Krmivo pre teľatá

V dávnych dobách jedli kravy iba lúčne trávy av zime seno opatrne pripravené pre nich hostiteľom. V našom technickom veku však možnosti zachovania podobného spôsobu kŕmenia hovädzieho dobytka zostávajú čoraz menšie a v podmienkach veľkého poľnohospodárskeho podniku alebo mliekarenskej farmy vôbec neexistujú.

Z tohto dôvodu chovatelia už dlho zahrnuli do stravy svojich domácich zvierat rôzne kombinované krmivá. Používajú sa aj na chov teliat, ale správna výživa mladých zvierat má svoje vlastné vlastnosti, ktoré sa musia brať do úvahy, aby sa zabránilo črevným poruchám a iným problémom s tráviacim systémom teliat.

Výhody a nevýhody kŕmenia dobytka

Výhody použitia krmiva pri tvorbe stravy hovädzieho dobytka sú zrejmé. Predovšetkým výhody tohto typu potravín spočívajú v tom, že:

 • zahŕňa všetky potrebné množstvá pre živočíšne látky (bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerálne látky) v koncentrácii, ktorá je poľnohospodárovi známa, a to znamená, že je možné plánovať a upravovať diétu kravy v závislosti od určitých okolností (stajne, kŕmenie mláďat, tehotných samíc, teliat rôznych vekových skupín, chorých alebo slabých zvierat atď.);
 • zabezpečuje, že zvieratá dostanú maximálne množstvo živín s minimálnou spotrebou krmiva;
 • umožňuje "kravatu" kravy jesť tie zložky dôležité pre svoje zdravie, ktoré zviera odmieta jesť v čistej forme;
 • veľmi dobre sa vstrebáva;
 • ľahko dávkovať;
 • má vynikajúcu chuť a je takmer úplne konzumovaný zvieratami (minimálne straty);
 • Zistite, koľko priemerná krava, býk a teľa vážia a ako určiť hmotnosť domácich zvierat bez váh.

 • zvyšuje imunitu hovädzieho dobytka, poskytuje dodatočnú ochranu pred mnohými chorobami;
 • zlepšuje reprodukčné vlastnosti zvierat;
 • prezentované v širokej škále foriem, konzistencia (veľkosť granúl) a zloženie, ktoré vám umožní vybrať si ideálnu možnosť pre zviera akéhokoľvek veku a účelu;
 • je bezpečný zo zdravotného hľadiska, menej znečisťuje krmivá, neobsahuje patogénnu mikroflóru, ktorá môže byť prítomná v prirodzených potravinách (seno, tráva, potravinový odpad) - v dôsledku toho sa znižuje pravdepodobnosť, že kravy klesnú;
 • zjednodušuje proces zberu stodoly, čo prispieva k zvyšovaniu produktivity práce a znižovaniu nákladov pre celý výrobný proces (zvyšovanie ziskovosti podniku)
 • ľahko sa prepravuje a pohodlne skladuje, trochu je vystavené poškodeniu, dokonca aj v podmienkach zvýšenej vlhkosti alebo nízkych teplôt, a zaberá minimálny priestor (v porovnaní s tým istým senom);
 • umožňuje zlepšiť kvantitatívne a kvalitatívne ukazovatele mäsa a mlieka s čo najracionálnejším využitím všetkých finančných prostriedkov vynaložených na krmivá

Je to dôležité! Je dokázané, že používanie krmiva pre zvieratá, najmä v kombinácii s vitamínovými doplnkami, umožňuje zvýšiť produktivitu hovädzieho dobytka (prírastok hmotnosti, množstvo mlieka a jeho obsah tuku) o štvrtinu a niekedy o tretinu v porovnaní s kŕmením prirodzenou potravou. Napríklad výkrm mláďat na porážkovú hmotnosť pomocou moderných kŕmnych zmesí sa môže znížiť zo 16 na 12 mesiacov.

Farmár tak môže s použitím krmiva mať istotu, že jeho oddelenia dostanú vysoko kvalitné obilniny a strukoviny, trávu a borovicovú múku, vitamíny a minerály „v jednej fľaši“. Ak hovoríme o nedostatkoch, potom s riadnym použitím kŕmnych zmesí je to málo. V tejto súvislosti môžeme poznamenať len:

 • vysoké náklady na určité druhy takýchto výrobkov;
 • komplexný technologický proces vlastnej výroby;
 • možné chyby pri používaní, porušenie dávkovania, formulácie, výrobnej technológie doma, atď., môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie a produktivitu stáda;
 • v prípade príliš skorého zavedenia krmiva do stravy teľaťa sa dieťa môže stretnúť s funkčnými poruchami tráviaceho systému;
 • ak kravy z detstva nie sú zvyknuté na tento druh jedla, môžu ho úplne odmietnuť bez toho, aby akceptovali chuť alebo zvláštnu textúru nového krmiva. V tomto prípade sa farmár musí uchyľovať k rôznym trikom a miešať rôzne krmivá medzi sebou, čo spôsobuje ďalšie nepríjemnosti.

druh

Kŕmne zmesi sa líšia v závislosti od zloženia, formy, účelu a ďalších kritérií. napríklad, chovné býky, tehotné, dojiace, suché kravy a teľatá potrebujú rôzne krmivá. Okrem toho, v prípade mladých populácií sa v závislosti od veku rozlišuje triedenie zmiešaných krmív, napríklad výrobcovia ponúkajú teľatá: t

 • od 10. do 75. dňa života;
 • od 76. do 115. dňa života;
 • od 116. do 400. dňa života;
 • od 1 do 6 mesiacov;
 • od 6 do 12 mesiacov;
 • od 12 do 18 mesiacov atď.
Je to dôležité! Na rozdiel od iných druhov hospodárskych zvierat, dobytok je veľmi nenáročný na podmienky zadržania, ale vykazuje kritickú citlivosť na kvalitu krmiva.
Táto vlastnosť sa týka predovšetkým mladých, preto je pre začínajúceho poľnohospodára veľmi dôležité pochopiť hlavné charakteristické vlastnosti každého z existujúcich druhov kŕmnych zmesí a vybrať tie, ktoré sú najvhodnejšie na použitie na jeho farme.

Vo forme uvoľnenia

Uvoľňovanie formy - jedno z hlavných kritérií klasifikácie krmiva pre zvieratá. Pre hovädzí dobytok sa používajú sypké, granulované krmivá a brikety.

uvoľnený

Zmiešané zmiešané krmivo je podmienečne homogénna zmes purifikovaných a rozdrvených zložiek na požadované veľkosti zložiek, ktoré tvoria obvyklú diétu kravy (seno, slama, koláč, obilniny, strukoviny, mäsová a kostná múčka, rôzne vitamínové a minerálne doplnky atď.), Ale kombinované v súlade s vedecky podložené recepty.

Môžu existovať tri typy brúsenia - malé, stredné a veľké.

Viete? Deväť z desiatich teliat, ktoré nežijú do veku zabitia, umiera na ochorenia gastrointestinálneho traktu alebo patogénov, ktoré vstupujú do tela potravou. Úspech výroby a predaja hovädzieho mäsa teda priamo závisí od kvality potravín.
Táto možnosť je najjednoduchšia na prípravu, a preto je ceteris paribus lacnejší ako ostatné dve formy (ak je cena peliet alebo brikiet nižšia ako objemové krmivo, znamená to, že druh peliet je oveľa kvalitnejší).

Granulované krmivo

V tomto prípade sa sypká kompozícia pripravená vyššie uvedeným spôsobom s použitím špeciálneho zariadenia, nazývaného granulátor, lisuje pod vysokým tlakom na väčšie zhluky (granule) rovnakého, zvyčajne valcového tvaru a veľkosti.

Veľkosť každej granule v závislosti od veku zvieraťa, pre ktoré je produkt určený na podávanie, je od 4,7 do 19 mm.

Granule majú rad výhod oproti hromadnému krmivu, a to: t

 • ľahšie sa skladujú a prepravujú;
 • sú vhodnejšie pre farmy s mechanizovaným kŕmením kráv;
 • Prvky v ich zložení nie sú vystavené mechanickému poškodeniu a sú vždy prezentované v rovnakom zložení (je možné použiť tzv. Samo-triedenie);
 • poskytujú oveľa menšie straty pri použití (granulát vytečie menej z podávačov);
 • živiny v procese granulácie sa rozkladajú na ľahšie stráviteľné formy, pričom všetky vitamíny sú úplne zachované;
 • ďalšie spracovanie zahŕňa zničenie patogénnej mikroflóry, ktorá by mohla byť prítomná v pôvodných surovinách.
Vyššie náklady na granulát sa teda zvyčajne odôvodňujú.
Prečítajte si o štádiách kŕmenia teliat a vitamínov, ktoré mladé zvieratá potrebujú pre rýchly rast.

brikety

Je pripravený takmer rovnako ako granulovaný, ale je formovaný do väčšej formy - obdĺžnikových plochých dlaždíc, ktoré môžu mať rôzne veľkosti. Základ, alebo nie menej ako polovica takéhoto krmiva, sa zvyčajne skladá z hrubých zložiek (seno, slama) a na zabezpečenie formy brikety sa spravidla používa kŕmny sirup (melasa). Pred použitím takýchto brikiet musia byť drvené, ale sú veľmi pohodlne zabalené, prepravované a skladované, čo robí túto formu obzvlášť atraktívnou pre veľké farmy.

Do cieľa

Pri výbere krmiva musí poľnohospodár zohľadniť nielen jeho formu a kategóriu (pohlavie, vek, účel) zvierat, pre ktoré je táto potravina určená. Faktom je, že niektoré produkty sú kompletným zdrojom výživy, zatiaľ čo iné sú doplnkami alebo prídavnými látkami v potravinách. Aby sme sa nemýlili, mali by sme sa riadiť všeobecne uznávanými symbolmi, ktoré uvádza výrobca na obale.

Polnoratsionny (PC)

Tento typ kombinovaného krmiva zahŕňa všetky látky potrebné pre príslušnú kategóriu zvierat na normálny a úplný vývoj. Zloženie výrobku pozostáva najmä z obilnín, najmä ovsa, pšenice a jačmeňa, avšak pri vytváraní špecifického zloženia sa „spotrebiteľská skupina“ nevyhnutne berie do úvahy - rôzne fázy vývoja zvierat. Napríklad najmenšie teľatá dostávajú predradené PC, čím zabezpečujú maximálnu imunitu a rast, Potom sa do stravy zavedú štartovacie odrody krmiva atď. Tento prístup umožňuje zvýšiť produktivitu každého jednotlivca a tým zabezpečiť hospodársky úspech celej ekonomiky.

Viete? Mramorované hovädzie mäso z japonskej kravy Wagyu je najdrahšie mäso na svete. Kilogram takéhoto filé môže stáť viac ako 500 USD a obzvlášť jemné kúsky sú niekedy ocenené na 1 000 USD za malý steak. Ak chcete získať také cenné mäso, Japonci kŕmia svoje zvieratá len najlepšími bylinkami, zalijeme ich pivom a masáže saké. A poľnohospodári z Austrálie, v poslednej dobe aj pestovanie tohto plemena kráv, namiesto "plebejského" piva im dodávajú vynikajúce červené víno.
PC môže byť chovateľom dobytka plne využitý namiesto zvyčajného pre malé farmy sena, siláže a obilných zmesí, ktoré nemôžu poskytnúť podobný výsledok.

Koncentrované (K)

Na rozdiel od vysoko kvalitných krmív, koncentrované obsahujú zvýšené množstvo bielkovín, minerálov, vitamínov a vlákniny. Nie sú určené na to, aby nahrádzali iné druhy potravín, ale sú len dodatkom k tomu, druhom hnojiva, ktoré je určené na zlepšenie rastu zvieraťa a posilnenie jeho imunity. Zloženie koncentrátov je rozdelené do dvoch hlavných skupín - sacharidov a proteínov. Prvý z nich je založený na kukurici, proso, pšenici, jačmeni (obsah sacharidov dosahuje 70%), medzi inými sójové bôby, hrach a iné strukoviny, ako aj rôzne druhy koláčov (obsah proteínov do 25%). Koncentrované krmivo sa najlepšie používa v zime, riedi sa obilím, senom, silážou, slamou a koreňmi. Maximálny podiel takýchto koncentrátov v potrave by nemal presiahnuť 50%.

Koncentráty sa môžu podávať teľatám v suchej forme alebo zmiešať s vodou vo forme kaše.

Krmné zmesi

V skutočnosti kŕmne zmesi predstavujú veľmi plnú výživu teliat, ktoré sa môžu poskytovať s použitím koncentrátov. Niekoľko typov koncentrovaného krmiva (vrátane sacharidov a proteínov) sa zmieša dohromady a zriedi trávovou múčkou, ako aj melasou alebo čisteným krmivom močoviny, ktorá je vynikajúcim zdrojom dusíka.

Je to dôležité! Močovina sa môže pridať na kŕmne zmesi pre kravy s hmotnosťou najmenej 250 kg. Lýtkový žalúdok je príliš slabá mikroflóra na spracovanie amoniaku.
Vysoko kvalitná kŕmna zmes môže byť pripravená nezávisle a veľké farmy na chov dobytka práve to. To však vyžaduje veľmi prísne dodržiavať recept, takže začínajúci farmári majú vždy možnosť zakúpiť hotovú kŕmnu zmes, ktorá obsahuje všetky potrebné komponenty v správnom pomere.

Aditíva (BVD)

Symbol "BVD" znamená doplnok proteín-vitamín. Zloženie tohto typu produktu teda zahŕňa proteíny, vitamíny a minerálne soli potrebné pre teľa v určitej fáze jeho vývoja. BVD umožňujú farmárovi osobne pripraviť plnohodnotnú výživnú diétu pre jeho stádo, obohacujúcu kŕmnu zmes proteínmi, vitamínmi a minerálmi pridaním 20-25% BVD.

Premixy (P)

Premixy sú tiež potravinovou prísadou do stravy hovädzieho dobytka. Sú navrhnuté tak, aby obohatili krmivo používané farmárom o vitamíny, esenciálne aminokyseliny a ďalšie zložky, ktoré zvyšujú imunitu zvieraťa a stimulujú jeho rast.

Naučte sa, ako si vybrať teľa pri nákupe a akú prezývku si o tom myslíte.

Základom premixov sú zvyčajne pšeničné a pšeničné otruby, ako aj múčka z jedla a repky alebo sóje. Na rozdiel od BVD je v krmných zmesiach pridaných len veľmi málo pridaných premixov - nie viac ako jedno percento.

Čo je zvyčajne súčasťou krmiva

Kombinované krmivo pre hovädzí dobytok sa samozrejme podstatne líši v zložení, ak však hovoríme o skupine výrobkov celej skupiny, zvyčajne zahŕňajú:

 • zrno - jačmeň, proso, kukurica, ovos, pšenica (dôraz je kladený na vysoký, až 70%, obsah sacharidov a nízky obsah bielkovín). Obilniny zvyčajne tvoria 65% zmesi živín;
 • strukoviny - sójové bôby, hrach, fazuľa, vlčí bôb. Táto skupina výrobkov je navrhnutá tak, aby poskytla telu zvieraťa kompletný proteín;
 • objemové krmivo (slama, seno);
 • mäsová a kostná múčka;
 • odpad z kultúr palacinky v týždni (koláč, jedlo);
 • trávová a borovicová múka;
 • mäso a odpad z rýb;
 • soľ vysoko purifikovaná;
 • minerálne prvky (vápnik, fosfor, horčík, draslík, síra, mangán, železo, zinok, jód, meď, kobalt, selén atď.);
 • vitamínové doplnky (karotén, cholekalciferol, tokoferol, menadión, tiamín, riboflavín, kyselina nikotínová, cholín, kyselina pantoténová, biotín).

Odporúčame vedieť, čo robiť, ak je teľa pomalá a nejedí dobre.

Ako staré a ako kŕmi teľatá

Pre teľatá sú určené predkrmové krmivá určené na kŕmenie dojčiat vo veku od troch dní. Väčšina odborníkov však dôrazne odporúča, aby aspoň dva týždne od narodenia neboli do teľacej stravy zaradené žiadne iné potraviny ako kolostrum. Potom môžete starostlivo a postupne začať diverzifikovať stravu, vrátane plnotučného mlieka, reverzných, varených zemiakov a špeciálnych kŕmnych zmesí na príslušný vek. V tomto prípade by malo mlieko teľaťa naďalej dostávať najmenej tri mesiace. Denné dávky krmiva pre teľatá neexistujú. Malí býci majú veľmi slabý tráviaci systém, pod ktorým sa musí poľnohospodár prispôsobiť a tu je všetko veľmi individuálne. V tom okamihu, keď množstvo štartovacej kŕmnej zmesi, ktorú konzumuje dieťa, dosiahne jeden a pol kilogramu, obilie alebo obvyklá „dospelá“ kombinovaná potrava sa postupne zavádza do stravy. Za tri mesiace života deti zvyčajne konzumujú približne 18 kg štartovacej zmesi v kombinácii s plnotučným mliekom a až 25 kg štartéra pri použití odstredeného mlieka alebo náhradiek mlieka.

Viete? Počas prvých dní života je teľa schopné piť až osem litrov mledziva a obmedziť chuť dieťaťa počas tohto obdobia nie je v žiadnom prípade nemožné.
Použitie kombinovaných krmív pre chov dobytka je neoddeliteľnou súčasťou moderného prístupu k chovu zvierat. Táto potravina má množstvo nesporných výhod oproti výžive na princípe bezplatného pasenia, avšak na rozdiel od ostatných si vyžaduje dôkladný prístup od farmára a veľkú starostlivosť. Nadbytok aj nedostatok jedného alebo iného typu takýchto zmesí a prísad môže negatívne ovplyvniť rast mladých jedincov a produktivitu dospelého stáda av prípade vážnych chýb dokonca viesť k chorobám a smrti zvierat.

Loading...