Základné vlastnosti pôdy a jej zloženie

Pri výsadbe určitej plodiny by ste nemali prehliadať základné vlastnosti pôdy, pretože kvalita plodín závisí od jej plodnosti. Sme zvyknutí používať rôzne hnojivá, ale len málo ľudí si myslí, aké komponenty chýbajú v zložení pôdy. Samozrejme, nie je možné to určiť okom, ale je len potrebné vedieť o hlavných vlastnostiach substrátu - budeme ich ďalej analyzovať.

Základné vlastnosti pôdy

Pôda je celý systém s vlastným rytmom života a pravidlami rozvoja, takže nie je prekvapujúce, že môže mať veľmi odlišné vlastnosti. Zvážte tie hlavné.

plodnosť

Plodnosť pôdy sa všeobecne chápe ako celý súbor jej vlastností a procesov prebiehajúcich v procesoch, ktoré prispievajú k normálnemu rastu a rozvoju rastlín. Substrát, ktorý obsahuje obrovské množstvo živín, sa považuje za plodný, medzi ktorými by sa mal zvlášť rozlišovať dusík, draslík, horčík, meď, fosfor, síra a samozrejme humus (až do 10% v dobrých pôdach).

Naučte sa, ako zlepšiť úrodnosť pôdy.
Všetky tieto zložky sú úzko prepojené, takže by ste nemali byť prekvapení, ak nedostatok jednej zložky alebo porušenie akéhokoľvek procesu vyvolá zmenu vo všetkých ostatných. Od nepamäti človek hodnotí kvalitu pôdy z hľadiska plodnosti, ktorá určuje množstvo plodín a krásu okrasných rastlín.
Viete? Pôda je druhým najväčším zásobníkom uhlíka, čo dáva oceánom prvé miesto.

Mechanické zloženie

Mechanické zloženie je ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou, ktorá umožňuje spojiť pôdu s určitou odrodou. Celkovo sa tento pojem týka štruktúry alebo granulovaného zloženia substrátu, vytvoreného z miliónov rôznych elementárnych častíc. Táto hodnota je vyjadrená ako percento hmotnosti úplne suchej pôdy. Charakteristiky mechanického zloženia sú založené nielen na počiatočných vlastnostiach materskej horniny, ale aj na parametroch procesov tvorby pôdy, ktoré sa neustále vyskytujú vo vnútri.

Fyzikálne vlastnosti

Mechanické zloženie priamo ovplyvňuje fyzikálne vlastnosti pôdy, ako je priepustnosť vody (alebo hustota), pórovitosť, vlhkosť. Medzitým, všetky z nich sú tiež veľmi dôležité faktory pri výbere miesta pri pestovaní plodín. Podrobnejšie o týchto charakteristikách a ich vzájomných súvislostiach budeme hovoriť ďalej.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali typy pôd s hnojivovým systémom.

Čo určuje plodnosť a ako ju zvýšiť

Samozrejme, že pre všetky poľnohospodárske alebo jednoduché letné bydlisko, ktorý rastie rôzne rastliny na svojom pozemku, prvou prioritou bude zvýšiť plodnosť pôdy, ktorá by mala zvýšiť množstvo pestovaných plodín. Zvážte hlavné faktory udržiavania pôdy a spôsoby, ako dosiahnuť požadovaný výsledok.

Fertilita faktory

Faktormi plodnosti rozumieme súhrn množstva vody, vzduchu, tepla, zonálnej a dusíkatej výživy rastlín, ktoré priamo ovplyvňujú ich rast a vývoj. Organizácia vhodných podmienok plodnosti zároveň predpokladá integrovaný prístup k možnosti poskytovať rastlinám potrebné rastové faktory.

Bude zaujímavé vedieť, aká dôležitá je pre rastliny kyslosť pôdy, ako určiť kyslosť pôdy v lokalite a tiež ako dezoxidovať pôdu.
Medzi tieto hlavné faktory patrí:

 • množstvo vody v pôde;
 • zrážky a zavlažovanie (zvýšená akumulácia sodíka môže poškodzovať plodiny);
 • hodnota celkového odparovania vlhkosti, čo potvrdzuje celkový nárast objemu kvapaliny počas celého roka;
 • dostatočnú úroveň živín.
Viete? Proces tvorby pôdy je veľmi pomalý. Teda tvorba len 0,5-2 cm jej úrodnej vrstvy trvá takmer jedno storočie.

Spôsoby, ako zvýšiť plodnosť

Najdôležitejšie podmienky, na ktorých bude závisieť plodnosť, zahŕňajú teplotné, výživové, vodné, biochemické, fyzikálno-chemické, soľné a redoxné režimy. Vlastnosti niektorých z nich môžu byť ovplyvnené nasledujúcimi opatreniami:

 1. Usporiadanie príslušného striedania plodín pestovaním plodín na rovnakom mieste v päťročných intervaloch. To znamená, že nech rastie čokoľvek, odporúča sa zmeniť miesto rastu kultúry každých päť rokov.
 2. Výsev na mieste tzv. „Liečiteľov liečiv“, medzi ktoré patria najmä cesnak, palina, pastierska kabelka, žihľava.
 3. Priyvanivaya dážďovky. Už dlho sa zistilo, že pôda s veľkou akumuláciou poskytuje väčšie objemy plodín, čo znamená, že ich prítomnosť je veľmi žiadúca (kalifornské druhy sa vyznačujú zvýšenou stráviteľnosťou rôznych organických látok).
 4. Vykonávanie tepelného spracovania zničiť všetky druhy škodcov a burín. Hlavnou nevýhodou tejto metódy je nemožnosť jej použitia na veľkých plochách (dôležitejšie pre skleníky a skleníky).
 5. Zavedením organických látok do pôdy, najmä hnoja, popola a kompostu.
 6. Vykonaním zmiešaného pestovania plodín. Spolu s pestovanými rastlinami, odborníci odporúčajú výsadbu vhodného "suseda", ktorý bude odcudziť škodcov a zabrániť vyčerpaniu substrátu. Na tieto účely môžete pestovať bazalku, rozmarín, harmanček, nechtíky, ktoré budú okrem iného veľmi zaujímavé pre včely, čím prispejú k opeľovaniu rastlín a zvýšeniu objemu plodín.
  Najlepšie sideraty pre pôdu sú vlčí bôb, reďkovka olejnatá, ovos, raž a phacelia.
 7. Organizovanie pravidelného odpočinku pre každú jednotlivú lokalitu územia. S neustálym, nepretržitým pestovaním tých istých plodín sa každá pôda unaví, takže pre vybraný rok je lepšie nič vôbec ničiť, robiť len pleť, mulčovanie a hnojenie. S príchodom jesene, vykopať sprisahania, sa snaží presunúť vrchnú vrstvu nadol.
 8. Výsadba rastlín siderata, v ktorých je zvýšený obsah bielkovín, škrobu a dusíka. V tomto prípade bude ideálnym "obyvateľom" vašej stránky ovos, raž, horčica, slnečnica. Sú prevažne zasiate po zbere, hoci v niektorých prípadoch sa pestujú súčasne s hlavnými plodinami.
Je oveľa ľahšie zvýšiť plodnosť uzavretej pôdy, než dosiahnuť podobný výsledok na otvorenom priestranstve, takže nie je prekvapujúce, že mnohí záhradníci na svojich územiach vybavujú skleníky a pareniská a dodávajú im zavlažovacie a vetracie systémy a niekedy dokonca aj vykurovanie.

Mechanické zloženie a jeho vplyv na pôdu

Na začiatku článku sme už spomínali takúto charakteristiku pôdy ako mechanickú kompozíciu a teraz vám odporúčame, aby ste v súlade s týmto kritériom dôkladnejšie porozumeli jej vlastnostiam a rozloženiu pôdy do druhov.

Čo je to mechanická štruktúra

V štruktúre Zeme sú častice najrôznejšej veľkosti: kamene, zvyšky hornín a minerálnych látok (v priemere často dosahujú 10-12 cm) a veľmi malé prvky, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Okrem toho niektoré z nich neuvidíte ani obyčajným mikroskopom, preto pri štúdiu pôdnych zmesí musíte použiť špeciálny elektrický prístroj. Vlastnosti substrátu, jeho bohatstvo a plodnosť do značnej miery závisia od rozmerov týchto zložiek, a ak vykonáte mechanickú analýzu substrátu, môžeme ho priradiť ku konkrétnemu typu: k fyzikálnej hlinke (veľkosť častíc je približne 0,01 mm), fyzikálny piesok ( častice dosahujú veľkosti od 0,01 do 1 mm), koloidné zložky (veľkosť 0,0001 mm). Zvážte najtypickejšie typy pôdy, vybrané na základe mechanického zloženia.

Typy pôdy v závislosti od zloženia

Dokonca aj keď nemáte špeciálne vybavenie a nie je možné určiť zrakovou zmesou, jeho približná štruktúra bude uvedená nasledujúcimi diagnostickými metódami (suché a mokré).

hlina

Tento substrát obsahuje až 50% čistého ílu a je charakterizovaný takými definíciami ako "surový", "viskózny", "ťažký", "lepkavý" a "studený". Ílovité pôdy veľmi pomaly prenikajú do vody, zadržiavajú ju na povrchu, preto je takmer nemožné pestovať pozemok: mokré ílové tyčinky na záhradné náradie. V suchom stave je taká pôda veľmi ťažko trieť prstami, ale keď je to stále možné, máte pocit, že máte v rukách jednotný prášok. Keď sa navlhčí, začne sa rozmazávať, perfektne sa valí do šnúry a bez problémov to umožní vytvoriť prstenec z pôdy.

ílový

Na rozdiel od prvého variantu sú suché piesčité piesky ľahko trepané prstami av takom stave umožňujú voľným okom vidieť malé zrná piesku. Ak zmáčate podklad a pokúsite sa ho stiahnuť do šnúry, dostanete len malú časť. V tomto prípade je spolu s ílom v zložení substrátu prítomný aj piesok, ktorého je oveľa viac (20% až 80%).

Je to dôležité! Ak množstvo piesku v zmesi pôdy presiahne stanovenú hodnotu, potom sa kvalita pôdy ako celku zníži.

piesok

Takéto pôdy tvoria výlučne piesčité zrná s malým prídavkom ílovitých alebo prachových častíc. Tento typ substrátu je bez štruktúr a nie je charakterizovaný väzivovými vlastnosťami.

ílový

Pri trení suchej hliny v prstoch sa získa jemný prášok s hmatateľnými zrnami piesku. Po navlhčení môže byť navinutý do šnúry, ktorá sa rozbije, keď sa pokúsite vytvoriť kruh. Svetlá hlinka vám nedovolí vytvoriť prsteň a šnúra pri prasknutí praskne. Ťažké hlinité podklady umožňujú získať prsteň s trhlinami. Samotné hlinité pôdy sú bohaté na minerálne látky a majú tiež dostatočne vysokú voľnosť, neinterferujú s prechodom vlhkosti do spodných vrstiev a zabezpečujú normálnu cirkuláciu vzduchu.

Prečítajte si aj o mulčovaní, kultivácii a mučení pôdy.
Ak sa zem skladá z malých častíc bahna a hrubšieho piesku, potom má vysokú kvalitu. Na určenie pomerného pomeru týchto látok môžete vykonať malú domácu štúdiu. Vezmite vzorku pôdy z vášho miesta, umiestnite ju do nádoby s vodou a premiešajte na nie príliš tekutú hmotu. Z výsledného riešenia najprv vytvorte guľôčku a potom skúste zaslepiť postroj. Samozrejme, v tomto prípade zohráva hlavnú úlohu konečný výsledok. To znamená, že ak nedostanete loptičku ani postroj, potom je pred vami piesok a ak sa vám podarí vytvoriť loptu, môžete predpokladať, že je tu piesčitá hlinka. Pre vytvorenie postroja je vhodný len hliník, a ak je zložený do kruhu, je to s najväčšou pravdepodobnosťou hlinka. Konečný a najsprávnejší záver o mechanickom zložení pôdnej zmesi je možné urobiť len na základe výsledkov laboratórnych testov počas laboratórneho obdobia.

Vplyv zloženia na ďalší zber

Menej alebo viac ílu a piesku v pôde bude mať vždy vplyv na kvalitu a množstvo plodín, takže pri výbere miesta pre pestovanie plodín pestovaných je dôležité zvážiť túto nuanciu. Na ílovitých alebo úplne piesčitých pôdach bude väčšina obvyklých záhradných rastlín dosť nepríjemná, ak sa môžu vôbec usadiť. Výsadba v hlinitých alebo piesčitých pôdach môže priniesť veľké výsledky, ale nedá sa porovnať s čiernou pôdou, hnojenou organickou hmotou a minerálnym zložením.

Fyzikálne vlastnosti pôdy

Hlavnými fyzikálnymi vlastnosťami pôdy, na ktorú by sa mala v prvom rade venovať pozornosť, sú hustota a pórovitosť a nemožno povedať, že sa nijakým spôsobom navzájom neovplyvňujú. Čím hustejšia pôda, tým menšia je jej pórovitosť, a preto dobrá voda, priepustnosť vzduchu alebo prevzdušňovanie nemôžu hovoriť. Túto otázku budeme chápať podrobnejšie.

Hustota (objemová hmotnosť)

Hustota pôdy je hmotnosť jednotky objemu, vypočítaná v gramoch na centimeter kubický, alebo absolútne suchá zmes pôdy v jej prirodzenom zložení. Hustota určuje relatívnu polohu všetkých čiastkových častíc, berúc do úvahy voľný priestor medzi nimi a tiež ovplyvňuje absorpciu vlhkosti, výmenu plynov a v dôsledku toho vývoj koreňov pestovaných plodín.

Naučte sa, ako kopať zem s chôdze traktor, a to, čo je orba.
Čo sa týka úrovne hustoty pôdy, závisí od vlastností minerálov, ktoré tvoria pevnú fázu, distribúcie veľkosti častíc, obsahu a štruktúry organických zložiek. Optimálna hustota ornej pôdy pre väčšinu rastlinných plodín pestovaných v našej krajine sa považuje za 1,0 - 1,2 g na meter kubický. cm.

Ak vezmeme do úvahy hustotu pôdnych zmesí v ich suchom stave, môžeme rozlišovať nasledujúce stupne:

 1. Odvodnené alebo veľmi husté sčítanie, keď je pôda prakticky nedotknutá lopatou (môže sa dostať do zeme nie viac ako 1 cm). Táto možnosť je v podstate typická pre roztavené chernozemské pôdy a stĺpcové soľné olizy.
 2. Hustá štruktúra, v ktorej lopatka vstupuje do zeme nie viac ako 4-5 cm a samotný substrát sa s ťažkosťami rozbíja. Charakteristika ťažkých, ílovitých a nepestovaných pôd.
 3. Voľná ​​stavba - poľnohospodárske nástroje sa ľahko dostanú hlboko do zeme a samotná pôda je dobre štruktúrovaná. Jedná sa o piesčité hlinité pôdy a horné, dobre štruktúrované hlinité horizonty.
 4. Pridávanie drobivín sa vyznačuje vysokou tekutosťou pôdy, ktorej jednotlivé častice sú voľne spojené. Táto možnosť je typická pre pieskové a bezštruktúrne substráty.
Je to dôležité! Špecifický typ hustoty závisí nielen od mechanického, ale aj od jeho chemického zloženia a vlhkosti. Táto vlastnosť pôdy má v poľnohospodárstve značnú praktickú hodnotu, z väčšej časti z hľadiska možnosti jej spracovania.

pórovitosť

Pórovitosť je presným opakom vyššie uvedenej hustoty, ale z vedeckého hľadiska je to celkový objem celkového voľného priestoru (pórov) medzi pevnými zložkami pôdy. Vyjadruje sa ako percento celkového objemu substrátu a pre minerálne odrody bude interval týchto hodnôt v rozsahu 25-80%. V pôdnych horizontoch nemajú póry vždy rovnaký tvar a priemer, preto na základe ich veľkosti rozlišujú kapilárne a nekapilárne pôdne typy. Prvý je rovný objemu všetkých kapilárnych pórov v pôde a druhý je objem len veľkých pórov. Súčet týchto dvoch hodnôt bude celková pórovitosť. Táto charakteristika v mnohých ohľadoch závisí od hustoty, štruktúry a štruktúry, ktorú sme opísali skôr. V makroštrukturálnych substrátoch budú póry zaberať väčší objem, v mikroštrukturálnych substrátoch - menšia časť. Keď štruktúrny substrát zaschne, na povrchu Zeme sa vytvorí pôdna kôra, ktorá negatívne ovplyvňuje rast a vývoj plodín. Samozrejme, že by mal byť odstránený včas, a ak je to možné, hľadať ďalšie, úspešnejšie miesta na výsadbu.

Správne pripraviť pôdu pre sadenice a dekontaminovať pôdu pred výsadbou sadeníc.
Nedostatočná pórovitosť spôsobuje nedostatočnú priepustnosť vzduchu a vlhkosti, preto korene kultivovanej kultúry nedostávajú dostatok živín a nemôžu sa normálne vyvíjať. Ako vidíte, pôda je iná. Pred vysadením vašich obľúbených pestovaných rastlín na letnú chatu by ste mali starostlivo preštudovať vlastnosti miestneho substrátu, aby sa vopred vytvorili všetky vhodné podmienky pre plodiny.

Video: vlastnosti pôdy

Loading...