Ako pestovať brojlerové kurčatá doma

Mnohí chovatelia hydiny chovajú brojlerové kurčatá, ktoré súvisia s mäsom. Chovali ich na veľkých farmách s hydinou a na vidieckych farmách. Brojlery, ktoré sa pestujú doma, sú vysoko cenené, pretože majitelia nevykonávajú super-zisky, čo sa odráža v kvalite výrobkov. Tí, ktorí boli zapojení do takýchto kurčiat, si všimnú, že v tejto veci nevznikajú osobitné problémy. Náš článok bude užitočný pre ľudí, ktorí sú len na začiatku cesty pestovania brojlerov na farme.

Ako sa brojlery odlišujú od bežných kurčiat?

Prvá vec, ktorú musíte pochopiť charakteristické rysy brojlerov kurčiat. Tieto mláďatá sú vždy väčšie ako obyčajné, majú masívne telo a čo je najdôležitejšie, rýchly rast. Vo veku jedného mesiaca vážia 1,5 kg a tri - 4 až 5 kg.

Je to dôležité! Udržujte brojlery mimo ostatných obyvateľov hydiny, čo pomôže vyhnúť sa konfliktným situáciám.
Okrem toho, tento typ sliepky je pomalý, s pokojným charakterom, neradi sa hýbe veľa.

Video: Ako sa brojlery odlišujú od obyčajných kurčiat?

Ako si vybrať brojler kurčatá pri nákupe

Správna voľba v našom podnikaní je možno najdôležitejšia vec. Ak ste začiatočník, potom buďte opatrní pri nákupe, pretože pre brojlerové kurčatá sa môžete pokúsiť dať najčastejšie.

Bude užitočné pre vás čítať o tom, ako vyzerajú brojlerové kurčatá, ako aj normy hmotnosti pre brojlery vo všetkých obdobiach života.

Preto je najlepšie nakupovať materiál od osvedčených výrobcov, najlepších na farme. Existuje záruka čistoty plemena a príslušných dokumentov. Ak niečo, budete vedieť, kde podať sťažnosť.

Pri nákupe mladých jednotlivcov dávajte pozor na nasledujúce detaily vzhľadu:

 • nohy kurča sú mobilné, bez akéhokoľvek zakrivenia alebo poškodenia;
 • oči svietia, nie sú zakalené;
 • klyuvik - dokonca, svetložltý, so správnym tvarom.
Zvážte vek kurčiat. Ak ste začínajúci chovateľ hydiny, je lepšie si vybrať 1-2 týždne. Špecialisti na ich prácu môžu drotiť denné deti, ale to si vyžaduje dodatočné náklady, materiálne aj dočasné.
Viete? Samotné slovo "brojler" odvodené z anglického slovesa "to broil", čo znamená "fry". A to všetko preto, že je mäso z kurčiat pri varení najjemnejšie a chutné.

Skúsení chovatelia hydiny radia nasledujúcim plemenám, ktoré sa osvedčili:

 1. ROSS-608 - je považovaný za jednoducho jedinečný, pretože nemá vážne nedostatky. Líši sa vo svetlej koži a nízky rast, prírastok hmotnosti na deň až 55 g.
 2. COBB-500 - vynikajúce plemeno, nie je vyberavý na kŕmenie. Vták má zaujímavú vlastnosť - žltú farbu pleti, ktorá láka kupujúcich.
 3. brojlerov M - Toto nie je len mäso, ale aj vajíčko. Má malú stavbu, ktorá je dôležitá pri šetrení miesta.
 4. BROILER-61 - štvorradový kríž (zmes štyroch plemien), s dobrým chuťou mäsa. Medzi nedostatky - musíte obmedziť jedlo, inak kosti nevydrží veľa hmotnosti.
 5. Guibril-6 - aj štvorradový kríž podľa svojich vlastností je veľmi podobný typu BROILER-61.
 6. ZMENA - veľmi obľúbený kríž, má výborné mäso a vajcia, dobré prežitie. Nevýhoda je spočiatku veľmi citlivá na teplotu obsahu.
Viete? Ukazuje sa, že v súčasnosti je prírastok hmotnosti u kurčiat 4-krát vyšší ako u ich predchodcov v polovici 20. storočia. To prišlo na vedcov z Kanady na University of Alberta.

Čo potrebujete na pestovanie brojlerových kurčiat

Ale skôr, ako si kúpite brojlerové kurčatá, musíte pripraviť všetky zariadenia pre ich pohodlný pobyt.

Musíte si kúpiť:

 • špeciálne svietidlá, ktoré sa používajú na osvetlenie a kúrenie (dajú sa zakúpiť v obchodoch so zvieratami);
 • niekoľko kŕmnych vozov na základe počtu kurčiat (každý by mal mať voľný prístup ku krmivu);
 • kvalitných konzumentov (zastaviť výber na tých, ktoré nie je možné prevrátiť);
 • Teplomer, s ktorým je regulovaná teplota.

Je to dôležité! Ak chováte brojlerové kurčatá v interiéri, potom sa postarajte o dobré vetranie, môžete zvážiť kúpu kapoty, ale vždy s termostatom.

Na čo by ste sa mali starať

Musíte tiež premýšľať o tom, ako poskytnúť potrebné podmienky pre obsah.

Požiadavky na miestnosť

Miestnosť, kde budú vaše kurčatá chované, by mala mať takú veľkosť, že až 14 hláv na jeden meter štvorcový. Okrem toho musí byť miestnosť čistá.

K tomu, dobre umývať steny a podlahy, potom vápno. Nainštalujte podávače, napájače, svetlá, kúrenie a teplomer. Na podlahe nevyhnutne potrebujeme vrh, to najlepšie z pilín.

Je to dôležité! Podstielku udržujte čistú a suchú, často ju vymieňajte, najmä na prvom mieste. Kurčatá by mali byť suché, nadmerná vlhkosť vedie k chorobám.

bunky

Ak zásoby brojlerov nie sú malé, potom je najlepšie pripraviť klietky na ich údržbu. To šetrí priestor a pracovné náklady. Bunky je možné zakúpiť ready-made, a môžete si sami z kovové pletivo, prúty a rám. Je nevyhnutné, aby dno bolo retikulované a pod ním je paleta, v ktorej sa bude hromadiť prírodný odpadový materiál.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali, ako si vyrobiť klietku a podávač pre kurčatá brojlerov vlastnými rukami.

Takýto trik skráti čas na čistenie a poskytne kurčatám suchosť. Boky môžu byť vyrobené z tyčí inštalovaných vertikálne vo vzdialenosti 3 cm pre deti a 6 centimetrov pre dospelých. Ak je to potrebné, bunky sa môžu dať na seba, aby sa ušetrilo miesto.

Musím chodiť pre brojlery

Chôdza na čerstvom vzduchu pre brojlery však nie je potrebná. Aj keď je pri ich priestoroch malé paddock, potom mláďatá môžu byť uvoľnené na niekoľko hodín počas teplého dňa. Dlhé trate povedú k tomu, že kurčatá budú musieť kŕmiť viac ako obvykle, aby sa dosiahla požadovaná hmotnosť na porážku.

Starostlivosť o kurčatá

Preskúmajme pravidlá starostlivosti o mladých brojlerov v závislosti od veku.

Denné kurčatá

Tieto strúhanky musia byť udržiavané pri teplote + 30-32 ° C a konštantnom osvetlení. V konzumentoch by mala byť čerstvá, čistá voda, ktorá môže pridať trochu manganistanu draselného. Bábätká jedia veľa a čo je najdôležitejšie, aby sa každý z nich mohol voľne dostať k žľabu.

Vrh sa bude musieť meniť veľmi často, možno dvakrát denne. Tu by ste nemali byť leniví, pretože odpadové produkty spôsobujú zvýšenú vlhkosť a sú nebezpečné pre zdravie kurčiat.

Týždenné brojlery

Po 7 dňoch kurčatá vyrastú a dozrievajú. Osvetlenie by malo stále fungovať nepretržite. Len vo štvrtom týždni sa svetlo dočasne vypne, aby si mladí mohli odpočinúť. Teplota by sa mala znižovať o niekoľko stupňov každý týždeň. Zvyšok požiadaviek sa nemení. Zmeny ovplyvnia len silu, ale viac o tom neskôr.

Mesačné brojlery

Ak sú kurčatá jeden mesiac staré, potom ste prekonali najťažšie obdobie pestovania. Teplota obsahu v tomto období by mala dosiahnuť + 22 ° C. Osvetlenie v noci je vypnuté, svetelný deň by mal byť 14 hodín.

Zistite, čo robiť, ak brojlery nezvyšujú váhu.

Zmeniť vrh asi za deň. Tiež sa uistite, že neexistujú žiadne návrhy. Koryty a žľaby udržiavajte čisté a opláchnite denne.

Video: pestovanie brojlerov

Kurčatá za dva mesiace

V tomto veku vták dosahuje hmotnosť 2 kg. Sú to takmer dospelí jedinci, ktorí sú udržiavaní pri teplote +18 až 20 ° C. Potrebujú tiež čistotu a suchosť v miestnosti, dostatočné množstvo jedla a čistú vodu.

Čo kŕmiť brojlerové kurčatá

Samostatne zvážte otázku kŕmenia brojlerov. Koniec koncov, keď ich kŕmite, dostanete takýto výsledok. Podľa skúsených chovateľov hydiny je to nesprávna strava, ktorá je na prvom mieste v zozname dôvodov smrti vtáka.

diéta

Mláďatá počas prvého týždňa života by sa mali kŕmiť iba suchou potravou, napríklad suchým prosom. Iný typ kŕmenia, kde komory strúhanky nevnímajú. Počas tohto obdobia je maximálny počet kŕmení až 8-krát denne, celkové množstvo krmiva je 15 g. Na konci prvého týždňa už môžete dať trochu krmiva pre vzorku. O týždeň neskôr sa množstvo krmiva postupne zvyšuje:

 • 30 g - vek 2 týždne;
 • 50 - 60 g - vek 3 týždne;
 • 80 g - vek 4 týždne.

Počet kŕmení sa postupne znižuje, keď dosiahne vek jeden mesiac - na dva. Aj od dvoch týždňov začínajú byť kurčatá podávané zeleňou, ktorými môžu byť drvená zelená cibuľa a žihľava. V rovnakom veku, môžete vstúpiť do stravy srvátka a tvaroh.

Prečítajte si viac o tom, ako správne kŕmiť brojlerové kurčatá, ako aj o tom, ako im dať žihľavy.

Postupne si môžete vtáka zvyknúť na drvenú kukuricu, ako aj pridať rybí olej, mleté ​​vaječné škrupiny, kvasinky do krmiva. Do konca prvého mesiaca života dáme pestované brojlery varenú zeleninu: mrkva, zemiaky, kapusta, tekvica.

Video: Kŕmenie a spievanie kurčiat Keď brojlery dosiahnu vek jedného mesiaca, základom dávky budú rôzne drviče obilia: kukurica (50%), pšenica a jačmeň. Odporúča sa parný mäsový vývar zmiešať so zeleninou a ďalšími prísadami. Takéto jedlo je pripravené na jedno kŕmenie. Celkové množstvo krmiva v tomto veku je asi 120 g.

Je to dôležité! Nezabudnite dať brojlerov krieda, kostná múčka, mleté ​​mušle. To bude nasýtiť vaše miláčikov so správnymi minerálmi.

Ak sú vaše kurčatá dva mesiace staré, kúsky môžu byť nahradené celými zrnami. Zvyšok stravy zostáva rovnaký. Ak vychovávate brojlerové kurčatá po celý rok, dávka sa bude líšiť v chladných a teplých obdobiach.

V zime nie je čerstvá zelenina, preto je potrebná alternatíva, napríklad vyklíčené zrná pšenice alebo jačmeňa. Aj v chladnom období je vhodnejšie kŕmiť kurčatá hotovým krmivom v súlade s vekom. To, samozrejme, zvýši náklady, ale zabráni problémom spojeným s nedostatkami výživy.

Vitamíny pre brojlerové kurčatá

Pre dobrý rast musia byť kurčatám podávané extra vitamíny, najmä v prvých týždňoch. Takže tri dni po narodení môžete každé kuracie kvapky kvapkať Trivitamin do zobáku samostatne. Možno ho kúpiť v špecializovaných predajniach.

Môžete tiež odporučiť rôzne premixy - doplnky, ktoré obsahujú komplex aminokyselín, vitamínov a minerálov. Pridali tiež antimikrobiálne látky. Kúpiť premix najlepšie vo veterinárnych obchodoch.

Odporúčame, aby ste sa zoznámili so systémom kŕmenia kurčiat s antibiotikami a vitamínmi a zistili, aké vitamíny dávajú brojlerovým kurčatám a čo by malo byť súčasťou veterinárnej lekárničky pre brojlerové kurčatá.

Obľúbeným komplexom pre brojlery sú prípravky Biovit a Vetom. Okrem vitamínov a minerálov obsahujú aj lieky. Pre pestovanie brojlerových kurčiat sú pripravené hotové špeciálne krmivá troch typov: štart, výkrm a konečná úprava. Každá zodpovedá veku kurčaťa a obsahuje všetky potrebné látky. Ale používanie tohto typu jedla si každý nemôže dovoliť.

Koľko rastie brojler

Vo veku dvoch mesiacov môže byť hmotnosť takéhoto kurčaťa do 2 kg. Preto je v zásade možné takéto osoby zabiť. Je však lepšie čakať tri mesiace, keď hmotnosť vtáka bude 4-5 kg. Takže teraz poznáte základy brojlerových kurčiat doma.

Dozviete sa viac o tom, prečo brojlerové kurčatá umierajú, ako zaobchádzať s neprenosnými chorobami u brojlerových kurčiat a čo robiť, ak brojleri kýchajú a písknú.

A ak sa rozhodnete pre toto, potom si kúpte všetky potrebné prípravky, pripravte miestnosť a začnite s kurčatami. A prajeme vám veľa úspechov v tejto náročnej úlohe a necháme vašu rodinu vychutnať si kvalitné kuracie mäso asi za dva alebo tri mesiace.

Video: pestovanie brojlerov od prvého dňa po porážku

Recenzie zo siete

Majte vtáka v teplej miestnosti s dobrým vetraním a dostatočným osvetlením. Ak si nie ste istí, či sa môžete dobre starať o jednodňové kurčatá, ktoré si vyžadujú príliš veľa pozornosti, potom je lepšie užívať 10-dňových kurčiat. Chované kurčatá sú viac prispôsobené vonkajšiemu prostrediu a pri pohybe trpia menej stresom.
Miroslav Egorov
//forum.pticevod.com/virashchivanie-broylerov-v-domashnih-usloviyah-delimsya-opitom-t441.html?sid=18827e21459f92f8714ee3ff039e36ff#p3890

Nemám predstierať pravdu, ale za rok a pol sme odviezli viac ako tisíc brojlerov, takže sa delím o svoje malé skúsenosti. Berieme denne kurčatá a iba denné kurčatá, mladšie, to je mačka v taške. 1-5 dní pijeme "Baytril", v množstve 1 ml. × 1l vody, potom 5 dní „Chiktonik“ 1 ml. × 1l. voda, 13-14 dní "Baykoks 1ml × 1l vody a opäť 5 dní" Chik-tonikum. "Niektorí pomalí lekári hovoria, že musíte tiež očkovať Gumboro, ale nikdy sme to neurobili. Mali sme jeden problém skoro všetci nás sipali, a my sme nemohli nájsť dôvod, ale tu, Rafil, napísal, že to bola "Laryngotracheitída" a bolo potrebné raz prepichnúť "Gentamyin". Jedného dňa môžem povedať, že sme im dali "Gentasimvet" "Gentamicín sulfát" je zahrnutý v jeho zložení a pomohol.Ak ste chorý, potom musíte piť 5-7 dní, a nie 3-5 dní, ako v pokynoch. Tb, najmä na štarte, ako pretaktovať, potom skončíte s. Na jednej hlave budete počítať 1,5 kg Štart a všetko ostatné Dokončiť, všeobecne, jeden brojler potrebuje 6,5-7 kg krmiva na výkrm. Neodporúčam ich držať dlhšie ako 60-65 dní, po poklese hmotnosti a zvýšení nákladov áno, zabudol som na teplotu, prvé 3 dni sú 33-35 stupňov a nižšie až do konca prvého týždňa na 30 stupňov týždne nižšie o 27-28 stupňov, do konca tretieho týždňa 24 grad a v nasledujúcich mesiacoch veku 20-22 stupňov. Dobré vetranie je veľmi dôležité, nie je to vrstva, existuje oveľa viac amoniaku a amoniaku. Stručne povedané, všetko, ak máte otázky, opýtajte sa.
Dim Dimych
//forum.pticevod.com/virashchivanie-broylerov-v-domashnih-usloviyah-delimsya-opitom-t441.html#p14940

Loading...