Mor hovädzieho dobytka

Mor je možno jednou z najznámejších chorôb, o ktorých vie ľudstvo, pretože počas svojej existencie zažilo viac ako jednu epidémiu, ktorá si vyžiadala milióny ľudských a zvieracích životov. Bude to o moru, ktorá postihuje dobytok.

Našťastie kauzálny agens, ktorý ho provokuje, nie je nebezpečný pre ľudí, ale toto ochorenie môže spôsobiť vážne škody na ekonomike, a preto by ste mali vedieť, čo robiť v takýchto prípadoch. Z článku sa dozviete, ako rozpoznať príznaky moru, aké opatrenia prijať na boj a ako chrániť hospodárstvo pred ním.

Čo je to choroba

Mor hovädzieho dobytka sa nazýva infekčné ochorenie, ktoré sa vyznačuje vážnym priebehom, vysokou nákazou a úmrtnosťou. Rozvíja sa rýchlo, podľa ohniskového princípu, môže postihnúť mnoho druhov zvierat. Najcitlivejšie sú dobytok, byvol, zebu, králiky, psy. Pre ľudí nie je mor, ktorý postihuje dobytok, nebezpečný, ale nie je možné jesť mäso a mlieko chorých zvierat. Skoršie, úmrtnosť na ochorenie dosiahla 95-100%. Od identifikácie pôvodcu a až do roku 2014 sa uskutočnila aktívna kontrola ochorenia, vďaka ktorej sa dnes nenachádza v 198 krajinách.

Viete? Črevá u zástupcov hovädzieho dobytka majú dĺžku 22-násobku dĺžky svojho tela.

Patogén, zdroje a cesty infekcie

Kauzálnym agens morom u hovädzieho dobytka je vírus obsahujúci RNA z rodu Morbillivirus, objavený v roku 1902. Vírus zomrie, keď je vystavený teplote +60 stupňov po dobu 20 minút, pri teplote 100 stupňov - okamžite. Trvá 5-6 dní v izbových podmienkach, pri 4 ° C - niekoľko týždňov. Pri dezinfekcii sa rozkladá pod vplyvom zásady, kyseliny.

Infekcia zvierat sa vyskytuje u chorých jedincov, mŕtvol. Patogén sa prenáša vzduchom, cez spojivku, ústa. Zdrojom infekcie môže byť voda, jedlo, vybavenie. Morový bacilus a morový vírus hovädzieho dobytka pod mikroskopom Od chvíle, keď vírus vstúpi do organizmu hospodárskych zvierat až do nástupu prvých príznakov, trvá od 3 do 17 dní. Smrť nastane v priebehu 7-9 dní. Choré zvieratá získavajú imunitu od moru až po dobu 5 rokov, zadržiavajú a vylučujú vírus po dobu 4 mesiacov a infikujú zdravých jedincov.

Vniknutie do krvi, vírus sa šíri po celom tele a je uložený v lymfatických uzlinách, kostnej dreni, dýchacích orgánoch, žalúdku, čo vedie k narušeniu imunitného systému.

Je to dôležité! Moru vírus zostáva v čerstvom mäse po dobu 4-6 hodín, v mrazených a solených - 28 dní. V pôde a mŕtvolu zvieraťa je životaschopný po dobu 30 hodín.

Symptómy a priebeh ochorenia

Symptómy moru hovädzieho dobytka sa môžu líšiť v závislosti od formy ochorenia. Budú odlišné pre akútne, subakútne a nadmerne akútne formy. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť s typickými príznakmi bez závažných symptómov (latentných) alebo abortívnych, t.j. s rýchlym zotavením, bez toho, aby prešiel všetkými fázami vývoja.

akútna

Pre akútny priebeh ochorenia sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 • prudký nárast teploty na 41-42 stupňov;
 • nadšený;
 • brúsenie zubov;
 • zvlnený plášť;
 • strata lesku;
 • zápalové zmeny v slizniciach očí, nosa a úst;
 • nadmerné slinenie;
 • vredy na ústach;
 • zápal spojiviek;
 • výtok z nosa;
 • serózna a hnisavá vaginitída;
 • porušenie tráviaceho traktu (hnačka zmiešaná s krvou);
 • úbytok hmotnosti

subakútnej

V subakútnom moru sú príznaky rozmazané. Takýto priebeh ochorenia je spravidla charakteristický pre nepriaznivé zóny, v ktorých sa už objavili ohniská choroby a kde má dobytok reziduálnu imunitu. V takýchto oblastiach zvieratá zvyčajne nemajú lézie na slizniciach a je prítomná krátkodobá hnačka. Najčastejšie ochorenie končí zotavením. Zomierajú len mladí jedinci alebo tí so slabou imunitou. Ochorenie môže trvať 2-3 týždne alebo dlhšie.

Viete? Najväčšia krava, ktorá padla na stránky Guinnessovej knihy rekordov, bola v kohútiku vysoká 1,9 metra a najmenšia bola iba 80 cm nad zemou.

Super ostré

Hypertenzný priebeh ochorenia je zriedkavý. V tomto štádiu choroba prebieha rýchlo a zvieratá uhynú do 2-3 dní.

Laboratórna diagnostika

Diagnóza "moru" sa vykonáva počas vyšetrenia zvieraťa veterinárnym lekárom na základe charakteristických symptómov a krvného testu, imunotestu, diagnostiky PCR a ďalších bakteriologických testov.

Prečítajte si o príčinách, príznakoch a liečbe takýchto infekčných ochorení hovädzieho dobytka: endometritída, brucelóza, leptospiróza, aktinomykóza, besnota.

Najvyššia koncentrácia vírusu v tele sa pozoruje počas obdobia erózie na slizniciach a maximálnom zvýšení telesnej teploty, preto najpresnejšie sú testy, ktoré sa vykonali počas týchto období. Odoberajú sa testy krvi, tkanív z erózií a povrchových lymfatických uzlín. Detekcia vírusu v materiáloch vykonaných výskumnými ústavmi alebo zonálnymi špecializovanými veterinárnymi laboratóriami.

Metódy boja a karantény

Veterinárna legislatíva zakazuje liečbu hovädzieho dobytka, ktorý je chorý morom. Všetky infikované zvieratá sa podrobia porážke čo najskôr. Sú zabití bezkrvnou metódou, po ktorej sú mŕtvoly likvidované spálením. Nakazené mlieko sa varí pol hodiny a potom sa recykluje. Priestory, v ktorých sa chorý dobytok choval a zabil, sa dezinfikujú. Na dezinfekciu sa používajú alkalické a kyslé 1-2% roztoky - bieliaci prášok, chlórnan sodný, hydroxid sodný, formaldehyd. Pri spracovaní týchto finančných prostriedkov vírus zomrie po niekoľkých minútach.

V domácnosti, kde sa choroba zistí, sa deklaruje karanténa, ktorá sa odstráni 21 dní po zaregistrovaní posledného prípadu. Je zakázané vyvážať akékoľvek výrobky živočíšneho pôvodu z miesta, kde sa deklaruje karanténa. Zvieratá sú tam držané oddelene, priestory sú dezinfikované denne.

Je to dôležité! Všetky zdravé zvieratá, ktoré sú na farme, kde sa zistí epidémia moru, by sa mali očkovať a ich telesná teplota sa musí monitorovať denne..
Po odstránení karantény sa zvieratá očkujú každý rok počas nasledujúcich 3 rokov.

prevencia

Vzhľadom k tomu, liek na mor nie je možné, je dôležité, aby sa vírus do vašej domácnosti. Za týmto účelom postupujte podľa určitých preventívnych opatrení:

 • očkovanie zvierat živou kultivačnou vakcínou a inaktivovanými saponínovými vakcínami;
 • umiestniť novo prichádzajúce zvieratá do karantény 2 týždne;
 • pravidelne dezinfikovať priestory, v ktorých sa chovajú hospodárske zvieratá;
 • obmedziť pohyb hovädzieho dobytka.

Mor je teda vážne vírusové infekčné ochorenie hovädzieho dobytka, ktoré nie je liečiteľné a vyznačuje sa najvyššou mierou úmrtnosti. Napriek tomu, že v roku 2014 bolo vo svete oznámené, že choroba vyhrala v niektorých krajinách väčšinou nedostatočne rozvinutá a dnes sa nachádza.

Očkovanie pomôže zabrániť brucelóze, slintačke a krívačke a iným nebezpečným chorobám hovädzieho dobytka.

Preto je dôležité poznať príznaky moru, očkovať a dodržiavať ďalšie preventívne opatrenia na záchranu hospodárskych zvierat pred prenikaním vírusu do tela.

Loading...