Sibírsky Shiksha (Altai Vodyanica): liečivé vlastnosti a použitie v medicíne

Sibírsky shiksha, vývar Altaj, psycho, čierna siksha, bagovka, bobule Lopar, čierny havran, bobule berry, čierny čierny kaviár, veris, medveď Berry, bažina a mnoho ďalších - to všetko sú názvy jednej liečivej rastliny, ktorá patrí k kríkom rodiny Heather. Tento Bush má aj ďalší názov - „drahá tráva“, pretože ľudia ocenili jeho schopnosť liečiť mnohé choroby.

Botanický popis: popis

Altai Vodyanica - stálezelený a veľmi krásny ker, ktorý vyzerá ako malé jedle posiate čiernymi guľatými guľôčkami. Pobočky rastliny sa plazia na povrchu zeme alebo skalnatej pôdy. Na konáre rastú malé listy, podobne ako ihly smreka, ktoré sa držia v závode na päť rokov. Kríky sú vo výške od 20 centimetrov do jedného metra. Samotná rastlina môže zostať životaschopná až sto rokov. Latinský názov rastliny Émpetrum znamená "na kameni", čo naznačuje podmienky jeho rastu. A názov "floozy" hovorí, že rastlina má výraznú diuretickú vlastnosť.

Viete? Diuretickým účinkom na telo môže byť siksa porovnaná s melónom.
Kvitne od apríla do júna (v závislosti od regiónu) s malými kvetmi, ktoré majú tri okvetné lístky jasnej ružovej farby, ale niekedy sú kvety a tmavo červená farba. Bobule asi 5 milimetrov vo veľkosti, kyslej chuti, veľmi šťavnaté, v každom bobule je až 8-9 semien. Keď zrelé, bobule sú podobné čučoriedky kvôli šedo-šedej postrek, ale ich koža je tvrdšia ako čučoriedky. Dozrievajú na konci leta, ale môžu pretrvávať na ker počas zimy.
Zistite viac o takých liečivých rastlinách ako sú: meer, tri-listové hodinky, chodítko, onosma, plíživý gobler, centaury, astragalus, táborák, bedstraw, Lesopida, serpentínová hlava, ostřice, knižná líška, štika, slnečník zimného času, yasnotka a bizón.

nátierka

Čierna Shiksha je rastlina známa vo svete. Miluje chladné klimatické zóny s horskými svahmi a tundrou. Usadzuje sa aj v arktickej polárnej zóne. Bush uprednostňuje bažinaté oblasti v ihličnatých lesoch a všade tam, kde sú machy s mokrými pôdami. Nachádza sa v južnej aj severnej pologuli. Rastie aj v škandinávskych krajinách, Veľkej Británii, Európe, Číne, na japonských ostrovoch, v Mongolsku, ako aj v Kanade, USA a Čile. V Rusku sa nachádza v hornatých oblastiach Altaj, Kuril, Kamčatka, ako aj v Sajanských horách av sibírskych oblastiach.

Chemické zloženie

Celá rastlina (konáre, listy, bobule) má bohaté zloženie vitamínov:

 1. Najviac obsahuje vitamín C (niekoľkokrát viac ako v citróne), rutín, karotén, quercetín.
 2. Veľa sacharidov, tanínov (asi 4,5%), živíc, éterických olejov, glykozidov, cukrov.
 3. Nachádza sa v listoch kyseliny kávovej, ktorá zvyšuje imunitu, rovnako ako flavonoidy, kumaríny a alkaloidy, av bobuliach - fruktóza, sacharóza, vosk, saponíny, glukóza. Existujú mangánové a iné stopové prvky.
Prečítajte si aj výhody čerešňových listov, ríbezlí, čučoriedok, malín, brusníc, tymiánu a mäty.

Liečivé vlastnosti shiksha

Sibírsky šiksha alebo psycho našiel svoje zaslúžené miesto v ľudovom liečení. Je schopný liečiť ochorenia nervového systému, psychické poruchy ako antikonvulzívum. Používa sa na stres, depresiu a poruchy spánku. Tento bylinný lekár eliminuje bolesti hlavy a migrény, chronickú únavu, bojuje proti nervovému vyčerpaniu.

Táto bylina je považovaná za dôležitú pomocnú látku pri liečení závislosti od drog a alkoholu, abstinenčného syndrómu a najmä v prípadoch manicko-depresívnych stavov. Rádioprotektívne vlastnosti robia shiksh nepostrádateľným pri liečbe radiačnej choroby, ako aj profylaktickým činidlom na odňatie rádionuklidov z populácie žijúcej v nepriaznivých oblastiach. Prípravky zo záplavových území majú diuretický, hypotenzný, antiseptický a choleretický účinok. Dokázalo sa tiež, že je záplavou a ako liek proti edémom pri problémoch s ochoreniami žlčníka a obličiek, ako sú pyelonefritída, cystitída a kvapky. Lieči rastlinné problémy žalúdka a čriev: enteritídu, kolitídu, gastritídu, hnačku, úplavicu, poškodenie pečene. Vďaka bohatému zloženiu vitamínov, shiksha pomôže ľuďom so skorbutom.

Viete? V Tibete s pomocou tejto byliny a jej plodov sa naučili liečiť aj antrax.
Ako silný energotonik a vitamínový liek, Vodnik pomáha pri strate sily a nedostatku vitamínov po ťažkých chorobách. Jej odvar a infúzia slúžia ako prevencia anémie z nedostatku železa. Pravidelne užívate drogy z tejto rastliny, môžete normalizovať krvný tlak, pomáhať srdcu a cievy pracovať v normálnom rytme.
Pri chorobách kardiovaskulárneho systému sa používajú aj rastliny ako mrkva, reďkovky, hloh, bazalka, baklažán, akonit, lieskový orech a gumi.
Infúzia na tráve je užitočná pre ľudí so syndrómom suchého oka (na umývanie), prácu v počítači. Uvoľní únavu očí a priaznivo ovplyvní videnie. Infúzia sa odporúča pri glaukóme, katarakte a poraneniach oka. Na vonkajšie použitie sa shiksha používa v kozmetike na starostlivosť o vlasy, liečbu dermatologických ochorení, ako sú alergie, vyrážky, akné. Tráva prispieva k hojeniu vredov a rán na koži.

Aplikácia buzzard

Ako už bolo spomenuté, táto rastlina sa používa pri národnom ošetrovaní chorôb, kozmetike, kulinárskom použití, záhradníctve a iných priemyselných odvetviach.

V medicíne

V ľudovej medicíne bol zberateľ široko používaný a v oficiálnej medicíne jeho farmakologické a chemické účinky na organizmus nie sú úplne preskúmané a nie sú úplne pochopené. Hoci klinické štúdie stále ukazujú, že táto rastlina je účinná pri nervových ochoreniach, s epileptickými záchvatmi, schizofréniou, paralýzou, hypertenziou, encefalitídou prenášanou kliešťami, poruchami spánku a pamäte, migrénami a únavou.

Bolo tiež experimentálne preukázané, že drogy z povodní môžu zabrániť rozvoju epileptických záchvatov, majú ochranný účinok na ochorenia žalúdka, môžu posilniť imunitný systém a zvýšiť odolnosť voči infekciám, pomáhajú produkovať energiu. Na lekárske účely sa siksha zberá na začiatku plodenia a používa sa celá nadzemná časť rastliny. Z neho sa pripravujú liečivé infúzie, čaje a dekorácie, ktoré sú diskutované nižšie.

Viete? Shiksha bobule môžu uhasiť smäd. Tieto vedomosti sú užitočné pre ľudí, ktorí cestujú v severných oblastiach.

V kozmetike

Na kozmetické účely sa shiksha používa predovšetkým na posilnenie a rast vlasov vďaka bohatému zloženiu vitamínov, neoceniteľnému prírodnému zdroju vlhkosti, rôznym stopovým prvkom, alkaloidom a trieslovinám, ako aj olejom a živiciam. Bujóny z listov, ako aj hotové šampóny, ktoré vyrába kozmetický priemysel, majú terapeutický a profylaktický účinok na stav vlasov. Tieto prostriedky obnovujú vlasovú štruktúru, posilňujú korene, robia vlasy silné, hydratované a hodvábne, odstraňujú lupiny a svrbenie. Na kožu tváre a krku sa používajú šupky zo samotnej rastliny, ako aj šťava z bobúľ. Pridávajú sa vo forme zložiek s inými zložkami v zložení vitamínových masiek. Masky sa používajú na akné a pupienky. Nižšie uvádzame niekoľko receptov na prípravu liečivých elixírov z tejto užitočnej rastliny, aby sme ich mohli použiť na kozmetické účely a na liečbu chorôb.

Vo varení

Vitamínové šťavy, kompóty a čaje, dezerty vo forme marmelády možno vyrobiť z vodných plodov, ktoré slúžia ako náplň do pečenia. Z neho sa vyrábajú džemy, marmelády a džemy, ktoré v zime počas zimy podporujú telo. Je možné použiť záznamník s kefírom, jogurtom alebo mliekom. Tiež bobule môžu tónovať nápoje a krémy na koláče a pečivo.

Viete? Domorodci northerners sú veľmi rád tolkushka jedlo, ktoré je vyrobené z siksha, blubber (tučné tuky) a ryby. A bobule naplnené vodkou sú vynikajúcim likérom pre prázdninový stôl.
Nízkokyslá chuť týchto bobúľ ide dobre s mäsom a rybami.

V záhradníctve

Shiksha si zvykne na súkromné ​​pozemky dosť dobre. Vyzerá to krásne v kombinácii s inými rastlinami na alpských kopcoch. Pre tento účel je potrebné zabezpečiť zariadenie dostatočným svetlom a dobrou odvodňovacou vodou. Pred výsadbou ker, pôda musí byť vykopané, odstránenie všetkých koreňov burín. Potom k nemu pridajte rovnaké množstvo čiernej pôdy a piesku. Po tom, aby malé jamy a uistite sa, že systém výsadby nie je ponoriť koreňový systém do pôdy do hĺbky viac ako dva centimetre.

Je to dôležité! Najlepšie je vziať rastliny zo škôlky, a nie z tundry, inak môže zomrieť kvôli prudkej zmene pôd a životného prostredia.
Starostlivosť o šikšu je veľmi jednoduchá: je potrebné plevel pôdy aspoň raz za sezónu z burín a zabezpečiť pravidelné zavlažovanie. Odporúča sa, aby hnojivo z nitroammofoski (50 g na 1 meter štvorcový). Na jar musíte prerezať minuloročné výhonky.

V iných oblastiach

Pigmentový antokyanín je prítomný v bobuliach hrozna, preto sa z nich vyrábajú prírodné farbivá na farbenie kože a vlny v červeno-čerešňovej farbe. Tieto bobule sú pochúťkou pre divé zvieratá, z ktorých dostávajú všetky živiny a vitamíny potrebné pre ich životne dôležitú činnosť. Niet divu, že shiksha nazýva medveď trávu. Počas jej zrenia sa môže na hodoch zhromaždiť aj niekoľko jedincov týchto lesných sladkostí.

Možné poškodenie

Rozhodne nemôžete používať drogy od Shiksha pre ľudí s individuálnou neznášanlivosťou k jednotlivým prvkom, ktoré sú jej súčasťou. Je plná alergických prejavov.

Je to dôležité! Liečba Vodanika ako ľudový liek by sa mala vykonávať po lekárskom vyšetrení a mala by byť sprevádzaná radou ošetrujúceho lekára.

kontraindikácie

Tehotné ženy a dojčiace matky by sa mali radšej zdržať používania lieku z dôvodu možného účinku na mozog a nervový systém matky a dieťaťa.

Zber, príprava a skladovanie bobúľ

Je potrebné zbierať bobule vodníka po ich úplnom dozretí, približne v polovici septembra. Zozbierané ovocie by malo byť zložené v sklenenej miske s uzavretými viečkami a uložené v chladničke. Vzhľadom na kyselinu benzoovú, ktorá je v nich obsiahnutá, sú potlačené hnilobné procesy, preto je zaručená ochrana plodov počas zimy.

Oboznámte sa s jemnosťou prípravy na zimu angreštu, yoshty, čučoriedky, brusnice, čiernej čučoriedky, korune a kalina.
Stále zbierané ovocie, s použitím mrazu, a bobule nezmrznú spolu navzájom. Tiež namočené a namočené ovocie, ktoré ležalo v sudoch, kde sú dobre zachované vďaka rovnakej kyseline benzoovej. Dobré a suché ovocie.

Tu sú tri spôsoby, ako to dosiahnuť:

 1. Zmrazenie - Zozbierajte zozbierané bobule v jednej vrstve na ľanový uterák, rozdeľte z listov ihiel a vetvičiek a vložte do mrazničky. Po zmrazení nalejte do sklenených nádob alebo vaní a uložte ich v chladničke.
 2. Močenie - Po zbere, opláchnite a zoraďte bobule, nalejte ich do suda umiestneného v chladnej miestnosti a zalejeme pramenitou vodou alebo čistenou balenou vodou.
 3. Vo forme šťavy - Umyte ovocie, dajte ju do odšťavovača a stláčajte šťavu. Hotový výrobok sa naleje do sterilizovaných nádob s utesnenými viečkami a uskladní sa na chladnom mieste.

Lieky na liečenie liečiv

Ako už bolo zdôraznené, Floret sa úspešne používa v tradičnej medicíne. Pre infúzie, odvar, čaj a tinktúry používať jeho listy, kvety a ovocie.

čaj

Musíte vziať 4 polievkové lyžice nasekaných byliniek a nalejte jeden liter studenej vody. Nechajte ho variť a mierne vychladnúť. Vezmite jeden pohár jedenkrát denne: na ochorenia obličiek ráno a ako tonikum po prepracovaní - večer.

tinktúra

Tinktúra môže byť pripravená dvoma spôsobmi.

 • Prvý je V pollitrovej nádobe uložte vrchnú suchú alebo čerstvú trávu, ale nepotlačte. Nalejte 300 ml vodky, trvať desať dní, občas sa pretrepávajte. Strain. Po jedle užite jednu čajovú lyžičku s epilepsiou.
 • Po druhé - 100 g suchej trávy nalejte 1 l suchého červeného vína. Trvajte na dvoch týždňoch na tmavom a chladnom mieste, často triasť. Zvyšok musí byť stlačený. Vypite 30 ml trikrát denne 30 minút pred jedlom. Indikácie: bolesti hlavy spôsobené prepracovaním, depresiou, neurotickými stavmi.

varenie

Odvar z shiksha má širokú škálu aplikácií.

 • Pre akné a akné: 1 polievková lyžica. l. surovín zalejeme 400 ml vriacej vody. Držať vo vodnom kúpeli po dobu 15 minút, kmeň. Použitie ako krém. Takýto odvar bude účinný pri ošetrovaní varov (na prípravu pleťových vôd) a na umývanie rán.
 • Z migrény: 2 polievkové lyžice. l. Shiksha bylinky nalejte pol litra vriacej vody, potom cez nízke teplo po dobu 5-7 minút. Trvajte na 40 minútach, zabalené v uteráku. Strain. Recepcia: 4 polievkové lyžice. l. - 5 krát denne.
 • Z epilepsie: 60 kusov vodniki bobúľ naliať 1 šálka vriacej vody, držte vo vodnom kúpeli po dobu 30 minút, nechajte vylúhovať cez noc. Vezmite: dospelí - 1 polievková lyžica. l. - 7-krát denne (od 8:00 do 20:00), bez ohľadu na jedlo; deti - 1 lyžička.
 • Z účinkov alkoholizmu a drogovej závislosti: 4 polievkové lyžice. l. suché práškové bylinky nalejeme 1 liter srvátky z mlieka, priveďte do varu. Potom tento vývar nalejte do termosky a nechajte ho nejakú dobu variť. Režim príjmu: 1 sklo 5 krát denne.
 • Z kŕčov, paralýzy, nekľudného spánku: 1 polievková lyžica. l. bylinky zalejeme 0,5 litra vriacej vody a varíme 5 minút. Vezmite: 3 kapky 6-krát denne počas dvoch dní. Potom zalejeme vriacou vodou cez bujón a pokračujeme v ošetrení podľa toho istého systému. Musíte to urobiť, kým odvar je stále zelený.

infúzie

Infúzia sa pripravuje prakticky, ako odvar, len vynechaním procesu slabosti vo vodnom kúpeli. Výsledné činidlo preto nemusí byť koncentrované. Infúzie sa aplikujú v kozmetike aj v medicíne.

 • lupy: 4 polievkové lyžice. l. Bylinky zalejeme 400-500 ml vriacej vody a necháme stáť jednu hodinu. Potom vlasy ihneď po umytí namočte a opláchnite.
 • Pre očné ochorenia (syndróm suchého oka, katarakta, glaukóm): 1 polievková lyžica. l. suchá tráva dusená v 2 lyžice. l. vriacej vody, chladné, stlačiť. Schéma príjmu: pochovať 2-3 kvapky v dolnom viečku 6 krát denne. Trvanie liečby je do troch mesiacov.

Ako vidíte, sikša alebo záplavy sú nevyčerpateľným zdrojom užitočných látok pre život ľudí a zvierat v drsnom podnebí. Jedením a liečbou môžete zostať zdravý, dlhodobo silný a výrazne predĺžiť očakávanú dĺžku života.

Loading...