Hovädzie mäso: dávky a poškodenie tela

V modernom svete sú časté spory o vhodnosti a racionálnosti zavádzania mäsa do ľudskej stravy. Z vegetariánskeho hľadiska by bolo omnoho humánnejšie, keby sme ju opustili, ale v praxi to ľudstvo ešte nie je pripravené.

Vo svojej obrane, jedáci mäsa uvádzajú viac a viac nových argumentov pre jeho nepostrádateľnosť, a hovädzie mäso je vždy medzi najvyhľadávanejšie možnosti pre takéto potraviny v našej krajine. Prečo je tak cenná a aký vplyv môže mať na naše telo - čítajte ďalej.

Prečo býčie mäso a kravy nazývame hovädzie mäso

Moderný koncept "hovädzieho mäsa" sa objavil v dňoch Ruska, keď dobytok bol často nazývaný "hovädzie mäso", to znamená "býk" alebo "hovädzí dobytok". Tento termín má zároveň koreň „gou“, pretože je veľmi zhodný s takými slovami ako indoeurópske „govs“, anglická „krava“ a arménsky „kov“. Všetky tieto slová znamenajú "kravu". Zároveň vo vysvetľujúcom slovníku Dahla je objasnenie týkajúce sa býka, ktorý doslova robí „hovädzie mäso z hovädzieho mäsa“. Logika v tomto vyhlásení je prítomná, pretože naši predkovia zabíjali kravy len ako poslednú možnosť, pričom ich používali hlavne ako zdroj mlieka. Úloha zdroja mäsa viac vyhovovala veľkým a silným býkom.

V závislosti od veku usmrteného zvieraťa dnes existujú iné koncepcie, ktoré charakterizujú ich mäso:

 • mliečne teľacie mäso z teliat vo veku 2-3 týždňov;
 • mladé hovädzie mäso - 3 mesiace - 3 roky;
 • hovädzie mäso zo zvierat starších ako tri roky.

Viete? Kravy majú veľmi dobre rozvinutý zmysel pre čas, takže ak je dojička aspoň o pol hodiny neskôr, výnos mlieka sa zníži o 5% a obsah tuku v mlieku klesne o 0,2-0,4%.

Kalorické a chemické zloženie

Kalórie a chemické zloženie hovädzieho mäsa závisí od kategórie mäsa. Tak pre produkty prvej kategórie sú spravodlivé tieto hodnoty (na 100 g) t:

 • proteíny - 18,6 g;
 • tuky - 15,9 g;
 • sacharidy - 0 g;
 • voda - 64,4 g;
 • popol - 0,9 g;
 • cholesterol - 0,08 g;
 • Omega-3 kyseliny - 0,1 g;
 • Omega-6 kyselina - 0,4 g

Druhá kategória hovädzieho mäsa (s nedostatočne vyvinutým svalovým tkanivom a malým množstvom tuku uloženého v oblasti obličiek, panvy a stehien) charakterizujú tieto ukazovatele: t

 • proteíny - 19,9 g;
 • tuky - 9,7 g;
 • sacharidy - 0 g;
 • voda - 69 g;
 • popol - 1 g;
 • cholesterol - 0,07 g;
 • Omega-3 kyseliny - 0,1 g;
 • Omega-6 kyselina - 0,3 g

V tomto prípade bude kalorický obsah chudého výrobku 156 kcal, rovnaké množstvo mramorového mäsa poskytne 170 kcal a v dusenej odrode sa toto číslo zvýši na 232 kcal. V priemere je na 100 g hovädzieho mäsa 187 kcal.

Medzi vitamínovZahrnuté a mimoriadne prospešné pre ľudí je možné izolovať vitamíny skupiny B (B1, B2, B5, B6, B9, B12), ako aj E, H, C, PP. Okrem nich ísť a nič menej užitočné. mikro a makroživinypredstavuje jód, fluór, meď, nikel, chróm, molybdén, zinok a tiež chlór, horčík, draslík, fosfor, vápnik, síru, sodík.

Prečítajte si aj informácie o zložení, vlastnostiach a použití hydinového mäsa (kuracie mäso, prepelica, kačica, husa, perlička, moriak, bažant, páv, pštros), ako aj králik a ovca.

Aké sú prínosy pre telo

Ženský, mužský a najmä detský organizmus potrebuje rôzne množstvá mikro a makro prvkov, takže aj tie najužitočnejšie produkty môžu ovplyvniť ich blaho rôznymi spôsobmi. Pozrime sa, čo je používanie hovädzieho mäsa a či by sa malo používať vo všetkých rôznych kategóriách ľudí.

muži

Naše babičky tiež tvrdili, že pre fyzickú silu človek jednoducho potrebuje jesť mäso, pretože je to jeho telo, ktoré poskytuje energiu na dlhú dobu. Vzhľadom k tomu, že hovädzie mäso obsahuje veľmi málo tuku, môže byť považované za dobrú zložku v rôznych jedlách športovcov a jednoducho tých, ktorí chcú vždy zostať vo forme.

Je pravda, že v používaní tohto produktu existujú určité obmedzenia. V závislosti od veku zástupcu silnejšieho pohlavia sa denná miera konzumácie takéhoto mäsa pohybuje v rozmedzí od 170 do 180 g (čím je starší muž, tým menej sa opiera o hovädzie mäso).

Je to dôležité! Nezabudnite, že kravské mäso obsahuje cholesterol, takže aby sa nezvyšoval v procese vyprážania, odporúča sa variť varené alebo dusené jedlá za účasti tejto zložky.

ženy

Pokiaľ ide o mužov, ženské hovädzie mäso bude užitočné pre rôzne diéty a jednoducho ako alternatíva k viac mastným druhom mäsových výrobkov. Vitamín B5 vo svojom zložení prispieva ku všetkým metabolickým procesom v ľudskom tele, čo znamená, že k rozpadu tukov dochádza rýchlejšie. Vitamín B2 má pozitívny vplyv na stav pokožky a vitamín C pomáha posilňovať cievne steny a spolu s vitamínom E zvyšuje ochranné funkcie organizmu, čím pomáha predchádzať vzniku kŕčových žíl a prechladnutí. V závislosti od veku sa bude rozdielne aj množstvo hovädzieho mäsa, ktoré konzumuje žena za deň: v mladšom veku môže jej počet dosiahnuť 160 g a po 30 rokoch je žiaduce znížiť tento počet na 140 g.

Ďalšie informácie o kravskom mlieku: tuk, hustota, zloženie, prínosy a poškodenia, spôsoby spracovania a typy.

deti

Najjednoduchší spôsob použitia hovädzieho mäsa možno vysledovať do tela dieťaťa, pretože sa neustále rozvíja a rozvíja. V tomto prípade pozitívne zmeny pod vplyvom takéhoto mäsa sú vyjadrené v nasledujúcom texte:

 1. Proteíny prítomné v produkte sú absorbované ľahšie ako z iných druhov mäsa, a to je hlavný stavebný materiál pre pestovanie tkanív všetkých orgánov. Elastín a kolagén (odrody hovädzej bielkoviny) zaručujú pevnosť a elasticitu spojivového tkaniva a kože, ktorých zlepšenie sa pozoruje aj vďaka aktivite vitamínu B2.
 2. Vitamín B6 zabezpečuje normálne fungovanie centrálneho nervového systému, vedenie nervových impulzov, stimuláciu reakcií excitácie a inhibície.
 3. B12 sa podieľa na krvotvorných procesoch a podobne ako železo zabraňuje vzniku anémie, ktorá je obzvlášť dôležitá v detstve. Okrem toho táto zložka hovädzieho mäsa prispieva k aktívnemu rozvoju svalového tkaniva.
 4. Fosfor pomáha udržiavať acidobázickú rovnováhu v tele a spolu s vápnikom posilňuje kosti a zuby dieťaťa. Nedostatok týchto prvkov môže vyvolať vývoj krivice u dieťaťa.
 5. Draslík a sodík podporujú rovnováhu vody a elektrolytov, optimalizujú srdce a normalizujú jeho rytmus.
 6. Vitamín PP pomáha premieňať živiny na energiu, zlepšuje tráviace procesy.
 7. Meď významne zvyšuje absorpciu proteínov a železa v tele a prispieva k prenosu kyslíka do buniek tkanív.
 8. Kyselina askorbová zvyšuje imunitu dieťaťa a pomáha vyrovnať sa s vírusovými infekciami.

Okrem toho komplex vitamín-minerál obsiahnutý v mäse dobytka urýchľuje regeneračné procesy a urýchľuje hojenie povrchov rán a zranenia v detstve sú veľmi časté.

Viete? V prvom roku svojho života, deti získať asi 25 cm na výšku, potom v druhom roku života, dieťa rastie ďalších 8-12 cm, a potom ročne pridáva 4-6 cm na výšku.

Čo môže byť škoda

So všetkými jeho prospešnými vlastnosťami môže hovädzie mäso spôsobiť poškodenie ľudského tela. Samozrejme, ak mäso používate zriedkavo a dodržiavate všetky pravidlá jeho prípravy, potom sa ničoho báť, ale v každom prípade by ste mali vedieť o možné problémy, medzi ktoré patrí nasledovné:

 • hromadenie cholesterolu v tele v dôsledku nadmernej konzumácie hovädzieho mäsa, čo môže mať nepriaznivý vplyv na stav gastrointestinálneho traktu a kardiovaskulárneho systému;
 • Purínové bázy, ktoré sú súčasťou produktu, pri neobmedzenom použití spôsobujú akumuláciu kyseliny močovej, čím sa zvyšuje riziko vzniku osteochondrózy, urolitiázy a dny;
 • častá konzumácia mäsa tiež zvyšuje počet hnilobných baktérií v hrubom čreve v dôsledku vývoja, pri ktorých sa objavuje skatol, krezol, fenol, kadaverín, indol a iné podobné látky, ktoré môžu nielen otráviť črevá, ale aj vstrebávať do krvi a spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov.

Je to dôležité! Pečené hovädzie mäso prináša určité škody, pretože určité množstvo tejto zložky z predávkovaného rastlinného oleja sa pridáva aj do cholesterolu, ktorý obsahuje.
Aby ste zabránili rozvoju všetkých týchto nepríjemných následkov, mali by ste vždy pozorovať rýchlosť použitia opísaného produktu:

 • pre ženy do 30 rokov - maximálne 157 g denne a po 31 rokoch - približne 142 g;
 • pre mužov do 30 rokov - najviac 185 g denne a po 31 rokoch - približne 171 g.

Lekári navyše neodporúčajú jesť viac ako 550 g hovädzieho mäsa týždenne, čo vám ušetrí pred aterosklerózou, dnou, urolitiázou, osteochondrózou a inými nepríjemnými prejavmi v tele.

Kusové mäso. T

Prakticky všetky časti kravy sú konzumované človekom, len ich prínosy (rovnako ako ich náklady) budú odlišné. Tento rozdiel je spôsobený odrodou hovädzieho mäsa: od najvyššej kvality po druhú triedu. Podľa variácie odrody je jatočné telo rozdelené na časti.

Najvyššia známka

Najvyššia trieda zahŕňa najchutnejšie, výživné a zdravé mäso získané z chrbtových a hrudníkových častí, ako aj z iných oblastí tela kravy. Zvlášť cenené sú sviečkovica, sviečkovica (alebo rump), stehno (chrbát), horná časť chrbta stehna (chrbtica). Každý z nich je vhodný na prípravu "svojho" jedla, takže pri výbere mäsa je vhodné pochopiť vlastnosti každého kusu.

Zadná časť

Dorzálna časť, ktorá môže byť ďalej rozdelená na hrubú hranu (často sa nazýva "filet"), rebrá na rebrá, entrecotes a rebrá, môžu byť použité na prípravu prvého a druhého chodu, ako aj na pečenie v peci vo veľkých kúskoch. To je najviac chutné a šťavnaté mäso, takže je cenený oveľa vyššie ako ostatné časti.

Časť hrudníka

Hrudník je časť prednej štvrtiny jatočného tela, ktorá tvorí hrudník. Je to dobrá kombinácia mäsa, tuku a kostí. Zvyčajne sa dá rozdeliť na predné, stredné, jadro hrudníka a samotnú hruď. Prvý nemá takmer žiadne kosti, ale skôr tuk, vďaka ktorému sa úspešne používa na výrobu vývaru (je žiaduce odstrániť tuk vopred). Najcennejšie z tohto zoznamu je práve jadro, pozostávajúce z hrudníka, mäsa a tukovej vrstvy. Priemerná hruď má niektoré kosti a je považovaná za najslabšiu časť, ale je dosť výživná a dá sa použiť ako na varenie polievok, tak aj na pečenie.

Celú hrudnú kosť alebo len jej samostatnú časť je možné oddeliť od kosti, plniť a variť vo forme kotúča. Mäso môžete jednoducho nakrájať na kúsky na dusenie alebo varenie.

sviečková

Hovädzie jatočné telo je drahšie ako všetko ostatné. Patrí do chrbtovej zóny a je bedrovou časťou (tenký okraj), s veľmi jemným a chudým mäsom, ideálnym na varenie steakov, pečeného hovädzieho mäsa, azu, gulášu, kotletky a rožkov. Sviečku je možné pripísať nielen tenkú hranu, ale aj sviečkovicu na kosti, sviečkovicu bez kosti a sviečkovice. Chateaubriand sa získava od stredu súboru, od najtenšej časti po hornú časť a od ostrého konca filet mignon.

sviečková

Rump sa nazýva časť jatočného tela, ktorá sa nachádza v blízkosti panvy. Zvyčajne sa vyznačuje tenkými mastnými vrstvami a má voľnú vláknitú štruktúru. Skvelé na dusenie a vyprážanie.

stehno hovädzie

Nachádza sa v hornej časti zadnej časti stehna a najčastejšie sa používa na pečenie v peci vo veľkom kuse alebo na výrobu eskalád, medailónov, kotletiek a sekaných kotletiek. Okrem toho môže byť rump varené na otvorenom ohni, ktorý len rozširuje kulinárske možnosti.

stehno

Táto časť je narezaná na niekoľko kusov pozdĺž línií kontaktu troch hlavných femorálnych svalov: rez, sonda a hrubý okraj boku. Sonda je mäso s jemnými vláknami získanými z vnútornej strany stehna. Je veľmi jemný a len mierne prevyšuje hrubý bok. Ssekom nazval vonkajšiu zónu polovice femorálnej časti jatočného tela. Jeho svalové vlákna sú o niečo hrubšie a hrubšie, s chumáčmi obklopenými vyvinutejším tkanivom. Takéto mäso je ideálne na dusenie alebo varenie v rúre.

Je to dôležité! Všetky vyššie uvedené časti zo skupiny „top grade“ majú jednu vec spoločnú - obsahujú minimálne množstvo slabo stabilného kolagénu, takže tento produkt je ideálny na pečenie.

Prvá trieda

Na rozdiel od prémií sa prvý používa oveľa častejšie na dusenie a spracovanie mletého mäsa, to však neznamená, že kvalita takéhoto mäsa je na nízkej úrovni. Táto skupina zahŕňa lopatkové a humerálne časti, bok a krk.

Čepeľ

Špenát - mäso s relatívne hrubými vláknami a hustými žilami, ale chudé. Z neho si môžete variť prvé jedlá, ako aj prídavky do príloh vo forme dusených kulinárskych výrobkov, steakov, gulášu, azu, mletých mäsových guličiek a mäsových roliek. Niekedy sa ramenná časť nachádza na predaj pod názvom "mäso na vyprážanie z prednej štvrtiny".

ramenné časť

Podľa chuťových vlastností môže byť ramenná časť porovnaná so stehnom alebo chrbtom, pretože mäso sa vyznačuje jemnými vláknami a je vhodné na varenie vyprážaného mäsa, mletých mäsových guľôčok, plnených polievok a čírych vývarov. Ak si to želáte, môžete z neho smažiť alebo upiecť rolky.

bok

Takéto mäso má hrubú textúru, ale má dobrú chuť. Môže byť použitý na mletie, po ktorom nasleduje príprava mäsových guľôčok, rezov, roliek, prvých jedál (polievok a boršč), ako aj zraz. Kosti a chrupavky sa nachádzajú v pluhu, ktorý sa v závislosti od spôsobu prípravy odstráni alebo jednoducho rozdrví. Čisté mäso sa občas zvinie a naplní, čím sa z neho vyvaľuje. Je vhodný na varenie nasekaného teľacieho mäsa.

Druhá trieda

Druhý typ mäsa je relatívne lacnejší ako predchádzajúce, ale z týchto produktov sa dajú vyrobiť aj dobré potraviny. Krk aj predné a zadné stopky môžu byť použité na dusenie, varenie a dokonca aj na vyprážanie na plátkoch, hoci tento proces niekedy trvá dlhšie ako pri varení mäsa najvyššej alebo prvej triedy.

Nos (krk)

Je reprezentovaný svalovým tkanivom a obsahuje pomerne veľký počet šliach, ale vo všeobecnosti má dobrú chuť. Vhodné na dlhotrvajúce varenie a dusenie, varenie plniek polievok, vývarov, mletého mäsa na kotlety, guláš a dokonca aj svorkové, ale odporúča sa okamžite odstrániť všetky existujúce šľachy. Okrem toho, dobrý krík alebo silný vývar na naplnenie prvých chodov sa vynoria z krku, ale pred použitím musíte mäso dlho variť (je potrebné dlhodobé vystavenie vysokým teplotám). Krk zo zadnej časti hlavy má dobrú vrstvu tuku, vďaka ktorej pri pečení dostanete veľmi šťavnaté a chutné pečené mäso. Túto časť je možné použiť na prípravu mletého mäsa alebo morenia v malých kusoch.

Predný driek (kĺb)

Vyznačuje sa veľkým počtom spojivového tkaniva a šliach, pretože kĺb je oveľa ťažší ako predchádzajúce časti hovädzieho mäsa. Okrem toho táto časť obsahuje mozgovú kosť a želatínu, ktorá bude veľmi vhodná pri príprave vývaru a želé. Z mäkkej časti môžete robiť tácky, karbonátky, rožky a dusené mäso, ale len po odstránení všetkých šliach.

Zadná stopka

Oddelenie zadného drieku sa vykonáva cez holennú kosť, na úrovni mierne nižšej ako 1/3 jej časti (Achillova šľacha je oddelená vopred v mieste jej prechodu do svalového tkaniva). Rovnako ako predná stopka, chrbát často ide na predaj nakrájané (približne 4-5 cm hrubé), ktoré vyžadujú predĺžené tepelné spracovanie. Používa sa na rovnaké účely ako predná stopka, ale je to želé, ktoré je obzvlášť chutné.

Viete? História svalu začala pred niekoľkými tisíckami rokov, keď kočovný národ severu všimol majetok bohatého vývaru na zamrznutie v zime. Neskôr, toto jedlo bolo vynikajúcim doplnkom kampane, čo vám umožnilo rýchlo nasýtiť obchodníkov, bojovníkov a poľovníkov. Vo dňoch Ruska bolo varené po sviežom hode, nalial všetky zvyšky zo stola tekutinou. Takéto jedlo bolo určené pre služobníka.

Ako si vybrať pri nákupe

Dokonca aj najkvalitnejšie hovädzie mäso nemôže splniť vaše očakávania, ak neviete, ako ho správne vybrať. Rozhodovanie o tom, akú časť potrebujete a ísť po nej do obchodu alebo na trh, pamätajte na základné pravidlá výberu:

 • čerstvé mäso mladého zvieraťa musí byť jasne červené, bez bodiek a škvŕn (tmavé odtiene znamenajú, že kus bol získaný z jatočného tela starého zvieraťa);
 • existujúca vrstva tuku by mala byť vždy hustá, s rozpadajúcou sa štruktúrou a bielou farbou;
 • povrch čerstvého kusu mäsa bude vždy elastický a suchý, keď sa stlačí prstom, jeho tvar sa vráti späť;
 • никакого неприятного запаха от свежей тушки исходить не должно, а если вы покупаете замороженный продукт, проследите, чтобы на упаковке не было снега или большого скопления льдинок, так как такие кристаллы появляются именно при нарушении правил хранения или при повторной заморозке уже размороженного продукта.
Pamätajte si, že najlepšie polievky, vývary a ďalšie prvé kurzy sú vyrobené z rump, kostí s kostí, lopatky, ramena, rump alebo prednej časti hrudníka. Na pečenie pečenia sa odporúča vybrať sviečkovicu, sviečkovicu, rump a rump a vytvoriť kotlety, karbonátky, mäsové guľôčky a rôzne mäsové výplne, preto je lepšie kúpiť si rameno, spodný rump, mäso z drieku a boku. A pre chutné kholodets (želé) stojí za to nájsť vhodné kĺby, stopky a chvost.

Video: Hovädzie tipy

Ako skladovať doma

Čerstvé mäso z hovädzieho mäsa môžete skladovať v chladničke najviac tri dni v rade, ale v mrazničke sa toto obdobie zvýši na 10 dní. Okrem toho, keď sú uchovávané v mrazničke, užitočné a chuťové vlastnosti produktu budú zachované oveľa lepšie ako pri skladovaní v chladničke. Skladovateľnosť je možné predĺžiť v marináde, ale nebude možné použiť takéto mäso na všetky jedlá. Všeobecne platí, že hovädzie mäso je chutný a zdravý produkt, ale nemali by ste ho považovať za neškodný. Získajte maximálny úžitok pre telo a vyhnite sa možným negatívnym dôsledkom, ktoré môžu podliehať iba pravidlám výberu, vareniu a meranej konzumácii mäsa.

Loading...