Ako urobiť vetranie v kurníku

V súčasnom štádiu vývoja hydinárskeho priemyslu je veľmi dôležitou záležitosťou usporiadanie kurníku. V tomto ohľade sa odporúča podrobnejšie zvážiť proces vetrania, aby sa dosiahol najpozitívnejší účinok chovu hydiny. Toto bude diskutované ďalej v článku.

Prečo potrebujete vetranie v kurníku

Rovnako ako každá iná miestnosť pre chov zvierat a vtákov, kurník musí byť vetraný. Malo by byť zrejmé, že pravidelne nahromadené odpadové produkty vtákov spôsobujú nepríjemný zápach a zvyšujú úroveň oxidu uhličitého.

Je to dôležité! Najjednoduchší ventilačný systém inštalovaný v kurníku pomôže vyriešiť problém odstránenia toxických výparov, čím sa zabezpečí, že miestnosť cirkuluje čistý vzduch.
Proces cirkulácie umožňuje regulovať teplotu a vlhkosť v miestnosti. To prispieva k normálnemu vývoju vtákov a pomáha zvyšovať ekonomickú efektívnosť jeho šľachtiteľského procesu.
Vykonajte ventiláciu v pivnici av chlievi.

Dôsledky nedostatku cirkulácie vzduchu

Hoci chov hydiny je pomerne bežné povolanie, poľnohospodári často ignorujú skutočnosť, že vtáčia chata potrebuje pravidelné vetranie. Je to spôsobené tým, že počas chovu vtákov v kurníku sa zvyšuje úroveň oxidu uhličitého, čo môže znamenať nielen výskyt nepríjemného zápachu, ale aj stratu produkcie vajec a výskyt chorôb vtákov. Okrem toho vďaka vetraniu v miestnosti môžete regulovať teplotu. Ukazovateľ tohto parametra je veľmi dôležitý, pretože organizmus kurčaťa veľmi dobre neznáša teplo. Ak nie je vetranie v kurníku, potom takéto účinky:

 • strata apetítu u kurčiat, slabosť a úbytok hmotnosti;
 • negatívna dynamika produkcie vajec;
 • znížená imunita;
 • negatívne zmeny teploty a vlhkosti v miestnosti.

Ako urobiť vetranie v kurníku vlastnými rukami

Existuje niekoľko typov ventilačných systémov, ktoré sú prijateľné pre vtáčie bývanie, medzi nimi prírodné, nútené a nútené. Samozrejme, každý z nich sa líši spôsobmi, metódami a nástrojmi používanými na vysielanie.

Naučte sa, ako urobiť hniezdo pre kurčatá, hniezdo, rovnako ako urobiť a vybaviť kurník.

Prirodzené vetranie v kurníku

Táto metóda je veľmi jednoduchá. Ak chcete vykonať prirodzenú cirkuláciu vzduchu v miestnosti, stačí otvoriť okno a dvere, ktoré sú umiestnené oproti sebe. Treba však pripomenúť, že zatiaľ čo v zimnom období môže dôjsť k výraznej strate tepla v miestnosti. To bude znamenať dodatočné finančné náklady na vykurovanie domov pre vtáky.Schéma prirodzeného vetrania v kurníku.

Napájanie (odvádzanie) ventilácie v kurníku

Toto vetranie sa nazýva nútený vzduch a výfuk a je najoptimálnejšie pre údržbu kurníku, pretože je to pohodlný systém cirkulácie vzduchu. Pre jeho inštaláciu je potrebné umiestniť dve rúrky paralelne. Na jednom z nich teda prúdi vzduch do miestnosti a na druhej strane.

Je to dôležité! Pre výrobu ventilácie si môžete kúpiť plastové rúrky s ventilmi kruhového aj obdĺžnikového prierezu. Klapka a puzdro samotné sú súčasťou balenia.

Ak chcete usporiadať takúto kapotu, musíte vykonať nasledujúci postup činností:

 1. Najprv musíte zmerať vzdialenosť od podlahy až po strop. Potom pomocou pištole odrezali časť plastovej rúrky tak, aby jej horný koniec bol umiestnený nad strechou vo výške 20-30 cm a spodný - vo vzdialenosti 20 cm od podlahy miestnosti. Táto konštrukcia bude plniť funkcie prívodného potrubia.
 2. Potom je potrebné odrezať ďalšiu časť potrubia tak, aby jeho horný a dolný koniec vyčnievali 20 - 30 cm z rôznych strán strechy, čo bude výfuková rúra.
 3. Pre inštaláciu potrebujete vrták s vŕtačkou. S ich pomocou môžete vytvoriť otvory v streche a inštalovať potrubia.
 4. Potom môžete odstrániť medzery minerálnou vlnou. Musí byť pripevnený k potrubiu drôtom a navinutý okolo potrubia.
  Prečítajte si pravidlá pre výber kuriatka pri nákupe a zistite, prečo je potrebná ventilácia.
 5. Potom by ste mali vyplniť živicovú strechu na spojoch a na koncoch rúr namontovať vodorovné koľajnice. To možno vykonať pomocou špeciálnych rohov budovy. Potom je potrebné pripevniť ku každej z rúr 2 koľajnice so 4 rohmi na nich.
 6. V ďalšej fáze prípravy vetrania by mal byť vyrobený ventil. Ak to chcete urobiť, vyrežte z plechu obdĺžnikový predvalok, vložte ho medzi lišty tak, aby sa posúvali nahor a nadol pozdĺž rohov a vykonávali svoje priame funkcie. Takáto klapka bude slúžiť ako regulátor vetracieho systému av zimnom období môže byť zakrytá tak, aby teplota v miestnosti neklesla.
 7. Aby sa zabránilo vniknutiu prachu a dažďa do kurníku, konce rúrok sú tvarované do tvaru písmena L. Následne môže byť táto konštrukcia vylepšená pomocou elektrických ventilátorov, ktoré urýchlia pohyb vzduchu.

Video: vetranie v kurníku

Je to dôležité! Ak chcete vymeniť plastové rúrky za kovové, musíte najprv nainštalovať pevnú strechu, pretože takáto konštrukcia je pripevnená priamo k nej.

Nútené (mechanické) vetranie v kurníku

Mechanická ventilácia, ktorá je bežná medzi mnohými chovateľmi hydiny, je vhodná na inštaláciu v súkromnom kurníku. Ak chcete nainštalovať, musíte si kúpiť ventilátor, ktorý je následne namontovaný v okne alebo okne miestnosti.

Je to dôležité! Ak v miestnosti nie je žiadne okno, ventilátor môžete namontovať na stenu alebo komín.
Treba poznamenať, že ak v chove žije menej ako 100 osôb, tento typ ventilácie bude spojený s vysokými nákladmi na energiu, čo zníži ekonomickú efektívnosť takéhoto hospodárstva.

Charakteristiky zimného vetrania v kurníku

Najpraktickejšou možnosťou pri údržbe vtáčieho bývania v zime je prívod a odvod vzduchu. Aj v prípade, že ste ho nainštalovali v lete, je vždy možné vylepšiť jeho dizajn, takže je vhodný aj v zime. Môžete použiť vyššie uvedený systém prívodu a odvodu. Na výstavbu potrebných rúrok. Ich počet závisí od plochy miestnosti. Takže, ak je to menej ako 9 metrov štvorcových. m, môže byť obmedzená na jednu rúru.

Prečítajte si aj o vajciach, bojoch a okrasných plemenách kurčiat.
Okrem toho v zime budú relevantné zabudované systémy núteného vetrania. Znakom inštalácie takejto ventilácie je, že je potrebné starostlivo kontrolovať a zdravie elektrických zariadení a prítomnosť trhlín po inštalácii, pretože prenikanie ponoru do vtáčieho bývania môže viesť k výskytu chorôb a zníženiu produkcie vajec.
Je to dôležité! Pri absencii možnosti kúpy plastového potrubia je povolené používať drevené debny. Počas inštalácie musia byť omietnuté a natreté, čím sa uzavrú otvory.
Pri náležitej starostlivosti o dobytok z hydiny je potrebné zohľadniť nielen veľkosť miestnosti, ale aj dodržať teplotný režim uchovávania, preto je dôležité včas nainštalovať ventilačný systém. Ak chcete vybrať želanú, mali by ste sa riadiť počtom vtákov, ktoré chcete obsahovať. Takže, pre domáce chov fit prirodzené vetranie. Treba však pripomenúť, že v zimnom období môže byť potrebné prehodnotiť takéto rozhodnutie a uchýliť sa k metódam mechanického obehu.

Recenzie zo siete

Výkon ventilátora a pohyb vzduchu nie sú veľmi prepojené. Napríklad v našom kurníku je ventilátor, ktorého výkon je takmer 200 m3. Pritom sa necíti pohyb vzduchu okolo buniek. potrubia nasmerované na strop.

Bohužiaľ, robil som ventiláciu. Vlhkosť sa kondenzuje na potrubí. To je v poriadku, ale vlhkosť tiež kondenzuje na dverách a na chodbe. Pokúsim sa urobiť kapucňu.

Vilagxo
//fermer.ru/comment/280777#comment-280777

Nainštalovali sme takú vec - vzali dve rúry. Jedna bola úplne pod strechou a druhá bola inštalovaná takmer nad podlahou a vytiahnutá na ulicu. Ukazuje sa, že vzduch opúšťa miestnosť jeden po druhom a druhý prichádza. Najjednoduchší dizajn, ale účinný.
veter
//forum.pticevod.com/ventilyaciya-v-kuryatnike-t32.html?sid=a35578eaf1a222e2d4dc69a76659900d#p96

S pomocou správneho vetrania v kurníku sa nielen zbavíte zápachu, ale aj nadmernej vlhkosti, ktorá je veľmi vysoká od kurčiat, a toto leto môžete ešte znížiť teplotu. Všeobecne platí, že vec je veľmi dôležitá nepochybne.
vad
//forum.pticevod.com/ventilyaciya-v-kuryatnike-t32.html?sid=a35578eaf1a222e2d4dc69a76659900d#p96

Loading...