Návod na použitie kokcidiostatík pre králiky

Kokcidióza je infekcia pečene, žlčníka, žalúdka alebo čriev králikov s kokcidiami (jednobunkové parazity). Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že v konečnom dôsledku, ktorý sa šíri medzi bunkami so zvieratami, spôsobuje ich smrť. Koktsidiostatiki určené na liečenie zvierat, ako aj na prevenciu chorôb, av tomto článku sa dozviete, ako ich správne aplikovať.

Princíp účinku kokcidiostatík

Kokcidiostatiká sú veterinárne lieky určené na usmrtenie alebo oddialenie vývoja kokcídií. Získavajú sa chemickými prostriedkami alebo pomocou mikroorganizmov. Väčšina z nich sú antibiotiká, môžu spôsobiť vážne intoxikácie u zvierat. Akonáhle sú vo vnútri, lieky nielen eliminujú následky lézie (zlý stav srsti, hnačka, úbytok hmotnosti, nadúvanie a bolesť v bruchu), ale tiež ovplyvňujú kokcidiu. Ovplyvňujú procesy metabolizmu sacharidov v jednobunkových bunkách, vedú k narušeniu bunkového delenia buniek a pokrývajú rôzne štádiá ich vývoja.

Je to dôležité! Odporúča sa čas od času meniť jednu kokcidiostatikum na druhú, aby nespôsobovala závislosť na kokcidiách.

Návod na použitie

U králikov sa odporúčajú tieto typy kokcidiostatík: t

 • "Baykoks";
 • "Tolitoks";
 • "Solikoks";
 • "Diakoks".
Aj po použití týchto liekov sa zvieratá zbavili kokcidiózy, ich pečeň a črevá po zabití sa musia zlikvidovať.

"Baykoks"

Baycox je liek Bayer na prevenciu a liečbu kokcidiózy u králikov. Hlavnou účinnou zložkou je toltrazuril, ktorý sa predáva ako roztok. Existujú 2 možnosti:

 • obsah toltrazurilu 2,5% (25 mg na 1 ml);
 • obsah toltrazurilu je 5% (50 mg na 1 ml).
V pokynoch pre obe možnosti, králiky nie sú uvedené, len hydina a dobytok, ale veterinári odporúčajú tento liek. "Baykoks" 2,5% zriedený vodou v pomere 2 ml liečiva na 1 liter vody, počítajúc s tým, že 1 kg telesnej hmotnosti zvieraťa vyžaduje 7 ml lieku. Po aplikácii sa mäso zvierat nemôže konzumovať 2 týždne.

Zistite, čo by mal byť králik držiak v lekárni.

"Baycox" 5% sa naleje do zvierat v ústach bez riedenia vodou alebo zmiešané s jedlom, pričom sa vypočíta dávka 0,2 ml produktu na 1 kg telesnej hmotnosti. Liek sa podáva zvieratám 2-3 dni v rade, s akútnou formou ochorenia - 5 dní. Tento nástroj možno použiť na prevenciu kokcidiózy. V tomto prípade sa dvakrát ročne rozpustí 1 ml 2,5% vodného roztoku v 1 litri vody a naleje sa do nápojov.

"Baykoks" nie je možné poskytnúť:

 • dojčatá do 3 týždňov;
 • tehotné a dojčiace králiky;
 • oslabené zvieratá;
 • zvierat s hmotnosťou do 400 g
Po použití "Baycox" 5%, králičie mäso by nemali byť konzumované 70-91 dní, po "Baykoks" 2,5% - 2 týždne. "Baykoks" nespôsobuje vedľajšie účinky, závažné predávkovanie spôsobuje stratu chuti do jedla.

Viete? Dvaja-kilogram králik potrebuje toľko vody ako desať-kilogram psa.

"Tolitoks"

Podobne ako predchádzajúci liek, Tolitox obsahuje toltrazuril v množstve 25 mg na 1 ml a používa sa na prevenciu a liečbu kokcidiózy. Návod na použitie a dávkovanie lieku je podobný "Baycox" 2,5%.

"Solikoks"

Hlavnou výhodou lieku "Solikoks" je, že hlavná účinná látka diklazuril je tak nízko toxická, že po jej použití nie je potrebné pozorovať karanténne obdobie pred porážkou zvierat. Tento nástroj preukázal svoju účinnosť v boji proti všetkým typom kokcídií u králikov. "Solikoks" možno kombinovať s antibiotikami, inými liekmi, rôznymi potravinami, vodou.

Je to dôležité! Ak sa rozhodnete dať králikom "Solikoks" s vodou, potom do 10 litrov vody musíte pridať 1 liter lieku, to znamená, že musíte najprv naliať vodu do miešacej nádrže.

Má prakticky žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky. Králiky "Solikoks" sa môžu podávať v čistej forme (liek sa predáva vo forme viskóznej kvapaliny) alebo sa zriedi vodou. Dávka lieku je 0,4 ml na 1 kg hmotnosti králika počas 1 dňa, musíte použiť 2 dni v rade.

"Diakoks"

Dicoxuril je liek s rovnakou účinnou zložkou "Solicox" "Diacox", ale jeho rozdiel je v tom, že je dostupný vo forme prášku. "Diacox" sa nemôže rozpustiť vo vode, pretože k nemu sa pridávajú drvené drvené krupice ako pomocná látka, preto sa činidlo zmieša s krmivom.

Viete? V procese žuvania králiky pohybujú čeľusť 2 krát za 1 sekundu.

"Diakoks" odporúčané na liečbu kokcidiózy u králikov od prvého dňa života. Na 1 kg telesnej hmotnosti králika sa získa 0,5 g "Diacox", čo zodpovedá 1 mg účinnej látky. Aby sa liek rovnomerne premiešal s krmivom, dôkladne sa zmieša príslušná dávka Diacoxu v malom množstve krmiva, potom sa naleje do zvyšku krmiva a znovu dôkladne premieša.

Prevencia kokcidiózy: základné pravidlá

Aby sa zabránilo kokcidióze, musia sa dodržiavať nasledujúce pravidlá: t

 1. Spájka s kokcidiostatikami.
 2. Neskrmujte zvieratá s nekvalitným krmivom nízkej kvality.
 3. Dodržujte hygienické predpisy, dodržiavajte čistotu v klietkach, podávačoch a miskách na pitie.
 4. Obohaťte živočíšne menu vitamínmi a minerálmi.
 5. Nemeňte dramaticky kŕmiť.
 6. Nedovoľte vlhkosť.
 7. Chrániť zvieratá pred prievanom.
 8. Zabráňte náhlym zmenám teploty v mieste zaistenia.
 9. Pri nákupe nových zvierat ich dočasne izolujte, kým sa nezistí prítomnosť choroby.
 10. Kontrola, či obsah proteínu v krmive nepresahuje 10%.
Je to dôležité! Zvýšený obsah proteínov v potrave prispieva k urýchleniu vývoja kokcidiózy.
V boji proti kokcidióze u králikov tak preukázali svoju účinnosť kokcidiostatiká Baycox, Tolitox, Solikox a Diacox. Môžu byť podávané v čistej forme alebo zmiešané s jedlom, vodou. Akékoľvek ochorenie je však ľahšie predchádzať ako liečiť, takže každý chovateľ králika musí dodržiavať preventívne opatrenia.

Loading...