Vyrábame rôzne misky na pitie pre prepelice vlastnými rukami

Noví chovatelia hydiny nie vždy venujú náležitú pozornosť tomu, aby svojim oddeleniam poskytovali vodu, pričom to považuje za záležitosť, ktorá si nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Ako však ukazuje prax, nestačí len naliať vodu do akejkoľvek vhodnej nádoby. Vtáky, a najmä prepelice, sú tak pohyblivé a nepríjemné tvory, ktoré veľmi rýchlo kontaminujú potravou, perím a zvyškami výkalov. A niekedy, v úplne neškodnom vyzerajúcom otvorenom tanku, aj mláďatá sa utopia, takže musíte byť zodpovední za vytváranie krmítka pre vtáky.

Požiadavky na pitie

V procese chovu hydiny získali ľudia bohaté skúsenosti, na základe ktorých boli vyvinuté určité požiadavky na misky na pitie:

 • mali by byť čo možno najviac uzavreté, aby sa v ňom zabránilo kontaminácii vody a množeniu škodlivých mikroorganizmov;
 • ich veľkosť by mala jasne zodpovedať počtu obsluhovaných vtákov a ich veku;
 • každý vták by im mal byť maximálne prístupný;
 • voda by mala byť prístupná vtákom akejkoľvek výšky, aby sa k nej mohol dostať každý;
 • materiály, z ktorých sa vyrábajú konzoly, musia byť šetrné k životnému prostrediu, hygienické a neškodné pre hydinu;
 • nádoby by mali byť upevnené tak, aby sa dali ľahko odstrániť na čistenie;
 • konštrukcia napájača by mala byť trvanlivá a nie nebezpečná pre vtáka.

Pitie pre prepelice vlastnými rukami

Existujú štyri hlavné typy štruktúr, ktoré poskytujú pitie prepelice:

 1. Otvorený typ, pre ktorý je vhodná takmer každá nízka kapacita.
  Viete? Úžasné zdravie prepelíc, ​​ktoré sú necitlivé na salmonelózu a iné vtáčie ochorenia, takže tieto vtáky nevyžadujú očkovanie kvôli vysokej teplote tela, ktorá jednoducho zabíja škodlivé mikroorganizmy.
  Toto je najviac nehygienický typ konzumentov, ktorý sa rýchlo znečistí, rozstrekne a prevráti a v ktorom sa mláďatá utopia.
 2. Vakuum založené na tlakovom rozdiele v guľôčkach umiestnených mimo a vnútri konštrukcie. Zvyčajne sa používa vo veľkých hydinárskych farmách.
 3. Vsuvka, ktorá sa tiež nazýva kvapkaním, pôsobí na princípe umývadla. Voda sa dodáva po kvapkách po stlačení špičky bradavky so zobákom prepelice.
 4. Pohár, ktorý sa skladá z malého plosek, vody, do ktorej sa automaticky privádza cez ventil, akonáhle sa hladina vody v takomto nápoji zníži na kritickú hodnotu.

Všetky tieto typy konzumentov sú celkom k dispozícii na výrobu vlastných rúk. Okrem toho sú tu stále početné možnosti pre kreatívne zavlažovacie zariadenia pre hydinu vyrobených praktickými remeselníkmi z plastových fliaš.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali, ako si vyrobiť podávač, mláďa, bunku a prepelicu vlastnými rukami.

Nippelny pitie misy

Ak chcete tento typ nápojového zariadenia, budete potrebovať nástroje a materiály vo forme:

 • Napájače bradaviek s eliminátormi driftu;
 • Plastové rúry;
 • Plastové viečko;
 • spojka;
 • kovania;
 • vŕtačky;
 • priemer vrtáka 10 mm;
 • plastové svorky.

Ak chcete zostaviť štruktúru, mali by ste:

 1. Pripravte meraciu časť plastového potrubia s priemerom 25 mm.
 2. Uzavrite jeden koniec potrubia plastovou zátkou.
 3. V pravidelných intervaloch pozdĺž vodorovnej čiary pozdĺž potrubia vyvŕtajte päť otvorov.
 4. Odstráňte otrepy nožom okolo otvorov a vylejte triesky cez otvorený koniec rúry.
  Viete? Vajcia prepelice sa môžu bezpečne skladovať pri izbovej teplote bez potreby chladenia. Okrem toho neobsahujú cholesterol a nikdy nespôsobujú alergie.
 5. Nasadenie otvoreného konca potrubnej spojky.
 6. Spojku na spojke dotiahnite.
  Odporúčame čítať o tom, ako správne kŕmiť prepelice a prepelice, keď je obdobie prepracovania vajec pri prepeličkách, koľko vajec preprahuje za deň, ako aj spôsob, ako udržať znášku prepelice doma.

 7. Nasaďte si vyvŕtané diery v továrňach na výrobu bradaviek, ktoré kombinujú výčnelky obklopené tesneniami s otvormi na rúre. Obojky na miskách na pitie, zakrývajúce rúru z dvoch strán, zaskakovacie.
 8. V hornom vzdialenom rohu vtáčej klietky odrežte otvor.
 9. Výsledná konštrukcia rúrky sa vsune do bunky cez dvere v nej a privedie koniec potrubia s armatúrou.
 10. Použitie plastových svoriek na pripojenie pitnej štruktúry potrubia v horizontálnej polohe k stropu klietky.
 11. Hadicu pripojte k prívodu vody k armatúre.

Je to dôležité! V žiadnom prípade by sa nemal kombinovať kŕmny žľab a nádoba na pitie v jednom komplexe alebo dokonca na ich umiestnenie v blízkosti.

Vákuová priechodka

Na výrobu vákuových nápojov vlastnými rukami sú potrebné:

 • plastové potrubie s priemerom 50 mm;
 • preglejkový list;
 • mlyn s priemerom 32 mm;
 • fréza s priemerom 44 mm;
 • vŕtačka;
 • dva krky s krytmi z plastových nádob s objemom 5 litrov;
 • sanitárne zariadenia;
 • plastová fľaša s objemom 1 l;
 • úzka kovová doska s dĺžkou 20 cm;
 • samorezná skrutka dlhá 45 mm.

Tento stroj na zavlažovanie prepelíc je zostavený nasledovne:

 1. V preglejkovej fólii, ktorá pokrýva prednú časť klietky s vtákmi, sa v spodnej časti klietky vyvŕtajú otvory s priemerom 44 mm.
 2. V plastovom potrubí, ktorého dĺžka by mala zodpovedať šírke klietky s vtákom, je vyvŕtaných šesť otvorov pozdĺž zvislej čiary s frézou, z ktorých päť by malo byť zarovnaných s otvormi v preglejke. To znamená, že prepelica, strkajúca hlavu do otvoru v preglejke, sa musí ľahko dostať do otvoru v rúre.
 3. Desať milimetrov pod otvormi v preglejke na bokoch je vystužená plastová inštalatérska konzola, ktorá bude podporovať rúru.
 4. Úzka kovová doska je ohnutá v tvare litrovej plastovej fľaše a potom pribitá na preglejku v pravom hornom rohu v strede. To bude horný držiak fľaše.
 5. Potom by sa na oboch koncoch potrubia mala spájka hrdla päťlitrových plastových nádob. Na tieto hrdlá sú priskrutkované kryty, ktoré slúžia ako druh potrubnej zátky. Výhodou tohto typu zástrčiek je možnosť ich odskrutkovania a potom prepláchnutie vnútra potrubia.
 6. Pripravená trubica sa vloží do svietidla tak, aby sa päť otvorov v ľavej časti zhodovalo s otvormi v preglejke a šiesty otvor na pravej strane je určený pre hrdlo fľaše s objemom litra.
 7. Medzitým sa do veka litrovej fľaše vyvŕta päť milimetrových otvorov.
  Bude pre vás užitočné čítať o najlepších plemenách prepelíc, ​​ako aj najdôležitejšiu vec pri chove prepelice doma.

 8. Skrutka s dĺžkou 45 mm je naskrutkovaná vedľa nej z vonkajšej strany veka. Je priskrutkovaný do minimálnej hĺbky, aby sa udržal len v uzávere. Táto skrutka je na jednej strane podperou fľaše a na druhej strane regulátorom výšky hrdla fľaše v trubici.
 9. Potom sa fľaša namontuje "hore nohami" do držiaka a do šiestej diery rúry. Na tejto zostave vákuovej jednotky na zavlažovanie končí.
 10. Voda sa naleje do potrubia a do fľaše. Keď vtáky pijú vodu do potrubia a znižujú jej hladinu, tekutina automaticky začne prúdiť z fľaše. Účinok je založený na výsledných tlakových rozdieloch v trubici a fľaši.
Video: vytvorenie vákuového pijaka

Z plastovej fľaše

Mnohé návrhy misiek na pitie na základe obyčajných plastových fliaš sú výsledkom inžinierskej vynaliezavosti ľudových remeselníkov a sú často príkladom dômyselných riešení. Všetky tieto konštrukcie sú pozoruhodné nízkymi nákladmi, jednoduchosťou výroby, vynikajúcou funkčnosťou a spoľahlivosťou.

Pozrite sa na výhody a nevýhody držania kurčiat spolu s prepelicami.
Napríklad jeden z najpopulárnejších dizajnov na báze plastových fliaš sa robí takto:
 1. Odoberajú sa plastové fľaše s objemom 2 litre.
 2. Jeden z nich je rozrezaný na polovicu v priereze.
 3. V dolnej časti, vo výške 5 cm od dna, sú v stenách na protiľahlých stranách odrezané dva otvory tak veľké, že v nich voľne prechádza prepelica.
 4. V druhej fľaši sa v blízkosti závitového hrdla vytvorí pár malých otvorov.
 5. Táto fľaša so zaskrutkovaným uzáverom sa vkladá do spodnej časti prvej fľaše s hrdlom dole a nádoba na pitie je pripravená.
 6. Ak sa voda naleje do hornej fľaše, naleje sa z malých otvorov do dna, až kým hladina vody nedosiahne otvory na hornom hrdle. Potom sa zastaví prívod vody. Akonáhle sa prepelice začnú piť zo spodnej časti fľaše, znižujúc hladinu vody v nej, voda začne okamžite vytekať z hornej časti fľaše. To znamená, že ide o zjednodušenú a mimoriadne lacnú verziu vákuového pijaka.
 7. Z plastovej fľaše si môžete vyrobiť pijan na bradavky, odrezať spodnú časť nádoby a vložiť bradavku do veka, pridaním lapača kvapiek, ak je to potrebné.

Tipy

Skúsení chovatelia hydiny pri pestovaní prepelíc odporúčajú:

 • vtáky musia mať vždy prístup k pitnej vode;
 • voda vstupujúca do konzumentov by nemala byť studená;
 • aspoň trikrát denne prepláchnuť vodu prepelice;
 • dvakrát mesačne musia byť konzumenti dezinfikovaní;
 • aby sa vykonala kvalitná dezinfekcia, je potrebné pridať do litra popola päť litrov vody, roztok variť a potom zriediť do dvoch nádob s vodou.

Kvalita vody dodávanej hydine závisí nielen od stavu zdroja vody, ale aj od dizajnu konzumenta, ktorým ho prepelice priamo prijímajú.

Je to dôležité! Ak musíte použiť otvorené tanky na zalievanie vtákov, nemali by byť hlboko, aby sa zabránilo nehodám s kurčatami.
Dnes, množstvo materiálov a dostupných riešení umožňuje domácemu majiteľovi pomerne ľahko vybudovať lacnú, ale účinnú zavlažovačku pre ich pernaté domáce zvieratá vlastnými rukami.

Loading...