Ako urobiť cisársky rez kravou

Pri narodení sa krava môže ocitnúť v situácii, keď to zviera nebude schopné urobiť samo. V tomto prípade veterinárny lekár vykonáva operáciu - cisársky rez. Podobné operácie sa robia ľuďom, ale liečba dobytka má svoje vlastné charakteristiky.

Čo je cisársky rez?

Cisársky rez je núdzová operácia, ktorej účelom je zachrániť život kravy a pomôcť jej narodiť sa. Jeho podstatou je, že na bruchu kráv urobte rez, cez ktorý sa teľa vyberie. Ide o efektívnu a nákladovo efektívnu prevádzku; Môže sa vykonávať nielen na klinikách, ale aj v podmienkach bežnej farmy. Percento pozitívnych výsledkov dosahuje 90%, navyše je zvyčajne možné zachrániť životy oboch zvierat.

Je to dôležité! Dôsledky cisárskeho rezu neovplyvňujú produkciu mlieka a zachovávajú si schopnosť následnej reprodukcie potomstva.

Indikácie pre operáciu

Rozhodnutie o operácii vykonáva veterinárny lekár. - po zistení, že krava nie je schopná rodiť prirodzeným spôsobom. Indikácie pre operáciu sú tiež:

 • nezverejnenie alebo chybný otvor krku;
 • veľká hmotnosť plodu;
 • úzky pôrodný kanál;
 • skrútenie maternice;
 • deformity plodu;
 • smrť plodu.
Najvhodnejší dátum je 12 hodín po začatí procesu dodania. Prognóza sa môže zhoršiť v prípade poranenia alebo infekcie pôrodného kanála počas starostlivosti.

Zistite, prečo má krava potrat, ako správne spustiť kravu pred otelením, a tiež, čítajte, pretože z toho, čo vagína vypadne z kravy.

Ako urobiť cisársky rez kravou

Podobne ako každá iná operácia, aj cisársky rez sa skladá z niekoľkých po sebe nasledujúcich fáz.

fixácia

Existujú dva typy fixácie:

 1. v stoji - keď sa rez vykoná na strane brušnej steny. Zviera je upevnené v špeciálnom stroji, zadné končatiny sú pripútané.
 2. V polohe na bruchu - pri rezaní v oblasti dolnej brušnej steny. Zvieratko sa vyrúti na operačnom stole (môžete použiť niekoľko balíkov sena alebo slamy, zakryté plachtou), zadné a predné končatiny sú popruhy pripevnené popruhmi, hlava je držaná a pritlačená k povrchu rukami.

Nie je však nezvyčajné, že stojace kravy ležia na zemi počas prevádzky.

Príprava chirurgického poľa

Na vykonávanie vysokokvalitnej prevádzky je potrebné vykonať predbežné školenie, ktoré pozostáva z nasledujúcich činností:

 1. Vyčistite vlasy.
 2. Plocha v oblasti rezu sa dôkladne umyje mydlom a potom sa opatrne oholí.
 3. Koža sa trie do sucha, rozmazaná alkoholom alebo jódom.
 4. Miesto rezu sa izoluje čistou handričkou.

Viete? V jazyku kravy sa nachádza 25 tisíc chuťových pohárikov. Jeden jednotlivec vyrába 150 litrov slín denne a robí asi 100 žuvanie pohyby.

Antiseptikum a anestézia

Na kontrakciu maternice a jej ľahšie odstránenie z brušnej dutiny je potrebná epidurálna anestézia, Miesto, kde sa vstrekuje, sa nachádza medzi prvým a ďalším chvostovým stavcom. Ihla sa vloží kolmo na kožu a po prepichnutí sa posunie dovnútra pod uhlom 45 °. Správna hĺbka vpichu by mala byť okolo 3 cm Roztok by mal prúdiť, keď je injekčná striekačka jemne stlačená.

Anestézia môže byť rôznych typov:

 1. nízky (vzadu) - používa sa na prevádzku v stoji. Vložte 20 ml roztoku novokaínu, zahriaty na telesnú teplotu.
 2. vysoký (lobby) - vykonáva sa v polohe tela na boku. Nastrekne sa 130 ml anestetického roztoku. V tomto prípade dochádza k paréze panvových končatín.
Používa sa aj paralyumbálna anestézia, ktorá v kombinácii s predchádzajúcim liečivom poskytuje potrebnú úľavu od bolesti, čo dáva možnosť vykonávať cisársky rez.

Prevádzková technika

Cisársky rez sa skladá z nasledujúcich krokov:

 1. Operatívny prístup (laparotómia).
 2. Prípad maternice.
 3. Otvorenie otvoru.
 4. Extrakcia plodu a oddelenie placenty.
 5. Šitie rán.
 6. Uzatvorenie rán brušnej steny.

časť

Najčastejšie sa vykonáva ventro-laterálny rez. Poskytuje dobrý prístup k maternici a zároveň spôsobuje relatívne menšie poranenie tela. Možno to urobiť doľava alebo doprava.

Brušná stena sa odreže na 35 cm a začni rez na úrovni blízkeho okraja vemena 10 cm nad jeho základňou. Rez sa vykonáva zhora nadol a končí pred brušnou stenou 4 cm nad hlavnou žilou brucha, mal by byť mierne naklonený.

Po narezaní kože a fascie je rectus abdominis oddelený pozdĺž svojich vlákien tupým koncom skalpela. Potom, uprostred rany, vezmite kúsok pinzety vagíny rovného svalu brucha kliešťami a urobte incíziu, ktorá sa zhoduje so smerom rany kože, pričom ju otvárajte a peritoneum s ňou fúzovalo.

Je to dôležité! rýchlo vskryť brušnú dutinu alebo odstrániť peritoneálnu tekutinu, je prísne zakázané, pretože zviera môže prísť šok.

Prípad a otvorenie maternice

Po izolácii rany brušnej steny sterilnými obrúskami sa omentum odreže a až potom sa prenesie prípad maternicového rohu. Udalosť sa nazýva vyťahovanie rohu maternice, v ktorom sa nachádza plod, do otvoru. To sa robí ručne - najprv si uchopia končatinu rukou, potom ju chytia maternicou a vytiahnu ju na seba, až kým hrot rohu nevyjde z rany.

Odstránenie plodu a placenty

Keď sú všetky tkanivá narezané, asistent uchopí okraje rany a tlačí ich od seba, kým veterinárny lekár v tomto okamihu odreže fetálne membrány, uvoľní plodovú vodu a vytiahne dieťa. Ak bol plod v hlave, je odstránený pre panvové kosti, a ak je v panve - pre hlavu a hrudník kosti. U dieťaťa sa ústa a nos očistia od hlienu a pupočníková šnúra sa tiež lieči. Na záver, posledné miesto je oddelené.

Zistite, prečo krava neodchádza z poslednej.

Šitie rany maternice a uzavretie rany brušnej steny

Potom, čo je plod odstránený spolu s pôrodom, môžete začať šiť maternice. Táto etapa je veľmi dôležitá, pretože len ak sa to urobí správne, ďalšie oživenie bude jednoduché. Po prešití maternice sa vyšetrí brušná dutina, odstránia sa tkanivá a dôkladne sa umyje oblasť rezu. Po ukončení operácie sa vykoná extrapleurálny blok podľa V. V. Mosin alebo Novocain sa podáva intravenózne.

Ak sa zistí, že plod bol počas operácie mŕtvy, antibiotiká, ako napríklad biomitsin alebo penicilín, sú nevyhnutne zavedené, aby sa zabránilo rozvoju peritonitídy.

Pooperačná starostlivosť o kravu

Po operácii sa musí zviera niekoľko dní držať oddelene od ostatných. Antibiotiká sa injikujú 5 dní, aby sa zabránilo riziku zápalu.

Veterinárny lekár vykoná vyšetrenie po 3 dňoch a kontroluje príznaky pooperačných komplikácií.

Viete? Detské kravy a býky sa nazývajú teľatá. Avšak len málo ľudí vie, že rovnaké meno je u detí bizóna, bizóna a dokonca byvolov.

Preto cisársky rez nie je veľmi komplikovaná operácia, ktorá môže zachrániť kravu a jej dieťa. Samozrejme, môže to urobiť iba špecialista. V prípade potreby by sa mala riešiť čo najskôr, pretože hlavnou vecou je vykonať operáciu včas.

Video: cisársky rez kravy

Loading...