Užitočné vlastnosti prvosienky a receptov na použitie v medicíne

Tam sú kvety, ktorých vzhľad po dlhom zimnom spánku je očakávaný s osobitnou netrpezlivosťou, preto ich krása je vnímaná atraktívne a tajomne. Medzi tieto rastliny patrí prvosienka, ktoré nie je pre nič, čo má svoje meno - hovorí samo za seba. Je tu aj iné meno - prvosienka. Tieto kvety majú nezvyčajnú krásu a jedinečné prospešné vlastnosti.

popis

Prvosienka - z viacročných bylín rodiny Primrose. Tento názov dostal za kvitnutie medzi prvými po dlhej zime, hoci snežienky a podbeľ sú stále pred ním v tejto línii. Primula, ktorá začína kvitnúť v máji, sa teší svojej bohatej farbe na relatívne dlhú dobu. Jeho odrody obývajú hlavne Himaláje, Áziu a Čínu; nachádzajú sa v Amerike, Afrike, na Arabskom polostrove. V Európe je prítomných približne tridsať druhov rastlín tejto rodiny. Je to európska časť Ruskej federácie - oblasť distribúcie prvosienok. Tieto rastliny dávajú prednosť dobre zvlhčeným pôdam, ktoré sa stávajú hlavným dôvodom ich pobytu na brehoch rôznych vodných plôch, riek, jazier, potokov, ako aj iných oblastí s vysokou vlhkosťou.

Prítomnosť krátkeho kosovatogo odnože s veľkým množstvom tenkých koreňových procesov je charakteristická pre prvosienky. Jej podlhovasté až 15 cm dlhé listy majú vrásčitý vzhľad. Primrose kvetenstvo vo forme dáždnika sa skladá z piatich sepals, ktoré rástli spolu navzájom. Výška samotnej rastliny je iná, od 10 do 80 cm, existujú odrody prvosienka, ktoré nemajú stopky - ich kvety sa objavujú z ružice listov. Tieto rastliny sa od staroveku používali ako jedinečný terapeutický nástroj. Tiež, oni boli dlho začali byť použité ako dekoratívne, pretože mimoriadnu brilanciu a rôzne listy.

Malé prvosienky od 1,5 do 4 cm môžu mať bielu, modrastú, fialovú, žltú farbu kvetov. Primula (primrose) by sa však nemala zamieňať s pupalkou, obe tieto rastliny majú svoje vlastné liečivé vlastnosti a kontraindikácie.

Viete? Snežienka (galantus) sa často nazýva "prvosienka", ale nemá to nič spoločné s rodinou Primrose, pretože patrí do čeľade Amaryllis. Je správne zavolať prvosienok snežný podmienečne v zmysle prvého predzvesťou jari.

Druhy prvosienok

Existuje asi päťsto druhov týchto rastlín; všetky sa líšia v období kvitnutia, farbenia kvetov, listov. Prvosienky s liečivými vlastnosťami, existuje niekoľko typov: jar (liečivé), veľké šálky, vysoké, mäsité.

Primrose spring (liečivé)

Jarná prvosienka - trvalka s liečivými vlastnosťami má výšku od 15 do 30 cm, je distribuovaná na juhu lesného územia Ruska a jeho časti patriacej do Európy. Rastlina s korene korene, listy majú zaoblený tvar, podlhovasté, zúžené. Kvety sa zbierajú v dlhých, naklonených k šípke so žiarivo žltou farbou a vôňou medu. Ovocie je vo forme hnedej krabičky s veľkým počtom semien.

Je to dôležité! Primrose spring je veľmi cenná rastlina, ktorá obsahuje veľa vitamínu C, čo z neho robí vynikajúci liečivý a vitamínový liek na prechladnutie, kašeľ a problémy nervového systému. Významná úroveň kyseliny askorbovej pomáha znižovať počet voľných radikálov v ľudskom tele a spomaľovať proces starnutia.

Primrose veľké

Na Sibíri, na Kaukaze av Uralu prvosienka veľké, tiež celoročné s liečivými vlastnosťami. Podľa niektorých klasifikácií sa považuje za poddruh jari. Navonok, tieto rastliny sú trochu iné: prvosienka veľkorozmerných, na rozdiel od jari, má do značnej miery nafúknutý kalich a listy s jemnou pubertou. Tento typ prvosienky je vhodný na prípravu expektorancií na rôzne ochorenia a typy kašľa. Tiež prvosienka veľký-cup pomáha zlepšiť proces vylučovania moču, upokojuje, zmierňuje kŕče. S cieľom vytvoriť prostriedok na oddelenie potu a moču, 1 polievková lyžica. l. korene a listy, ktoré sú predsušené, nalejte pohár vriacej vody a vylúhujte niekoľko hodín. Oddelené prostriedky prijaté 1 polievková lyžica. l. trikrát denne. Táto infúzia sa uchováva najviac jeden deň.

Viete? V niektorých krajinách sa verí, že dievča, ktoré našlo prvosienka, stretne svoju lásku a vydá sa pred koncom roka. Preto je v niektorých krajinách vnímaný ako kvet manželstva. Zvlášť dôležité pre ňu v Anglicku, kde primula je poctená ako kvetina, ktorá má mágia, pretože v ňom trpaslíci a malé víly sa ukrývajú pred počasím.

Primrose vysoká

Pomerne nízka trvalka prvosienka od 10 do 40 cm, na listoch ktorých sú chlpy, a listy samotné sú úhľadne navzájom spojené v koreňoch, sa nazýva primrose. Táto rastlina má svetlo žlté kvety od 9 do 15 cm dlhé, zhromažďovanie do kvetenstvo desať na každom stonke, maximálny počet kvetenstvo na stonke je tridsať.

Primrose vysoká vyskytuje sa v Malej Ázii, Zakaukazsku, Altaj, Sibíri, vo vlhkých oblastiach v tieni. V Rusku sa divoká prvosienka tohto druhu prakticky nenachádza. Zloženie a vlastnosti prvosienka vysokého a jarného sa prakticky nelíšia, preto sa indikácie na ich použitie tiež nelíšia.

Mierne prvosienka

Rastlina má vláknité korene, stopky v tvare šípky s kvetmi-dáždniky a nikdy nie je väčšia ako 20 cm, je pokrytá práškovito bielym, mierne žltkastým kvetom, ktorý je prítomný vo významnom množstve na spodnej strane listov. Tento druh prvosienka sa líši od iných typov v rôznych farbách počas kvitnutia: svetlé a tmavé fialové, ružové v kombinácii s fialovou, zriedka naraziť na biele kvety. Výrazná farebná vlastnosť mletý prvosienok je prítomnosť jasného "oka" veľkosti jedného centimetra v strede kvetu. Tento druh je najčastejší na severe tej časti Ruska, ktorá patrí do Európy; rastie aj na juhu Sibíri a na Ďalekom východe. Listy tohto prvosienka obsahujú veľa vitamínu C. Rôzne pripravené prostriedky práškového prvosienka sa používajú ako ľudový liek na dermatitídu, sú prečistené do vlasovej pokožky pre lepší rast vlasov. V Tibete, tento primrose liečené nádory.

Viete? V starovekom Grécku, prvosienka bola nazývaná "kvet dvanástich bohov" a zaobchádzať s ním ako kvet Olympus. Legenda hovorí, že bohovia sa obrátili na paralýzovú mládež trpiacu paralýzou.

štruktúra

Zloženie prvosienok obsahuje mnoho vitamínov a minerálov. Dvojica letákov, ktoré sa berú ako potrava, môže uspokojiť potrebu ľudského vitamínu C denne. Primrose obsahuje provitamín A (karotén), vitamín E, mangánové soli, saponíny, flavonoidy, glykozidy, éterické oleje.

Vlastnosti prvosienok

Primrose má mnoho liečivých vlastností, zlepšuje procesy močenia, potenie, vykašliavanie. Má tiež antispasmodický, analgetický a tonizujúci účinok na ľudské telo. Lieky z tejto rastliny sú schopné upokojiť a tonizovať a ich zloženie vitamínov robí z primula takmer unikátnu rastlinu.

Vzhľadom k prítomnosti kyseliny askorbovej v zložení prvosienky, prostriedky z neho normalizujú centrálny nervový systém, tvorbu krvi a absorpciu železa, neutralizujú voľné radikály, stimulujú endokrinný systém, odstraňujú zbytočný cholesterol z tela, čistia a posilňujú cievy, intenzívnejšie liečia rany, posilňujú imunitný systém. Karotén dodáva pleti a slizniciam zdravý vzhľad, stimuluje regeneráciu pokožky, zlepšuje imunitu, pomáha regulovať hladiny hormónov a normalizuje fungovanie centrálneho nervového systému. Vďaka nemu fungujú oči lepšie a kosti rastú a posilňujú intenzívnejšie, čo je pozitívnym momentom pre harmonický vývoj pohybového aparátu.

Vitamín E obsiahnutý v prvosienke podporuje hojenie rán s minimálnou tvorbou jaziev, znižuje úroveň tvorby trombov a tiež odstraňuje vzniknuté krvné zrazeniny, zlepšuje kvalitu fungovania reprodukčného systému a eliminuje problémy počas menopauzy.

Mangánové soli prispievajú k tvorbe kostí a spojivového tkaniva, regulujú metabolizmus lipidov, pomáhajú syntetizovať cholesterol, inzulín, hormón štítnej žľazy a tiež účinnejšie absorbujú a transformujú sacharidy. Saponíny, zvyšujúce vylučovanie žliaz, prispievajú k zriedeniu a ľahkému odobratiu spúta z priedušiek, zmierňujú zápal; tiež inhibujú syntézu DNA v nádorových bunkách, čím zabraňujú procesom ich reprodukcie; posilňujú funkcie hormónov, regulujú metabolizmus, metabolizmus vody, soli a minerálov.

Je to dôležité! Kľučka obsahuje karotenoidy a hlien, ktoré neutralizujú procesy zápalu a znižujú začervenanie hrdla. Rovnako ako prvosienka, aj obsahuje saponíny. V kombinácii s jedným nástrojom sa podnožka a primula navzájom posilňujú. Spolu s ďalšími početnými liečivými bylinkami sú súčasťou kolekcie hrudníka.

Flavonoidy, posilňujúce cievy a kapiláry, chránia organizmus pred patogénnymi mikróbami, prispievajú k efektívnejšiemu účinku vitamínu C, posilňujú odolnosť voči infekciám, neutralizujú voľné radikály a toxíny, odstraňujú opuchy a zápaly, zabraňujú tvorbe zlého cholesterolu a vyvíjajú rôzne typy rakoviny, normalizujú tráviace procesy , znížiť prejavy alergií, zvýšiť úroveň duševnej a fyzickej aktivity. Glykozidy upokojujú nervový systém, normalizujú krvný obeh a činnosť srdca, znižujú krvný tlak. Esenciálne oleje podporujú rýchle hojenie rán, úľavu od bolesti a separáciu hlienu, zmäkčujú kašeľ, upokojujú nervový systém, normalizujú stav srdca, ciev, žalúdka, čriev.

Primrose v medicíne

Použitie prvosienky ako lieku je bežné v tradičnej medicíne mnohých národov.

Tibetskí liečitelia ju dnes používajú na ochorenia krvi, ako aj na potlačenie rastu nádorov a urýchlenie procesov hojenia. Prípravky prvosienok liečia obrovské množstvo porúch, ako aj ich použitie na profylaktické účely. Pomáhajú pri porušovaní krvného obehu mozgu, srdcových ochorení, kašľa, prechladnutí, zápalu, neuralgie, edému, ochorení očných a močových ciest, migrén, nespavosti a mnohých ďalších ochorení.

Primrose korene sú vynikajúce tonikum, s účinkom potenie a močenie. Dekorácie a infúzie týchto koreňov pomáhajú uľahčiť proces vykašliavania spúta a zvyšujú sekréciu slizníc pri bronchitíde. Listy prvosienky sú užitočné ako prostriedok bohatý na vitamíny, s ich významným nedostatkom, ako aj v rozpore s chuťou a chorobami ďasien. Na vonkajšie použitie sa na poškodenie aplikujú listy pupalky.

Je to dôležité! Odvar z kvetov prvosienka a hlohu je veľmi užitočný s častým tepom srdca.

Kašeľ primrose

Prípravky z prvosienok sú vynikajúce na liečenie kašľa v dôsledku veľkého počtu saponínov, ktoré zmäkčujú kašeľ a prispievajú k uvoľňovaniu spúta v suchom stave a nie kašľaniu po dlhú dobu. Takéto lieky sa tiež odporúčajú v prípade „senilného kašľa“, ktorý nastáva, keď sa znižuje sila srdca, čím sa zhoršuje prísun krvi do pľúc a objavuje sa silný pravidelný kašeľ, ktorý je veľmi ťažké zastaviť. V tomto prípade je potrebné nielen liečiť dýchacie orgány, ale aj urýchliť krvný obeh, ako aj odstrániť všetku prebytočnú vodu z tela. K tomu, niekoľko listov prvosienka je potrebné naliať 200 ml vriacej vody a trvať niekoľko hodín, vziať 1/3 šálky trikrát denne.

Účinným liekom proti kašľu je aj verbena officinalis, horká palina, biela marmala, lomikonožka, chren, slivka čerešňová, malina, ostružina, rutabaga, nivyanik.

Primrose počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa lieky na prvosienky nemôžu užívať: môžu vyvolať potrat a spôsobiť stimuláciu kontrakcie maternice.

Kašeľový sirup s prvosienkou

Primrose sirup je liek, ktorý uľahčuje proces vykašliavania s vysokou účinnosťou. Používa sa pri kašli v suchej forme, sprievodnej tracheitíde, akútnych respiračných ochoreniach, bronchitíde. 1 lyžička rozdrvené korene varíme v pol pohári vody po dobu 5 minút a zmiešame s medom, aby sme vytvorili viskóznu hmotu. Vezmite 1 lyžičku. štyrikrát denne. Takýto sirup s hnedým odtieňom a zvláštnou vôňou si môžete kúpiť v lekárni.

Viete? Ďalšia legenda hovorí, že raz apoštol Peter upustil kľúče od brány neba a na mieste ich pádu sa na zemi objavili krásne kvety, ktoré sa podobali banda kľúčov. Preto iný názov pre prvosienky - "kľúče".

varenie

Odvar z pupalky funguje dobre pri bronchitíde, pneumónii a čiernom kašli: 20 g rozdrvených surovín nalejte 200 ml vody a varte 20 minút. Potom sa živná pôda filtruje a spotrebuje sa niekoľkokrát denne.

tiež liek na kašeľ možno pripraviť na základe koreňov: 1 polievková lyžica. l. korene rastliny, predtým rozdrvené, zalejeme 200 ml vody, zatvoríme a dáme na 30 minút do vodného kúpeľa. Potom sa vývar ochladí a niekoľkokrát denne sa odoberie 70 ml. Ďalšie odvar z koreňov: 20 g surovín na 400 ml prevarenej horúcej vody, naplnené 20 minút. Tento nástroj sa odporúča používať 100 ml nie viac ako štyrikrát denne, s ochoreniami dýchacích ciest, obličiek, reumatizmu, dny.

infúzie

No pomáha pri kašli infúzie listov: 2 polievkové lyžice. l. rozdrvené listy nalejeme 0,5 litra vriacej vody a trváme na tom. Toto množstvo infúzie sa má konzumovať denne, bez ohľadu na jedlo.

Zlepšenie vylučovania žalúdka a metabolických procesov, dopĺňanie vitamínov nastáva pri použití infúzie z časti pupalky rastúcej nad zemou. Kvety alebo akákoľvek iná časť prvosienka o váhe 25 g zalejeme 200 ml vriacej vody, trváme na 30 minútach, prefiltrujeme a použijeme 2 polievkové lyžice. l. trikrát denne.

tinktúra

Táto možnosť prvosienky, ako tinktúra, pomáha zbaviť sa bolesti hlavy, závraty, nedostatok spánku a chuti do jedla, strata sily, reumatizmus. Je potrebné vziať 2 polievkové lyžice. l. korene a listy, nalejte pohár 70% alkoholu a nechajte ho variť asi 12 dní na mieste bez svetla, občas sa pretrepávajte. Potom sa alkohol vypustí, stláčajú sa listy a korene a pretlačí sa kvapalina. Keď bolesť v kĺboch ​​sa používa trením a obklady, so zvyšnými indikáciami - niekoľkokrát denne, vypiť 10-15 kvapiek.

Petrolejový olej

Petrolejový olej má tonizujúci účinok, zvyšuje imunitu a zlepšuje fungovanie srdca a ciev. Kvety sú úplne pokryté rastlinným olejom a niekoľko týždňov na slnečnom svetle ponechané v zakrytej miske. Potom prefiltrujte a stláčajte. Olej, ktorý bol získaný, nalial ďalšie, čo zodpovedá prvému počtu kvetov. Postup sa úplne opakuje. Hotový olej sa naleje do nádob, ktoré sa skladujú najviac jeden rok. Vezmite tento nástroj niekoľkokrát denne, 2 ml; najlepšie ráno a obed.

Herbion primrose sirup

Herbionový sirup je unikátny bylinný liek, ktorý podporuje produktívnu expektoráciu a má protizápalový účinok. Používa sa ako doplnok v komplexe terapeutických činidiel. Pomáha pri zápale priedušnice a priedušiek, s akútnymi respiračnými infekciami s podráždením sliznice dýchacích ciest, aby sa zbavili nepretržitého kašľa. Odporúča sa aplikovať tento sirup trikrát denne po jedle: pre dospelých - 15 ml, pre deti od štrnástich rokov - 10 ml, od piatich do štrnástich - 5 ml, od dvoch a pol do piatich - 2,5 ml. Náradie sa odporúča vypiť teplou vodou alebo čajom. Trvanie príjmu sirupu - od piatich do siedmich dní. Nežiaduce reakcie na sirup sa takmer nevyskytujú, ale môže sa vyskytnúť nevoľnosť, sverbezh, nevoľnosť a ďalšie. Je to spravidla spôsobené neodôvodneným zvýšením dávky.

kontraindikácie

Primrose má mnoho prospešných vlastností, ale, rovnako ako väčšina liekov, má kontraindikácie: alergia na prvosienky prípravky, prítomnosť vredov. Je to bezpečná a neškodná rastlina, ktorá podlieha pokynom na jej použitie.

Kolekcia Primrose

Všetky časti prvosienka majú terapeutickú hodnotu, takže je potrebné presne vedieť, kedy ich môžete zbierať tak, aby sa vlastnosti rastliny zachovali čo najlepšie. Odporúča sa pripraviť listy, keď rastlina kvitne, okamžite a rýchlo schnúť na slnku alebo v špeciálnych sušiacich zariadeniach pri teplote 50-60 ° C (ako proces pomalého sušenia klesá hladina kyseliny askorbovej v surovinách). После процесса сушки зеленоватым с серым оттенком листьям свойственен запах мёда и слегка сладкий вкус, переходящий в послевкусии на горький привкус.

Listy musia byť roztrhané rukami, takže polovica na stopke pre následné kvitnutie a plodenie prvosienka. Od polovice jari do konca, môžete zbierať kvety bez šálok, sú sušené vo vzduchu, po ktorom by mali mať jemnú vôňu a sladkastú chuť.

Korene, ako aj odnože, sa odporúča vykopať na jeseň po uschnutí rastliny, alebo na jar pred jej kvitnutím. Musia sa vytrepať, opláchnuť, dať trochu vädnúť, potom vysušiť pri teplote nie vyššej ako 60 ° C v sušičke alebo v prírodných podmienkach. Oddenky, ktoré vyschli, majú hnedú farbu s načervenalým nádychom, korene majú belavú farbu, majú mierny zápach a horkú chuť. Uchovávajte sušené rastliny v papierových vreciach alebo látke v miestnosti s dobrou úrovňou ventilácie.

Je to dôležité! Pri zbieraní prvosienok by sme nemali zabúdať, že je uvedená v Červenej knihe.

Recepty Primrose

Primrose sa používa nielen ako liečivá rastlina, ale úspešne sa používa aj na varenie rôznych šalátov.

Ak chcete pripraviť šalát prvosienka, musíte vziať tri alebo štyri listy, zelené cibule, šťovík, a tri varené vajcia. Všetky rezané, mix, soľ, korenie a sezóna s kyslou smotanou alebo rastlinným olejom. Ďalšou možnosťou je šalát z prvosienka a repy: 40 g zelenej cibule, 120 g listov prvosienky, 100 g rezanej repy, soľ a sezóna s kyslou smotanou. Pred podávaním by mal takýto šalát chvíľu stáť v chladničke. Zistili sme, že prvosienka je jedinečná rastlina s mimoriadnym množstvom užitočných vlastností, ktoré môžu pomôcť pri rôznych ochoreniach. Ak chcete použiť, alebo nie prostriedky primrose - sa rozhodnete, ale zoznámiť sa s jeho schopnosti nebude zbytočné. Pomocou jednoduchých pravidiel môžete ľahko a rýchlo zlepšiť svoje zdravie pomocou tohto daru prírody.

Loading...