Zóna pelargónia: domáca starostlivosť

Zóna pelargónie je jedným z najpopulárnejších pelargónie. Táto krásna rastlina bude zdobiť nielen miestnosť, ale aj balkón, môže byť zasadená počas teplej sezóny v záhony.

Pozrime sa na hlavné odrody pelargoniovej zóny, s pravidlami jej pestovania a reprodukcie, ako sa vysporiadať s chorobami a škodcami.

Botanický opis rastliny

Zonálne pelargónie, alebo, ako sa to tiež nazýva, hraničí, patria do rodu Pelargonium z pelargónie, preto ho Pelargonium a pelargónie správne nazývajú. Ide o vytrvalú teplovzdušnú elektráreň, ktorá si vyžaduje pravidelné aktualizácie. Rovnako ako všetky pelargonium, má rozvetvený priamy kmeň.

Odporúčame naučiť sa používať pelargónie na lekárske účely.

Jednoduché, semi-double alebo froté kvety sú zhromaždené v dáždniku a môžu byť biele vo farbe alebo rôzne odtiene červenej, ružovej alebo fialovej. Časté pestré odrody. Ich hlavným rozdielom oproti ostatným pelargóniom je, že ich listy majú zónu inej farby (hnedá, fialová alebo biela), ktorá môže zmiznúť pri nedostatočnom osvetlení.

Koreňový systémvláknový
stonkarovno
Tvar listuPalmar alebo palmar
Farba listovZelená s inou farebnou zónou
Kvetinový tvarrozmanitý
Farba kvetovBiela, ružová, červená, vínová, fialová, pestrá
Forma ovociakapsule

Viete? Vlasť takmer všetkých pelargonií je juh afrického kontinentu. Tento rod rastlín má asi 250 druhov.

druhy

Teraz mnoho druhov muškáty boli chované s rôznymi druhmi kvetov - kytice (jednoduché kvety), karafiáty, hviezdice, kvety kaktus, ružové kvety (rousbad), tulipán kvety, flox kvety.

Výška kríkov v závislosti od odrody môže byť maximálne 12,5 cm a môže narastať až do 80 cm.

Nasledujúce skupiny sú najobľúbenejšie:

 1. Multiblum, Odrody tohto typu kvitnú po 70 dňoch, líšia sa v hojnom kvitnutí. Semi-double kvety môžu mať inú farbu a dosahujú až 3 cm v priemere, Bush rastie až 25-35 cm a môže hodiť až 15 sviežich kvitnúcich stopiek.
 2. luster, Sú to hybridy s kríkmi asi 35 cm vysoké a rôzne farby sviežich kvetenstiev. Luster Biely má veľké kvety v bielej farbe. Fialové lustre majú jednoduché kvety maľované v krásnom fialovom tóne. Luster Scarlet má jasne červenú nasýtenú farbu. Luster Bicolor má dvojfarebné kvety malinovo bielej farby. Fanúšikovia multi-farebné muškáty môžu okamžite kúpiť zmes semien odrody lustre. Zaujímajú sa o to, že majú na listoch zónu podkovovitého tvaru.
 3. nano, Táto odrodová skupina sa vyznačuje rastlinami až do výšky 20 cm, ktoré sa môžu použiť ako rastliny zemného pokrytia. Veľké početné čiapky kvetenstvo môžu mať rôzne farby, existujú bicolor variácie.
 4. Rafaella F1, Jeho pestrá paleta sviežich (asi 12 cm) kvetenstvo, schopnosť kvitnúť po celý rok a všestrannosť priťahujú mnoho záhradkárov.
 5. Apache F1, Odrodovým znakom tejto skupiny hybridov je prítomnosť polo-dvojitých a dvojitých kvetov rôznych farieb.
 6. Toskánsko (Toscana), Túto rozsiahlu odrodovú skupinu predstavujú kompaktné kríky rôznych veľkostí s nádhernými guľami. Jeden kvetenstvo môže potešiť svojou krásou asi mesiac, Bush kvitne hojne a celoročne. Kvety v rôznych odrodách môžu byť najviac neuveriteľné farby. Napríklad v odrode Toscana Baldo sa vytvára krík strednej veľkosti (asi 25 cm), okvetné lístky sú ružové a stredný stred. Toscana Hanna môže rásť až do 40 cm a má žiarivo ružovú farbu s bielym okom. V Toscana Linus sú kompaktné bush a veľmi svieži kvetenstvo tvorené z veľkých kvetov mäkkej ružovej farby s jasným karmínovým centrom.
 7. Maverick, Tieto hybridy sa vyznačujú skorým kvitnutím a rastú na 40 cm, môžu mať akúkoľvek farbu.
 8. Ringo, Vytvára kompaktné kríky s výškou 30-35 cm, ktoré môžu byť husto zasadené. Kvety môžu byť rôzne farby.

Viete? Teraz obrovské množstvo hybridov pelargonium hraničí - asi 75 tisíc odrôd.

Väčšina hybridov je dobrá ako na parapete, tak v záhrade alebo ako balkón. Môžete si kúpiť hybridy pelargónie zonal pre akúkoľvek chuť domácich výrobcov semien: Alyona F1 odroda jasne červenej farby, losos Yitka F1, biela Blanca F1, ružová Yarku F1 a mnoho ďalších.

Pre tých, ktorí sa nemôžu rozhodnúť o požadovanej farbe, si môžete kúpiť viacfarebné zmesi:

 • Cabaret F2kvitnutia na stotý deň vzniku;
 • Coloram f2rastie na pol metra;
 • capridosahujúce iba 20 cm;
 • Berry Mixpozostávajúce z pelargoniových šťavnatých bobúľ.

To nie sú všetky odrody, ktoré dnes chovali chovateľov. Pestovatelia kvetov, ktorí milujú pelargonium, majú na výber. Existujú odrody pestrých a hnedorohých odrôd. Prvé majú trochu nenápadné kvety a pestujú sa na nápadné listy.

Pozrite sa na odrody tulipánov muškáty.

Podmienky pre pestovanie doma

Pre úspešný vývoj a svieži kvitnutie pelargónie je potrebné vytvoriť určité podmienky.

Miesto pre kvetinu

Pelargonium zóna má rada dobré osvetlenie, ale môže tolerovať čiastočný tieň. Nezasahuje vôbec do severných okien a na juhu sa odporúča, aby sa počas horúceho slnka trochu zapálilo, čo môže spáliť jeho listy., Najvhodnejšia je východná alebo západná strana.

V tieni sa rastlina vytiahne, bledne a nemusí kvitnúť. V zimnom období sa odporúča mať viac svetla, aby sa kríky nevysúvali.

Je to dôležité! Pelargonium pre rovnomernú formáciu na parapete sa odporúča postupne otáčať okolo osi.

Teplotné podmienky

Optimálne letné teploty by mali byť v rozmedzí +18 ... + 25 ° С, v zime je žiaduca doba odpočinku pri teplotách + 10 ... + 14 ° С. Neodporúčame znižovať teplotu pod + 5 ° C - zariadenie môže zamrznúť. Prechod na chladné obdobie by mal byť postupný, bez náhlych zmien teploty. Návrh musí tiež chýbať.

Vlhkosť vzduchu

Pelargonium toleruje vlhkosť vzduchu. Len počas vykurovacej sezóny, kedy ohrievače silne vysušujú vzduch, sa odporúča zvlhčovať. Na to by ste nemali používať spreje, pretože kvapky vody na listoch môžu zostať škvrny.

Je lepšie dať nádobu s vodou vedľa nej, alebo dať kvetináč na palete s mokrými kamienkami.

Domáca starostlivosť

Zonálne pelargónie patrí k nenáročným vnútorným kvetom, ale bude to potrebovať určitú starostlivosť.

zalievanie

Zalievanie sa vykonáva podľa potreby - keď horná časť pôdy vyschne. Frekvencia zalievania závisí od teploty. V letnom horúčave by sa mali hrnce alebo nádoby na kultúru zavlažovať takmer denne a v zime by sa to malo robiť oveľa menej často.

Video: ako zalievať pelargónie

Zabráňte úplnému vyschnutiu pôdy alebo jej prílišnému naplneniu. V prvom prípade, rastlina mizne, av druhej - môže hniť korene. Neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na vodu na zavlažovanie, môžete ju dokonca napustiť vodou bez usadenín, ale nemala by byť studená. Voda hojne a prebytočná voda je vypustená.

Je to dôležité! Zonálne pelargónie je lepšie zmáčať menej ako prevlhčiť. Vysoká vlhkosť je plná húb.

Top dressing

Na zabezpečenie hojného kvitnutia počas vegetačného obdobia sa muškáty kŕmia každé 2 týždne. Počas zimného obdobia sa kŕmenie zastaví.

Najlepšie je striedať minerálne hnojivá a organické. Ako prvé je najlepšie použiť hotové kvapalné alebo suché komplexy pre pelargonia ("Garden Club", "Blank sheet for pelargonium", "Royal Mix"). Môžete použiť univerzálne komplexné hnojivo pre kvety ("Pre kvitnúce rastliny", "Universal").

Medzi minerály musí byť draslík, fosfor, dusík, síran horečnatý bude užitočný pre kvitnutie. Ako prírodné hnojivo môžete používať len zhnité organické hmoty, ale nezneužívajte ho, pretože obsahuje veľa dusíka.

Doma, pre hojné kvitnúce pelargonium môže byť oplodnené takými prostriedkami:

 1. mlieko, Obsahuje mnoho prvkov potrebných pre farby. Mlieko sa zriedi vodou v pomere 1:10.
 2. popol, Je zdrojom dôležitých minerálov, ktoré rastliny ľahko absorbujú. V 1 litri vody zriedi 1 polievková lyžica. l. popol.
 3. droždie, Takéto kŕmenie zlepší stav koreňového systému. V 1 litri vody zriedenej 3 g kvasiniek a 2 polievkové lyžice. l. cukor piesok.
 4. Škrupina vajec, Vynikajúci zdroj vápnika. Do pôdy sa pridajú mleté ​​škrupiny.

Krmenie jódom bude veľmi užitočné pre pelargónie - prispieva k hojnému kvitnutiu. V 1 litri vody rozpustite iba 1 kvapku jódu a naniesť viac ako 50 ml pod každú rastlinu. Takýto nástroj by nemal spadať na zelenú časť pelargónie, zavádza sa pozdĺž stien výsadbového tanku.

Zistite viac o tom, ako kŕmiť muškáty pre bohaté kvitnutie doma.

prerezávanie

Zonálne muškáty potrebujú prerezávanie, aby vytvorili svieži ker, ktorý by sa mal robiť dvakrát ročne. Zvlášť dôležité prerezávanie na konci vegetačného obdobia - na jeseň (september - október). V tomto okamihu sa stonky skracujú o 1/3 alebo 2/3 dĺžky. Odstráňte slabé výhonky alebo rastie vnútri.

Na jar, keř je prerezaný na konci februára alebo začiatku marca, ak sa natiahne, a to opatrne, takže aspoň 3-5 púčiky na každom výstrele. Ak sa bush zimy pri nízkych teplotách a nerastie veľa, stačí len štipka na vrchol a hlavné výhonky tak, aby stonky sa nepretiahnu. Takéto zovretie na lisovanie sa môže uskutočniť počas celého obdobia aktívneho rastu.

Kedykoľvek, sanitárne prerezávanie sa vykonáva s odstránením zažltnutých listov a starých vetiev, kvetované kvetenstvo.

Pri rezaní používajte dezinfikované ostré nástroje. Rez je vyrobený pod uhlom a je pokrytý popolom, škoricou alebo rozmazaný zelenou farbou.

Odporúčame sa naučiť, ako správne rezať a štipka pelargónie pre svieži kvitnutia.

transplantácia

Transplantácia sa zvyčajne vykonáva na konci februára alebo marca. Mladé zonálne pelargónie kríky sú transplantované ročne, a staré - podľa potreby, keď korene vyplniť celý kontajner. V hrnci je lepšie si vybrať hlinu, veľkosť koreňov alebo 1-1,5 cm viac.

Uistite sa, že máte drenážny otvor. Samotná drenáž by mala byť asi 2 cm hrubá, pre ňu môžete mať kamienky, rozbité tehly, škrupiny, expandovanú hlinu.

Ako pôda, môžete si vziať hotový substrát a pridať trochu dusíkaté hnojivo a síran horečnatý.

Video: ako transplantovať pelargónie Pri vlastnom zostavovaní substrátu vytvorte nasledujúce zmesi:

 • rašelina, vrstva úrodnej pôdy zo záhrady, hrubý piesok v pomere 2: 2: 1;
 • trávnik, listová pôda, humus, rašelina, piesok v pomere 2: 2: 2: 1: 1.
Kyslosť pôdy by mala byť v rozmedzí 6,0-6,5 pH.

Je to dôležité! Transplantácia zonálu geránia sa musí vykonávať spôsobom prekládky, t. J. So zachovaním zemského kómu. Výnimkou je detekcia a potreba odstrániť zhnité korene a škodcov.

rozmnožovanie

Propagovať pelargónie zonal lepšie semená alebo štepenie.

výstrižky

Rezanie sa vykonáva v období od januára do apríla. Tento proces sa najlepšie vykonáva počas prerezávania na jar.

Na štepenie je potrebné použiť vrcholy rastliny. Každá stonka by mala mať 2-3 páry listov. Nôž alebo nožnice na orezávanie musia byť dobre naostrené a dezinfikované. Spodný rez sa vykonáva pod uhlom a nad (ak je stonkový driek) - rovný. Odrezaný materiál na výsadbu sa suší dve hodiny na čerstvom vzduchu na tieni. Potom sa umiestni do vody alebo do špeciálneho substrátu.

Takáto pôda na výsadbu pozostáva z riečneho piesku veľkých frakcií, rašeliny, vermikulitu. Je žiaduce zvlhčiť slabým roztokom manganistanu draselného, ​​aby sa zabránilo plesňovým ochoreniam.

Odporúčame vám, aby ste sa naučili, ako propagovať kráľovské pelargónie doma.

Pristátie je umiestnené na dobre osvetlenom mieste, udržujúc teplotu v rozmedzí + 20 ... + 24 ° C.

Po 21-25 dňoch sa odrezky zakorenia a môžu byť zasadené do samostatných nádob, ktoré sú tiež umiestnené na dobre osvetlenom mieste. Pre lepšie zakorenenie sa odporúča naliať kvasnicový roztok (100 g droždia na 1 l vody).

V polovici mája môže byť výsadbový materiál zasadený v otvorenom teréne.

Pestovanie zo semien

Výsev semien sa vykonáva od decembra do marca.

Spočiatku proces skarifikácie. Na to sa semená umiestnia medzi dva listy papiera a jemný brúsny papier. Toto sa musí uskutočniť kvôli tomu, že semená majú hustú štruktúru. Ak tento postup nevykonáte, klíčenie klíčkov sa zníži a čas klíčenia sa zvýši. V prípade, že sa semená nakupujú v záhradnom obchode vo forme dražé, tento proces sa nevykonáva.

Výsev semien sa vykonáva v pripravenom substráte. Skladá sa z rašeliny, riečneho piesku veľkých frakcií, vermikulitu. Môžete tiež použiť zmes trávnika s rašelinou, pieskom a vermikulitom.

Viete? Existuje ďalšia metóda skarifikácie - striedavo sa semienkový materiál umiestni do vriacej vody a potom do studenej vody. Tento postup sa dá niekoľkokrát opakovať. Potom sa semená umiestnia do vriacej vody a nechajú sa jeden deň.
Je veľmi vhodné vyrábať výsev v špeciálnych tabletách rašeliny, ktoré sa predávajú v každom záhradnom sklade. Podklad musí byť pred výsadbou zalievaný. Aby sa zabránilo plesňovým chorobám, mal by sa tiež zvlhčiť slabým roztokom manganistanu draselného.

Semená sa umiestnia na povrch podlomenej pôdy a trochu sa nastriekajú substrátom. Potom sa navlhčí teplou vodou zo spreja. Z vyššie uvedeného je kontajner s výsadbou pokrytý celofánovým balením, aby sa vytvoril skleníkový efekt a umiestnil sa na miesto s teplotou + 21 ... 24 ° C. Vrecko sa čistí denne po dobu 15 minút na vetranie a substrát sa navlhčí.

Pôda by mala byť vždy vlhká, ale bez prepadov. Na to postriekajte sprej teplou vodou. Raz týždenne na prevenciu vody zalievanej slabým roztokom manganistanu draselného.

Výhonky sa vyliahnu do 7-14 dní. V niektorých prípadoch však tento proces trvá až 3 týždne. Po vytvorení troch z týchto listov, výsledné sadenice ponoriť. Pre ďalšie bush viac ako 6 listov, aby sa zviera. Pred výsadbou v otvorenom teréne by výsadba rastlín mala byť kalená. K tomu, oni sú vzatí vonku (balkón, lodžia), na prvý krát, ale postupne zvyšovať čas. Teplota vzduchu by nemala byť nižšia ako + 11 ° C.

Ďalšie informácie o tom, ako a kedy sa rastliny muškáty doma.

Možné problémy s rastom

Pri pestovaní pelargónie môže dochádzať k problémom. Sú spojené najmä s výskytom chorôb, ako aj s inváziami hmyzích škodcov.

Tieto problémy vznikajú v dôsledku nedostatočnej starostlivosti alebo v prípade nepriaznivých vonkajších faktorov.

choroba

Výskyt mnohých plesňových ochorení prispieva k nadmernej vlhkosti, takže pri prvých príznakoch týchto ochorení by sa malo znížiť zalievanie na minimum.

Najčastejšie ochorenia pelargónia sú:

 1. Sivá hniloba. Detekuje sa sivastými škvrnami na zelenej časti rastliny. Obzvlášť ovplyvnené sú letáky na spodnom okraji. Vyskytuje sa v dôsledku nadmernej vlhkosti a nadbytočných hnojív obsahujúcich dusík. Chemické činidlá Vitaros a Fundazol sa používajú na boj.
 2. Alternaria. Často postihuje stonky. Na rastline sa objavujú hnedé škvrny so svetlým stredom. Postupom času sa škvrny stmavnú kvôli vysokej vlhkosti. Bojovať proti fungicídom "Skor", "Ridomil Gold".
 3. Rhizoctonia rot. Na rastline sa objavujú škvrny tmavej farby. Rastlina vädne, na škvrnách v priebehu času môžete vidieť sivastý kvet (plesňové mycélium) Je potrebné vykonať ošetrenie chemickými prípravkami "Vitaros", "Fundazol", "Rovral".
 4. Vertikálne vädnutie. Rastlina je pokrytá žltými škvrnami, ktoré sa objavujú na dne a potom sa šíria na vrchol. Toto plesňové ochorenie môže v pôde pretrvávať až do 15 rokov. Na vyriešenie problému vykonajte liečbu liekmi "Vitaros", "Fundazol", "Rovral".
 5. Rust. Na listoch v spodnej časti sa objavuje hrdzavý ložisko a v hornej časti rastliny sa objavujú žltkasté škvrny. V tomto prípade je potrebné odstrániť infikované časti rastliny a aplikovať Topaz fungicíd.
 6. Neskorá pleseň. Môže ovplyvniť korene alebo stonky kríkov. Rastlina mizne a s porážkou koreňového systému sa objavujú tmavé škvrny, ktoré majú depresívnu štruktúru. Na boj proti plesniam odporúčané chemické látky, ako je "Profit-Gold" alebo "Ridomil."
 7. Koreň a hniloba stonky. Rastlina mizne. Korene sú pokryté tmavými škvrnami a v krku koreňa môžete tiež pozorovať tmavé škvrny, ktoré sa neskôr začnú hniť. K infekcii dochádza často cez pôdu. V tomto prípade použite "Previkur" alebo "Ridomil-Gold."

Viete? Ružový pelargónie v ezoterike je považovaný za symbol lásky a rodinného šťastia, čo znamená, že je vhodný v dome, kde žijú manželské páry.Pre slobodné dievčatá alebo slobodných chlapcov, ktorí chcú nájsť spriaznenú dušu, tiež odporúčame, aby ste mali odrodu s ružovými kvetmi.

háveď

Vzhľad mnohých hmyzích škodcov prispieva k suchému vzduchu v lete.

Najčastejšie zonálne muškáty infikujú týchto škodcov:

 1. Vošky. Na listoch sa javí lepkavosť, listy žltnú. Ak chcete pomôcť zbaviť sa tohto škodcu znamená "Aktellik", "Fitoverm", "Akarin", "Aktara", môžete použiť tabakový prach.

 2. Molica. Larvy tohto hmyzu vo forme svetlej farby sa živia zelenými listami, čo spôsobuje veľkú škodu kvetu. Chemické prípravky "Aktara", "Aktellik", "Fitoverm" budú pre boj dobre fungovať.

 3. Spider mite Na zariadení môžete vidieť tenkú pavučinu a žlté škvrny. Časti postihnuté týmto hmyzom by mali byť odstránené a listy umyté mydlovou vodou. So silnou léziou, musíte použiť liek "Vertimek", "Aktellik".
Je ľahké sa starať o pelargónie zóny. Táto nádherne kvitnúca krásna rastlina môže byť pestovaná zo semien alebo odrezkov.

Loading...