Ako a čo možno zeleninu sušiť na zimu

Nedostatok prírodných vitamínov akútne ovplyvňuje ľudské telo v zimnom období. Nedostatok slnka, čerstvej zeleniny a ovocia vedie k oslabeniu imunitného systému, nedostatku vitamínov a zvýšenému riziku nákazy ochoreniami ARVI. Moderné technológie však umožňujú aj v chladnom období získať dostatočný počet užitočných prvkov - napríklad zo sušeného ovocia. Dnes sa pozrieme na to, ako sušiť zeleninu na zimu doma, ako ich zbierať, ako správne skladovať a jesť takéto produkty.

Výhody a nevýhody tejto metódy

Sušenie je veľmi populárny spôsob skladovania a skladovania zásob v zime. Táto metóda má však pozitívne aj nevýhody.

goodies

 • dlhé skladovanie ovocia;
 • úspora miesta pri skladovaní hotového výrobku;
 • zachovanie prospešných vlastností a vitamínov z ovocia;
 • zjednodušený proces prípravy v porovnaní so solením alebo navíjaním;
 • možnosť dlhodobého skladovania sušeného ovocia a zeleniny (v porovnaní s konzervami);
 • jednoduchosť použitia sušených výrobkov, zachovanie ich chuti a živín;
 • schopnosť sušiť tie plody, ktoré nie sú vhodné na solenie.

cons

Nevýhodami tohto procesu sú:

 • významná strata hmotnosti a objemu plodu v konečnej forme - strácajú až 90% svojej hmotnosti;
 • niektoré straty vitamínov a prospešných vlastností produktu - ovocie stráca až 30% minerálov a vitamínu C;
 • kvôli strate vlhkosti sa plody stávajú suché, niekedy ťažké, čo komplikuje proces ich prípravy v budúcnosti;
 • proces sušenia nie je vhodný pre všetky druhy ovocia;
 • obtiažnosť uchovávania sušených výrobkov - často pleseň poškodzuje ovocie.

Viete? Vynález takéhoto spôsobu skladovania ako sušenia, vedci odkazujú na obdobie neolitu - asi 9000 rokov pred naším letopočtom. e. Kvôli globálnemu ochladzovaniu museli starí obyvatelia zásobovať potraviny do budúcnosti, kvôli čomu boli nútení uschovať korene, zeleninu a zeleninu v rezerve.

Čo zeleninu možno sušiť

Škála produktov vhodných na sušenie zeleniny na zimu je pomerne široká. Je pozoruhodné, že na zber sú vhodné iba zdravé plody, ktoré nie sú náchylné na ochorenie. Vysušte iba tie časti výrobku, ktoré sú jedlé - žiadne vrchy alebo korene. Môžete vysušiť takmer všetko - od zeleru až po zemiaky. Sušenie mrkvy, papriky a cukrovej repy je populárne - ukazuje sa, že je to skvelá príprava na boršč. Lahodné sušené hranolky sa vyrábajú zo zemiakov a sušená petržlenová vňať a kôpor dodá pokrmom počas studenej sezóny sviežosť a chuť. Sušená cibuľa a cesnak získavajú zvláštnu pikantnosť v suchej forme, ktorá novým spôsobom odhaľuje chuť jedál.

Je pozoruhodné, že také spôsoby prípravy, ako je konzervovanie a morenie, si neudržiavajú užitočné vlastnosti produktu a neposkytujú úžitok pre telo v dôsledku použitia soli a octu. Pri sušení sa nepoužívajú žiadne ďalšie korenia alebo oleje, ktoré zachovávajú chuť a vitamínové zloženie produktov. Sušená zelenina je druh koncentrácie všetkých užitočných vlastností, ktoré existujú v ich čerstvých náprotivkoch.

Viete? Zelení a niektoré bylinky - najpriaznivejší výrobok, ktorý možno prirodzene sušiť bez použitia elektrických sušičiek.

Ktoré sa neodporúčajú

Spôsob sušenia sa tradične nepoužíva pre zeleninu, ktorá je viac ako 85% vody, pretože keď sa pripravujú týmto spôsobom, strácajú veľa hmoty a produktivita je veľmi nízka. Patrí medzi ne:

 • ľadový šalát;
 • uhorky;
 • reďkev;
 • biela kapusta;
 • melón.

Príprava zeleniny na sušenie

Sušenie je najlepšie sezónne potraviny - v tomto okamihu sú málo vystavené chemickým ošetreniam a zachovávajú si maximálne množstvo vitamínov a minerálov. Pri zbere z vášho pozemku je najlepšie použiť 2-3 zeleninu - takéto plody majú šťavnatosť a výraznú chuť. Najlepšie je používať silné, zdravé ovocie bez poškodenia kože alebo hniloby.

Je to dôležité! Nie je možné sušiť zrelé paradajky vo forme rezu - vybraná šťava sa bude držať na stojane sušičky, čím sa proces stane nepraktickým. Na zber paradajok sušením používajte len malé odrody, ktoré možno úplne vysušiť (napríklad cherry paradajky).

 • zemiaky, Zelenina by mala vybrať neskoré odrody, pretože je v týchto druhov je najväčšie množstvo škrobu. Je žiaduce, aby ovocie zemiakov bolo s tenkou kožou, hladké, bez očí a jamiek - tak nezníži výkon. Hľuzy sa dôkladne umyjú v studenej vode, potom sa ovocie ošúpa. Pred sušením musia byť ošúpané a narezané porcie zemiakov uchovávané vo vriacej vode 3 minúty a potom ochladené v studenej vode. Zemiaky varené týmto spôsobom si zachovávajú svoje živiny. Teraz sú zemiaky pripravené na sušenie.
 • repa, Plody sú vybrané s jasnou, bohatou farbou - to znamená zrelosť a šťavnatosť. Repa sa premyje v studenej vode, potom sa varí 25 minút. Po ochladení repy v studenej vode sa musia z kože odstrániť a narezať na porcie, aby sa vysušili.
 • mrkva, Najlepšie ovocie na zber je dokonca s jasnými farbami. Uskutočňuje sa predbežné školenie, rovnako ako v prípade cukrovej repy, pričom čas varenia sa skracuje na 15 minút. Aby sa zachovalo čo najviac nutričných vlastností tohto ovocia, je lepšie použiť na jeho prípravu metódu blanšírovania.
 • karfiol, Na správne sušenie kapusty je potrebné odstrániť všetky listy, stonku a poškodené miesta. Rozdeľte kvetenstvo do malých plôch, dobre ich umyte a spustite ich na 10 minút do slanej vody (tým sa výrobok ušetrí od húsenice a vošky). Potom musíte blanšírovať ovocie v horúcej vode po dobu 25 minút. Karfiol je teraz pripravený na sušenie.
 • Zeler a chren, Korene sa dobre umyjú, nechajú sa uschnúť. Utrite na hrubom strúhadle a vysušte v spotrebiči. Sušený chren je potrebné rozomlieť na prášok. Je pozoruhodné, že v procese sušenia chrenu stráca svoje aromatické vlastnosti o 70%.
 • Red hot pepper, Toto ovocie je sušené celé, a už na pripravený, sušené korenie, semená a stopky sú odstránené.
 • Zelený hrášok, Pri zbere sa používajú odrody sladkého hrachu. Ako prípravok z hrachu sa používa metóda blanšírovania v horúcej vode - 1-2 minúty pre malý hrášok a 3 minúty - pre veľké. Po tomto postupe sa hrách rýchlo ochladí v studenej vode a nechá sa uschnúť. Teraz je výrobok pripravený na sušenie.
 • zeleň, Pikantné byliny, ako je petržlen, špenát, žihľava, kôpor, bazalka, mäta, rukola, atď., Sú najvýhodnejším materiálom na sušenie. Pred greeny je potrebné opláchnuť v studenej vode, odstránenie prachu a nečistôt z listov. Odporúča sa používať mladé výhonky. Korene a poškodené listy sa musia odstrániť. Čistá tráva je narezaná na kúsky, položená na povrch a prirodzene vysušená.
 • špargľa, Zelenina sa musí umyť v studenej vode, odrezať tvrdé časti, nechať uschnúť. Potom sú struky navlečené na šnúrku - teraz je špargľa pripravená na sušenie v peci.
 • kvaka, Je lepšie si vybrať plody sú okrúhle, s tenkou kožou, s jednotnou farbou šupky. Vyčistená repa sa tiež varí vo vriacej vode po dobu 10 minút a potom pokračuje priamo k jej sušeniu.

Naučte sa sušiť koriandr, šťovík, zelenú cibuľu, cuketu, squash, petržlen, brokolicu, huby na zimu.

Blanching a parenie

blednutiu - Tento spôsob tepelného spracovania výrobku, pri ktorom dochádza k odstráneniu špecifického zápachu a horkosti zeleniny. Proces spočíva v krátkodobom ponorení ovocia do vriacej vody (varenie zvyčajne trvá najviac 10 minút). Úprava parou je procesom premývania produktov horúcim vzduchom uvoľneným z vriacej vody. Tento postup sa vykonáva na dezinfekciu výrobku a zničenie nežiaducich baktérií.

Blanching a parenie sú povinné postupy pred sušením väčšiny zeleniny (jedinou výnimkou sú greeny). Toto ošetrenie si zachováva priaznivé vlastnosti ovocia, čistí ich od prachu a škodlivých chemikálií (ak bol výrobok ošetrený chemickými jedmi alebo jedmi z parazitov). Takéto postupy tiež zmäkčujú plody, vďaka čomu sú pri sušení pružnejšie a pomáhajú zachovať viac vitamínov počas následného sušenia.

Populárne metódy sušenia

Ak skoršie ženy v domácnosti používajú hlavne pece a slnko na sušenie zeleniny a ovocia, dnes moderné vybavenie poskytuje veľa elektrických pecí a sušičiek, ktoré v najkratšom možnom čase umožnia pripraviť produkt, pričom si zachovajú jeho užitočné vlastnosti. Podrobnejšie zvážme každú metódu prípravy.

Prečítajte si aj o nuansách sušenia čerešní, sliviek, jabĺk, hrušiek, jahôd, ríbezlí, hrozna, brusníc, čučoriedok, divokej ruže, hlohu, koruna, chokeberry, ako aj pomarančov a citrónov na výzdobu.

Vo voľnej prírode

Táto metóda má viac nevýhod ako výhod. Po prvé, nie každý má možnosť sušiť výrobky v otvorenom ovzduší - zelenina položená v rade vyžaduje veľa miesta a rovný povrch, inak sa proces sušenia nemôže uskutočniť. Pri tomto spôsobe zberu je tiež vysoká pravdepodobnosť poškodenia plodov u mláďat, včiel alebo vtákov - vylučovaná šťava produktu je návnada pre hmyz.

Je ťažké sledovať proces sušenia - silné horiace slnko môže premeniť šťavnaté mäso na drevené uhlie a náhly dážď - výrobok úplne pokaziť. Nezabudnite zamiešať a otáčať ovocie, pre ich jednotné sušenie. Hlavnou nevýhodou metódy je trvanie procesu - až 4 dni, čo výrazne znižuje kvalitu hotových dodávok. Táto metóda je vhodná len pre zeleň - slnko a čerstvý vzduch rýchlo premenia trávu na suchý prášok. Je dôležité zabezpečiť, aby sa na vysušenej tráve nedostala žiadna vlhkosť. Taktiež sa neodporúča rozprestierať zeleninu pod horiacimi lúčmi - v tomto prípade sa tráva a listy rýchlo horia. Najlepšie je tieniť vhodný odtieň v horúcom, suchom a bezvetrnom počasí.

Mrazenie je ďalším jednoduchým a efektívnym spôsobom skladovania potravín. Môžete zmraziť zelené, zemiaky, paradajky, uhorky, mrkva, kukurica, brokolica, rebarbora, ružičkový kel, cuketa, baklažán, tekvica, repa, huby (med agaric, šampiňóny, hríbiky, hríbiky).

V elektrickej sušičke

Táto metóda je najpohodlnejšia a najmodernejšia - v špeciálnom zariadení môžete sušiť ovocie v priebehu niekoľkých hodín. Okrem toho elektrické sušičky rovnomerne ohrievajú ovocie zo všetkých strán, vďaka funkcii prúdenia vzduchu. Existuje pravidlo, ktoré urýchľuje proces zberu zeleniny v elektrickej sušičke: musíte položiť ovocie z kože dole, a dužina môže byť mierne stlačený dole, aby sa urýchlil proces vylučovania kvapaliny.

Elektrické sušičky na domáce použitie majú spravidla malé rozmery, čo uľahčuje ich prepravu a prevádzku. V niektorých modeloch je k dispozícii prídavná mriežka s jemnou sieťovinou - je určená na sušenie obzvlášť malých plodov, napríklad hrachu, cherry paradajok atď. Optimálna teplota pri sušení v spotrebiči je spravidla od +40 ° С do +60 ° С.

V rúre

Spôsob sušenia zeleniny v peci má tiež svoje výhody a nevýhody. Táto metóda sa nazýva umelá. To sa stalo populárnym pre dostupnosť dostupných spotrebičov - prakticky každá hosteska má pece v kuchyni dnes.

Aby bolo možné rúru používať ako sušičku, je potrebné prikryť plech na pečenie pergamenovým papierom, na ňom usporiadať zozbieranú zeleninu, umiestniť plech na pečenie na hornú poličku a zapnúť rúru na minimálnu teplotu. Dvere musia byť otvorené. Po 25 minútach musíte zeleninu posúvať a sušiť až do konca.

Upozornenie: v prípade, že polotovary v peci naďalej produkujú šťavu, potom ešte nesušia. Ak sa ovocie počas kompresie zlomí, znamená to aj nedostupnosť dodávok.

Nevýhodou tohto spôsobu prípravy je potreba sušiť zeleninu v niekoľkých prístupoch - ak ich naraz vysušíte v peci, budú vyzerať ako sušienky. Preto sa zvyčajne zelenina pripravuje týmto spôsobom po dobu 2-3 dní. Na spracovanie sa odporúča použiť elektrickú rúru.

Je to dôležité! Teplota v sušiarni by nemala prekročiť +60 ° C °V opačnom prípade ovocie bude horieť alebo sa prehltne.

V mikrovlnnej rúre

Sušenie zeleniny v mikrovlnnej rúre je tiež získava popularitu. Hlavným trikom tejto metódyČím tenšie sú ovocie alebo zelenina nakrájané, tým rýchlejšie uschnú. Nevýhodou tohto spôsobu spracovania je nemožnosť zberu veľkého množstva ovocia, takže táto metóda je vhodná len vtedy, keď potrebujete rýchlo vysušiť malé množstvo produktu.

Elektromagnetické kmitanie v mikrovlnnej rúre umožňuje rýchle zohriatie a vysušenie produktu, čo robí túto metódu najrýchlejšou. Okrem toho, čím rýchlejšie je rastlinný materiál spracovávaný, tým menej užitočných vitamínov musí „odparovať“ z neho. Je pozoruhodné, že ak je ovocie narezané na hrúbku viac ako 2 cm, mikrovlny, ktoré do neho prechádzajú, strácajú až 50% svojej kapacity - čo výrazne znižuje rýchlosť varenia. Spracovanie produktu s mikrovlnami sa vykonáva na rozdiel od sušenia v peci.

Viete? Zber sušenej zeleniny možno konzumovať v suchej forme. Je však možné vrátiť ich mäsitosť: namáčaním ovocia po dobu 2-3 hodín vo vode. Chuť ovocia sa bude líšiť od pôvodného výrobku.

Ako uchovávať sušenú zeleninu doma

Hlavné pravidlo skladovania hotového suchého výrobku: eliminuje vlhkosť a vlhkosť vniká do sušenej zeleniny, Za najlepší spôsob skladovania sa preto považuje uchovávanie sušeného výrobku v sklenených nádobách s opätovne uzatvárateľným vekom alebo v potravinárskych plastových nádobách. Hlavnou vecou je zabezpečiť dobré utesnenie nádoby, aby sa zabránilo vniknutiu vzduchu (častice vlhkosti vo vzduchu môžu narušiť kvalitu suchého výrobku).

Upozornenie: nie je možné uchovávať suché výrobky v plastovom vrecku - to je spôsob, akým sa spúšťa forma. Nezabudnite pravidelne kontrolovať zásoby, vyhoďte pokazené ovocie, v prípade potreby suché, zmäkčenú zeleninu.

Po zvážení rôznych možností sušenia zeleniny na zimu, možno povedať, že zber produktu týmto spôsobom je veľmi pohodlný a lacný spôsob, ktorý poskytne celej rodine užitočné vitamíny a stopové prvky počas chladného obdobia. Dodržiavanie základných pravidiel a odporúčaní na zber zeleniny, môžete bez akéhokoľvek úsilia a najmä hádka pripraviť sušenú zeleninu doma.

Pozrite si video: Skladování kořenové zeleniny (Január 2020).

Loading...