Pohánka: ako používať ako zelený hnoj

Pôda nie je len zdrojom plodín, ale aj jedinečným biosystémom. Pôdy sa môžu líšiť svojimi vlastnosťami, ale všetky sú spojené skutočnosťou, že potrebujú kŕmenie.

Medzi nimi sú rôzne prostriedky a kompozície, ale skúsení agronómovia stále uprednostňujú „zelené kŕmenie“ vo forme jednotlivých druhov rastlín. Zvážte užitočnosť pohánky ako siderata, a čo jej agrotechnický opis sľubuje.

Aká je hodnota sideratov

Predtým, než pristúpime k úvahám o kultúre, zistíme, aké výhody ponúka využívanie zelenej kultúry v striedaní plodín. Táto skupina zahŕňa asi 300 druhov - je to pohánka a fazuľa, kapusta a obilniny. Zriedkavo sa používa reďkovka olejnatého typu krížovitého typu. Každá z týchto rastlín vykazuje svoju hodnotu v nasledujúcich oblastiach:

 • obohatiť pôdu o dusík a organickú hmotu (prvá "práca" na zelenej hmote budúcich plodín, zatiaľ čo organické látky zlepšujú plodnosť);
 • uvoľnenie hornej vrstvy, normalizácia cirkulácie vzduchu a vlhkosti. V tomto ohľade vedenie obilnín;
 • prenikanie hlboko do koreňov saturuje úrodnú vrstvu minerálov;
 • v dôsledku hrubej hmoty minimalizujú počet burín a zadržiavajú vlhkosť;
 • zabrániť erózii a poveternostným vplyvom;
 • v lete nedovoľujú zemi vyschnúť a prasknúť, na jeseň zabraňujú jej erodovaniu. Počas chladného obdobia udržujú pôdu v teple;
 • Nakoniec, všetky tieto kultúry sa vyznačujú neokázalosťou, rýchlym rastom a lacnosťou (iné druhy príspevkov na ich kultiváciu jednoducho nie sú potrebné).

Je to dôležité! Pre pôdy s piesčito-ílovým zložením je ideálny vlčí bôb. V takých podmienkach je schopný nahradiť hnoj, hoci s vyšším obsahom ílu táto rastlina stráca svoje vlastnosti.

Takéto rastliny sa veľmi často využívajú pri rozširovaní fariem, ktoré zavádzajú nové oblasti do obehu. Faktom je, že siderats nielen chrániť, ale aj obnoviť pôdu (napríklad, ak existujú stopy stavebných prác na stavenisku alebo pozemok bol pevne zabalené s vybavením po mnoho rokov).

Pohanka ako siderat: výhody a nevýhody

Zvyčajne sú predložené argumenty dostatočné na to, aby sa farmár vážne zamyslel nad takouto technikou. Ale ešte predtým, než sa dostanete semená, mali by ste starostlivo zvážiť výhody a nevýhody tohto kroku.

V prospech pohánky často argumentujú takéto argumenty:

 • výkonný koreňový systém - taproot odrádza veľa procesov v branche menších. Celkovo prenikajú do hĺbky 32 - 37 cm a prakticky nezanechávajú žiadny priestor pre burinu;
 • podzemná časť rastliny v procese rastu produkuje cenné kyseliny: citrónovú, mravčiu a inú (umožňujú "dedičom" tejto kultúry asimilovať ďalšie komplexné zlúčeniny fosforu);
 • normalizuje pôdnu mikroflóru, najmä po hustom siatí obilia. Jednoducho povedané, ovocná vrstva je očistená od mikroorganizmov, ktoré vyvolávajú choroby rastlín;
 • je dobre prijatý a pôsobí na všetky pôdy vrátane ťažkých močiarov;
 • krátke vegetačné obdobie - pre niektoré odrody postačuje 70-75 dní pre plnú zrelosť (aj keď existujú aj druhy, ktoré rastú tri mesiace);
 • používané v záhradách a vinohradoch. Je tu dvojaký úžitok - v odkvapových kruhoch a vlhkosť uličiek zostáva dlhšia a kvitnúca, vždy priťahuje včely k nádherným kvetenstvám;
 • Rastliny vysadené medzi trvalkami liečia pôdu, ktorá je svojou prítomnosťou mierne oslabená;
 • po kosení sa zvyšky vo forme koreňov a stonky v blízkosti horizontu aktívne rozpadajú, obohacujú pôdu veľkými dávkami dusíka a draslíka.

Znie to lákavo. Ale predtým, než sa zaujímame o to, kedy presne zasiať takého užitočného sideratu ako pohánka, by nebolo na škodu pripomenúť si jeho vlastné nedostatky, Medzi nimi sú:

 • citlivosť na sucho. To znamená, že v sezóne so zriedkavými dažďami, to jednoducho neukáže všetky jeho výhody;
 • kultúra netoleruje chlad;
 • s vysokou koncentráciou výsevu sa korene často navzájom prelínajú, čo komplikuje ďalšie obrábanie pôdy;
 • napriek svojej univerzálnosti nie je táto plodina ako predchodca vhodná pre všetky rastliny. Bez toho, aby sme poznali tieto nuansy, je tu riziko, že zostane bez plodiny (a dokonca aj normálneho klíčenia na poli).

Ako vidíte, existujú aj výhody aj nevýhody. Ale ten druhý je ľahko minimalizovateľný, s vedomím všetkých jemností poľnohospodárskej technológie.

Viete? Používanie zeleného hnojiva je súčasťou koncepcie ekologického poľnohospodárstva, ktoré ľudstvo praktizuje od samého začiatku poľnohospodárskej vedy. Odchod zo systému nastal na prelome XIX-XX storočia, keď v boji o úrodu začali masívne aplikovať chemické zlúčeniny.

Kultivačná technológia

Prvá vec, ktorú musíte presne vedieť, čo je to rovnováha vzduchu a vody v konkrétnej oblasti. No, ak ste sa museli vysporiadať s dlhodobo známym poľom, ktorého "charakter" je študovaný do najmenších detailov. Úloha sa stáva zložitejšou, ak plány na zasiatie pôdy, ktorá ešte nebola uvedená do obehu: každý záhradník vie, že aj na tom istom mieste môže byť nielen teplota vrstvy odlišná, ale aj hĺbka vody. Nezabudnite na taký faktor, ako je mikroflóra - to sa stáva, že v hlbokých vrstvách často hnijú korene z dlhých rezaných stromov, ktoré priťahujú škodlivý hmyz.

Je to dôležité! Chernozems sú citlivé na neustále preplňovanie: sezónne kompost spolu so sadením zeleného hnoja prinesú hmatateľné výsledky len počas prvých niekoľkých rokov, po ktorých môže úroda zostať dlhú dobu na približne rovnakej úrovni.

Presvedčení o úplnej pripravenosti lokality, musíte presne určiť, ktoré rastliny budú použité ako hlavné, a zistiť, ako sú kompatibilné s pohánkou.

Pre ktoré plodiny je lepšie použiť

Pochúťka samotná je považovaná najlepší predchodca pre takmer všetky druhy záhrad: zemiaky a paradajky, uhorky a jahody. Mrkva a repa tiež nevadí.

Tak si môžete pripraviť pôdu na výsadbu zelene - kôpor s šťovíkmi, zeler s petržlenom, rovnako ako korenené rasce a fenikel. Pohánka je účinná aj v predvečer výsadby ovocných kríkov a stromov.

Použitie tejto rastliny pred výsadbou s účasťou obilia je povolené len na voľných a dobre upravených pôdach.

Takéto vedľajšie plodiny ako horčica, raž a phacelia sa tiež používajú ako sideráty.

Kedy a ako zasiať siderat

Po všetkých výpočtoch je čas zistiť, ako sa sideraty pestujú v praxi, kedy ich zasadiť a kedy je najlepšie pochovať tak hodnotnú rastlinu ako pohánka.

V prípade výsevu sa okamih zvolí vtedy, keď mrazy konečne ustúpia a pôda sa zahreje hlboko do najmenej 9 - 10 cm (zvyčajne v polovici mája).

Ak je teplota vzduchu stabilne nad +10, môžete pokračovať:

 • cez miesto prechádza plochý rezač alebo kultivátor, ktorého nože sú vystavené širokému rozsahu 10-15 cm;
 • Semená sú uložené vo 3-5 cm (pre ťažkú ​​pôdu) alebo pre všetkých 6 cm (pre dobre upravované). Spotreba pri odstraňovaní burín - od 10 do 15 g / 1 m2. m (z 1 až 1,5 kg na sto);
 • valec na siatie. V záhrade, a všetko, čo môžete urobiť späť hrable.

Viete? Biológovia vypočítali, že len asi 1 200 častí zeme, nedotknutých "chémiou", zozbiera približne 200 kg baktérií a rovnaký počet červov. Spolu môžu poskytnúť viac ako 500 kg najcennejšieho biohumu za sezónu.

Postup je zjednodušený až na hranicu, ak je jasné, že sa chystá vyraziť silný dážď - potom sa semená môžu jednoducho rozptýliť a nevenovať pozornosť zrozumiteľnosti riadkov. Mnohé trávia siatie a počas celého leta to umožňuje dobré počasie. Ale otázka, kedy presne zasiať pohánka, ako plnohodnotný siderat, nie v lete, ale na jeseň (ako možnosť - po zemiakoch), prichádza proti jednej nuansy. Pri tomto prístupe by interval medzi siatím a prvým mrazom mal byť najmenej 1,5 mesiaca. Je pravda, že pokiaľ ide o efektívnosť, sadenice budú stále nižšie ako tie mája - rastliny budú kvitnúť, ale na jar vlhkosť lepšie cirkuluje.

Ďalšie informácie o prospešných vlastnostiach prostej a zelenej pohánky, ako aj pohánkového medu.

Ako sa starať

Kvôli krátkemu vegetačnému obdobiu a nenáročnosti, rastliny nespôsobujú veľké obavy.

Hlavná vec - na zabezpečenie normálnej hydratácie. V regiónoch s mierne daždivým podnebím sa zavlažovanie vôbec nevyžaduje. Je to ťažšie v oblastiach, kde je teplá sezóna dôsledne sprevádzaná suchom: potom je potrebné zasiať siatie aspoň raz týždenne pomocou postrekovača.

Ale aby sa pôda do stavu hrubé nečistoty ešte nestojí za to - takéto výhonky netolerujú sucho a prebytočnú vodu.

Je to dôležité! Dátumy výsevu a zberu sa posunú s prihliadnutím na poveternostné podmienky v konkrétnom regióne. V teplom pásme je celkom možné dosiahnuť 3-násobné pristátie za sezónu - po tom nebude pšeničná tráva viditeľná už niekoľko rokov.

Pravidelne kontrolujte výhonky: objavujú sa už 7 - 10 dní po výsadbe a po ďalšom mesiaci „v teple“ môžete vidieť kvety na spodných výhonkoch. Po 2 - 3 dňoch sa farba začína a prebieha pozdĺž postranných procesov.

Doba kvitnutia trvá v priemere mesačne (študujúc údaje o rôznych odrodách, je ľahké vidieť rozdiel - niektoré druhy zmiznú za tri týždne, zatiaľ čo iné sotva zapadajú do 40 dní). Počas tohto obdobia sa čistenie vykonáva.

Kedy čistiť

Práve počas kvitnutia. Na úrodných a vlhkých pôdach sa táto práca najlepšie vykonáva v prvých dňoch po objavení prvých kvetov.

Všetko to vyzerá takto:

 • zelená je pokosená;
 • korene sú narezané do hĺbky 7-10 cm, potom sa hmota zmieša so zemou tak, aby časť krytu zostala na povrchu ako mulč;
 • zvyšné rastliny hrajú úlohu kompostu.

Po kosení je potrebné udržať prestávku 2-3 týždne a až potom pristúpiť k výsadbe záhradných plodín. Tento čas je dostatočný na to, aby pôda absorbovala maximum užitočných látok z takého „prázdneho“.

Viete? V sumerských kronikách je množstvo predmetov súvisiacich s poľnohospodárstvom. Jeden z nich vyzerá fikčne z hľadiska nášho dňa: je opísané, že miestni roľníci s pomocou obyčajnej rohatej palice dosiahli výnosy pšenice takmer 300 centov na hektár. Ako je to pravda - historici a archeológovia stále argumentujú.

Keď ste sa dozvedeli o užitočnosti pohánky ako sideratu, ako ju zasiať, a keď sa kosiť, môžete bez námahy zvýšiť výnos na svojom pozemku. Dúfame, že výsledok z jeho aplikácie bude hmatateľný. Úspechy na poli av záhrade!

Loading...