Ako zasadiť kvety Schizanthus

schizanthus - Nádherná rastlina z čeľade Solanaceae, ktorá môže nenápadne, ale elegantne ozdobiť vašu letnú chatu. Kvetina je dobrá, pretože je veľmi krásna, rozvetvená a nenáročná na starostlivosť. V tomto článku sa dozvieme o tejto rastline, pochopíme, aké druhy môžeme vysadiť doma a ako sa o ňu starať.

Botanický opis

Vlasť schisantus (alebo schizantus) - Južná Amerika a Južná Afrika, to je miesto, kde je táto svieža dvojročná veľmi bežná divoká rastlina. Rastlina je veľmi rozvetvená s mnohými malými kvetmi. Mnohé z jeho kvetín pripomínajú orchidea. V tomto prípade sú okvetné lístky kvetov maľované vo svetlých šťavnatých farbách s rôznymi vzormi bodiek a pomlčiek.

Viete? Schizantus je rastlina z čeľade Solanaceae, zemiaky, tabak a zeleninové korenie patria do rovnakej rodiny.

V našej oblasti schizantus ešte nezískal širokú distribúciu, ale mnohí záhradníci sa už venujú tejto rastline.

typy

Vo voľnej prírode existuje 15 druhov schizantus, ale človek používa v dizajne len tie najkrajšie z nich. Najčastejšie pre vylodenie sú tieto typy:

  • Cirrus Schizantus - rastie až do výšky 45 cm, v porovnaní s inými druhmi sa nerozvetvuje tak veľa, ale na druhej strane je na koncoch konárov mnoho racemov. Jej kvety sú najčastejšie fialové a majú fialové škvrny. Tento druh sa tiež používa na vytvorenie rôznych hybridov tejto rastliny.
  • Schizanthus Graham - táto kvetina rastie na 60 centimetrov, je veľmi rozvetvená a stonky tejto rastliny sú ťažké. Okvetné lístky kvetov sú farebné ružové alebo svetlo fialové, sú doslova pokryté žltými škvrnami a fialovými čiarami. Ak sa tento typ rastliny používa na hybridizáciu, výsledkom sú biele, červené a fialové kvety.
  • Vizetonsky shizantus, Táto rastlina je hybridom feathery schisantus a Grahamovho schizantu. Z týchto dvoch druhov, kvet prevzal najlepšie vlastnosti: rastie na 80 centimetrov, je silne rozvetvený a má množstvo kvetov na svojich konárov. Listy a okvetné lístky kvetov majú jemný, drsný tvar, a priemerná kvetina dosahuje priemer 2 cm.

Jedná sa o najbežnejšie druhy tohto kvetu, ktoré rastú v záhradníkoch. Zvážte, ako môžete pestovať túto rastlinu zo semien.

Pestovanie zo semien

Táto kvetina je množená semenami a najpriaznivejší čas na chov sa považuje za august alebo september.

sadenice

Semená Schizantus sú zasiate do nádrže so zmesou vzduch-zem, v ktorej by mal byť piesok. Semená na takej pôde potrebujú trochu posypať zeminou a zakryť nádobu sklom alebo filmom, aby sa zachovala vlhkosť. Keď semená klíčia a rastú na výhonkoch dvoch listov, sedia 1-3 kusy v samostatných nádobách.

Črepníkový schizantus musí byť zasadený na dobre osvetlenom mieste, ale s nízkou teplotou nad nulou, aby klíčky prehrali a rástli na jar. Už v marci alebo začiatkom apríla, schizantus sú zasiate na sadenice, ale také rastliny kvitnú neskoro, a ich kvitnutie nie je príliš svieža.

Ak chcete dosiahnuť kontinuálne kvitnutie schisantus, potom sa sadenice musia byť zasadené niekoľkokrát v období od septembra do apríla, pri dodržaní mesačných intervaloch.

Je to dôležité! Ak zasadíte shizantus na zle osvetlené miesto, veľmi sa roztiahne a zle prekvitá.

Sadenice sú najlepšie zasadené v čase, keď teplota vzduchu bude stabilne v rozmedzí +16 ... +18 ° C.

Video prehľad pestovaných sadeníc schisantus

umiestnenia

Táto kvetina má veľmi rád slnečné miesta, takže je najlepšie ju zasadiť na mieste s intenzívnym denným svetlom.

Aby rastlina rástla krásne, musíte ju zasadiť do oplodnenej, uvoľnenej pôdy.

Schizantus je zasadený vo vzdialenosti 25 centimetrov medzi sadenicami a pochovanými výhonkami do hĺbky 10 centimetrov.

pôda

Aby rastlina dobre rástla a hojne kvitla, musíte starostlivo zvážiť pôdu, v ktorej bude zasadená. Najlepšie je zasadiť kvety do černozem.

Zem by mala byť mierne vlhká, pre živšie farby kvetu je lepšie hnojiť pôdu fosfátovými hnojivami.

Odporúčame Vám, aby ste sa zoznámili so systémom hnojív pre rôzne druhy pôdy, zistili, akým spôsobom môžete zlepšiť úrodnosť pôdy.

Starostlivosť o rastliny

Aby vás táto kvetina potešila čo najdlhšie, musíte ju starostlivo zvážiť.

teplota

Schizanthus netoleruje vysoké a nízke teploty, najlepšou voľbou pre tento kvet je rozsah + 15 ... +24 stupňov.

zalievanie

Táto kvetina potrebuje mierne zalievanie, takže pôda nie je príliš suchá alebo mokrá. Zalievanie schisantus by mal byť opatrne, prúd vody, aby sa riadil pod koreňom, aby nedošlo k poškodeniu krehkých kvetov.

vlhkosť

Shizantus potrebuje vlhký vzduch a netoleruje suchosť. Optimálna vlhkosť vzduchu bude 70-80%.

Top dressing

V aktívnom období rastu, ktorý padá na jar av lete, je závod kŕmený komplexnými hnojivami. Medzi takéto hnojivá patrí dusík, kyselina fosforečná a draslík.

Je to dôležité! Odporúča sa začať top obliekanie vo fáze pestovania sadeníc, pridanie hnojiva do vody.

Na jar sa frekvencia kŕmenia znižuje na jedenkrát každé dva týždne a počas kvitnutia sa rastlina oplodní raz za sedem dní. Ale počas obdobia aktívneho rastu je potrebné znížiť ich koncentráciu, čím sa rastlina častejšie kŕmi, ale s menším množstvom hnojiva.

kvitnúce

Mnohí záhradníci chcú rozšíriť nádherné kvitnutie schisantus. Ak sa po kvete prvýkrát kvitne, vyrežete ho, potom po troch týždňoch začne kvitnúť ešte silnejšie.

prezimovanie

Shizantus je dvojročná rastlina, ktorá nemôže zima na ulici. Ak chcete zachrániť kvetinu, stojí za to presunúť ho do domu. Na jar ho môžete opäť zasadiť do záhonu.

V krajinnom dizajne av kombinácii s inými rastlinami

Pri formovaní lôžok s týmito kvetmi sú vždy zasadené v popredí, pretože huňaté kvety vyzerajú veľmi svetlé a krásne. Na kvetinových záhonoch je vysoký schisantus obklopený lobeliou, krstiteľmi a alissumom.

Viete? Často slabé sadenice môžu dať veľmi svetlé nezvyčajné farby, toľko záhradkárov nemajú hádzať takéto exempláre.

Hlavným pravidlom susedstva tejto kvetiny je, že by sa mala zasadiť vedľa rastlín, ktoré milujú vlhkosť. Nízke typy shizantusa sú zasadené v kvetináčoch a zdobia terasy a balkóny.

Ťažkosti s rastom

Hlavným problémom, ktorý sa vyskytuje počas pestovania tejto kvetiny, je sušenie výhonkov. Tento problém sa vyskytuje v suchých oblastiach s nedostatkom zavlažovania.

Opačný problém je považovaný za hnilobný schizantus kvôli nadbytku vlhkosti. Preto, aby kvetina v poriadku, mali by ste starostlivo zvážiť vlhkosť vzduchu v miestnosti a frekvenciu zalievanie.

Choroby a škodcovia

Tieto kvety sú charakterizované takými chorobami ako:

  • anthracnose - postihuje rastliny s vysokou vlhkosťou, vysokou kyslosťou pôdy, ako aj nedostatok draslíka alebo fosforu v pôde. Môžete si to všimnúť na hnedých škvrnách na listoch schizantu.

    Odporúčame vedieť, čo je pre rastliny dôležitá kyslosť pôdy, ako určiť kyslosť pôdy na mieste, ako aj spôsob dezoxidácie pôdy.

  • Pitioz - tzv. koreňová hniloba, ktorá sa vyvíja v dôsledku nadmerného zalievania alebo nadmerného dusíkatého hnojiva v pôde.
  • Neskorá pleseň - plesňovú infekciu listov schisantusu, ktorú možno pozorovať patinou a charakteristickými miestami.

Aby sa zabránilo rozvoju chorôb, mali by ste pravidelne kontrolovať rastlinu a okamžite odstrániť postihnuté listy a stonky a ošetrovať miesta odstránenia fungicídom.

Medzi škodcami patria večné vošky, mušky a strapce. Tento hmyz sa bojuje s insekticídmi. Nebojte sa pestovať schisantus vo vašom kvetinovom záhonu. Táto nenáročná rastlina nebude vyžadovať nadmernú starostlivosť od vás, ale dokonale ozdobí vašu kvetinovú záhradu.

Pozrite si video: HDZ VR 11 pestovanie byliniek v bytovych podmienkach (Marec 2020).