Jesenné maliny prerezávanie kvôli všetkým pravidlám

Prerezávanie malín je hlavnou súčasťou prípravy na zimu. Výnos závodu v budúcom roku závisí od presnosti a včasnosti tohto postupu. Zvážte, kedy sa vykonáva prerezávanie a aké sú pravidlá na vykonanie tohto procesu.

Prečo pád pádu

Prerezávanie malín sa vykonáva nielen preto, aby sa zabránilo prerastaniu kríkov. V kombinácii s náležitou starostlivosťou táto udalosť zaručuje zdravie rastliny a bohatú úrodu.

Viete? V botanike nie sú maliny považované za bobule. To je zaradený ako multi-stopka, to znamená, že bobule je vlastne množstvo ovocia fúzované so sebou s semená.

Malinový rez pre:

 • zvýšiť odolnosť proti škodcom;
 • zvýšiť chuť bobúľ;
 • zlepšenie výnosov;
 • omladenie;
 • nastavenie drevnej časti riedením.

Vývojový cyklus malín je dva roky. Bez včasného odstránenia starých vetiev klesá prítok živín do mladých výhonkov a klesá výnos celého kríka.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali, ako na jeseň a na jar sadiť maliny, ako na jeseň transplantovať maliny, ako kŕmiť maliny na jar a tiež ako pripraviť maliny na zimu.

Kedy začať prerezávanie na jeseň

Je dôležité zvoliť správny čas na prerezávanie. Ak sa postup vykonáva príliš skoro, môže Bush rásť a začať nové výhonky, a ak je príliš neskoro, bude závod splniť zimu nepripravené.

Agronómovia odporúčajú prerezávanie spolu s ďalšími aktivitami na prípravu kríka na zimu asi 2 týždne pred chladným počasím pri priemernej dennej teplote + 7 ... + 10 ° C.

V závislosti od prerezaného regiónu:

 • v polovici októbra v severnej časti Ukrajiny alebo v novembri na juhu;
 • koncom septembra v Uralu;
 • začiatkom októbra v Moskovskej oblasti.

Je to dôležité! Počasie môže poskytnúť prekvapenie, takže sa musíte zamerať na aktuálnu predpoveď meteorológov, aby ste nezmeškali skoré chladenie.

Potrebné záhradné náradie

Pre túto udalosť bude potrebné:

 • pár tesných rukavíc;
 • nožnice;
 • lopata;
 • drôt;
 • bary;
 • popol z dreva.

Aké výhonky by mali byť rezané

Na výrobu vysokokvalitného prerezávania sa odporúča vyhodnotiť existujúce kríky pred zákrokom.

Okrem červených odrôd malín sú tu aj odrody žltej a čiernej maliny, ktoré majú mnoho užitočných vlastností.

Vymazať:

 • mladé a slabé výhonky, ktoré nie sú pripravené prežiť zimu;
 • postihnuté alebo postihnuté vetvy;
 • dvojročné výhonky, z ktorých sa zhromaždili minulé sezóny;
 • zlomené alebo nesprávne vyvinuté stonky;
 • extra zahusťujúce vetvy.

Výsledkom prerezávania by malo byť zreteľne zredukované Bush, ktorý sa skladá len z mladých, ale už dobre vyvinutých výhonkov. Všetky ostatné stonky budú zasahovať len do ich správnej výživy.

Schéma prerezávanie malinovej jesene

Obraz maliny sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 1. Pomocou ostrých nožníc odstráňte dvojročné stonky pod koreňom.
 2. Rez nekorigovaného rastu koreňov.
 3. Nastavte záťaž. V závislosti od sily kríkov sa za normu považuje 6-10 rias.
 4. Zdravé výhonky rezané v uhle 1/3 dĺžky, a chorý - u koreňa.
 5. Pri vytváraní rozprestierajúcej sa kefky znížte dĺžku všetkých výhonkov o 2/3 a riasy nechajte 2 krát menšie.
 6. Na konci postupu umiestnite odrezaný prášok s popolom na dezinfekciu.
 7. Ak chcete odstrániť mladé potomstvo, použite rýč.
 8. Potiahnite voľné, stlačené ruky v pracovnej rukavici pozdĺž stonky zdola nahor, aby ste odstránili väčšinu listov.
 9. Stretch drôt pozdĺž kríkov, zabezpečenie na dvoch stĺpikov.

Video: jesenné maliny prerezávanie

Je to dôležité! Všetky práce musia byť vykonávané v rukaviciach a uzavretom oblečení, aby nedošlo k zraneniu tŕnia.

Jesenné aktivity po prerezávaní

Pre úspešné prezimovanie sú okrem prerezávania potrebné aj maliny:

 • vrchný obväz;
 • mulčovanie;
 • prístrešie.

Venujte pozornosť pôde. Pred chladom by sa mala uvoľniť a urobiť posledné kŕmenie v roku. Organické hnojivá sa považujú za najlepšiu voľbu pre maliny: hnoj, vtáčie trus, kompost, rašelina. Vyhnite sa minerálnym hnojivám alebo si vyberte dvojzložkové. Chlór je v tomto zariadení kontraindikovaný.

Zahradníci budú užitočné čítať o tom, ako sa vysporiadať so škodcami a chorobami malín.

Po kŕmení je pôda pokrytá špeciálnym mulčovacím materiálom. Pre maliny vhodný neutrálny mulč zo zmesi rašeliny, lístia a hnoja. Výška vrstvy je 5-10 cm. V oblastiach, kde je v zime dostatok snehu, nie je potrebné starať sa o ďalšie prístrešie pre kríky. Ak je však v klimatickom pásme nedostatočné množstvo zimných zrážok alebo silný vietor, plantáž potrebuje ochranu. Vykopať niekoľko listov preglejky na náveternej strane, a zakryť kríky s 3-5 vrstvami natkannogo materiálu.

Je to dôležité! Keď príde čas na jar, aby sa prístrešok, to postupne, jedna vrstva v čase, s rozdielom niekoľkých dní: takže vetvy budú mať čas prispôsobiť sa zmene tlaku.

Vlastnosti prerezávanie maliny prerezávanie

Tým, remontantná malina znamená špeciálne chované odrody, ktorá nesie ovocie dvakrát za sezónu. Je nenáročný a dáva dobrú úrodu, ale vyžaduje viac voľného miesta ako obvykle.

Oboznámte sa s nuansami pestovania takýchto odrodových malinových odrôd, ako sú napríklad dedičstvo, Herakles, Atlant, husar, karamel, diamant, indické leto, polka a žltý obr.

Video: prerezávanie malinového rezu

Pokiaľ ide o jeho prerezávanie, v ročných kríkoch opravy maliny stačí len štiepať vrcholy zrelých výhonkov. Po tom, Bush prestane vyrastať, ale veľkosť a chuť bobúľ poteší. Po druhom roku života, výhonky sú rez na koreň: do budúceho leta, bude závod mať čas na pestovanie nových.

Viete? Malinové listy môžu byť použité na prípravu voňavého čaju. Ak to chcete urobiť, rozomlieť ich do rúk a potom ich vysušte v rúre.

Hoci malina a nie najnáročnejšia rastlina v záhrade, ale aj ona potrebuje lásku a starostlivosť o osobu. Včasné správne prerezávanie, starostlivo pripraviť kríky na zimu, a každé leto vaše malinové vetvy praskne s veľkými, voňavé a sladké bobule.

Recenzie zo siete

Pri prerezávaní malín sa odstraňujú dvojročné výhonky na najnižšom mieste. Na budúci rok sa ponechá asi 10 výhonkov na 1 meter. V ľavom výhonky skoro na jar odrezať vrcholy.

Rezané maliny na jeseň, staré kríky sú zvyčajne viditeľné, sú trochu zvlnené, a farba je výrazne odlišná od tých nových. Nové vetvy sú bacuľaté, zelenohnedej farby. Staré vetvy sú rezané nízko a mláďatá sú na úrovni ich výšky, nad obličkami smerujúcimi na sever (čítal som, že je to potrebné).

BioLife
//agro-forum.net/threads/1048/#post-4665

Otoplodivshie výhonky sú najlepšie odstránené na jeseň. Z nových výhonkov na Bush, nenechajte viac ako 7, najlepšie 5-6 najsilnejší. Všetky tenké, všetko, čo rastie v uličke - všetko narezané, bez konope. Pre dobré plodenie maliny potrebujú slnko. Aj keď je málo výhonkov, stále musíte odstrániť všetky krehké výhonky, inak odroda bude degenerovať. Ak máte 2-riadkové pristátie, medzi radmi by malo byť aspoň 1,5 - 2 metre.
Marina Ufa
//club.wcb.ru/index.php?s=82b2aaa7a3d6fdd3bcf9e7f10bec9803&showtopic=542&view=findpost&p=6761

Pri prerezávaní malín sa odstraňujú dvojročné výhonky na najnižšom mieste. Na budúci rok sa ponechá asi 10 výhonkov na 1 meter. V ľavom výhonky skoro na jar odrezať vrcholy.
Serenáda
//agro-forum.net/threads/1048/#post-4571

Loading...