Traumatická perikarditída u prežúvavcov

Medzi bežnými ochoreniami traumatického pôvodu je najčastejšia traumatická perikarditída prežúvavcov. Vyskytuje sa pod vplyvom mechanických faktorov, ktoré ovplyvňujú oblasť perikardu a / alebo srdca. Choroba má vážne následky pre telo, vrátane smrti.

Čo je to choroba

Perikard je dutina, ktorá obklopuje srdce a je určená na jeho ochranu pred infekciami a zápalovými procesmi. Pri chôdzi na znečistených kovových predmetoch kravy často prehĺtajú kúsky drôtu, klincov a iných predmetov s trávou. Štruktúra srdca kravy Keď je raz v žalúdku, taký predmet môže prepichnúť stenu a spolu s prietokom krvi preniesť do oblasti srdca. Poškodenie perikardiálnej zóny je sprevádzané infekciou patogénnou mikroflórou, rozvojom zápalu, hromadením hnisavého exsudátu, prasknutím ciev a smrťou zvieraťa.

Viete? V procese vývoja vyvinuli kravy špecifický spôsob kŕmenia - prehltnúť jedlo, utiecť pred dravcami a stráviť ich v pokojnom prostredí. To je dôvod, prečo si krava nemusí všimnúť prítomnosť klincov, drôtov alebo iných predmetov v sene alebo tráve.

Príčiny vývoja

Hlavné príčiny traumatickej perikarditídy:

 • prehltnutie ostrého predmetu s jeho následným preniknutím do perikardu;
 • silná rana do oblasti hrudnej kosti;
 • rana s prenikaním cudzieho predmetu zvonku.

Symptómy a priebeh ochorenia

Choroba prechádza akútnymi, subakútnymi a chronickými štádiami. Príznaky počiatočnej fázy:

 • zviera sa vyhne náhlym pohybom;
 • klenutie chrbta a snaha zaujať postoj, v ktorom bude tlak na poškodenú plochu menší;
 • šíri nohy široko;
 • keď počúvate srdce, dochádza k rýchlemu tepu, šumu podobnému treniu, výraznejším trhlinám srdcového svalu;
 • telesná teplota sa zvýšila na +40 ° C, pulz rýchlo.

Prečítajte si viac o tom, čo sú kravy choré.

S hromadením tekutého hnisu a iných sekrétov sa šum v hrudnej kosti stáva menej výrazným, pričom bolesť ustupuje. Príznaky tejto fázy sú:

 • extrémne ťažká práca srdca: počuť šplouchanie, je tu tachykardia;
 • v dôsledku hromadenia exsudátu v perikarde sa pozoruje opuch krku a dekompresia;
 • edém vedie k nedostatočnej práci myokardu, stláča ho, čo spôsobuje zástavu srdca;
 • Medzi vonkajšími príznakmi je dýchavičnosť kravy, strata chuti do jedla a opatrnosť pri pohyboch.
Je to dôležité! Choré zviera nevyhnutne potrebuje mier. Na uľahčenie práce srdca poskytuje krava neustály prísun čerstvého vzduchu.

Diagnóza

Diagnóza sa vykonáva na základe prehmatania hrudnej kosti a počúvania oblasti srdca. Traumatická perikarditída je dobre diagnostikovaná röntgenovými lúčmi, ktoré vykazujú tmavé oblasti (tekutiny), lúmeny (prítomnosť plynov) a zväčšené srdce. V ťažkých prípadoch môže lekár vykonať perikardiálnu punkciu, ktorej úlohou je vylúčiť pleurózu alebo ospalosť.

Patologické zmeny

V štúdii mŕtveho zvieraťa sa pozoruje fibrinózny, serózny alebo hnisavý exsudát v oblasti perikardu - drobivej šedivej vrstvy. V perikarde veľkých zvierat možno zistiť až 40 litrov tekutiny. Epikard a perikard sú opuchnuté, zapálené. Niekedy je možné nájsť cudzí orgán, ktorý spôsobil infekciu.

Je to dôležité! Silné diuretikum "Merkuzal" pri liečbe edému v dôsledku dekompenzácie srdca. Liek sa podáva raz a jeho terapeutický účinok trvá 2 dni.

Ako zaobchádzať neefektívne

Traumatická perikarditída môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Po stanovení presnej diagnózy sa zviera posiela na porážku. Je to spôsobené skutočnosťou, že veľké cudzie teleso nemôže samo zmiznúť a choroba bude pokračovať až do smrti. V tomto prípade bude kostra plne využitá.

Pozitívna prognóza môže byť len vtedy, ak sa perikarditída začala v dôsledku štrajku hrudnej kosti. V tomto prípade zviera potrebuje odpočinok, diétu so zníženým množstvom tekutín a sypkých potravín.

Zistite, aká je štruktúra srdca kravy.

Liečba liekmi bude zameraná na spomalenie sepsy, obnovu srdca a odstránenie exsudátu:

 • diuretiká sú predpísané na vysadenie exsudátu;
 • na podporu práce srdca - lieky na srdce;
 • antibiotiká sa používajú na zníženie zápalu a prevenciu sepsy.

prevencia

Hlavnou mierou prevencie je zabrániť vstupu cudzích predmetov do žalúdka zvieraťa. Takúto vec môžete prehltnúť v stodole alebo na chôdzi.

Pre miestnosť musíte splniť nasledujúce požiadavky:

 • vylúčiť rozbalenie balíkov sena, spojených drôtom, v stodole alebo na pešej zóne;
 • skontrolujte sypké krmivo na prítomnosť kovových predmetov pomocou magnetu alebo špeciálneho zariadenia;
 • poskytnúť krávu kompletnú sadu základných mikroživín, aby sa zabránilo cielenému požitiu nevhodných predmetov.

Viete? Najstaršie dôkazy o pasení veľkých kopytníkov nájdené v Iráne. Starovekí mačkári pasú dobytok na prechádzke 24 hodín denne a raz denne si zvieratá na miesto zavlažovania.

Pri chôdzi by ste mali dodržiavať tieto pravidlá:

 • nechodiť kravou v blízkosti cesty alebo v oblasti spontánnych skládok odpadu, staveniska;
 • skontrolujte, či je miesto pre bezpečnosť.
Pre kvalitnú chôdzu môžete zorganizovať prenosné pero. V tomto prípade je na kontrolovanom pozemku skonštruovaný výbeh a krava v ňom prechádza. Po zvládnutí trávy v jednej oblasti sa skontroluje ďalšia a na ňu sa prenesie pero. Keďže traumatická perikarditída je ťažká a často smrteľná, je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia týkajúce sa príjmu krmiva u prežúvavcov.

Loading...