Ako pestovať a pestovať paradajky "Tsunami"

Každý rok na svete existuje niekoľko stoviek nových odrôd paradajok, ktoré sú odolné voči chorobám, ako aj zlepšené výnosy. Začiatočníci aj skúsení poľnohospodári majú takmer neobmedzený výber, neobmedzujú sa len na niekoľko druhov paradajok. Dnes zvážime paradajku "Tsunami", povieme o jej silných stránkach, ako aj o pestovaní a pestovaní.

Popis odrody

Toto paradajka je obľúbená medzi záhradkármi kvôli vysokému výnosu a dobrej chuti ovocia.

Vzhľad kríkov

Jedná sa o mid-skoré odrody paradajok, ktorý má determinantný ker 50-60 cm vysoký, v procese rastu môže ísť 1 alebo 2 stonky. Plechy sú natreté svetlozelenou farbou, majú slabé rebrovanie. Tvárnosť je stredná, kríky sú slabé vetvenie. V procese rastu potrebujú podväzok.

Na jednej rastline sa tvorí až 6 kef, z ktorých každá dozrieva 3-5 plodov.

Medzi rozhodujúce paradajky možno rozlíšiť odrody "Malinový obr", "Klusha", "Čokoláda", "Rio Fuego", "Riddle", "Stolypin", "Sanka", "Zjavne neviditeľný", "Lazyayka", "Torbay F1" , "Pink Bush F1", "Bobcat", "Bokele F1", "Liana", "Primadonna", "Newbie", "Balkón Marvel", "Chio-Chio-San".

Charakteristiky a výnosy ovocia

Paradajky sú maľované v tmavo ružovej farbe. Chýba bod v blízkosti kmeňa ovocia. Tvar je plocho zaoblený, v niektorých vzorkách je slabý rebrovanie v oblasti dosadnutia drieku. Priemerná hmotnosť paradajok je 250 - 300 g, keď sa pestuje v skleníku a približne 150 - 180 g v otvorenom teréne.

Prvé plody dozrievajú 105-110 dní po vyklíčení. Priemerný výnos na krík je 3 - 3,5 kg, ak sa počas vegetačného obdobia aplikujú všetky potrebné minerálne hnojivá.

Plody sa konzumujú čerstvé, ako aj v zložení letných šalátov. Sladké paradajky robia chutné šťavy.

Chutné džúsy a šaláty pochádzajú z paradajok "sto libier", "slot f1", "japonský krab", "zlatý kopule", "Monomakh Cap".

Silné a slabé stránky

klady:

 • veľké plody s vynikajúcim obchodným oblečením;
 • dobrá chuť paradajok;
 • vysoký výťažok.
nevýhody:
 • Paradajky sú ovplyvnené plesňou;
 • plody nie sú vhodné na konzerváciu;
 • slabá prenosnosť kvôli tenkej jemnej pokožke.
Viete? Zloženie paradajok akéhokoľvek druhu zahŕňa serotonín - hormón šťastia, ktorý zlepšuje náladu a má tiež slabý analgetický účinok.

agrotechnika

Stupeň "Tsunami" vyrástol ako v otvorenej, tak aj v uzavretej zóne. Filmový prístrešok sa nevyžaduje pri pestovaní v južných oblastiach mierneho podnebia.

Pestovanie sadeníc

Sadenice sa vysievajú 50-60 dní pred zberom do otvoreného terénu alebo do skleníka. Ak plánujete pestovať paradajky v zakrytom teréne, potom by sa sadenice mali riešiť v polovici a na konci februára, zatiaľ čo v otvorenom teréne - v polovici a na konci marca.

Naučte sa, ako pripraviť pôdu pre sadenice, ako ju dezinfikovať, ako ušetriť miesto, ako pestovať sadenice bez pôdy.

substrát

Pred výsevom by semená mali dbať na nákup alebo prípravu podkladu. Pripravená pôda sa naleje do pripravených krabíc alebo sa vyberie zo záhradnej pôdy, dezinfikuje (zahreje) a potom zmieša s kompostom a malým množstvom minerálnej vody.

Je dôležité zabezpečiť, aby substrát bol nielen výživný, ale aj celkom voľný, inak mladé rastliny môžu hniloby korene.

Výsev semien

Predpôda v boxoch navlhčila a potom urobila malú hĺbku brázdy 0,5 cm Vzdialenosť medzi priľahlými drážkami by mala byť aspoň 4-5 cm, potom každé 2 cm dajte 1 semeno. Klíčivosť semien je dobrá, takže by ste nemali pôvodne robiť hustú výsadbu.

Po siatí je pôda rovnaká a navlhčená, potom pokrytá fóliou. Je dôležité, aby prístrešok nebol tesný, takže okamžite urobte niekoľko malých otvorov v priemere, cez ktoré bude prúdiť vzduch do substrátu.

Oboznámte sa s načasovaním výsadby paradajok, výhonkov, kŕmenia sadeníc, výsadby v otvorenom teréne.

starostlivosť

Boxy by mali byť umiestnené v blízkosti vykurovacích zariadení alebo batérií tak, aby sa výhonky objavili skôr. Teplota by mala byť v rozmedzí + 20 ... +25 ° C. V takýchto podmienkach sa prvé zelené objavia do týždňa.

Po výhonky sa zdá, že krabice sadeníc sa presúvajú na miesto dobre osvetlené slnkom. Ak nie je, potom by ste sa mali postarať o dobré umelé osvetlenie, ktoré vyžaduje žiarovky s "teplým" svetlom.

V nasledujúcich dvoch týždňoch je potrebné zabezpečiť dennú teplotu v rozmedzí + 15 ... +16 ° С a nočnú dobu najmenej 12 ° С. Optimálny svetelný deň je 11-12 hodín.

Je to dôležité! Akonáhle sa objavia prvé výhonky, filmový kryt sa musí úplne odstrániť, inak sa rastliny „udusia“.
Tretí týždeň po prvých výhonkoch sa teplota v miestnosti, kde sa pestujú sadenice, zvýši na + 20 ... +22 ° С počas dňa a na +16 ... +17 ° С v noci, aby sa urýchlil rast a vývoj kríkov.

Pre-transplantačnej

Keď sa mladé paradajky objavujú 2-3 skutočné listy (non-cotyledonous), ponorí sa do samostatných šálok. Môžete si vziať pollitrové plastové šálky alebo malé hrnce pre izbové rastliny. Ak chcete pestovať paradajky v škatuliach pred výsadbou v krajine, potom transplantovať je tak, že je aspoň 10 cm vzdialenosť medzi susednými rastlinami.

Pred zberom by mala byť pôda navlhčená, čo pomôže zabrániť poškodeniu koreňového systému. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby nový substrát nebol veľmi odlišný v zložení a drenážnych vlastnostiach z minulosti.

Aby sa zabránilo inhibícii rastu po transplantácii, odporúča sa aplikovať malé množstvo dusíkatých hnojív. Je však dôležité pochopiť, že v prípade, že puzdrá už majú značnú hmotnosť zelenej časti, takéto hnojivo môže nepriaznivo ovplyvniť obdobie plodenia, ako aj kvalitu a množstvo paradajok. Dusíkaté hnojivo sa aplikuje v prípade, že rastliny zaostávajú vo vývoji.

V takýchto podmienkach sa paradajky pestujú pred potápaním na trvalé miesto. 1-2 týždne pred navrhovaným pristátím v otvorenom / uzavretom teréne sa odporúča spevniť sadenice.

Na to je potrebné postupne znižovať teplotu na teplotu, ktorá zodpovedá teplote vzduchu na ulici alebo v skleníku. To je nevyhnutné, aby sa zabránilo chorobám, ktoré vznikajú v dôsledku prenosu sadeníc z tepla na chlad.

Ponorte sa na trvalé miesto

Sadenice sú vysadené na stále miesto v 50-60 dňoch, ale to je len približný rámec, takže by ste nemali potápať sadenice, ak majú bolestivý vzhľad alebo nadzemná časť je zle vyvinutá.

Najprv je potrebné pripraviť pôdu: aplikovať humus alebo kompost, minerálne hnojivá a uvoľniť tak, aby koreňový systém paradajok mal prístup k kyslíku.

Krovky sa striedajú podľa schémy 60x40, to znamená, že medzi susednými rastlinami v rade by malo byť 40 cm a medzi radmi 60 cm, všetky napojené a viazané na kolík.

Naučte sa pestovať paradajky v skleníku a otvoriť pôdu.

Ak je slnečno vonku, bude užitočné pokryť paradajky trávou, listami alebo materiálom, ktorý umožňuje kyslík prejsť na jeden deň. To je nevyhnutné, aby práve presadené kríky nestratili veľké množstvo vlhkosti cez nadzemné orgány.

Ak sú sadenice zasadené v skleníku, potom je potrebné vytvoriť optimálne podmienky pred zberom. Pôda vlhkosť by mala byť asi 70-80%, a vlhkosť vzduchu - 60-65%. Takéto ukazovatele umožňujú rýchlejšie sa aklimatizovať sadenice na novom mieste.

Starostlivosť o paradajky

Starostlivosť o paradajky v skleníku av otvorenom poli sa veľmi líši. Je to spôsobené tým, že v uzavretej miestnosti je problémom prudký nárast vlhkosti vzduchu, ako aj tvorba kondenzátu. Z tohto dôvodu musí byť skleník pravidelne vetraný a vybavený digestorom.

Je to dôležité! V skleníkových podmienkach sa kríky pestujú pri teplote +18 ... +24 °Šťastný a + 15 ... +18 °S nocou. Ťažké kvapky spôsobia výskyt ochorenia.

zalievanie

Paradajky môžu prežiť krátkodobé sucho za predpokladu, že sú zdravé a majú prístup ku všetkým živinám. V rovnakej dobe, aby sa zabránilo sušeniu pôdy nestojí za to. Zalievanie sa vykonáva v dopoludňajších alebo večerných hodinách, zvlhčovanie pôdy tak, aby zostalo voľné, a nezmení sa na homogénnu hmotu.

mulčovanie

Mulčovanie je umiestnené v skleníkoch aj v otvorenom teréne. To šetrí čas na odstraňovanie a uvoľňovanie, znižuje spotrebu vody na zavlažovanie, zabraňuje hnilobe ovocia, ktoré je v kontakte s pôdou, a tiež zabraňuje vysychaniu substrátu.

Slama, piliny a ihly sa používajú ako mulčovanie. Môžete pokryť špeciálny materiál, ale je to dosť drahé v prítomnosti veľkých štvorcových výsadieb.

Naučte sa, ako mulčovať paradajky v skleníkoch a záhradné postele, ako si vybrať krycí materiál.

Formovanie Bush

Tomato "Tsunami" tvoria 1 alebo 2 výhonky. Odstráňte nové nevlastné deti čo najskôr, aby sa šetrilo rastlinné zdroje. Postup pri odstraňovaní suchých listov a nevlastných synov sa vykonáva len ráno, po ktorom rastliny deň nevodia.

Ďalšie informácie o paradajkách pasynkov.

Top dressing

Každé 1,5 týždňa po potápaní sa paradajky kŕmia tekutým hnojivom na trvalé miesto. Pod každým kríkom nie je viac ako 1 liter roztoku mulleínu, zriedeného vo vode 1 až 10. Toto kŕmenie sa vykonáva pred objavením vaječníkov.

Po výrobe minerálnych hnojív, v ktorých je veľký podiel draslíka a fosforu. Z dusíkatého hnojenia sa musí upustiť, aby sa nestratil leví podiel plodín.

Je to dôležité! Všetky hnojivá sa aplikujú až po zalievaní.

Video: ako nakŕmiť paradajky

Choroby a škodcovia

Hlavnými chorobami, ktoré ovplyvňujú tento druh paradajok sú fytosporóza a kladosporioz.

Fitosporoz - Ide o plesňové ochorenie rastlín, ktoré je možné preniesť z jednej plodiny solanaceus na druhú v tesnej blízkosti.

 • Príčiny výskytu: vysoká vlhkosť, nedostatočná starostlivosť, prítomnosť infikovaných zvyškov rastlín v oblasti.
 • príznaky: listy, výhonky a stonka začínajú byť čierne a suché, po ktorých sú zrelé a zelené plody pokryté čiernymi ránmi a hnilobou.
 • liečba: Fitosporín, zmes Bordeaux, oxychlorid meďnatý a podobné lieky.
 • prevencia: Správne striedanie plodín (neskladujte nočnú lampu na tom istom mieste), spracovanie nástrojov, predbežné ošetrenie semien manganistom draselným.

Cladosporium - Plesňové ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje paradajky a uhorky.

 • Príčiny výskytu: príliš vysoká vlhkosť vzduchu (hmla), zlá starostlivosť, infekcia zo susedných rastlín.
 • príznaky: škvrny na zadnej a prednej strane listov, ktoré nakoniec ovplyvňujú celú platňu, po ktorej dochádza k uhynutiu.
 • liečba: zaobchádzanie s vykládkami s akýmikoľvek prípravkami obsahujúcimi meď.
 • prevencia: kontrola vlhkosti vzduchu v skleníku, správny spôsob zavlažovania, riedenie výsadby.

Pokiaľ ide o škodcov, paradajky sú "tradične" ovplyvnené rôznymi hmyzmi, ako sú vošky, roztoče a tiež hmyz. Môžu byť zničené akýmkoľvek insekticídom. Môžete tiež použiť mydlový roztok alebo vodný roztok popola.

Viete? Počas tepelného spracovania ovocie nestráca svoje prospešné vlastnosti, ale naopak sa mení na formu, ktorá je lepšie absorbovaná ľudským telom.
Rast paradajok "Tsunami" doma je pomerne jednoduché, ak vezmete do úvahy všetky riziká, rovnako ako postupovať nielen z pokynov, ale zo skutočného stavu rastlín. Pamätajte, že táto odroda nemôže byť zasiata priamo do zeme, pretože mladé rastliny budú zničené plesňou.

Odroda paradajok "Tsunami": recenzie

výhody:

Vysoký výnos!

nevýhody:

žiadny

Aj naďalej zdieľať s vami dobré odrody paradajok, ak niekto bude zasadiť sadenice sám.

Tento rok som tiež kúpil semená paradajok Gavrish's Tsunami. Názov hovorí sám za seba - budú tam paradajky ako cunami))) veľké, veľké a mnohé)))

Táto odroda bola vždy zasadená moja matka, takže táto odroda bola testovaná niekoľko rokov. Semená vyklíčiť dobre, s riadnym zavlažovanie a starostlivosť, sadenice rastú dostatočne silné a silné. Dobre tolerovaný transplantát v otvorenom teréne.

Vysadené sadenice potrebujú dostatočne osvetlené miesto.

Teraz ich môžete zasiať v marci. Odroda je stredne dozrievajúca 111-117 dní.

Ovocie sa zvyčajne ukážu ako rovné, veľké a priemerné.

Tieto paradajky sú ideálne pre šalát a solenie.

Želám vám veľkú úrodu!

Celkový dojem: Skontrolovaný stupeň!

SsvetlankaS
//otzovik.com/review_1882957.html

Pozrite si video: Pestovanie paradajok NOVÁ ZÁHRADA (Február 2020).

Loading...