byť odstránené, aby sa znížilo zaťaženie zariadenia.

Priemerná dĺžka života tejto begónie je v priemere 15-20 rokov, ale s náležitou starostlivosťou sa toto obdobie môže zvýšiť na 25.

Ako zasadiť?

Je lepšie zasadiť rastlinu na jar, hneď po skončení spiaceho obdobia je na to vhodný špeciálny základný náter, mal by byť voľný a dobre vetraný. Po výsadbe musí byť begónia napojená a potiahnutá plastovým vreckom alebo sklenenou nádobou, až kým nie je zakorenenie dokončené. Mason dobre existuje v keramických aj plastových nádobách, pre mladé rastliny si môžete vybrať malú nádobu a následne ju zvyšovať pri každom transplantáte.

Pred výsadbou sa odporúča, aby sa pôda niekoľko hodín spúšťala do vody.tak, že je úplne nasiaknutý vlhkosťou, po ktorej sa uvoľňuje prebytočná kvapalina. Masonova begónia je najlepšie zakorenená vo vlhkom substráte.

Osvetlenie a umiestnenie

 • Mason, rovnako ako väčšina ľudí z tropických krajín, miluje jasné rozptýlené svetlo.
 • Je potrebné vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu, pretože môže spôsobiť popáleniny na listoch, ktoré spôsobia ich uschnutie a odumretie.
 • Pri nedostatočnom prirodzenom posvätení môže byť umelo doplnené žiarivkou.
 • Juhovýchodné a východné okná sú najlepšie pre umiestnenie.

Výber pôdy

Čo hľadať. Prakticky v každom obchode nájdete hotový základný náter pre begónie, pre výsadbu Mason je najlepšie ho použiť. rovnakým spôsobom vhodná môže byť pôda na báze rašeliny alebo fialová pôda, ktorá sa v prípade potreby musí zriediť čiernou zeminou.

Ak je to žiaduce, substrát na výsadbu begónie je možné pripraviť nezávisle, je potrebné zmiešať perlit, rašelinu a špagát v rovnakom pomere. Je dôležité vyhnúť sa nadmernému zhutňovaniu pôdy, aby sa dobre uvoľňovala a zbavovala sa nadmernej vlhkosti.

Základné pravidlá domácej starostlivosti

Mason nevyžaduje osobitnú starostlivosť, ale stojí za to venovať pozornosť podmienkam jeho údržby:

 • Polievanie by malo byť hojné a pravidelné, spravidla sa vykonáva dvakrát týždenne, keď pôda vyschne, odporúča sa znížiť intenzitu zavlažovania v zime.
 • Vlhkosť by mala byť tiež vysoká, inak môžu listy begónie začať vysychať.

  Je to dôležité! Dôrazne sa odporúča nestriekať begóniu. Vlhkosť na listoch môže spôsobiť rozpad a múčnatku.
 • Štandardná izbová teplota je optimálna, keď klesne na +18 v lete alebo +15 v zime, rastlina môže dostať hypotermiu a zomrieť.
 • Ako vrchný obväz sa minerálne hnojivá používajú raz mesačne, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému, odporúča sa aplikovať hnojivo až po zalievaní. V čase odpočinku je lepšie odmietnuť ďalšie kŕmenie.

Choroby a škodcovia

Existuje množstvo problémov typických pre Masonovu begóniu a je dôležité vedieť, na čo sa treba zamerať, aby sme mohli okamžite reagovať a zabrániť ďalšiemu rozvoju ochorenia.

 • Sušenie a odumieranie listov je zvyčajne výsledkom nadmerného chladenia rastliny. Postihnuté listy sa musia odstrániť a rastlina sa presunie na teplejšie miesto, ďaleko od prievanu.
 • Hnedé pruhy a škvrny na listoch sa objavujú s nedostatočnou vlhkosťou vzduchu. Najlepší spôsob, ako dosiahnuť potrebné podmienky je zvlhčovač, môžete tiež umiestniť handričku navlhčenú vodou v bezprostrednej blízkosti zariadenia.
 • Biele škvrny na listoch a stonkách sú tzv. Múčnatka, pri prvých príznakoch ochorenia musia byť všetky postihnuté miesta odstránené a zvyšná rastlina ošetrená fungicídom.
 • Ak listy žltnú a chradnú, a potom sa náhle začnú stmavnúť a odpadnúť, je to znak vzhľadu huby, čo vedie k koreňovej hnilobe. Korene sa v tomto prípade stávajú červenohnedými alebo hnedastými. Begonia sa dá ušetriť odstránením poškodených oblastí a presadením do novej pôdy. Aby sa zabránilo tejto chorobe, stačí pozorovať zavlažovací režim a vyhnúť sa nadmernej vlhkosti pôdy.
 • Mäkký alebo voskovitý vošky vyzerá ako našuchorený belavý útvar na spodnej strane listu alebo v drážkach. Aby sa zabránilo ich vzhľadu, stačí pravidelne utierať listy begónie z prachu.
 • Keď sa listy stočia do skúmaviek a stanú sa pokryté tmavými škvrnami, je to istý znak vzhľadu mušky. Tento škodca sa rýchlo šíri a je schopný zničiť rastlinu. Všetky postihnuté oblasti by mali byť okamžite odstránené a zvyšné rastliny ošetrené špeciálnymi prípravkami (napr. "Mospilan", "Oberon" alebo "admirál").

Reprodukcia kvetov

Vzhľadom k tomu, Mason nie je osivo, môže byť propagovaný iba vegetatívnymi prostriedkami.:

 • použitie listov;
 • delením hľúz.

Obe metódy sú pomerne bežné a nepredstavujú žiadne osobitné ťažkosti. Reprodukcia na hárku:

 1. je potrebné oddeliť zdravý list spolu s rezom z dospelej rastliny;
 2. jemne robte rezy pozdĺž žíl listu;
 3. pripravený list pevne pritlačte k zemi a potom jemne posypte zeminou;
 4. Nádobu zakryte plastovým vreckom alebo sklenenou nádobou, umiestnite na teplom dobre osvetlenom mieste.
Je to dôležité! Aj listy begónie môžu byť vyklíčené vo vode.

Pri rozmnožovaní delením hľúz musíte:

 1. vyberte hľuzu s dĺžkou najmenej 6-7 cm, prítomnosť púčikov je povinná;
 2. odporúča sa, aby sa miesto rezu ošetrilo popolom alebo drveným aktívnym uhlím;
 3. hľuzu umiestnite do vlhkej pôdy;
 4. Umiestnite nádobu s plastovým vreckom alebo sklenenou nádobou a umiestnite na teplé, dobre osvetlené miesto.

Pri chove murára begónie by mala byť teplota nad teplotou miestnosti., Vytvorenie malého skleníka vám umožní dosiahnuť tento efekt.

Potom, čo nový závod je úplne zakorenené, a nové výhonky začali objavovať, môžete odstrániť ochranu (plastové vrecúško alebo sklenené nádoby) a zasadiť nové rastliny v samostatných nádobách.

Mason's Begonia je jasná a zároveň nie rozmarná rastlina., ktorá bude hodná výzdoba zbierky, ako začínajúci pestovateľ, a chovateľ so skúsenosťami. Mala by venovať len malú pozornosť a na oplátku poteší svojho majiteľa svojou jedinečnou krásou na mnoho rokov.

Begonia je jednou z najkrajších a najrôznejších rastlín. Tam sú okrasné, hľuzovité, kvitnúce, Bush odrody. Žiadny z typov tejto krásy vás nenechá ľahostajným. Terry dokonale zapadnú do interiéru vášho domova a rastliny so žltými kvetmi a jasne červenými listami ozdobia váš záhradný plot.

Loading...