Kalendár výsadby na rok 2019 pre záhradkárov a záhradkárov

Mnohí záhradníci sa zaoberajú pestovaním zeleniny a ovocia, vykonávajú výsadbu so zameraním na priaznivé termíny lunárneho kalendára. A to nie je prekvapujúce, pretože vplyv družice Zeme na všetky živé organizmy a procesy vyskytujúce sa na planéte sú už dlho známe. Ako fázy mesiaca ovplyvňujú vegetáciu a keď je lepšie vykonávať poľnohospodárske činnosti - ďalej v článku.

Záhradné práce pre rok 2019

Skúsení záhradníci vedia, že sezóna „na zemi“ trvá celý rok. Zároveň by sa v každom období mala venovať pozornosť konkrétnemu typu poľnohospodárskej činnosti.

zimné, Zimný čas je veľkým obdobím prípravných prác. Na začiatku roka sa odporúča pripraviť osivo na siatie, v prípade potreby ho odobrať a kalibrovať na nákup nového plnohodnotného.

pružina, Prvé týždne jari by mali byť venované dôkladnej príprave záhradných záhonov - odpratať sneh, posypať plochu popolom, zakryť zem agroplášťom alebo plastovým obalom.

Potom môžete začať siatie:

 • rastliny odolné voči chladu - mrkva, hrášok, cibuľa, petržlen, kôpor sa vysiali, akonáhle sa topí sneh a začína sa otepľovanie;
 • repa - dva týždne po mrkve.

V prvom mesiaci jari, sa odporúča zasadiť sadenice paradajok, uhoriek, papriky, baklažánu, atď Je lepšie zasadiť plodiny po 8. marci, aby sa sadenice v otvorenej pôde na 20. mája. Od polovice apríla, môžete zasiať melóny, melóny, cukety a melóny pod filmový obal. Od konca apríla je povolené vysádzať sadenice rastlín v otvorenej pôde. Koncom mája by sa do pôdy mali umiestniť plodiny, ktoré milujú teplo.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali informácie o vlastnostiach sadeníc na lunárnom kalendári v roku 2019.

Okrem toho, čoskoro na jar budete musieť prerezávať stromy, odstrániť staré, suché, poškodené, rozbité pod váhou snehu a vetra, výhonky.

letné, V lete je čas začať kŕmiť rastliny, chrániť ich pred škodcami a chorobami. Z prvej, na mieste, čoskoro odrody kapusta dozrievajú, čo sa stáva obeťou útokov slimáka. Na ochranu rastlín pred parazitmi je potrebné posypať pôdu kriedou a pilinami. Je tiež užitočné kŕmiť kultúru s použitím komplexných prípravkov.

Odporúčame Vám, aby ste si prečítali, ako sa vysporiadať so slimákmi v záhrade.

Výsadba potrebuje ochranu pred phytophtoras. Pre prevenciu chorôb sa odporúča striekať kríky roztokom "Quadris", "Infinito" alebo "Tattu". Zároveň je potrebné postriekať zemiaky, baklažán a papriky z chrobáka zemiakového Colorado. V druhej polovici leta si môžete urobiť siatie pekinskej kapusty, siatie reďkovky a rukolou.

Na konci augusta sa zelenina aktívne dozrieva, preto je možné začať zbierať ovocie, najmä papriky, paradajky, niektoré odrody zemiakov, kapustu.

jeseň, Jesenný čas zahŕňa celý rad aktivít: úplný zber, podzymny výsev a čistenie lôžok. Koncom septembra je skvelé pre výsadbu zimné cesnak, a na konci októbra je pre vykonávanie jeseňy siatie mrkvy, cibule, petržlen, kôpor.

Viete? Existuje viac ako 375 tisíc druhov rastlín na našej planéte. Z toho 10 000 je jedovatých.

Počas septembra - novembra je potrebné starať sa o zber všetkých plodín ovocia a zeleniny: zemiakov, repy, mrkvy, jabĺk, hrušiek atď. Po ukončení zberu starostlivo vyčistite lôžka, odstráňte a zničte zvyšnú vegetáciu, vykopte zem.

Na konci novembra sa musíte postarať o prezimovanie stromov: vyhrabať pôdu v oblasti kruhu kmeňa, dobre navlhčiť pôdu, zabaliť kufor s tkaninou na vyhodenie alebo špeciálnou izoláciou

Vplyv mesačnej fázy na rastliny

Ako viete, nebeské telo má silný vplyv na rast a rozvoj všetkých vegetácií. Dôležitá je nielen fáza mesiaca, ale aj jej poloha v súhvezdí zverokruhu. Pozorovanie vedcov ukazuje, že umiestnenie satelitu v určitých obdobiach má buď priaznivé alebo negatívne účinky na organizmy.

Pestovanie Mesiaca, Toto obdobie je považované za ideálne na siatie, zber sadeníc, výsadbu sadeníc v zemi, hnojenie listov a vrúbľovanie záhradných stromov. Faktom je, že s rastúcim mesiacom v hornej časti rastlín sa zvyšuje cirkulácia štiav, v dôsledku čoho prebiehajú procesy rastu a adaptácie.

ubúdajúce, V tejto dobe všetky šťavy idú do dolnej časti rastlín, kvôli ktorej prichádza priaznivé obdobie na výsadbu koreňových plodín, cibúľ a hľuzovitých plodín na siatie semien.

Nový mesiac a spln, Toto obdobie je charakterizované zníženou aktivitou, preto by sa mala pozastaviť akákoľvek poľnohospodárska práca.

Okrem toho má mimoriadny význam umiestnenie mesiaca v znamení zverokruhu. Toto sú nuansy zohľadnené v Lunárnom kalendári na rok 2019 a v časopise "Ogorodnik", ktorý sa odporúča pre každého letného rezidenta, ktorý chce získať slušnú a bohatú úrodu.

Lunárny kalendár záhradníka a záhradníka na rok 2019 po mesiacoch

Ako je uvedené vyššie, je zapojený do pestovania zeleniny v krajine domu alebo pozemku, je dôležité zamerať sa na fázu mesiaca a jeho umiestnenie v konkrétnom znamení zverokruhu. Lunárny kalendár, ktorý je univerzálny pre všetky regióny, či už je to Leningradská oblasť alebo Kaliningrad, vám pomôže nájsť priaznivé a nepriaznivé termíny na siatie.

Prečítajte si aj o pestovaní papriky pre sadenice v roku 2019 podľa lunárneho kalendára.

Charakter mesiaca

Odborníci odporúčajú siatie semien, výsadbu kvetov alebo starostlivosť o záhradkárov a záhradkárov, so zameraním na povahu družice Zeme. Podľa lunisolar kalendára, môžete si naplánovať starostlivosť o ovocné plodiny.

Nový mesiac, Vo fáze New Moon, ktorá trvá tri dni - deň predtým, samotný New Moon a deň po ňom skúsení záhradníci vykonávať takéto poľnohospodárske práce: t

 • postrek a dezinfekcia plodín z parazitov a ochorení;
 • regulácia burín a čistenie vegetácie;
 • Hygienické rezanie stromov a kríkov;
 • plytké uvoľnenie zeme.

Počas tohto obdobia sa rast a rozvoj rastlín pozastavuje, preto by sa nemali prijímať žiadne závažné opatrenia. Je tiež lepšie sa vzdať:

 • pestovanie alebo presádzanie plodín;
 • z imunizácia;
 • "všeobecné" kopanie pôdy.

Pestovanie Mesiaca. Mesiac v stave rastu má vplyv na tú časť rastliny, ktorá sa nachádza nad zemou. Počas tohto obdobia živé organizmy pociťujú nárast sily a energie, rýchlo rastú a vyvíjajú sa.

Je to dôležité! Pestovatelia zeleniny hovoria, že všetky plodiny vysadené v období rastúceho mesiaca rastú zdravo, silne a sú schopné hojného ovocia.

Pestovanie Mesiaca sa považuje za ideálny čas pre:

 • siatie, presádzanie alebo sadenie;
 • hnojenie v pôde;
 • očkovanie;
 • zvlhčovanie a hlboké uvoľňovanie pôdy.

Úplný mesiac Úplný mesiac nie je možné pripísať nepriaznivému obdobiu pre poľnohospodársku prácu, niektoré činnosti by sa však nemali vykonávať:

 • prerezávanie stromov a kríkov;
 • štepenie plodín alebo pasynkovanie.

Viete? Najdlhší koreňový systém má fikus, ktorý rastie v Južnej Afrike. Dĺžka jej podzemných procesov je viac ako 120 m.

Zároveň je možné označiť viacero prác, ktoré sa môžu vykonávať v úplňku:

 • úrodu;
 • liečba škodcov a chorôb;
 • ničenie burín, uvoľňovanie pôdy.

Ubúdajúci mesiac, Tento čas sa považuje za vhodný pre tieto série činností:

 • výživa rastlín;
 • úrodu;
 • ochrana rastlín pred hmyzími škodcami;
 • zber osivového materiálu;
 • odrezávanie starých a suchých konárov.

Je potrebné poznamenať, že pre skúsených záhradkárov a záhradkárov pracujú na dvore po celý rok, a to aj v tých najchladnejších mesiacoch zimy - december, január, február, je vždy čo robiť. Aby bola práca letných obyvateľov najproduktívnejšia, odporúča sa, aby sa vykonávali v najpriaznivejších dňoch.

Je to dôležité! Existujú aj neutrálne časové intervaly, ktoré nemajú pozitívny alebo negatívny vplyv na vývoj vegetácie. Všetky dátumy, ktoré nie sú na priaznivom alebo nepriaznivom zozname, sú neutrálne.

Zoznam poľnohospodárskych činností, ktoré by sa mali uskutočniť v každom mesiaci roku 2019, a priaznivé obdobie na ich vykonávanie je takýto: t

január, Počas tohto obdobia môžete urobiť výsev osiva pre sadenice, presádzanie a hnojenie okrasných rastlín, vegetatívne rozmnožovanie niektorých plodín. Priaznivé dni pre prácu s rastlinami sú: 1, 10, 15, 16, 19, 20, 29. Nepriaznivé termíny -5, 6, 12, 21.

Vo februári. Vo februári sa záhradníci zaoberajú výživou rastlín, zavlažovaním, výsevom semien a opätovnou výsadbou plodín. Odporúča sa všetka práca: 1, 6-8, 12, 13, 17 čísel. Nie najlepšie dni na realizáciu terénnych aktivít sú: 3, 4, 20.

March. Prvý mesiac jari je pozoruhodný v tom, že všetky živé organizmy sa prebudia po dlhom zimnom odpočinku. V marci je čas začať pestovať sadenice, presádzať dospelé rastliny a pestovať plodiny. Pre tento účel sú najvhodnejšie dni 7, 14, 16, 19, 21. Postupy 3, 5 a 31 sa neodporúčajú.

apríl, V polovici jari, je teplé počasie, riziko vracania mrazu je minimalizované, takže odborníci radia urobiť: výsev semien v otvorenom teréne, pestovanie zemiakov, kŕmenie rastlín, ochrana plodín pred škodcami a chorobami. Odporúčané dni na realizáciu manipulácií sú 7, 8, 9, 10, 11, 16, 18. V tomto prípade je lepšie nerealizovať prácu čísel 5, 19–20 a 22.

Máj. Májové obdobie je považované za jednu z najaktívnejších z hľadiska pestovania zeleniny. Letné obyvateľstvo sa zaoberá vysádzaním rastlín v otvorenej pôde, postrekovaním parazitmi a chorobami, prerezávaním a tvorením kríkov. Je vhodné, aby sa všetky záležitosti konali 7., 8., 10., 14., 15., 18. a 28. mája, pričom sa zdržia práce na číslach 20, 29, 30.

V júni. Slnečné, teplé počasie v prvom mesiaci letnej sezóny prispieva k aktívnej práci v záhrade. Počas tohto obdobia sa môžete zapojiť do výsadby, presádzania, zvlhčovania plodín, hnojenia, profylaktickej liečby parazitov, odstraňovania burín, uvoľňovania pôdy, hilling. Najúspešnejšími dňami na vykonanie manipulácie sú 4, 5, 6, 12, 13, 19-21. Je lepšie odmietnuť prácu v krajine 3, 11 a 17 dní v mesiaci.

Júla. V polovici leta, letné obyvatelia očakávajú veľa rôznorodé práce v záhrade a na pozemku: zalievanie, kŕmenie, hilling, pleťou, prerezávanie, hubenie škodcov. Pre realizáciu aktivít sa odporúča zvoliť čas 3, 11, 17, 21-26, 30. júl. Nie je potrebné vykonávať agrotechnické opatrenia: 2, 18-22 a 28 čísel.

V auguste. S príchodom posledného letného mesiaca sa začnú ťažobné práce, ktoré odborníci odporúčajú vykonať: 5-13, 19-24 a 30. Poľnohospodárske práce realizované v termínoch 1.2 17, 18 a 31 budú neproduktívne.

septembra, Prvý mesiac jesene je priaznivý pre zber niektorých plodín, čistenie lôžok z vegetácie, kŕmenie slabých rastlín a kvetov a sanitárne prerezávanie suchých, poškodených konárov. Najplodnejším obdobím sú dni: 1, 2, 4-11, 18-23, 30. Súčasne je lepšie dať rastlinám odpočinok 14., 27. a 28. septembra.

Video: Sanitárne prerezávanie ovocných stromov

október, V polovici jesene sa aktívne zapájajú do čistenia domácnosti, prípravy plodín na nadchádzajúce zimné obdobie a do výsadby kvetov v interiéri. Všetky podujatia skúsení záhradníci radia držať 1-10, 16-22, 31, a opustiť akúkoľvek činnosť 14., 27. a 28. októbra.

november, Práca na mieste v tejto dobe sa stáva menej, ale mnohí dávajú prednosť v novembri, aby sa zapojili do presádzania a hnojenia izbových rastlín, dezinfikovanie stromov a kríkov. Najvýhodnejšie dni sú: 1-9, 11-13, 16-23. Neúspešné pre rekreačné aktivity sú 4. a 26. novembra.

December. V tejto dobe by sa mala venovať maximálna pozornosť izbovým rastlinám: organizovať dostatočnú úroveň osvetlenia a vlhkosti, aplikovať hnojivo, vykonávať dekontamináciu škodcov a chorôb. Najlepší čas pre udalosti je 1-9, 11-13, 25, 28-31. Nie najpriaznivejšie dni sú 14., 15. a 26. decembra.

Jeden z najpresnejších kalendárov výsadby pre aktuálny rok je k dispozícii na internetovej stránke rodiny letných obyvateľov Yablochkin, kde sú v tabuľkách uvedené všetky informácie pre pohodlie užívateľov. Aj pre záujemcov o účinky hviezd na vegetáciu sa odporúča oboznámiť sa s prácou profesora, prezidenta Ruskej astrologickej školy Alexandra Zaraeva.

Viete? Najnepríjemnejšia, odpudivá vôňa, ktorá pripomína vôňu zhnitých rýb, má amorfné rastliny.

Znamenia zverokruhu

Mesiac, ktorý sa nachádza v konkrétnej súhvezdí zverokruhu, má rovnako silný vplyv na rastlinné a živočíšne organizmy:

Baran. Značka sa vzťahuje na neproduktívne a nie je schopná mať pozitívny vplyv na vývoj rastlín. Preto v tejto dobe nie je potrebné zaoberať sa pestovaním plodín, siatím semien atď. Maximálne, čo je dovolené robiť - vykonávať sanitárne prerezávanie.

Býk, Prítomnosť satelitu v tomto znamení sľubuje všetkým vegetácii len pozitívne trendy: dobrý rast, miera prežitia, aktivácia životne dôležitých síl. Odporúča sa zasadiť rastliny, presadiť, koreň, zapojiť sa do kvetov.

Blíženci, Obdobie sa považuje za neutrálne. Je vhodný na rezanie výhonkov, spracovanie plodín zo škodcov a chorôb, záhradkárstvo, nie je vhodný pre všetky výsadby alebo výsadby.

Cancer. Pri pobyte Mesiaca pri rakovine je optimálne zapojiť sa do hydratácie zeleniny a kvetov, kŕmenia, presádzania rastlín. Počas tohto obdobia je koreňový systém plodín pomerne zraniteľný, takže pri práci s ním musíte byť veľmi opatrní.

Odporúčame Vám, aby ste si pre november 2019 prečítali kvetinárstvo s mesačným kalendárom.

Lev. Jedno z najhorších období práce v záhrade alebo na záhrade. V tomto okamihu je lepšie poskytnúť oddych rastlinám, pretože žiadne udalosti nebudú schopné poskytnúť pozitívny výsledok.

Panna, Pri hľadaní satelitu v Panne, odborníci radia robiť dekoratívne kultúry: presadiť, množiť, proces z parazitov.

Libra. Váhy majú pozitívny vplyv na vnútorné kvety. Toto obdobie je najvhodnejšie pre presádzanie rastlín, pretože v tomto čase sú odolné voči zraneniu, rýchlo sa zapustia a ľahko sa prispôsobia novému miestu.

Scorpio. Znamenie dokonale ovplyvňuje rast a vývoj rastlín, preto sa neodporúča v tomto čase ich rušiť. Je lepšie venovať pozornosť preventívnej liečbe plodín pred škodcami a chorobami.

Je zaujímavé, že si môžete prečítať, pristávací kalendár na rok 2019 na Sibíri pre záhradníka a záhradníka.

strelec, V dňoch zistenia satelitu v Strelcovi sa celá vegetácia stáva veľmi citlivou na akékoľvek vonkajšie vplyvy, preto sa odporúča opustiť akúkoľvek prácu.

Kozorožec, Mesiac v tejto súhvezdí zverokruhu má priaznivý vplyv na rastliny, najmä tie, ktoré sú v štádiu kvitnutia. Počas tohto obdobia je potrebné zapojiť sa do presádzania plodín, ich kŕmenia, spracovania z parazitov.

Vodnár, Znamenie nie je príliš priaznivé pre vegetáciu, preto je lepšie odložiť akúkoľvek poľnohospodársku prácu. Môžete postrekovať plodiny insekticídnymi a fungicídnymi prípravkami.

Ryby. Najpriaznivejšie dni pre kŕmenie rastlín a bohatú vlhkosť. Je povolené zapojiť sa do presádzania kvetov, avšak pri najmenšej príležitosti je lepšie postup preniesť na nasledujúci mesiac.

Je to dôležité! Pri určovaní priaznivého času na vykonávanie prác s vegetáciou skúsení záhradníci odporúčajú zohľadniť vyššie uvedené faktory - polohu zverokruhu mesiaca a jeho fázu.

Ľudová rada pre záhradníka a záhradníka pre rok 2019

Skúsenosti v oblasti zeleniny a záhradníctva prichádzajú v priebehu rokov, a to prostredníctvom prizmu pokusov a omylov. Chrániť pred typickými problémami začínajúcich poľnohospodárov, odborníci odporúčajú dodržiavať niekoľko jednoduchých, ale veľmi účinných odporúčaní:

 • na kŕmenie zemiakov, na obohatenie pôdy okolo kríkov s dusíkatými hnojivami prírodného pôvodu môže byť, ak zasadíte strukoviny do radov medzi radmi;
 • Ak chcete získať bohatú, veľkú úrodu repy, musíte urobiť vrstvu vlaňajších listov pod vrstvou pôdy na lôžku, ktorá môže okysliť pôdu potrebnú pre aktívny rast zeleniny;
 • striekanie roztoku vápna pomáha chrániť vegetačné kríky pred parazitmi hmyzu;
 • Je možné zabrániť rozvoju múčnatky na paradajkách a uhorkách týždenným ošetrením rastlín roztokom mlieka (voda + mlieko, pomer 9: 1);
 • Kapustu je možné chrániť pred napadnutím slimákov, ak vykopáte priekopu vedľa výsadby, do ktorej môžete naliať obyčajné ľahké pivo. Takáto „liečba“ rýchlo vystraší parazity;
 • zelenina by mala byť napojená cez priekopy okolo obvodu rastlín;
 • paradajky sa budú skladovať dlhšie, ak sa ráno odstránia a uskladnia v škatuliach v jednej vrstve, stúpajú nahor;
 • Zrelé uhorky by sa mali zbierať každý deň alebo maximálne - každý druhý deň. Takýto častý zber zeleniny zvýši produktivitu závodu;
 • na siatie cibule je potrebné použiť iba čerstvé semeno, pretože rýchlo stráca klíčivosť;
 • Semená mrkvy si zachovávajú dobrú klíčivosť po dobu dvoch rokov, takže pred siatím sa odporúča kalibrovať zrná a vybrať iba tie vysoko kvalitné.

Tak, aby miestni obyvatelia leta mohli očakávať, že získajú stabilnú a slušnú úrodu, skúsení pestovatelia sa postarali o vytvorenie špeciálneho kalendára siatia s priaznivými a nepriaznivými termínmi na pestovanie plodín v novej sezóne 2019. V tomto kalendári nájdete dôležité informácie, ktoré vám umožnia dosiahnuť čo najväčší výsledok a nestrácať čas.

Loading...