Ako klíčiť a ako zasadiť semená paradajok

Základ pre novú úrodu paradajok sa kladie na samom začiatku ich pestovania, pričom sa vykonáva špeciálna príprava semien. Záhradníci so skúsenosťami sa začínajú vo februári zapájať do semien, pričom sa venujú svojim špeciálnym postupom na zvýšenie klíčivosti klíčkov a prahu rezistencie voči chorobám av konečnom dôsledku na získanie vysokého výnosu. Pozrime sa podrobne na to, aké postupy budú schopné zrelé paradajky, počnúc klíčením semien a končiac ich výsadbou v pôde.

Klíčiť alebo nie klíčiť

Mnohí začínajúci záhradníci, pred začatím pestovania paradajok, sa pýtajú: potreba klíčiť semená pred výsadbou.

Správna príprava sadeníc zabezpečí úrodnú úrodu, chutné ovocie a eliminuje možné choroby. Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu viesť k smrti sadivového materiálu ešte pred jeho vznikom:

 • infekcia samotných semien;
 • infekcia pôdy;
 • zvýšená hustota pôdy a presýtenie soľami;
 • hlboké nasadenie;
 • nadmerná vlhkosť;
 • nebezpečných škodcov.

Aby sa predišlo takýmto problémom, sú semená lepšie pripravené špeciálnym spôsobom, čím sa im poskytne stabilnejšia imunita. Klíčovú úlohu tu zohráva klíčenie.

Je to dôležité! Ak vyklíčite semená správne pred siatím, výťažok sa môže zvýšiť až na 30%.

A to nie je prehnané, najmä ak je zasiate priamo do zeme, keď hrozí nebezpečenstvo poškodenia hmyzom. V tomto prípade klíčiace sadenice klíčia oveľa rýchlejšie a škodcovia nemajú čas zaútočiť na neprijateľný materiál.

Čo potrebujete vedieť o výbere semien

Než začnete pripravovať semená na výsadbu, musia si vybrať správne. Existuje niekoľko bodov, ktoré stojí za to venovať pozornosť pri nákupe sadeníc:

 • klimatické podmienky (odrody rajčiakov sa môžu v určitých regiónoch líšiť v pestovaní);
 • výrobca (dovezené odrody sa nesmú usadiť v našich poveternostných podmienkach);
 • trvanlivosť;
 • Znak F1 (znamená odolnosť voči chorobám a výťažok);
 • účel osiva (pre skleníkové podmienky alebo záhradu);
 • skoré alebo neskoré odrody (v závislosti od obdobia zberu).

Aj odrody rajčiakov sa líšia svojím účelom. Takže pre konzumáciu čerstvej zeleniny je lepšie zvoliť šťavnatú odrodu zvanú Bull Heart s mäsitou dužinou alebo všestrannou Moskvou a pre konzervovanie by ste mali zasadiť Lady prsty (s hustou dužinou a silnou kožou).

Čo je potrebné pôdy pre sadenice paradajok

Dôležitú úlohu pri pestovaní paradajok zohráva správne zvolené zloženie pôdy. Existujú dve možnosti: kúpiť hotový univerzálny mix v obchode alebo si ho pripraviť sami, čo najskúsenejší záhradníci uprednostňujú. Preto, aby bolo možné pestovať dobrú úrodu paradajok zo semien doma, musíte začať s prípravou vysoko kvalitnej pôdy.

Viete? Každý rok sa na svete pestuje asi 60 miliónov ton paradajok..

Príprava je najlepšie urobiť na jeseň. Pôda by mala obsahovať taký štandardný súbor zložiek: pôda zo záhrady zmiešaná s pieskom a rašelinou, s prídavkom humusu a dreveného popola. Pozemok zo záhrady je prevzatý z miesta, kde paradajky, zemiaky a iné sójové plodiny v minulej sezóne nerastú.

Zmes bude optimálna v zložení, ak skombinujete 1 časť pôdy s 2 porciami rašeliny, 1 porciu kompostu a polovicu porcie piesku. Na zriedenie vysoko kyslého fluóru sa pridá 200 g popola, 10 g močoviny, 30 g superfosfátu a 10 g draslíka. V rôznych obdobiach rastu sadeníc sa upraví zloženie pôdy. Takže v počiatočnom štádiu prípravy pôdy sa do neho vkladá viac piesku a menej kompostu. Potom sa preoseje a podrobí dezinfekcii.

Tomatos vhodnejšia voľná pôda s ľahkým prístupom vzduchu a vlhkosti. Pre väčšiu priedušnosť sa pridáva špagátový mach alebo akýkoľvek prášok do pečiva. To umožňuje vyvinúť lepšie korene.

Záhradníci so skúsenosťami uprednostňujú sadenice vo forme pilín a piesku (v pomere 2: 1). V tomto uskutočnení môžu byť piliny impregnované minerálnymi hnojivami so všetkými živinami. Zároveň piliny slúžia ako prášok do pečiva pre pôdu.

Príprava semien na sadenie sadeníc

Prípravné postupy pre osivá si vyžadujú veľa času a osobitnú pozornosť, pretože vysoký výnos závisí od ich správneho správania. Tieto opatrenia zahŕňajú: triedenie semien, ohrev, spracovanie, namáčanie, klíčenie a tvrdnutie. Pozrime sa podrobnejšie s každou z metód a naučiť sa, ako klíčiť paradajky zo semien doma pre sadenice.

vzorkovanie

Príprava semien na výsadbu začína vo februári. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať ich vzhľad. Tu je pravidlo: viac je lepšie. Veľké semená obsahujú viac základných látok. Z nich klíčia veľké paradajky. Na výber vysokokvalitných semien sa umiestnia do špeciálneho roztoku pripraveného zo soli a nechajú sa niekoľko minút. Semená, ktoré v dôsledku tohto postupu vychádzajú nahor, sa považujú za nevhodné a tie, ktoré spadli na dno, sa sušia a nechajú sa ďalej spracovať.

Zahrievanie osiva

Stupeň zahrievania je nevyhnutný len pre tie zrná, ktoré boli v zime v zime. Pred ich výsadbou asi mesiac sa materiál umiestni do nádobky s tkanivom a zahrieva sa 7 dní, čím sa teplota postupne zvyšuje. Procedúra začína pri teplote +20 ° C a končí pri +80 ° C.

Doma, batéria je najlepšie pre zahrievanie. Stačí ponechať semená tri dni.

Viete? Veľkosť plodov najmenších odrôd paradajok v priemere dosahuje menej ako 2 cm.

Hybridné paradajky vôbec nepotrebujú takúto manipuláciu.

Ošetrenie osiva

Pretože sa na semenách nachádzajú patogénne baktérie, odporúča sa ich dezinfikovať. To pomôže zabrániť kolíziám s napadnutím sadeníc. Na morenie použite roztok mangánu. Semená sa umiestnia do 1% roztoku a udržiavajú sa približne 20 minút. Mangán môže byť nahradený zriedeným peroxidom vodíka, predhriatým. V tomto roztoku sa sadivový materiál nasiakne 10 minút. Stupeň dezinfekcie končí ošetrením potrebnými prípravkami. Epin alebo Immunocytofit, humát sodný alebo ľudový liek vo forme aloe šťavy sú ideálne pre to.

Semená sa umiestnia do priehľadnej nádoby s impregnáciou a umiestnia sa na teplé miesto na jeden deň. Po spracovaní ich dôkladne osušte a pokračujte ďalším krokom.

Namáčanie osiva

Pred klíčením paradajok zo semien je žiaduce ich namočiť. Na tento účel si vezmite sklenenú nádobu alebo plastovú krabičku s teplou vodou. Sadenice, zatiaľ čo zabalené v tenká a umiestnená v kontajneri. Voda by nemala úplne pokrývať zrno (najlepšie polovicu).

Odporúčame Vám, aby ste sa zoznámili s takými odrodami paradajok ako: "Malachite Box", "Lazyka", "Sto Poods", "Superbomb", "Stolypin", "Londýnsky kráľ", "Collective Farm Yield", "Labrador", "Caspar", " Niagara, červená červená, kardinál, cukrový bizón, červená stráž, Gina, Rapunzel, Samara, Červená čiapočka, Mikado Pink, bozk z Geranium a Zlaté srdce.

Celý proces by mal byť pridelený 12 hodín. V tomto prípade by sa mala voda vymeniť trikrát.

Gáza so semenami sa tiež pravidelne musí dostať z vody tak, aby dýchala kyslík.

klíčenie

Namočené hladko sa mení na klíčiace budúce paradajky. Podporuje rast rastlín a zaručuje skorší zber. Pri tomto postupe sa semená rozprestierajú na doske pokrytej navlhčenou gázou alebo mäkkým vlhkým papierom.

Je to dôležité! Miestnosť počas klíčenia by mala byť teplá (približne +20 stupňov).

Zároveň je dôležité udržiavať rovnováhu a zabezpečiť, aby tkanina nevyschla a nebola príliš vlhká.

kalenie

Pred klíčením paradajok zo semien je vhodné ich spevniť. Vzhľadom k tomu, paradajky sú teplo-milujúci plodiny, tvrdnutie im pomôže prispôsobiť sa ľahšie na nepriaznivé poveternostné podmienky. Sadenice z takto pripravených semien lepšie zvládajú teplotné zmeny a paradajky rastú oveľa rýchlejšie. Kríky získané z tvrdených semien, kvitnú skôr a dávajú výnosy 40-50% viac.

Princípom tohto postupu je, že sadenice sú ovplyvnené rôznymi teplotami. Najprv sa naklíčené semená umiestnia do chladničky a udržiavajú sa tam 12 hodín. Teplota nie je vyššia ako +2 stupne. Po 12 hodinách sa zrná zahrejú na +20 ° C.

Viete? V niektorých krajinách sa paradajka nazýva jablko. Francúzi to nazvali „jablko lásky“ a Nemci - „rajské jablko“.

Postačuje 2 - 3 krát vykonať hmatateľný účinok.

Ako klíčiť semená paradajok v sadeníc v toaletnom papieri

Spôsob klíčenia paradajok zo semien v toaletnom papieri možno bezpečne pripísať modernému know-how. Pozitívne body sú zrejmé:

 • schopnosť vyhnúť sa chorobám semien;
 • minimálny požadovaný priestor;
 • schopnosť identifikovať najsilnejšie výhonky.

Existuje niekoľko možností pre takéto klíčenie s ich pozitívnymi a negatívnymi bodmi. 1. metóda. S plastovou fľašou. Toto je najjednoduchšia a najrýchlejšia možnosť. Fľaša sa musí strihať pozdĺžne a papier navlhčený vodou na dne. Na to distribuovať sadenice. Fľaša je potiahnutá plastovým vreckom, čím vzniká zdanie skleníka. A uistite sa, že v ňom urobíte otvory na kyslík. Nádoba je najlepšie umiestnená na slnku.

Táto metóda jasne ukazuje, ako rýchlo a ľahko klíčiť paradajky zo semien v toaletnom papieri. Spôsob je veľmi výhodný, pretože nevyžaduje zavlažovanie, pretože skleníkový efekt sa vytvára v uzavretom priestore. Výhonky by sa mali objaviť na tretí deň.

Oboznámte sa s týmito metódami pestovania paradajok: v slimákovi, na hydropone, na parapete, pestovaní paradajok podľa metódy Maslov a Terekhins.

2. spôsob. S olejovou tkaninou. Olejové plátno musí byť narezané na pásy široké 10 cm, na ne položte vlhký papier. Zrná sa rozprestierajú na vrchole vo vzdialenosti asi 4 cm od seba. V nasledujúcej vrstve zopakujte papier a plátno. Celý "dizajn" jemne valíme a valíme s gumičkou. Všetky zväzky by sa mali umiestniť do nádoby s vodou (približne dva prsty zdola) a, ako v prvom uskutočnení, pokryté vreckom. 3. spôsob. Lemované pod laminátom. Táto možnosť je podobná predchádzajúcej, používa sa len poréznejšia laminátová výstelka. Podobne, "roliach" pliesť a dať do vody. Akonáhle paradajky klíčia, sú zasadené v krajine.

Termín klíčenie semien paradajok

Odpoveď na otázku, koľko dní semená paradajok klíčia na semenáčiky, je predmetom záujmu mnohých začínajúcich pestovateľov zeleniny. To nie je prekvapujúce, pretože poznať tieto informácie, môžete jasne nastaviť čas, kedy potrebujete zasiať sadenice.

Sadenice paradajok majú takmer rovnaké obdobie klíčenia. Suché zrná, keď sa vysadia v otvorenom teréne, porastú najskôr po 10 dňoch.

Tento proces môžete urýchliť, ak dáte materiálu špeciálnu úpravu namáčaním, zmenou teploty a inými vecami. V tomto prípade sa semená otáčajú 5 ± 1 alebo 7 ± 1 deň v závislosti od odrody a kvality. Teplota sa však musí udržiavať na úrovni nie nižšej ako +20 stupňov. V chladnom vzduchu sa perióda klíčenia oneskorí o niekoľko dní.

Je to dôležité! Venujte pozornosť hĺbke pristátia. Čím hlbšie je semeno v zemi, tým dlhšie sa dostane k svetlu.

Podmienky výsadby semien paradajok

Na sadenice paradajok doma dal bohatú úrodu, je dôležité zvoliť správne obdobie, kedy je vhodné zasiať semená. V tejto veci príde na záchranu lunárny kalendár. Vhodné pre pestovanie zeleniny pre sadenice sú dni, kedy je mladý mesiac ovplyvnený príznakmi, ktoré podporujú plodnosť, a to: Rak, Váhy, Škorpión, Ryby alebo Baran.

Ak v týchto dňoch z nejakého dôvodu nebolo možné pestovať paradajky, v lunárnom kalendári, ktorý sa dá použiť aj na siatie, sú stále podmienečne priaznivé dni.

Pre-pristátie

Pred výsadbou semien v otvorenom teréne, na začiatku sú umiestnené doma v kontajneri so zemou. V každom šálku sa iba jedno semeno ponorí približne do hĺbky 1 centimetra a periodicky napojí.

Je lepšie zasadiť už klíčiace semenáčiky, ktoré sa po namočení 5-7 dní objavia výhonky. Potom sa prenesú do nádob s pôdou. Ďalšia starostlivosť si vyžaduje včasné zavlažovanie pred transplantáciou do skleníka alebo zeleninovej záhrady.

Vylodenie by sa malo vykonať veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňov sadeníc. Zároveň je veľmi dôležité pozorovať teplotný režim a vzduchu, aby sa zabránilo vzniku čiernej nohy.

Ak budete dodržiavať tieto pravidlá, vzhľad baktérií netrvá dlho.

Pristátie v pôde

Pri pestovaní paradajok v skleníku alebo v otvorenom teréne je potrebné zamerať sa na klimatické podmienky a oblasť, v ktorej budú rásť. Ak vezmete do úvahy všeobecne akceptovaný čas, potom vysadili sadenice v skleníkoch v prvej polovici marca (do 15 čísel), pod film v otvorenom teréne - v druhej časti marca - začiatkom apríla. Paradajky sú zasadené v otvorenom teréne, spravidla v júni.

Pred výsadbou by mal byť odrezaný pár spodných listov tak, aby sa mohli mierne prehĺbiť. Sadenice musia vytiahnuť z hrnca as kusom zeme, v ktorom rástla, sa presunúť do diery. Predmletie vo výklenku musí byť oplodnené. Stačí jedna polievková lyžica špeciálnych hnojív, napríklad Signor Tomato. Je potrebné prehĺbiť stonku v zemi o 10-15 cm, pred zaspaním dieru sa rastlina položí na bok a niekoľkokrát sa napojí. Voda musí preniknúť hlboko do pôdy tak, že korene paradajok majú tendenciu ju nasledovať. Ďalej je jama zakrytá zeminou a sadenice ležia nejaký čas, takže stopka nie je hlboko ponorená do studenej pôdy.

Paradajky nerastú dobre, ak sa na ich mieste predtým pestuje baklažán, korenie alebo kapusta. Takéto záhradné plodiny ako uhorky, kukurica, strukoviny a kapusta sa považujú za dobrých predchodcov paradajok.

Po pokropení zeminou je rastlina viazaná na kolík. Zalievanie top už nie je potrebné, aby sa zabránilo vzniku kôry.

Ak chcete zachovať vlhkosť, pestované paradajky by mali byť mulched rašeliny.

Po tom, zostane len voda, včas kŕmiť a čakať na zber.

Čo robiť, ak semená paradajok nevyklíčia

Nie je nezvyčajné, že zasiate semená zostávajú v zemi bez výhonkov. Toto je výzva, aby ste venovali pozornosť možným chybám pri siatí.

 • Čo by mohlo oddialiť klíčenie semenáčikov a ako ho opraviť.
 • Nízka teplota vzhľadu výhonkov. Pri optimálnej teplote +21 stupňov zabraňuje chyba niekoľkých stupňov, aby sa semená nevylomili. Toto môže byť korigované vytvorením priaznivých teplotných podmienok.
 • Vysoká vlhkosť zeme. Vo vlhkej pôde sa môže výsadbový materiál dusiť nedostatkom kyslíka. V tomto prípade by ste mali venovať osobitnú pozornosť kvalite zemskej zmesi, ako aj zníženiu zavlažovania.
 • Veľká hĺbka výsevu. Zároveň sa sadenice ťažko rozpadajú a zomierajú. Optimálna hĺbka je 1-1,5 cm, zalievanie by sa malo vykonávať pred výsevom a nie po ňom, aby sa materiál ešte viac nezhĺbil.

Viete? V prírode je viac ako 10 000 druhov paradajok.

S riadne udržiavaný postup výsadby semien pre sadenice, následné včasné výsadby v krajine a riadnu starostlivosť, budete určite dostanete vysoko kvalitné a bohaté úrody chutných paradajok.

Loading...