Čo keď krava počas dojenia kopne

Zvyčajne skúsený chovateľ kráv pozná nuansy povahy každého zvieraťa, ale sú chvíle, kedy sa prejavuje agresivita a kopy.

Keďže to negatívne ovplyvňuje proces dojenia, je potrebné tento problém čo najskôr vyriešiť, čím sa zabráni vzniku mastitídy. V článku sa budeme zaoberať príčinami kravského kopu a ako odstrániť takýto stav.

Prečo pri dojení krava kopá

Aby sa vyvinul benevolentný postoj voči majiteľovi, je potrebné hovoriť so zvieraťom, hladiť ho, nepoužívať hrubou silou a nekričať. Okrem toho by ste mali vybaviť bývanie a organizovať pravidelné jedlá.

Je to dôležité! Pamätajte, že je potrebné naučiť zviera, aby sa dotýka vemena v ranom veku. To pomôže vyhnúť sa psychologickým problémom v budúcom procese dojenia.

Zoznam možných dôvodov, prečo sa zviera dostane počas dojenia, zahŕňa:

  1. Nadmerná únava a stres.
  2. Vonkajšie podnety vo forme hluku, drsných zvukov, jasného osvetlenia.
  3. Bolestivé kŕče v bradavkách spojené s akýmkoľvek druhom poranenia (popraskanie, omrzliny), nevhodné techniky dojenia alebo mastitída.
  4. Nepravidelný rozvrh dojenia.
  5. Psychologické príčiny spojené so strachom z dotyku vemena a / alebo zvyknutím si na nového chovateľa.

Čo robiť, ako dojiť kravu, ktorá bojuje

Ak dôvod nespočíva v bolesti, potom je možné vykonať nasledujúce kroky:

  1. Upravte časový plán dojenia a dodržiavajte ho.
  2. Použite vazelínu alebo iné prostriedky na namazanie vemena počas dojenia.
  3. Diverzifikovať diétu.
  4. Umiestnený na zadnej strane zvieracieho mokrého kusu tkaniva, ktorý pomôže odstrániť rušivé príznaky.
  5. Snap zviera.

Odporúčame, aby ste si prečítali vlastnosti spracovania vemena kravy pred a po dojení.

Skontrolujte vemeno na zranenia

Pred začiatkom dojenia by sa malo zviera dôkladne skontrolovať na prípadné ochorenie. Týka sa to tak zdravia kravy ako celku, ako aj stavu jej vemena. V prípade závad je potrebné ich okamžite odstrániť. V tomto prípade je potrebné pristupovať k liečbe komplexným spôsobom, aby nedošlo k zhoršeniu situácie, ktorá už existuje.

Je to dôležité! Je potrebné vziať do úvahy, že pri chôdzi mohla poškriabať sušené rastliny alebo poranenia spojené s plotmi a inými vertikálnymi konštrukciami s ostrými hranami.

Dajte obľúbenú pochúťku

Ak chcete zlepšiť emocionálne pozadie zvieraťa, potešte ho chutným jedlom. Ponuka kravskej zeleniny a nasekaných zŕn.

Na chrbát položte handričku namočenú v studenej vode.

Je potrebné vziať kus látky a navlhčiť ju vodou a potom ju položiť na chrbát kravy. V lete takéto riešenie zachráni zviera pred nepríjemným hmyzom. Použitie tejto metódy v zime, je potrebné sa uistiť, že miestnosť, kde je držaný kopytá huba je teplá a nie sú tam žiadne prievan.

Prečítajte si o tom, ako dojať kravu a ako si vybrať dobrý dojiaci stroj.

Kravata nohy

Aby ste predišli pádu kravy, môžete jej zadné končatiny uviazať hrubým lanom. Zároveň je potrebné použiť posuvný uzol. Upevnenie zadných končatín kravy: a - lanová slučka; b - ak sa zviera silne nakláňa, komplikuje manipuláciu, môžete si prednú nohu uviazať na podporu. Držte prednú končatinu s lanom

Čo sa stane, ak nechcete mlieko

Telo kravy začína produkovať mlieko bezprostredne po narodení teliat. Ak sa vemeno neodstráni z tekutiny včas, akumuluje sa a stláča kapiláry a žily.

Viete? Štatistiky ukazujú: kŕmiť kravu 2 roky, budete potrebovať 3,5 tony obilia (sója) a 600 litrov vody. V dôsledku toho môžete získať 300 kg mäsa.
V dôsledku toho dochádza k opuchu a mlieko začne spontánne vytekať. Jeho sladká chuť priťahuje hmyz, takže existuje riziko preniknutia patologických prvkov, ktoré porušujú mikroflóru, do tela. Sušiace mlieko navyše vysušuje pokožku a spôsobuje praskliny vo vemene. Nedostatok pravidelného čerpania vedie k mastitíde. Vyznačuje sa príznakmi ako horúčka, deformácia vemena, zastavenie produkcie mlieka. Všetky tieto faktory prispievajú k rozvoju bolestivých symptómov, kvôli ktorým sa zviera chová agresívne.

Viete? Mramorové hovädzie mäso je považované za najdrahšie mäso na svete. Tento výrobok je vyrobený z japonských kráv Vagiu, ktoré sa pravidelne kŕmia na najlepšej lúčnej tráve. Okrem toho sú trením saké a napojená na pivo. Teraz sú chované v Austrálii: červené víno sa pridáva k zvieratám na pitie, vďaka čomu sa zvyšujú náklady na hotový výrobok.

Často môže byť príčina kravského kopu veľmi bežná, ale vo výnimočných prípadoch môže byť znakom drastického porušenia zdravia zvierat a vyžaduje si operáciu. Úlohou vlastníka je predísť tomuto a okamžite zabrániť vzniku choroby. Ak dôvod spočíva v emocionálnej nálade, potom si uvedomte, že je to živá bytosť, ktorá potrebuje nielen starostlivosť a starostlivosť, ale aj dobrý postoj od šľachtiteľa.

Pozrite si video: Dojení naší kravky Ajdy (Marec 2020).