Turecko: koľko kalórií v mäse, čo je užitočné, čo chuť, čo je v kombinácii s

Morčacie mäso sa používa pri varení v mnohých krajinách sveta. Je to diétny výrobok s bohatým chemickým zložením a vysokou chuťou. Môže sa variť rôznymi spôsobmi: variť, smažiť, variť, piecť. Aká je výhoda tohto nádherného mäsa pre ľudí a ako ho variť, a my v tomto článku povieme.

Čo obsahuje morčacie mäso

Kalorická hodnota produktu je 100 gramov 189 kcal, Rovnaké množstvo morčacieho mäsa má túto výživnú hodnotu:

 • voda (63,52 g);
 • sacharidy (0,06 g);
 • tuky (7,39 g);
 • ľahko absorbovaný proteín (28,55 g);
 • popol (18 g).

Tento obsah bielkovín umožňuje hovoriť o morskom mäse ako o najvhodnejšom dietetická a detská výživa.

Najvyššie množstvo kalórií a najviac tuku sú nohy (11 g tuku na 100 g výrobku) a koža vtáka. Obsahujú cholesterol a ďalšie látky, ktoré nie sú veľmi užitočné pre telo. Najmenej kalorické prsia - obsahuje 0,84 g tuku na 100 g výrobku. Plnohodnotný proteín poskytuje osobe potrebné vitamíny rozpustné v tukoch a sadu aminokyselín lepšiu ako syr.

Uvádza sa bohaté zloženie vitamínov:

 • vitamíny rozpustné v tukoch A, D, E;
 • vo vode rozpustné vitamíny B1, B2, B3 (PP), B4, B5, B6, B9 a B12.

Odporúčame čítanie o zložení, výhodách a varení mäsovej kačice, husi, perličky, králika, oviec.

Tieto vitamíny sú skvelé pozitívny vplyv na ľudské telo:

 1. Vitamín A hrá v tele úlohu súvisiacu s procesmi reprodukcie a rastu, podporou imunity, zrakom a obnovou epitelových tkanív.
 2. Calciferol (vitamín D) má anti-rachitické vlastnosti. Kalciferoly sa podieľajú na metabolizme vápnika v tele: podporujú absorpciu vápnika z tráviaceho traktu a jeho akumuláciu v kostnom tkanive.
 3. Vitamín E je prírodný antioxidant, je zapojený do biosyntézy proteínov a najdôležitejších procesov bunkového metabolizmu.
 4. B vitamíny sú zapojené do všetkých základných procesov v tele: ovplyvňujú metabolizmus, podieľajú sa na regulácii neuro-reflexu.

Okrem proteínov, tukov, sacharidov a vitamínov hrajú prvky v ľudskom tele významnú úlohu. Doposiaľ bolo v telesných tkanivách nájdených viac ako 70 rôznych makro- a mikroelementov. Z nich asi 36% je prítomných v Turecku.

Prečítajte si aj vlastnosti a použitie hydinových výrobkov: vajcia (kuracie, kačacie, husacie, plotice) a tuky (kačica, husa).

Z minerálov obsiahnutých v mäse (na 100 g výrobku): t

 • vápnik - 14 mg;
 • železo, 1,1 mg;
 • horčík - 30 mg;
 • fosfor - 223 mg;
 • draslík - 239 mg;
 • sodík, 103 mg;
 • zinok - 2,5 mg;
 • meď - 0,1 mg;
 • mangán - 0,6 mg;
 • selén - 29,8 mcg.

Turecko je užitočné pre ľudí rôzneho veku práve pre jeho bohaté zloženie. Poskytuje deťom všetky látky potrebné na aktívny rast, umožňuje dospelým a dospelým ľuďom vytvoriť si vyváženú stravu a neskôr v neskoršom veku vypĺňa chýbajúce prvky pre telo.

Viete? DNA morky je totožná s DNA Triceratops, býložravého dinosaura, ktorý žil pred 65 miliónmi rokov.

chuťové vlastnosti

Chuť jatočného tela je určená tým, čo kŕmil vtáka. Preto mnohí ľudia uprednostňujú nákup jatočných tiel od poľnohospodárov, a nie v obchodoch. Vývar alebo polievka s takýmto mäsom je veľmi voňavá, spôsobuje chuť do jedla, zvyšuje hladinu energie a povzbudzuje. Chuťové preferencie každej osoby sú individuálne, ale Turecko je považované za chutnejšie a chutnejšie mäso ako kuracie, hovädzie alebo bravčové mäso.

Čo je užitočné morčacie mäso

Sada makro a mikroelementov, ako aj vitamínov, ktoré sú jej súčasťou, vytvára množstvo jedinečných vlastností:

 • urýchľuje intracelulárne procesy a metabolizmus tela;
 • zabraňuje riziku anémie;
 • pozitívny vplyv na prácu myokardu a obehového systému;
 • normalizuje tlak;
 • doplňuje množstvo vápnika v tele a tvorí kostný systém;
 • proteín, ako zdroj prírodného proteínu, pomáha pri rozvoji svalovej hmoty.

Morčacie mäso je súčasťou diéty, ako aj liečebná výživa pre tých, ktorí ju majú zotavenie sa z choroby, Pozitívny vplyv na prácu žalúdka. Bujón na báze Turecka doplňuje silu, nasýti telo užitočnými látkami, posilňuje imunitný systém. Často sa používa ako prostriedok na prevenciu a liečbu respiračných vírusových ochorení, chrípky, angíny. Najviac chutný a zdravý vývar sa získa pridaním koreňov (mrkva, zeler) a byliniek. Po odobratí vývaru výrazne zlepšuje ľudský blahobyt.

Viete? Biologická úloha mikroprvkov v životne dôležitej aktivite organizmu sa začala študovať až v prvej polovici 20. storočia. Prvým stopovým prvkom, ktorého nedostatok v tele bol zaznamenaný, bol jód.

Pre dospelých

Všetky látky, ktoré vstupujú do tela dospelého, majú regulačné, regeneračné alebo podporné funkcie. Počet funkcií je spôsobený množinou makro- a mikroelementov, ich vzájomnou interakciou. Morčacie mäso vyživuje telo energiou, dodáva energiu a poskytuje dobrý psycho-emocionálny stav. Pravidelná konzumácia posilňuje imunitný systém, chráni telo pred účinkami stresorov, zabezpečuje dobrú kvalitu spánku. Vápnik a fosfor posilňujú kostný aparát, zabraňujú vzniku stagnujúcich procesov v kostnom tkanive a iných patológiách. Selén, prítomný v mäse, podporuje rovnováhu hormónov a zlepšuje fungovanie endokrinného systému tela. Pozitívny vplyv na činnosť kardiovaskulárneho systému, odstránenie cholesterolových plakov, prevencia aterosklerózy a iných cievnych ochorení. V dôsledku nízkeho glykemického indexu môžu diabetici konzumovať Turecko.

draslík potrebné pre intracelulárne procesy. Zlúčeniny draslíka prispievajú k odstráneniu prebytočnej tekutiny z tela. Poruchy metabolizmu draslíka vedú k dystrofii, ochoreniam obličiek a kardiovaskulárnemu systému. Sodík je tiež potrebný pre intracelulárny metabolizmus. Ovplyvňuje stav krátkodobej pamäte, svalového systému a črevnej aktivity.

Je to dôležité! Deti potrebujú zvýšené množstvo vápnika (až 1,4 g denne), tehotné ženy (do 1,5 g denne) a dojčiace matky (až 1,8 g denne).

Pre deti

Turecko je veľmi užitočným produktom pre deti, pretože je to veľmi užitočné hypoalergénne a má vysokú nutričnú hodnotu pre rastúce telo. Výhody sú v dodávke bielkovín, ktoré bude telo používať na rozvoj svalového systému a draslíka na posilnenie kostry a na prevenciu ochorení pohybového aparátu. Turecko môže byť zavedené do stravy od veku 8 mesiacov ako prvý doplnok mäsa. V detskej výžive morka patrí aspoň 2 krát týždenne.

Zelenina ako brokolica, karfiol a ružičkový kel, tekvica, cuketa, zemiaky môžu byť použité v detskej potrave.

Prínos pre deti spočíva aj v schopnosti posilniť imunitný systém a podporiť rast tela. Pre sadu svalovej hmoty je ideálny bielkoviny obsiahnutej v mäse, S nedostatkom bielkovín sa telo cíti pomaly a objavuje sa syndróm chronickej únavy. Turecko prispieva k prevencii anémie, zlepšuje vitalitu a fyzickú aktivitu. Posilnenie kostry draslíkom a fluoridom je tiež nevyhnutné pre telo dieťaťa.

Pre športovcov

Pre ľudí s intenzívnou fyzickou námahou a športovcami je morčacie mäso možným zdrojom energie a regenerácie bielkovín. Turecko obsahuje asi 30% ľahko stráviteľnej bielkoviny, malé množstvo cholesterolu, nenahraditeľný súbor vitamínov a minerálov, čo z neho robí hlavný druh mäsa v športovej výžive. Vzhľadom k obsahu rôznych proteínov, umožňuje rýchlo získať svalovú hmotu. Bohatý vitamín a minerálny komplex robí z Turecka najlepší výber mäsa v menu športovca. Turecko poskytuje: t

 • rýchle zotavenie tela po ťažkom cvičení;
 • posilnenie kostry;
 • zvýšiť odolnosť;
 • výbuch energie.

Je to dôležité! Turecko môže poskytnúť bielkoviny pre športovcov, ktorí nemôžu používať proteín kvôli intolerancii laktózy (z neho sa syntetizuje proteín).

Môžem jesť

Hlavnými výhodami mäsa sú nízkokalorická a vysoká nutričná hodnota. Hypoalergénne diétne mäso môžu konzumovať všetky kategórie dospelých a detí vrátane športovcov, chudnutie, ženy počas tehotenstva a dojčenia.

Počas gravidity a laktácie

Užitočné pre diétu tehotných žien predovšetkým ako zdroj. železo a proteín, Turecko má pozitívny vplyv na gastrointestinálny trakt, normalizuje tráviace procesy, stabilizuje metabolizmus a urýchľuje metabolizmus. Sada vitamínov skupiny B na 100 g produktu je 60% dennej hodnoty vitamínov tejto skupiny pre tehotnú ženu. Obsahuje sa v ňom kyselina listová zabezpečuje správnu tvorbu nervového systému plodu a má tiež priaznivý vplyv na psycho-emocionálny stav samotnej ženy. Odporúčané množstvo v strave tehotnej 100-150 gramov denne.

Ako zdroj horčíka podporuje nielen nervový systém, ale aj činnosť močového systému tehotnej ženy.

Je to dôležité! Turecko je ideálnym produktom pre ženy počas laktácie. Toto je obzvlášť dôležité v prvom mesiaci života dieťaťa. Kravské mlieko je v tomto období vylúčené zo stravy ženy, aby sa zabránilo alergickým reakciám v detskom veku na prítomnosť matky v diéte matky.

Pri chudnutí

Správne zložená strava nevyhnutne zahŕňa živočíšny proteín. Niektoré z aminokyselín, ktoré telo potrebuje, sa nachádzajú len v mäse a nie sú syntetizované umelo. Turecko je ľahký mäsový typ, takže je skvelé pre diétne jedlá.

Pri varení môžete ľahko ovládať jej kalórie:

 • odstránený obsah kalórií o 1/3;
 • použité prsia - kalórie ešte viac klesli.

Jedlo zároveň nestráca svoju chuť. S nízkym obsahom kalórií je morka zdrojom užitočných vitamínov a minerálov. Kyselina nikotínová v nej obsiahnutá kontroluje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje rozklad existujúcich cholesterolových plakov a tiež zabraňuje tvorbe nových. Pre chudnutie je dôležité, že v tomto mäse nie sú žiadne sacharidy a veľmi nízky obsah tuku.

Aplikácia na varenie

Mäso je veľmi obľúbené nielen vďaka svojim veľkým výhodám, ale aj kvôli svojej chuti. Výrobok môžete variť rôznymi spôsobmi: smažiť, dusiť, pariť, piecť, variť. Dobre sa hodí na každú prílohu: zeleninu, cestoviny alebo obilniny. Výnimočná nutričná hodnota vám umožňuje používať ju v detskej výžive a strave pre tých, ktorí podstúpia obdobie rehabilitácie po chorobe. Môže byť použitý ako prísady do mäsových šalátov, plnky na koláče, základy na vývar a vo forme klobás, klobás, kotletiek a tak ďalej Turecko podávané s bielym vínom. Smetanové omáčky pre ňu dobre fungujú.

Viete? Morky sú po pštrosoch druhou najväčšou hydinou. Hmotnosť samca dosahuje 35 kg.

Čo sa varí v rôznych krajinách sveta?

Každá krajina má svoje vlastné kulinárske tradície, vrátane prípravy morských jedál.

Pečená morka na Vianoce sa varí v mnohých anglicky hovoriacich krajinách. Briti jej slúžia na Vianoce so zeleninovou oblohou. V USA - plnené jablkami. Turecko je hlavným pokrmom vďakyvzdania a aj v Amerike je tento vták hlavnou ozdobou stola pre Deň vďakyvzdania. Kanaďania slúžia hydine do stola brusnicová omáčka.

Zistite, čo sú brusnice dobré a ako variť brusnicovú omáčku pre hydinu.

Koľko variť

Pred varením mäsa - je rozrezaný na časti pozdĺž vlákien. Potom sa výrobok varí, aby ho udržal šťavnatosť pri ďalšom varení. Pri spracovaní sa koža odstráni.

Rôzne časti jatočného tela nie sú rovnaké:

 • filé - 30 minút;
 • nohy - 60 min.

Ak je morčacie rezané na veľké kúsky, potom je potrebné variť dlhšie (asi hodinu). Ak počas varenia pridáte do vody 1 malú mrkvu, 1 cibuľu a korenie, varené mäso bude mať jasnejšiu a bohatšiu chuť. Varné filety pre detskú výživu majú množstvo vlastností: po varení prvého vývaru po dobu 10 minút sa vypustí a pokračuje v varení, pričom sa mäso naplní novým podielom vody. Tento postup pomôže zbaviť sa prebytočných tukov a škodlivých látok.

Viete? Husi sú považované za najstarší domestikovaný vták. Morka bola domestikovaná indiánmi Maya asi pred 2 tisíc rokmi.

Čo je kombinované

Pri varení je morka kombinovaná s takmer akoukoľvek potravou. Dôvodom je jeho neutralita chuti. Pri varení mäsa, cibule, mrkvy, cesnaku, korenia, bobkového listu a zeleru sa často pridávajú. Na vyprážanie sa používa klasická korenie: cibuľa, cesnak, korenie. Pri pečení môžete použiť (okrem cibule, cesnaku a korenia) koriander, papriku, rascu, zázvor, kardamón, aníz.

Morčacie mäso sa tiež kombinuje s takými zložkami, ako je tymián, rozmarín, majoránka, bazalka, oregano, zira, kôpor, petržlen, paradajky (cherry paradajky), červená cibuľa, pór, sladká paprika, hrášok, med, citrón.

Tajomstvo varenia

Pri príprave rôznych druhov mäsa má svoje tajomstvo.

Marinovanie a pečenie:

 1. Čas strávený v marináde - 2 dni. Po marinovaní sa morča umyje tak, aby marinádové častice pri pečení nepokazili kožu.
 2. Pred pečením sú nohy a krídla fóliované, aby sa zabránilo horeniu.
 3. Začnite ihneď pred pečením.
 4. V rúre sa morča varí pri teplote +180 ° C.

vriacej:

 1. Pred varom je potrebné naliať výrobok s vriacou vodou (to bude šťavnatejšie).
 2. Varte vtáka spolu s koreňmi a korením - dodá chuť a arómu.

praženia:

 1. Varené kúsky na šalát mierne opečené.
 2. Filety sú vyprážané na všetkých stranách 5-10 minút. Nohy sú vyprážané na každej strane 15 minút. Aby sa filety šťavnatejšie, po vyprážaní je možné variť 10 minút v malom množstve vývaru alebo marinády.

Ako si vybrať morčacie mäso pri nákupe

Najviac chutné mäso u mladých moriek (3-4 mesiace). Jej hmotnosť v tomto veku sa pohybuje od 5 do 10 kg. V čerstvo porazenom hydinovom mäse je pevná a hustá, pokožka je hladká, ľahká, nie klzká. Jatočné telo s hmotnosťou vyššou ako 20 kg môže byť drsné, takýto vták môže byť veľmi starý. Jej mäso zostane ťažké aj po niekoľkých hodinách varenia.

Pozri tiež: koľko moriek a dospelých moriek váži.

Ak si kúpite výrobok v supermarkete, nezabudnite venovať pozornosť trvanlivosti na obale a odolnosti mäsa voči deformácii. Ak prstom stlačíte čerstvú kostru, miesto stláčania sa narovná. Na dotyk bude takéto mäso elastické. Ale na tú, ktorá bola zamrznutá a rozmrazená, zub z prsta zostane niekoľkokrát. Jesť takýto výrobok v potrave je možné, ale chuť a prínosy budú veľmi pochybné.

Viete? V XIX storočí, dokonca domestikované lovecké druhy vtákov: bažant, jarabica, boli domestikované ľuďmi.

Ako skladovať doma

Zakúpené jatočné telo musí byť uskladnené v mrazničke. Existuje niekoľko pravidiel, ako zaobchádzať s mäsom:

 1. Nosené jatočné telo by sa malo umývať a utierať do sucha vonku a vo vnútri, zabaliť do fólie a až potom zložiť do mrazničky. Ak nebudete variť celé jatočné telo, potom pred vložením do mrazničky je lepšie ho rozrezať na porcie, potom ho zabaliť do fólie a odoslať do mrazničky.
 2. Mäso odstránené z mrazničky by sa malo roztopiť pri izbovej teplote najmenej 1 hodinu. Ak spracujete mrazené filety s horúcou parou alebo vodou, potom sa pri príprave pokrmu ukáže ako ťažké.
 3. Rozmrazovanie kostry kuchynskými spotrebičmi, režim odmrazovania, nie ohrev. Tento režim lepšie zachováva chuť a vitamíny skupín B a C, ktoré sú zničené vplyvom vysokých teplôt.

Kto môže ublížiť

Turecko patrí do stravy a hypoalergénnych druhov mäsa, tak ona nemá žiadne kontraindikácie, Problémy môžu vzniknúť, ak kúpené jatočné telo malo nízku kvalitu, stratilo sa. Opatrnosť je potrebná pri liečbe ľudí s problémami s obličkami spôsobenými proteínom v mäse. U pacientov s hypertenziou sa neodporúča silne soľať mäso.

Turecko Cookies Video Recepty

Vianočné morčacie

Turecko s brusinkovou omáčkou

Morské karbonátky

Varenie Turecko: recenzia

Nakrájame morčacie (filé) na malé kúsky a na panvicu s malým množstvom slnečnicového oleja na 40 minút, potom nalejeme paradajkový pretlak a ďalšie jatočné telo na 10 minút, potom môžete koriandr alebo bazalku a jemne nasekaný cesnak a ďalších 5 minút. Hotovo!
Box s ceruzkami
//www.woman.ru/home/culinary/thread/4474856/1/#m48057195

Nakrájam filet do kúskov kishabu, marinády v citrónovej šťave, pridajte oregano a soľ, pečte v rúre pod fóliou 30 minút.
ana
//www.woman.ru/home/culinary/thread/4474856/1/#m48064281

Páčilo sa mi to, marinovať v horčici na noc, potom sa otvory s nožom a tam tenké tenké kúsky slaniny, vnútri brusnice + jablká. Smear med + soľ + korenie + olivový olej. Dajte do silne vyhrievanej rúry, a potom znížiť oheň a 3-4 hodiny cez stredné teplo, nalejte šťavu
mačka
//www.woman.ru/home/culinary/thread/3805888/1/#m11469844

morka, nákaza, vždy krutá. tak ponuka ako kurča sa nikdy nestane. Americké tajomstvo, prinajmenšom nejako zjemniť - obaľovať maslo pod kožou. Zvyčajne som prvý kabát s dosť veľa oleja, kde ruka dosiahne (je dôležité oddeliť kožu od mäsa, ale nie je to roztrhať to!), Potom pod kožou som stlačiť pár pomarančov a dať čerstvý rozmarín chuť (trochu). vymačkané pomaranče dať do Turecka. Vložil som vtáka do plechu a nalial olivový olej na dno, len aby zakryl dno tenkou vrstvou. v oleji - rozmaríne. pečieme to päť hodín, prikrytie prsníka fóliou. Fólia bola odstránená len za poslednú polhodinu.
Philly dievča
//www.woman.ru/home/culinary/thread/3805888/1/#m12804746

Ak ste dlho chceli diverzifikovať diétu, potom začnite variť toto zdravé, jemné a nízkokalorické mäso. Jeho pravidelné používanie posilní imunitný systém a zlepší celkový stav tela. A vynikajúce jedlá z tohto vtáka oslovia všetkých členov rodiny a hostí vášho domova.

Loading...