Ako pestovať a pestovať modrý mekonopsis maku doma

Tradične, s odkazom na makové kvety, máme na mysli jasnú šarlátovú, hlbokú červenú farbu. Šarlátová farba kvetu je symbolická a obraz maku v dekore má často určitý význam. Príroda je však veľmi rôznorodá av tomto článku vám povieme, že sú tu maky modrej, oranžovej a žltej farby.

Botanický opis

Meconopsis (Meconopsis) - ker s nebesky modrými kvetmi, patriaci do rodiny Macov. Nazýva sa tiež zvonovitý mak, himalájsky, tibetský a modrý mak.

Tento úžasný kvet pochádza z Himalájí, ale Briti ho začali pestovať ako záhradnú záhradnú kultúru. Modrý mak je považovaný za symbol šťastia, mieru a harmónie v Bhutáne, kde je uznávaný ako národný symbol.

Meconopsis má kvet až 5-7 cm, ale sú tu aj veľké druhy s otvoreným púčikom o priemere 10-25 cm, s okvetnými lístkami bohatej modrej farby. Krík má v spodnej časti ružicu okrúhlych listov s dlhým stopkom. Listy sú natreté vo svetlých odtieňoch zelenej, hrany sú pevné a hladké.

Naučte sa pestovať papaver peony, orientálny mak, ópium mak.
Horné listy sú podlhovasté. Jediný stonok môže dosiahnuť 25 cm, na vrchu ktorého je kvet alebo kvetenstvo niekoľkých púčikov. Väčšina rastliny, jej stonky a listy sú pokryté malými chlpmi alebo okrajom šedej alebo hnedej farby.

Rastlinné výhonky sa zdajú otepľovať uprostred jari. A v júni, miconopsis poteší oko svojimi kvetmi. Proces kvitnutia trvá asi mesiac. Vzhľadom k tomu, rastlina je trvalka, v 2-3 rokoch rastu, rastlina sa mení na ker.

Každý rok, s nástupom prvých chladných a mrazivých dní, zomiera pôrodná časť mekonopsie. Koreňový systém zostáva nezmenený, a keď sa prebudí príroda, z koreňových pukov sa začnú vyrastať výhonky a potom sa Bush oživí, čím sa zvýši jeho veľkosť. Olejové semená trávnatej rastliny dozrievajú v ovocnej krabici, keď schne.

Je to dôležité! Mekonopsis je zaradený do skupiny jedovatých rastlín, pretože obsahuje mliečnu šťavu, ktorá má narkotický účinok.

Distribúcia a biotop

Oblasť distribúcie modrého maku nemá jedno územie, je prerušená, takže existujú určité vonkajšie rozdiely rastlín. Pôvodne pochádza z himalájskych hôr, čo vysvetľuje jedno z jeho mien, kde je známych asi 40 druhov. V himalájskom pásme sa môžete stretnúť s nebesky modrou macou, nasýtenou modrou, žiarivo červenou, krémovou žltou a bielou. Môžu mať jednu kvetinu alebo ozdobiť krík kvetenstvom.

Existuje však určitý druh mekonopsie, ktorý sa nachádza len v Anglicku, Walese a Írsku - Meconopsis cambrica, makarský kambrík. Najčastejšie má odtiene od svetlej až po šťavnatú oranžovú.

Vo voľnej prírode, môžete vidieť mekonopsis v tienistých lesných oblastiach, na alpských lúkach, s dostatočnou vlhkosťou. Sú bežné v Nepále, Bhutáne, vo vybraných regiónoch Číny a Tibetu.

V modernom svete, kvety kvety sú používané kvetinárstva v krajinnom dizajne, navyše, výsadby modrého makov možno nájsť v mnohých krajinách, vrátane Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, Kanady, USA, západnej Európy.

Je to dôležité! Mekonopsis sa bojí horúceho suchého vzduchu a zanedbateľných zrážok.

Typy mekonopsie

Povieme o odrodách mekonopsie:

 • ostnatá mekonopsia alebo Bailey (Meconopsis betonicifolia) - rastie v Himalájach. Tento typ rastliny je najbežnejší a rozpoznateľný. Jej kvety sú vymaľované modro a odrody a hybridy prekvapujú rôznymi odtieňmi a veľkosťami. Kvetovaný makový kvet má spravidla priemer 7-10 cm a krík dosahuje výšku 60-100 cm, doba kvitnutia trvá len mesiac - od júna do júla. Semená dozrievajú koncom leta. Tento typ trávnatého kríka je pomerne odolný voči chladu a toleruje teploty do -18 ° C;
 • mekonopsis veľký (Meso nopsis grandis) , Rastlina preferuje otvorené oblasti vysokohorských pasienkov Himalájí v nadmorskej výške viac ako 3 000 metrov, hrany a okraje lesov. Nachádza sa v Nepále, Tibete a Bhutáne. Tento druh je o niečo nižší ako Bailey a je 50-60 cm vysoký v čase kvitnutia. Kvety môžu byť modré, modré, fialové, veľmi často s náznakom fialovej alebo ružovej farby. Stopky skôr miniatúrne, len 12-15 cm, preliate veľkými kvetmi, ktorých priemer je 8-12 cm, kvitnutie začína v druhej polovici júna a do začiatku augusta. Zariadenie je schopné odolať teplotám až do -20 ° C;
 • Cambrian meconopsis (Meconopsis cambrica). Tento typ úžasného maku možno vidieť na území Islandu, Anglicka, Walesu, západnej Európy a Francúzska. Je nízka, výška dosahuje 50 cm, kvet je veľmi podobný klasickému maku, priemer 6 cm, ale má svetložltú a oranžovú farbu. Niektoré odrody tohto rastlinného druhu majú froté lístky. Kambriansky mak má s rozkvitnutím celý leto. Je veľmi nenáročný, pretože môže odolať chladným teplotám až do -23 ° C, a na rozdiel od mnohých príbuzných rastie normálne v slnečnom teréne, hoci uprednostňuje vlhké podnebie;
Viete? Mekonopsis - znamená "ako maca". Termín sa objavil počas ciest slávneho vedca N. Przevevského na území Strednej Ázie v roku 1885. Vo svojich poznámkach vedec nazval tento závod tibetským zázrakom a himalájskym makom.
 • meconopsis sheldon (mekonopsis x sheldonii) - vytrvalý hybrid, získaný krížením Grandis a Betonicifolia. Výška rastliny môže byť 1-1,5 m. Azúrovo modré kvety potešia oko od júna do augusta. Toleruje chladné počasie;
 • meconopsis caravella (Meconopsis x karavella) - Hybrid s luxusnými dvojitými kvetmi, ktorých farba môže byť žltá, terakota, oranžová, ich farby a dokonca aj kombinácia viacerých farieb naraz;
 • päťriadkový (Meconopsis quintuplinervia) - mak, ktorého kvety majú zvonovitý tvar fialových odtieňov. Kvitnutie trvá od mája do začiatku jesene. V zime zima umiera alebo je prerezaný krík na povrchu zeme a na jarných výhonkoch sa objavujú z koreňových pukov;
 • Nepálsky (Meconopsis napaulensis) - vysoký ker dosahujúci výšku dva metre. Kvety majú jasnú ružovú, červenú, fialovú farbu. Rastlina je monokarpická a začína kvitnúť až po 3-4 rokoch. Rastie v nadmorskej výške 2500 - 5000 m v Nepále;
 • paniculata (Meconopsis paniculata) - s bohatými púčikmi, maľované v jasných žltých tónoch. Veľké kvety s priemerom 8 cm majú tvar misy. Rastlina rastie v himalájskych horách. Môžete ho chytiť kvitnúce len mesiac v polovici leta;
 • fialovo červená (Meconopsis punicea) s oddelenými kvapkami zvonu, maľovanými fialovo-fialovými farbami. Dĺžka okvetných lístkov je 10 cm, uprednostňuje čiastočný tieň, vlhké trávnaté lúky a svahy. V prírode sa vyskytuje v nadmorskej výške 3000 - 4500 m. Rozmnožované semenami, ale dobrá klíčivosť sa poskytuje len na jeseň.

Použitie v krajinnom dizajne

Himalájsky mak - nádherná výzdoba každého kúta prírody. Krajinári dávajú prednosť tejto rastline, vytvárať skalné kompozície v podobe skalky, kombinovať s ďalšími horskými rastlinami, skalky, miniatúrne skalnaté komplexy.

Mekonopsis kríky sú veľmi hrubé a vyzerajú veľkolepé ako rám pre rybník. Oni sú často používané ako prvok mixborder, komplexné viacvrstvové kvetinové záhrady, skladajúci sa z mnohých druhov rastlín, ktoré, s riadnym výberom a organizáciou, sú neustále-kvitnúce zloženie od prvých dní jari do prvých mrazivých dní.

Naučte sa vytvárať skalný oblúk, rabatku, mixborder, alpskú šmýkačku, kvetinu a kamenný záhon, fontánu, suchý potok, predzáhradku.
Meconopsis vyzerá skvele na monoclumbus. Kombinácia multi-farebné kvety tejto bylinné rastliny prekvapenia a potešenie. Modrý mak má v rámci okrasných kríkov zvláštny dojem.

Pri absencii kvetov, jeho svieže kríky tiež vykonávať dekoratívne funkcie. Mekonopsia sú často zasadené, roztrúsené s takými záhradnými plodinami, ako je plamienok, paprade, akvigelii, hostitelia, foxgloves, brunners a nízko obilné rastliny.

Pestovanie a starostlivosť o rastliny doma

Chov himalájskych makov je dosť nepríjemný. Rastlina je pomerne náročná z hľadiska podmienok, potrebuje vlhkú klímu, neprítomnosť priameho slnečného svetla v prirodzenom prostredí.

Podmienky zadržania

Modrý mak preferuje chladné počasie a vlhkosť vďaka svojmu prirodzenému prostrediu. Suchý vzduch, vysoké teploty vytvárajú podmienky, za ktorých táto rastlina nekvitne a neumrie. V horúcom počasí sa musí kvet postriekať. A najlepšie miesto na pestovanie v záhrade sú tieňované oblasti, ale bez stagnujúcej vlhkosti.

Sci-milujúci astilbe, akonit, brunner, dicentre, doronicum, volzhanka, lomikonožka, ľalia konvalinky, konvalinka, vlčí bôb, rogersja, cyanóza, hostiteľ sa môžu stať susedmi v mieste rastu mekonopsie.
Na pestovanie makovíc alebo jeho hybridov v neprodukčných podmienkach by ste mali nakupovať jeho semená v špeciálnom sklade. Na konci zimy, optimálne vo februári, sa semená vysádzajú do plastových nádob na pestovanie sadeníc. Kapacita so zemou je vystavená rozptýleným lúčom slnka v miestnosti. Môže to byť byt alebo skleník.

Ak chcete pestovať meconopsis na otvorenom poli, na pozemku v blízkosti vidieckeho domu, je najlepšie zasiať semená na konci letných a jesenných mesiacov. Zimovanie v pôde, budú dávať svoje výhonky na jar.

Pôda a hnojivá

Pôda musí byť zvolená tak, aby bola mierne kyslá a mierne vyživujúca, mala by byť voľná. To môže byť zakúpené v obchode sa špecializuje na terénne úpravy a predaj semien a sadeníc, po konzultácii s odborníkom, alebo pripraviť sami. K tomu budete potrebovať zmiešať jednu časť zeminy, listov a piesku a potom kombinovať s 2 porciami rašeliny.

Možno budete potrebovať určité znalosti: ako určiť kyslosť pôdy, ako dezoxidovať, ako dezinfikovať pôdu, ako používať perlit a vermikulit pre rastliny.
Miešanie všetkých zložiek, pôda musí byť dezinfikovaná, a najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je roztok manganistanu draselného. Existuje tiež spôsob prípravy pôdy tepelným spracovaním parou na hubenie húb, spór machov a škodcov.

Na výsadbu semien môžete použiť špeciálny kontajner alebo inú vhodnú nádobu, v ktorej musíte urobiť otvor na zlepšenie prietoku vody. V spodnej časti by mala byť umiestnená vrstva drenáže, ktorá môže slúžiť ako tehlová drvina alebo malé kamienky alebo mušle, potom triesky stromov. Odtok zakryte pripravenou pôdou alebo zakúpeným substrátom.

Zavlažovanie a vlhkosť

Himalájsky mak má rád rast v blízkosti vodných útvarov, v častiach polostrova, chránených pred silným vetrom. Pri šľachtení mekonopsy by ste sa mali vyhýbať vysychaniu pôdy mulčovaním so zelenou hmotou, rašelinou, pilinami, kôrou, kompostom.

Ak je ornica veľmi suchá, v zemi sú praskliny, potom musí byť rastlina hojne napojená, inak hrozí, že po kvitnutí zabije kvet. Rastlina trávnatého maku je citlivá na vlhkosť. Nerovnováha môže oslabiť rastlinu a zničiť ju. Zalievanie by malo byť vykonané nie viac ako 1 krát mesačne, starostlivo sledovať stav pôdy.

Vzťah k teplote

Pri pestovaní sadeníc a stromčekov je nevyhnutné dodržiavať teplotné podmienky, vzduch by mal byť okolo + 10 ... + 12 ° C, ale nie viac ako + 13 ... + 14 ° C, čo môže vyvolať smrť rastliny. Čerstvý a chladný vzduch pomôže zabrániť plesniam.

Pri pristávaní v otvorenom teréne by malo byť počasie chladné a vlhké, v ideálnom prípade, ak sa stane po daždi. Tieň poskytne rastlinám dobrú adaptáciu na nové miesto rastu. Väčšina druhov a hybridov meconopsis tolerovať aj veľmi chladné počasie veľmi dobre, teplota vzduchu môže klesnúť na -18 ... -23 ° C. Na jeseň sa krík orezáva v koreňoch a na jar uvoľňuje nové výhonky.

Chov maku

Zvýšiť populáciu rastlín niekoľkými spôsobmi: vegetatívne, rozdelením kríka a štepenia a semien. Obidve metódy sa dajú efektívne využiť pri šľachtení mekonopsy doma, ale zvážme reprodukčné charakteristiky tejto rastliny.

semená

Semená himalájskeho maku môžete zbierať sami, zber ovocie box na konci letnej sezóny ešte pred semená pádu, alebo si môžete kúpiť v obchode. Je lepšie skladovať ich v chladničke až do jari. V prípade nákupu semien v špecializovanej predajni, pred výsadbou, budú musieť byť podrobení procesu stratifikácie 45 dní pred ponorením do zeme.

Naučte sa, ako ušetriť miesto a pôdu pri sadení sadeníc.
Reprodukcia semien doma je pomerne zdĺhavý a nepríjemný proces, ktorý si vyžaduje starostlivú prípravu pôdy, vytvorenie chladných a vlhkých podmienok na klíčenie, presadenie sadeníc do otvoreného terénu. Semená môžu byť tiež zasiate okamžite v pôde na jeseň, kde sa po zimovaní, budú dávať svoje prvé výhonky.
Viete? 3000 mekonopsických semien váži iba 1 g.
S množením semien si druhové rastliny zachovávajú svoje vlastnosti dobre. Výsadba semien doma v kontajneri pre sadenice, sú umiestnené v krajine nie viac ako 1,5-2 mm, ľahko stlačením prsta do pôdy. Doba klíčenia môže trvať od 1 do 3 mesiacov. Kvitnutie himalájskeho maku, keď sa pestuje zo semien, možno pozorovať za 2-3 roky.

vegetatívne

Deliace puzdro vykonávané v období, keď je zariadenie v režime pokoja. Koreňový systém kontroluje, odstraňuje výhonky, mŕtve a poranené korene. Ďalej, rozdelenie na časti nastane tak, že každý má korene, bud a vznikajúcu ružicu. Po rozdelení, všetky časti sú presadené do zeme, napojená, vytvoriť odtieň a starostlivosť.

Je lepšie pristáť na dlhodobom mieste pestovania skoro na jar, hneď ako sa sneh roztopí a pôda je stále dosť vlhká a chladná. Bush môže byť rozdelený dvakrát ročne: po roztopení snehu skoro na jar a tiež v auguste v oblasti, kde toto obdobie nie je veľmi suché a horúce.

graftage - Ďalší spôsob chovu mekonopsisov. Na tento účel sú mladé výhonky s koreňmi a pätami oddelené od zásuvky dospelého kríka. Nové zásuvky potrebujú rásť v skleníku, preto sa zmestí do malej veľkosti miestnosti. Tam sa kultivujú, dodržiavajú podmienky vlhkosti a teploty.

Možné ťažkosti pri pestovaní

Podmienky pestovania maku by mali byť čo najbližšie k prirodzenému prostrediu rastu. Dodržiavanie teploty a vlhkosti je veľmi dôležitým aspektom pri pestovaní sadeníc. Rastlina je mrazuvzdorná av zimnom období nevyžaduje špeciálny prístrešok. Nemôžeme dovoliť, aby rastlina kvitla v prvom roku života, môže ju zničiť. Vysoké odrody potrebujú podväzok.

Škodcovia, choroby a prevencia

Medzi hlavné problémy, ktoré môžu vzniknúť pri pestovaní modrého maku, patria: t

 • múčnatka.
Prejav: rastlina je pokrytá bielym kvetom, pripomínajúcim múku. Listy vädnú. Bush rýchlo zomrie.

náprava:

 • odstránenie povlaku z poškodených oblastí puzdra;
 • prerezávanie silne zarastených kríkov;
 • obnova ornice;
 • špeciálnych chemikálií.
Na prevenciu sa ošetrenie puzdra aplikuje roztokom mydlovej soli v pomere jedna ku jednej. Ak chcete pripraviť, je potrebné vziať 4 litre vody, pridajte 20 g sódy a rovnaké rozdrvené mydlo alebo 0,5 lyžičky. tekuté mydlo. Spracovať Bush raz týždenne počas mesiaca;
 • vošky.
Prejav: skrútenie listov, deformácia kvetenstvo, výhonky, stonky. Pomalý rast kríkov, nedostatok ovocia a ich zrenie. Zoslabený stav v zime.

náprava:

 • ošetrenie insekticídmi, starostlivé používanie chemikálií, pretože zabíjajú nielen škodcov, ale aj hmyz užitočný pre životnosť rastliny;
 • postrek Bush s bylinnými a rastlinnými odvarmi. K tomu môžete použiť palinu, tyran, vrcholy paradajok, cesnak, cibuľu, púpava, horčicu;
 • pravidelné používanie hnojív;
 • výber správneho miesta pre pestovanie v súlade so všetkými nevyhnutnými podmienkami.
Vzhľad mekonopsie v záhrade bude určite vrcholom vašej skalky alebo mixborder. Dodržiavajúc podmienky potrebné pre rast himalájskeho modrého maku, si môžete vychutnať rozkvitnutie podivného kríka na teplých letných večeroch.

Mekonopsis: recenzie

Tento rok som si objednal mekonopsické semená z Rozantsevy (mimochodom, semená všetkých rastlín boli vynikajúcej kvality, takmer všetky sa zdvihli). Namočte semená do vlhkých obrúskov, ktoré zostali teplé 2 týždne, potom vložte obrúsky na dvere chladničky. Keď vyklíčili do obrúskov, zasiali do misky a vložili do chladničky. Keď sa objavili výhonky, položte misku na parapet.

Так как я недавно на форме, не знаю можно ли об этом писать, но у Михаила Полотнова на Вебсаде есть целая статья о выращивании меконопсиса.

Я никаких плясок, как Михаил, им не устраивала. Teraz mekonopsis už má 3 pravé listy, nie jeden, pah-pah, vypadol.

Luda09
//forum.tvoysad.ru/viewtopic.php?t=445&start=60#p442696

Loading...