Starostlivosť o wallot kvet

Pôvabná tropická kvetina vallota s jasnou nasýtenou fialovou farbou bude úžasnou dekoráciou v každom dome. Rastlina je úplne nenáročný v starostlivosti, nevyžaduje špeciálne podmienky biotopov, takže je ľahké pestovať doma.

popis

Vallota, alebo ako sa nazýva aj "ohňová ľalia", je baňatý tropický závod rodiny Amaryllid, ktorý je domovom Južnej Afriky. Hlavným rysom exotických je považovaná za svetlo purpurovú farbu listov v spodnej časti stonky. Žiarovky sú tiež nezvyčajné, majú masívny krk, ktorý nemá hranicu s telom samotnej cibule. Ak odstránite vrchnú vrstvu šupín, pred očami sa otvorí neuveriteľná hra farieb: farba cibule sa zmení zhora na svetlú až tmavú až ružovú.

Viete? Rastlina je správne nazývaná "vallot" a nie "valotta". Svoje meno získala na počesť botanika z Francúzska, Pierra Valla, ktorý najprv opísal tropický druh. Hoci latinčina je napísaná Valotta.
Vallota má dlhé, ploché, úzke listy, ktorých dĺžka sa môže pohybovať od 25 do 40 cm, listy rastlín sa zbierajú vo zväzkoch viery, čo dáva miestnosti kvet exkluzívny vzhľad. Požiarna ľalia kvitne raz ročne. Kvôli pravidlám jeho údržby a udržiavaniu pohodlnej mikroklímy je možné kvitnutie pozorovať až dvakrát ročne. Počas kvitnutia z cibule rastie hustý stonka, na ktorom sú tvorené kvetenstvo.
Prečítajte si aj o takých neobvyklých kvetoch, ako je rosnička, mučenka, nepentes, orchis, hoya, kamélie a amorfhofalus.
Kvetina pripomína tvar hviezdy, má šesť tubulárnych okvetných lístkov, uprostred ktorých sú dlhé tyčinky a prašníky oválneho tvaru a žltej farby. Na jednom stopke môže dozrieť až 9 kvetov, ktoré sa po opeľovaní vo výsevnom boxe. Udržujte kvety na rastline dlho - 5-6 dní. V prírode sa exotická nachádza v jedinej forme - fialová fialová. Nachádza sa vo vlhkých trópoch v Južnej Amerike, Južnej Afrike (Kapská provincia).

typy

Rod Wallots má viac ako 60 druhov, medzi ktorými sú len štyri najobľúbenejšie:

  • fialová: má pásovité listy malej veľkosti ušľachtilej olivovej farby, dĺžka - až 30 cm. V tomto období sa na rastline objavuje hustý kmeň s kvetenstvami s dáždnikmi s priemerom 5-6 cm, okvetné lístky oválneho tvaru s miernym zúžením na špičke majú bohatú červenú farbu. Po odkvitnutí sa kvet premieňa na semienko čiernej farby;
  • lovely: Vyznačuje sa dlhými, úzkymi listami tmavozelenej farby, až 45 cm dlhé a oválne, symetrické, mierne nasmerované na okraje kvetov rôznych odtieňov - od bledoružovej po červenú a šarlátovú. Kvitnú iba žiarovky, ktoré dosiahli veľkosť 3,5 cm, v jednom zárodku je vytvorených 6 okvetných lístkov, 8 cm dlhých;
  • white: veľmi podobné bielej ľalie, čo je dôvod, prečo sú často zmätení. Charakteristickými vlastnosťami tohto druhu sú jasne zelené listy a kvety jemného béžového odtieňa v tvare meča. Rastlina kvitne na jar alebo na jeseň. Na objavil hrubý stopka, asi 40 cm dlhé, 5-7 kvety sú tvorené;
  • ružová: najviac vzácnych druhov. Podľa vonkajších znakov je podobná predchádzajúcej, má rovnaké svetlo zelené listy v tvare meča, avšak kvet má veľmi jemný, ružový odtieň.

Starostlivosť o rastliny

Vallota - kultúra nenáročná a nenápadná starostlivosť. Podľa jednoduchých pravidiel svojho obsahu, môžete pestovať krásne, tropické rastliny s bohatou, svetlé kvitnutia.

osvetlenie

Po prvé, kvet by mal poskytovať dobré osvetlenie. Vzhľadom k tomu, že pochádza z trópov, miluje jasné svetlo, najmä potrebujú slnečné svetlo ráno a večer. Pre umiestnenie ohnivej ľalia, parapety na juhovýchodnej alebo juhozápadnej strane domu sú perfektné.

Záhradníci často pestujú kvety, ako sú Surfinia, Begonia, Pelargonium, Calibrachoa, Marigolds, Dahlia, Hortensia, Zinnia, Lobelia, Chryzantéma, Geranium, Pivoňka, Lily a Tulipán.
Nadmerné vystavenie rastliny slnečnému žiareniu a priame vystavenie UV žiareniu sa neodporúča pre jemnú kvetinu, pretože môže horieť. Pri inštalácii hrnca na severných parapetoch bude potrebné dodatočné osvetlenie.

teplota

Na dosiahnutie dvojitého kvitnutia vallota je potrebné zabezpečiť pohodlnú teplotu. V období dynamického rastu (v letnom období) je optimálna teplota od +20 do +25 stupňov.

Je to dôležité! Je prísne zakázané dávať kultúre prudký pokles teploty, ako môže zomrieť.
V zime sa teplota zníži na + 10 ... +12 stupňov, dolná hranica +5 stupňov je povolená. Nižšie skóre môže spôsobiť, že koreňový systém wallot zmrazí a zomrie. Po exotických zastávkach kvitne, to prezimuje, ktorého trvanie je asi dva mesiace.

pôda

Cibuľoviny potrebujú živnú pôdu. Pôda sa dá kúpiť v špeciálnych obchodoch alebo sa môže pripraviť samostatne, pričom sa zemina, pôda z tvrdého dreva, humus a piesok v pomere 3: 2: 1: 1. V spodnej časti nádrže je potrebné vytvoriť drenážnu vrstvu, kde rastlina rastie.

zalievanie

Pri zvlhčovaní by kvet nemal dovoliť prepad. Leto vyžaduje mierne zalievanie, ktorého frekvencia je určená sušením vrchnej vrstvy pôdy. Na minimalizáciu sa odporúča zimné zalievanie. Počas zavlažovania plodín je dôležité udržiavať rovnováhu a zvlhčovať ju, keď pôda schne. Vypúšťanie rastlín nestojí za to, pretože môže predčasne prezimovať a obnoviť listy.

vlhkosť

Rastlina nie je zvlášť náročná na vlhkosť. Optimálna úroveň vlhkosti je asi 60%. V extrémnom teple sa odporúča zavlažovať listy plodiny postrekovou fľašou. Je potrebné vykonávať také zvlhčovanie, keď je kvet v tieni, pretože pod vplyvom slnečného žiarenia môže dôjsť na listoch, vo forme škvŕn žltej alebo hnedej farby.

Viete? Zemská atmosféra obsahuje také množstvo vlhkosti, že by mohla stačiť na pokrytie celej planéty vrstvou vody s výškou viac ako dva metre..

Top dressing

Proces kŕmenia začína na jar a končí posledným kvitnutím. Ako hnojivá vhodné minerály, špeciálne určené pre kvitnúce izbové rastliny. Môžete tiež použiť substráty pre cibuľu. Hnojenie kvetu by malo byť raz za 18-20 dní. Do konca októbra sa zastaví kŕmenie, hoci niektorým pestovateľom kvetov sa odporúča zvýšiť intervaly medzi hnojením a pokračovať v kŕmení plodín až do jari.

Prečítajte si pravidlá kŕmenia ruží.

prerezávanie

Rastlina nepotrebuje prerezávanie. Po odkvitnutí sa pripravuje na zimu, vrhá listy a prezimuje. Po vyschnutí sa odporúča rezať iba zvädnuté alebo sušené listy, ako aj stonku.

transplantácia

Ako kvet rastie, je potrebné ho repotovať. Mladá kultúra sa neodporúča dotýkať sa prvých 3-4 rokov. Keď žiarovka rastie veľké, a stáva sa stiesnené, potom hrniec je potrebné priestrannejšie. Pred transplantáciou, odstráňte dcérske procesy z žiarovky, pretože majú moc a odtok materskej žiarovky. Horná časť žiarovky nie je úplne zapustená do zeme, takže neskôr môžete ľahko odstrániť vytvorené "deti". V každom prípade je pôda časom vyčerpaná a stráca svoje nutričné ​​vlastnosti, takže rastlina bude musieť byť pravidelne repotovaná. Optimálna doba je raz za 3-5 rokov. Je lepšie kupovať pôdu v obchode alebo ju variť z troch častí trávnika, dvoch častí tvrdého dreva, jednej časti diviny a jednej časti piesku. Nezabudnite na tvorbu drenážnej vrstvy, suroviny, pre ktorú môže byť expandovaná hlina, vermikulit, atď.

Reprodukčné žiarovky ("deti")

Najjednoduchší a najjednoduchší spôsob chovu vallots - "deti" -lukovichkami. Spravidla je šľachtiteľský proces kombinovaný s transplantátom. Na to sa cibuľa oddelí od materskej rastliny a vyberú sa len tie, ktoré majú svoje vlastné korene.

Žiarovky tiež reprodukujú rastliny ako Babian, Hymenocallis, Fritillaria, Crocus, Drimiopsis a Tulip.

Proces pristátia je jednoduchý:

  1. V malom hrnci s priemerom 8-10 cm nalial pripravený substrát.
  2. Cibuľa pochovaná v zemi o dve tretiny.
  3. Ďalej, poskytnúť závod s dobrým osvetlením a pohodlnou teplotou.
  4. Po výsadbe sa neodporúča prikladať rastliny príliš často. Už po 2-3 rokoch môžete očakávať prvé kvitnutie.
Je to dôležité! Pri práci s kvetom musíte používať osobné ochranné prostriedky, najmä rukavice, pretože sú jedovaté (najmä žiarovky). Keď sa rastlina dostane do kontaktu s kožou, na ktorej sú malé rany, môže dôjsť k hnisaniu.

Ťažkosti s rastom

Napriek tomu, že proces pestovania a starostlivosti o veľa je pomerne jednoduchý, kultúra má svoje rozmary. Kvetina nemá rád príliš vysoké teploty (nad +25 stupňov), takže je lepšie ju usporiadať na chladnejšom mieste. Častý problém, ktorému čelia pestovatelia kvetov, sa považuje za dlhú absenciu kvitnutia. Dôvodom môže byť príliš veľká kapacita, prítomnosť veľkého počtu neoddelených „detí“ na žiarovke alebo absencia chladného odpočinku v zime. So začiatkom jarného rastu sa rastlina začína zbavovať listov - je to normálny proces. Intenzívne žltnutie listov by však malo varovať, pretože to môže naznačovať rôzne škodcov, vrátane roztočov alebo roztočov.

V takýchto prípadoch je potrebné vykonať ošetrenie bylín so špeciálnymi prípravkami. Tmavé konce listov tiež signalizujú problémy. Listy sa môžu zhoršiť v dôsledku zamokrenia, nízkej teploty, náhlych teplotných šokov. Potom by ste mali upraviť zavlažovanie a vytvoriť priaznivé vnútorné mikroklímu.

Choroby a škodcovia

Niekedy aj skúsení pestovatelia čelia rôznym chorobám rastlín a škodcom. Najčastejšie je kultúra napadnutá roztočom. Biely gossamer na listoch naznačuje, že sa na nich usadil kliešť. Aby ste sa ho zbavili, mali by ste umyť zeleninu veľkým množstvom teplej vody alebo slabého mydlového roztoku. S akýmikoľvek škodcami, napríklad voškami, štítom, mšivým červom, je ľahké vyrovnať sa s ošetrením kvetu špeciálnymi prípravkami - insekticídmi. Ak sú porušené optimálne podmienky na udržiavanie plodín, ako je napríklad nízka teplota, príliš vlhká pôda, môžu sa vyvinúť rôzne hnilobné procesy, napríklad pleseň spôsobená hubami. To sa prejavuje vo forme svetlohnedých suchých škvŕn na listoch. Na boj proti nemu sa používa roztok mydla a vitriolu (2 g síranu meďnatého a 20 g mydla na 1 l vody) alebo fungicídov (Fitosporin-M).

Fusarium alebo červená hniloba postihujúca koreňový systém sa považuje za hrozbu pre rastlinu. Cibuľa prestane rásť, listové dosky sa zmenšia a šupiny sa začnú hniť. Bohužiaľ, fusarium je zistené príliš neskoro, keď je infikovaná takmer celá žiarovka. V tomto prípade je rastlina izolovaná a zdravé kvety sú ošetrené špeciálnymi prostriedkami - "Fundazol". Vallota je svetlá, krásna, exotická rastlina, ktorá je schopná zaujať hodné miesto v zbierke domácich rastlín. Napriek svojej vonkajšej krehkosti a nežnosti je nenáročná na starostlivosť a nepotrebuje špeciálne podmienky. Dodržiavanie jednoduchých pravidiel, doma môžete pestovať nádhernú kultúru, príjemné oko s bujnými a bohatými kvetmi.

Recenzie zo siete:

Bohužiaľ sa zatiaľ nemôžem pochváliť kvitnúcim Vallota, je to stále veľmi malé, ale keď som mal krásne kvitnúce Vallota, kým som neurobil hrubé chyby počas jej transplantácie a nezničil som ju. Z nej som nechala len malé deti - cibuľu.

natalie

//floralworld.ru/forum/index.php?topic=1391.msg17256#msg17256

Vallota patrí do čeľade Amaryllis, kvitne dlho od júna do októbra. Pri výsadbe je dôležité, aby horná časť žiarovky bola nad povrchom, zalievanie je mierne, počas zimného obdobia potrebuje oddychový čas, v tomto čase je potrebné znížiť zavlažovanie a teplotu, nie je možné nechať listy úplne zomrieť. Je potrebné opätovne nasadiť maximálne 1 krát za 2-3 roky. Ak podmienky výsadby a údržby máte presne také, potom by vaša vallota mala kvitnúť.

Medic

//indasad.ru/forum/27-uchod-za-komnatnimi-rasteniyami/6425-podskazhite-pochemu-ne-tsvetjot-moj-tsvetok#6434

Valotta stojí na východnom okne, máme 1 poschodie a slnko nie je príliš veľa. Pred rokom boli deti veľmi silno zaplavené a na jar som ju rozšíril. Na vine je pravdepodobne veľmi teplá zima a skutočnosť, že na parapete sa výrazne zvýšili teploty. Sedí v hrnci o priemere 14 cm, veľká cibuľa a kúsky 5 malých detí s listami. Zalievanie ako krajina schne. Na samom začiatku jari boli všetky kvety prenesené do hnojiva GREENWORLD v tyčinkách, inak som ich zabudol kŕmiť. No, tiež som sa pravidelne pozrel do hrnca a požiadal ju, aby rozkvitla a pomohlo to! : D

Valda

//forum.bestflowers.ru/t/valotta.1605/#post-106545

Pozrite si video: FARMLANDS 2018 Official Documentary (Február 2020).

Loading...